Estrogén

Estrogén je základný ženský hormón, ktorý je pre ženy a ich zdravie veľmi dôležitý. Prítomnosť tohto hormónu vás sprevádza po celý život - môže za rast pŕs, rozširuje boky, pomáha vyvíjať sliznicu maternice.
Od prvej menštruácie riadi ovuláciu a podporuje dozrievanie vajíčka, tvorbou cervikálneho hlienu pomáha spermiám k oplodneniu a aj počas tehotenstva hrá dôležitú úlohu.

Produkcia hormónu ovplyvňuje vaše libido, chráni vás pred rednutím kostí a tiež pred chorobami ciev.
V ďalšom období vášho života, období menopauzy, kedy hladina estrogénu začne klesať, vám dodanie estrogénu ako lieku či pomocou správnych potravín a bylín pomôže zmierniť príznaky klimaktéria.

Druhy estrogénu

Estrogén má tri základné druhy - estradiol, estrón a estriol. Produkujú sa v rôznych častiach tela, ich hladina sa v rôznych obdobiach cyklu aj ženského života mení a spoločne tak dokážu vyvažovať zásoby hormónu presne podľa potreby vášho tela.
Estrogén, estriol a estrón

Popis obrázku: Chemický vzorec základných druhov estrogénových hormónov.

Estradiol

Estradiol produkujú vaječníky, konkrétne žlté teliesko, čo je žľaza, ktorá pohlavné hormóny priamo vytvára. Má vplyv na rast ženských reprodukčných orgánov, počas menštruácie, kedy jeho hladina začne stúpať a tak napomáha dozrievaniu vajíčka a tvoria tak ovuláciu.
Estradiol
V období tehotenstva sa estradiol vytvára priamo v placente, kde reguluje stav maternicových ciev a tým zaisťuje bábätku normálny krvný obeh.

Hladina tohto hormónu počas tehotenstva stále stúpa. Vyššia hladina stojí za podráždením a nervozitou, ktoré nastávajúce mamičky mávajú.

Zapríčiňuje tiež vodnaté opuchy, hlavne nôh, ktoré sa objavujú v poslednom trimestri. Hladina estradiolu dosiahne vrchol tesne pred narodením bábätka a tým znižuje krvácanie pri pôrode.

Estriol

Estriol je ďalší druh estrogénu, ktorý je pre vás dôležitý hlavne v období tehotenstva.

Estriol

U ženy, ktorá nie je tehotná, sa vyskytuje v rovnakom množstve ako u ženy po menopauze, a dokonca aj u muža.
Vytvára sa v placente a jeho hladina nepretržite narastá od ôsmeho týždňa tehotenstvado pôrodu32.

Hladina tohto hormónu býva meraná pri tzv. Triple teste3 - teste na zhodnotenie vývojových chýb bábätka, ktorý sa vykonáva okolo 14. týždňa tehotenstva. Nízka hladina estriolu v krvi nastávajúcej mamičky môže na vývojové chyby poukázať.

Estrón

EstrónEstrón, ďalší druh estrogénu, je produkovaný predovšetkým nadobličkami a podkožným tukovým mazivom a je zo všetkých druhov estrogénu najslabší . Tento druh hormónu dominuje až v období menopauzy, kedy už nie sú aktívne vaječníky.

Funkcia estrogénu vo vašom tele

Najdôležitejšiu a zásadnú úlohu zohráva estrogén v ženskom tele už v čase, keď ženstvo začína.
Hladina hormónu začne stúpať s prichádzajúcou pubertou a vďaka nemu sa dievčatám začnú rozširovať boky a rásť prsia.

Estrogén má vplyv aj na rýchlosť metabolizmu a spaľovanie tukov a v kombinácii s rastovým hormónom pôsobí na rýchlejší rast - tu si môžete spomenúť na vaše fotografie z šiestej alebo siedmej triedy základnej školy, kedy dievčatá o hlavu prevyšujú chlapcov - vďaka estrogénu.

Podporuje tiež zadržiavanie soli a cholesterolu v žlči, ktorý je potom dôležitý pre tvorbu ďalších sexuálnych hormónov.

Estrogén môže aj za to, že oproti mužom máme menej telesného ochlpenia. Okrem zmien na ženskom tele má na starosť priebeh menštruácie. V menštruačnom cykle je estrogén hlavný hormón, ktorý priamo ovplyvňuje plodnosť a počatie.

Hladina hormónu stúpa od prvého dňa menštruácie a tým zaisťuje rast sliznice maternice a jej výživu živinami a krvou - ak by ste otehotnela, oplodnené vajíčko by malo všetky potrebné živiny a podporu rastu práve vďaka estrogénu.

Vysoké hladiny estrogénu zohrajú svoju rolu asi dva týždne po menštruácii - majú vplyv aj na vytváranie "priateľského" prostredia pre spermie, teda na produkciu cervikálneho hlienu.

Kalný biely, hustý výtok cervikálneho hlienu, podobný bielku vo vajíčku, zaisťuje spermiám ideálne prostredie na prežitie. Spermie sa v tomto prostredí dobre pohybujú a môžu v ňom žiť aj niekoľko dní, čo značne zvyšuje šancu každej z nich aby oplodnila pripravené vajíčko.

Estrogen vyskytujúci sa v ženskom tele napomáha aj k dostatočnej vlhkosti pošvovej sliznice. K nedostatočnej vlhkosti pošvy dochádza, keď sa v ženskom tele objaví nedostatok estrogénu a nadbytok prolaktínu3. Prolaktín, ako už jeho názov napovedá, má najväčší vplyv najmä na tvorbu materského mlieka. Stav, kedy prolaktín nad estrogénom dominuje, nastáva u žien najčastejšie v určitých fázach menštruačného cyklu, počas tehotenstva a po pôrode, kedy žena začína svoje dieťa dojčiť11.

Estrogén v ženskom tele tiež riadi tvorbu rastového hormónu a tým zabraňuje rednutiu kostí. Práve preto ženy po menopauze s osteoporózou bojujú - trpia bolesťou chrbta a ľahko utrpia zlomeniny, ktoré sa zle hoja. Tento ženský hormón tiež zrýchľuje metabolizmus a spaľovanie tukov, bohužiaľ ale tiež znižuje množstvo svalovej hmoty.

Aj tu teda v období menopauzy škodí tým, že ženy priberajú na váhe - klesajúca hladina hormónu už telu len málo napomáha sa spaľovaním a udržať si váhu je ťažšie.

Spolupráca estrogénu so zadržiavaním soli a vody sa prejavuje pri menštruačnom cykle známymi opuchmi a naberaním váhy tesne pred začiatkom menštruačného krvácania.
Vyvážená hladina estrogénu
Estrogény sú tiež možnou súčasťou liečby Alzheimerovej choroby, keďže bolo v nedávnej dobe zistené, že vyššie hladiny tohto hormónu majú vplyv na pamäť a koncentráciu a tiež že spolu s ďalšími látkami bráni poškodeniu neurónov v mozgu.

Ďalšiemu vedeckému pokroku pomohol výskum estrogénov v oblasti vnímania bolesti - vedecké štúdie tu špekulujú o tom, že estrogény čiastočne blokujú receptory prenášajúce bolesť.

Estrogén je prirodzene obsiahnutý tiež v mužskom tele, kde má na starosť vývoj spermií a podieľa sa na vývoji libida. Až vysoké hladiny tohto primárne ženského hormónu zapríčiňujú u mužov problémy, ako je rakovina semenníkov či nedostatočná tvorba a dozrievanie spermií.

Popis obrázku: Vyvážená hladina estrogénu je stavebný kameň vašej telesnej i psychickej pohody vo všetkých obdobiach menštruačného aj životného cyklu.

Estrogén vám dobre slúži, ak je jeho hladina vyvážená

Estrogén vás sprevádza životom a často vôbec netušíte, ako dobre vám v tele slúži, ak je teda jeho hladina vyvážená. Vysoká aj nízka hladina estrogénu so sebou nesie nepríjemné fyzické prejavy, ktoré je zvyčajne potrebné liečiť.

Ťažkostiam spojeným s nedostatkom či naopak nadbytkom estrogénu možno úspešne predchádzať najmä zdravým životným štýlom a prístupom k svojmu telu.

Pravidelná a vyvážená strava v kombinácii s primeraným pohybom napomáha udržiavať hladinu hormónov v norme. V prípade menších nevyvážeností v hladine hormónov možno estrogén vyvažovať aj pomocou vhodnej stravy a jeho doplnkov z prírody.

Vysoká hladina estrogénu

Estrogén vám v prípade, že ho máte v tele prebytok, dokáže spôsobiť nepríjemné pocity, ale aj veľké ťažkosti.
Negatívny vplyv má dlhodobo vysoká hladina napríklad na vznik rakoviny prsníka, keď sa zistilo, že rakovinové bunky sa estrogénmi živia a vďaka nim rastú.

Jednou z liečebných možností rakoviny potom je hormonálna liečba na základe znižovania hladiny estrogénu, ktorá by mohla rakovinové bunky vyhladovať a tým rakovinu liečiť.

Vysoká hladina estrogénu sa objavuje u žien, ktoré nemajú deti alebo ich nedojčili, pretože tehotenstvo aj dojčenie znižuje množstvo estrogénu v krvi.

S vysokou hladinou súvisí tiež nadváha, keď najmä v čase menopauzy je tukové tkanivo hlavným producentom tohto hormónu.

Prebytok estrogénu tiež môže vzniknúť používaním hormonálnej antikoncepcie4 či liečbou problémov spojených s klimaktériom pomocou umelo dodávaného hormónu.

Vysoká hladina estrogénu v tele má aj svoje fyzické symptómy, ktoré na sebe môžete pozorovať. Patria medzi ne:

Súznenie s prírodou a hladina estrogénu
Vysokú hladinu estrogénu možno prírodnou cestou zmierniť hlavne vynechaním alkoholu, ktorý v pečeni narúša funkciu estrogénu a jeho hladina tým v krvi stúpa. S alkoholom túto funkciu narúša aj cukor. Známy je tiež vplyv pesticídov, teda hnojív, používaných pri pestovaní potravín vo veľkých produkciách. Je preto dobré vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám a tiež napríklad umelým osviežovačom vzduchu, ktoré tieto látky obsahujú. Zaraďte do svojho života aj fyzickú aktivitu - vďaka poklesu tukových zásob môžete hladinu hormónu znížiť. Je známe, že aj obézni muži majú vysokú hladinu estrogénu.

Popis obrázku: S ťažkosťami s nevyrovnanou hladinou estrogénu v tele vám môže pomôcť aj samotná príroda.

Nedostatok estrogénu

Nedostatkom estrogénu môže žena trpieť, aj keď sa nenachádza v období klimaktéria. Nízke hladiny estrogénu ale naopak môžu viesť k predčasnému prechodu u žien. Skorý príchod klimaktéria postihuje hlavne ženy veľmi štíhle až chudé. Neočakávane skoro tak postihuje prechod napríklad modelky alebo vrcholové športovkyne alebo ženy, ktoré trpia niektorou z porúch príjmu potravy.

Hladinu estrogénu razantne znižujú aj niektoré ochorenia a ich liečba, napríklad niektoré autoimunitné choroby a ochorenie štítnej žľazy10. Liečba rádioterapiou alebo chemoterapiou zase obsahuje pre estrogén toxické látky, ktoré jeho produkciu obmedzia alebo úplne zastavia. Je známe, že niektoré chemické látky môžu tvorbu estrogénu narušovať, najmä niektoré druhy pesticídov.

Nízku tvorbu hormónu je potom potrebné liečiť - správnou výživou či pomocou výživových doplnkov alebo liekov.

Ak je hladina hormónu nízka, môžete na sebe pozorovať nasledujúce problémy:

  • nepravidelnú menštruáciu - tá môže byť oneskorená, nepravidelná alebo úplne vynechaná, alebo veľmi bolestivá.
  • Mávate návaly horúčavy a nočné potenie, spojené s poruchami spánku.
  • Vaša koža je suchá s príznakmi akné1, vypadávanie vlasov, rednutie vlasov alebo rast fúzov.
  • Všímate si problémy s pamäťou - zle sa sústredíte, často vás bolí hlava či máte dokonca migrény6 a závraty.
  • nemáte dostatok energie - cítite sa unavená a oslabená, aj napriek tomu, že dbáte na dostatok kvalitného spánku.
  • problémy s kosťami - problémy s osteoporózou, bolesťami chrbta
  • problémy s otehotnením
  • problémy v sexuálnej oblasti - znížený záujem o sex (zníženie túžby, strata libida), môže sa objaviť pošvová suchosť, ktorá spôsobuje bolesť pri pohlavnom styku.
  • zvýšená telesná hmotnosť

Pokiaľ na sebe pozorujete niektorý z vyššie spomínaných príznakov, je vhodné navštíviť lekára, ktorý vám určí liečbu. Hladina hormónov sa dá presne merať odobratím krvi a následným laboratórnym vyšetrením. Na základe výsledkov vám potom lekár môže odporučiť užívanie estrogénových tabliet či hormonálnej antikoncepcie.

Nedostatok estrogénu môžete riešiť aj prírodnou cestou za pomocou takzvaných fytoestrogénov, čo sú rastlinné látky podobné hormónom estrogénom, ktoré dokážu ovplyvňovať správnu hladinu hormónu vo vašom tele. Tie sú prirodzene obsiahnuté v niektorých bylinách a môžu sa užívať vo forme čajov alebo tabliet. V lekárni sa dajú zakúpiť aj prírodné potravinové doplnky.

Medzi byliny, ktoré fytoestrogeny obsahujú, patrí napríklad ďatelina lúčna - tá vám dokáže pomôcť najmä s nespavosťou, návalmi horúčavy a ťažkosťami s kožou, alebo angelika lekárska, ktorá zmierňuje nervové ťažkosti a lieči poruchy trávenia.

Ďalšími pomocníkmi z prírody sú potraviny, ktoré obsahujú látky nazývané polyfenoly. Tie zmierňujú príznaky spojené s nedostatkom estrogénu v klimaktériu i mimo neho a sú obsiahnuté v zelenom čaji, hrozne a zelenine.

Estrogén v potravinách

Estrogén sa najčastejšie vyskytuje vo výrobkoch zo sóje, v obilninách ( ľanové semienko1, proso, jačmeň) alebo strukovinách. Estrogén môžu ľudia nájsť tiež v rybom oleji alebo tuku, ktoré sú bohaté na vitamín E.

Potraviny obsahujúce estrogén: Kel ako zdroj estrogénu

  • sója,
  • proso,
  • jačmeň
  • raž,
  • ovos (ovsené vločky),
  • pšenica,
  • ľanové semienko,
  • tekvicové semienka,
  • sezamové semienka,
  • šošovica,
  • ďatelina,
  • obličkové fazuľa,
  • lima fazuľa,
  • fenikel,
  • cícer,
  • mrkva,
  • baklažán,
  • paradajky,
  • brokolica,
  • kel,
  • ružičkový kel,
  • kapusta,
  • karfiol,
  • repa,
  • zaváraniny.

Viac o estrogéne na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Estrogen
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Estradiol
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Estriol
  4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Estron
  5. http://www.jukl.cz/estrogen-nedostatek/c-1306/
  6. http://fibromyalgik.webnode.cz/news/potraviny-s-vysokou-urovni-estrogenu-/
  7. http://www.extrakrasa.cz/zdravi/trpite-nizkou-hladinou-estrogenu/
  8. https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/282503-nejcastejsi-problemy-pri-milovani-se-kterymi-odbo...
  9. http://www.cs.rowland98.com/materinstvo/62318-estradiol-pri-beremennosti.html
  10. http://www.spektrumzdravi.cz/prirodni-estrogen-pomaha-zenam-udrzet-rovnovahu-bez-medikamentu
  11. https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2000/cislo-12/estrogeny-pamet-bolest-ochrana-neuronu...

Použité zdroje obrázkov:

  1. https://pixabay.com/cs/holky-ženy-šťastný-sexy-407685/
  2. https://pixabay.com/cs/káva-ženy-pít-strom-příroda-2318975/

Hodnotenia a skúsenosti s estrogénom

Máš skúsenosť s estrogénom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke