Billingsova ovulačná metóda

Billingsova ovulačná metódaBillingsova ovulačná metóda je metóda na určovanie plodných a neplodných dní na základe pozorovania štruktúry a hustoty hlienu krčka maternice (cervikálneho hlienu).

Často je tiež označovaná ako hlienová metóda. Hlavným príznakom v tejto metóde je rozdeľovanie takzvaných suchých a mokrých dní, ktoré vám môžu pomôcť spoznať váš cyklus a tiež smerovať snaženie sa o otehotnenie do najviac plodných dní.

Video: Čo je ovulácia a kedy prebieha?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s gynekológom MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:19​ Čo je to ovulácia?
  • 00:46​​ Čo ovulácii predchádza?
  • 01:30​​ Dochádza u ženy k ovulácii vždy?
  • 01:54​​​ Kedy má žena ovuláciu?
  • 02:33​​ Cítí žena ovuláciu?
  • 03:42​​ Aký význam má ovulácia?
  • 04:50​​ Ako často žena ovuluje?
  • 05:12​​ Je treba absenciu ovuláciu riešiť s gynekológom?
  • 06:36​​ Ako sa riešia problémy s ovuláciou?
  • 08:05​​ Kedy je nutné navštíviť lekára?
  • 09:37​​ Zhrnutie a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka


Ako metóda pozorovania cervikálneho hlienu funguje?

Základnou vedomosťou pri používaní Billingsovej metódy je znalosť svojho cyklu a priebehu vytekania cervikálneho hlienu počas cyklu.
Pozorovanie jeho štruktúry a hustoty počas cyklu a zapisovaním svojich poznatkov o ňom, si spolu s ostatnými údajmi o svojom cykle môžete utvoriť presné vedomosti o priebehu vášho cyklu a nástupu plodných dní.

Fázy cervikálneho hlienu

  • Neplodný hlien: Po menštruácii budete pozorovať, že je hlien hustejší a lepivý - tým sťažuje spermiám oplodnenie.
  • Mierne plodný hlien: V tejto fáze je hlien stále hustý a krémový, a nie je dosť dobre možné, aby ním spermie prešli.
  • Plodný hlien: V tejto fáze je hlien vodnatý a klzký. Vaše telo sa pripravuje na ovuláciu. Ide o druhý najplodnejšie hlien. Niekedy môže vyzerať ako moč.
  • Vysoko plodný hlien: V tejto fáze má hlien konzistenciu vaječného bielka. Tento hlien uľahčuje spermiám cestu k oplodneniu vajíčka. V tejto chvíli by ste sa mohli pokúsiť otehotnieť.
  • Neplodný hlien: V tejto fáze sa hlien mení opäť na neplodný.
  • Menštruácia: Počas menštruácie sa telo zbavuje maternicovej steny a neoplodneného vajíčka.

Typy cervikálneho hlienu

Ako pozorovať cervikálny?

Ak chcete vedieť viac o stave svojej plodnosti, kvalitu cervikálneho hlienu pozorujte niekoľkokrát denne, stačí keď si nájdete chvíľku naviac, keď idete na záchod.

Krčok maternice je v dobrej polohe ľahko dosiahnuteľnýProdukcia hlienu je ovplyvňovaná hladinou estrogénu. estrogénu je typicky ženský hormón, ktorý ženám už na začiatku dospelosti dáva plnosť pŕs, bokov a potom po celý zvyšok plodného života priamo ovplyvňuje našej plodnosť. Pomáha produkovať hlien a mesiac čo mesiac pripravuje našu maternicu na zahniezdenie oplodneného vajíčka tým, že jej stena zhrubne a vajíčko a spermia sa tak stretnú v ideálnom prostredí.
Hlien sa postupne začne vytvárať asi 7 až 10 dní pred ovuláciou, po vrchole jeho tvorba náhle ustane.

Ideálnym časom pre začiatok pozorovanie je posledný deň menštruácie. Najprv sa zamerajte na pocity priamo v pošve, potom rozovretím pyskov a vsunutím dvoch prstov zotrite pošvovej hlien.

Ideálna na toto samovyšetrenie je poloha v podrepe, či si môžete pomôcť položením jednej nohy na radiátor či záchodovú dosku, využiť možno aj sed na toalete.

Hlien môžete stiahnuť aj priamo z maternice - pomocou ukazováka a prostredníka - v polohe s vyvýšenou nohou či v podrepe je čapík ľahko dosiahnuteľný.

Zamerajte sa prvotné na pocity, ktoré máte v oblasti pošvového vchodu.

Kvalitu hlienu môžete skúmať aj pomocou natiahnutia medzi prstami. Kvalitný ovulačný hlien je lepkavý a natiahne sa do dĺžky niekoľkých centimetrov.

  • Na začiatku cyklu, po skončení menštruácie, budete mať pravdepodobne aj niekoľko dní pocit suchosti, ktorý sa smerom k plodnému obdobiu bude meniť na pocit mokra.
  • Potom sa objaví kalný hlien, ktorý má konzistenciu rozvarené ryže. Počas tejto doby je počatie dieťa veľmi nepravdepodobné, pretože tento typ hlienu spermiám prienik zabraňuje.
  • Na vrchole cyklu, v období ovulácie, sa výtok z pošvy bude meniť na štruktúru vaječného bielka. Presne tento hutný a číry hlien, často označovaný ako životodarný, je predzvesťou ovulácie, teda doby, kedy ste najviac plodná. Takýto hlien sa mierne lepí, medzi prstami sa naťahuje. V najplodnejších dňoch sám steká, v záchodovej mise vytvorí malú guľôčku a po jeho vytečení môžete mať pocit náhlej suchosti.

Zapisujte si

Svoju pocity a stav vášho životodarného hlienu si na konci každého dňa môžete zaznamenať. Ak sa snažíte otehotnieť, pravdepodobne používate aj meranie teploty a presný zápis cyklu1.

Manželia Billings, ktorí túto metódu vynašli, používali systém farebných značiek a štítkov pre každý cyklus, ktoré zapisovali do tabuľky. Podrobný systém by vám mohol v priebehu niekoľkých cyklov dať presný obraz o tom, ako vaše plodnosť funguje.

Vždy ale počítajte s tým, že cyklus nemusí byť presný, aj niekoľkodňová odchýlka sa môže prihodiť v každom cykle, hoci len malou zmenou stravy, vyšším stresom alebo ochorením.

Viac o Billingsovej ovulačnej metóde na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Centrum Billingsovej ovulačnej metódy na Slovensku a Centrum pre prirodzené počatie: http://www.billings.sk/
  2. OZ Fórum života: http://www.forumzivota.sk/
  3. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  4. Obrázky: Taking Charge of Your Fertility -Toni Weschler

Hodnotenia a skúsenosti s Billingsovou ovulačnou metódou

Máš skúsenosť s Billingsovou ovulačnou metódou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke