Billingsova ovulačná metóda je metóda na určovanie plodných a neplodných dní na základe pozorovania štruktúry a hustoty hlienu krčka maternice (cervikálneho hlienu).
Často je tiež označovaná ako hlienová metóda. Hlavným príznakom v tejto metóde je rozdeľovanie takzvaných suchých a mokrých dní, ktoré vám môžu pomôcť spoznať váš cyklus a tiež smerovať snaženie sa o otehotnenie do najviac plodných dní.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s gynekológom MUDr. Štěpánom Machačom:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka
Základnou vedomosťou pri používaní Billingsovej metódy je znalosť svojho cyklu a priebehu vytekania cervikálneho hlienu počas cyklu.
Pozorovanie jeho štruktúry a hustoty počas cyklu a zapisovaním svojich poznatkov o ňom, si spolu s ostatnými údajmi o svojom cykle môžete utvoriť presné vedomosti o priebehu vášho cyklu a nástupu plodných dní.
Ak chcete vedieť viac o stave svojej plodnosti, kvalitu cervikálneho hlienu pozorujte niekoľkokrát denne, stačí keď si nájdete chvíľku naviac, keď idete na záchod.
Produkcia hlienu je ovplyvňovaná hladinou estrogénu. estrogénu je typicky ženský hormón, ktorý ženám už na začiatku dospelosti dáva plnosť pŕs, bokov a potom po celý zvyšok plodného života priamo ovplyvňuje našej plodnosť. Pomáha produkovať hlien a mesiac čo mesiac pripravuje našu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka tým, že jej stena zhrubne a vajíčko a spermia sa tak stretnú v ideálnom prostredí.
Hlien sa postupne začne vytvárať asi 7 až 10 dní pred ovuláciou, po vrchole jeho tvorba náhle ustane.
Ideálnym časom pre začiatok pozorovanie je posledný deň menštruácie. Najprv sa zamerajte na pocity priamo v pošve, potom rozovretím pyskov a vsunutím dvoch prstov zotrite pošvovej hlien.
Ideálna na toto samovyšetrenie je poloha v podrepe, či si môžete pomôcť položením jednej nohy na radiátor či záchodovú dosku, využiť možno aj sed na toalete.
Hlien môžete stiahnuť aj priamo z maternice - pomocou ukazováka a prostredníka - v polohe s vyvýšenou nohou či v podrepe je čapík ľahko dosiahnuteľný.
Svoju pocity a stav vášho životodarného hlienu si na konci každého dňa môžete zaznamenať. Ak sa snažíte otehotnieť, pravdepodobne používate aj meranie teploty a presný zápis cyklu1.
Manželia Billings, ktorí túto metódu vynašli, používali systém farebných značiek a štítkov pre každý cyklus, ktoré zapisovali do tabuľky. Podrobný systém by vám mohol v priebehu niekoľkých cyklov dať presný obraz o tom, ako vaše plodnosť funguje.
Vždy ale počítajte s tým, že cyklus nemusí byť presný, aj niekoľkodňová odchýlka sa môže prihodiť v každom cykle, hoci len malou zmenou stravy, vyšším stresom alebo ochorením.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu