Poznať normálnu telesnú teplotu patrí k základným znalostiam. Aj malé dieťa vie, že ak stúpne teplota tela nad 37 °C zaváňa to chorobou. Podobne by mala poznať každá žena svoju bazálnu teplotu. V čom sa líši od tej telesnej? Ako ju merať a čo nám bazálna teplota hovorí?
Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou
V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Vyvolanie menštruácie
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
🎞️ Alchemilka- ženská bylinka
🎞️ O ženskej plodnodsti
🎞️ Všetko o menštruácii
Bazálna teplota je najnižšia teplota, ktorú naše telo dosiahne, keď sme v pokoji. Preto ju meriame ráno, ihneď po prebudení. Najlepšie po odpočinku, ktorý trval minimálne 6 hodín.
Táto teplota je u žien kolísavá. Napriek tomu nám dokáže povedať, v akej fáze cyklu sa aktuálne nachádzame. V priebehu ovulácie sa totiž telesná teplota ženy zvýši. Kým na začiatku menštruačného cyklu je bazálna teplota nižšia, na úrovni 36,5 °C - 36,7 °C, po ovulacií (približne v 14. deň pri ideálnom, 28 dňovom, cykle) stúpa o 0,4 °C alebo až o 1 °C.
Hoci je meranie bazálnej teploty jednou zo symptotermálnych metód, nezaručuje ženám otehotnenie, pretože telesnú teplotu ovplyvňuje mnoho faktorov. Tými sú, napríklad, dĺžka a kvalita spánku, popr. nespavosť, konzumácia alkoholu pred spánkom, stres, nachladnutie alebo akákoľvek choroba. Slúži však ako spoľahlivá metóda pre orientáciu v menštruačnom cykle. A samozrejme, pomáha určiť plodné dni a lepšie spoznať vlastné telo.
Pre dosiahnutie čo najvyššej výpovednej hodnoty grafu1, ktorý by mal byť výsledkom pravidelného merania bazálnej teploty, je potrebné riadiť sa tromi zásadami:
Je potrebné si uvedomiť, že každá z nás má danú určitú hladinu teplôt, od ktorej sa meranie odvíja. U ženy je táto hladina ovplyvňovaná dvoma skupinami hormónov - estrogény a gestagény.
Pred ovuláciou sa telesná teplota pohybuje v rozmedzí 36,2 - 36,5 °C. Tieto hodnoty sa menia spoločne s menštruačným cyklom. Po jeho skončení teplota kolíše okolo 36,5 °C. Jeden až dva dni pred očakávanou ovuláciou zaznamenáme mierny pokles. V deň ovulácie a niekoľko nasledujúcich dní sa opäť zvýši o spomínané 0,4 °C či kľudne až o celý 1 °C, teploty môžu prekročiť aj 37,0 °C. Ku koncu celého menštruačného cyklu bazálna teplota opäť klesne pod 37,0 °C.
Prebieha od začiatku menštruácie a končí s príchodom ovulácie. Hlavné slovo majú estrogény, ktoré znižujú bazálnu teplotu. Jeden až dva dni pred samotnou ovuláciou dosahujú svoje maximálne hodnoty (voľne preložené - najnižšiu telesnú teplotu). Dĺžka tejto fázy je veľmi labilná a nestála. Môže trvať 11, ale pokojne aj 21 dní. Záleží na tom, ako sa vyvýja hladina estrogénov.
Voľne nadväzuje na ovuláciu a sprevádzajú ju vyššie teploty. Za týmto vzostupom sú hormóny zo skupiny gestagénov, a to najmä progesterón, ktorý je produkovaný hlavne žltým telieskom (žlté teliesko čiže corpus luteum - odtiaľ názov tejto fázy). Rovnako ako u predchádzajúcej fázy aj tu nie je jej dĺžka jasne definovaná. Hovorí sa o 12 až 16 dňoch. Jednoducho povedané, v momente, keď zaznamenáme vzostup bazálnej teploty, môžeme počítať s tým, že v predchádzajúcich dňoch prebehla ovulácia.
Ovulácia prebehla, ak je bazálna teplota minimálne 3 po sebe nasledujúce dni vyššia ako v 6 predchádzajúcich dňoch, a za deň, kedy prebehla ovulácia, sa považuje posledný deň nízkych teplôt.
V prípade, že nedôjde k otehotneniu, zánik žltého telieska, a s ním spojený pokles progesterónu, sa prejaví poklesom bazálnej teploty.
Ak otehotniete, potom po luteálnej fáze, v čase očakávanej menštruácie, teplota opäť o niečo stúpne. Ak tehotná nie ste, potom v deň menštruácie teplota prudko klesne. Niektoré ženy nemajú zvýšenú bazálnu teplotu ani v prípade tehotenstva. Absencia zvýšenia teda neznamená automaticky, že je tehotenstvo vylúčené. A naopak, zvýšená bazálna teplota aj na konci cyklu nemusí byť znamením tehotenstva.
[[
https://www.modrykonik.sk/snazime-sa/grafy-bazalnej-teploty/]|
Čo môžeme zistiť meraním bazálnej teploty]]
Meranie bazálnej teploty nám umožní prostredníctvom grafu spätne zistiť, kedy mala žena plodné dni a to vďaka viditeľnému vzostupu teploty bezprostredne po ovulácii. Sledovaním grafu niekoľko cyklov je tak možné odhadnúť čas, kedy by k ovulácii malo dôjsť a v prípade, že sa snažíte o otehotnenie, naplánovať pohlavný styk, ktorý je vhodné mať niekoľko dní pred plánovaným vzostupom teploty (spermie prežívajú 3-5 dní). V prípade, že meranie využívate ako antikoncepčnú metódu, je vhodné sa nechránenému styku v tomto období vyvarovať.
V súčasnosti sa odporúča merať bazálnu teplotu digitálnym teplomerom, ktorý je schopný odmerať teplotu čo najpresnejšie, a to na dve desatinné miesta s garantovanou presnosťou dve stotiny, keďže kolísanie teplôt počas cyklu môže byť minimálne.
Hoci samotné meranie bazálnej teploty dokáže poskytnúť informácie o menštruačnom cykle ženy, je dobré kombinovať viaceré metódy, ako meranie cervikálneho hlienu či krčka maternice.
Neexistuje odporúčaná doba, ako dlho si merať bazálnu teplotu. Vyžaduje to však cvik, pravidelnosť, žena si musí nájsť určitý režim, zaznamenávať výkyvy teploty, prerušovaný spánok, emočné vypätie a všetko, čo by mohlo mať vplyv na cyklus a odchýlky v teplote.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Lenka Rybánska
vedúca lekárka ISCARE Bratislava
www.ISCARE.sk
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu