Azoospermia je neprítomnosť spermií v ejakuláte. Azoospermia postihuje približne 1% mužov, u ktorých spôsobuje sterilitu či neplodnosť. Asi 20% prípadov mužskej neplodnosti môže byť spôsobená práve azoospermiou.
Azoospermia je často zameňovaná s aspermiou. Aspermia je neprítomnosť ejakulátu.
Azoospermie môže mať dve hlavné príčiny:
Mikrochirurgickou operáciou sa dajú získať spermie na oplodnenie vajíčka u približne 60% mužov trpiacich poruchou tvorby spermií. U mužov, u ktorých je tvorba spermií zachovaná, ale majú nepriechodné cesty, ktorými sa spermie dostávajú ejakuláciou von, je operácia úspešná takmer vo všetkých prípadoch.
Zlyhávanie funkcie semenníkov môže byť spôsobené aj vrodenými vadami (napr. Klinefelterov syndróm, kryptorchizmus alebo Sertoli cell only syndrom). Vady môžu byť ale aj získané, napr. ak pacient prekonal infekciu semenníkov alebo má rakovinu semenníkov.
Azoospermia sa diagnostikuje počas vyšetrení na neplodnosť. Diagnóza sa stanovuje na základe analýzy výsledkov odobratého materiálu spermií, tzv. spermiogram. Po analýze spermiogramu sa hľadá príčina azoospermie. Pri spermiograme sa hodnotí objem ejakulátu, celkový počet spermií, koncentrácia spermií, pohyblivosť spermií, počet živých spermií, tvar spermií, pH ejakulátu, prítomnosť fruktózy, zinku a glukozidázy v ejakuláte a takisto sa zisťujú aj protilátky proti spermiám.
Veľmi dôležité je zistiť príčinu azoospermie, musí sa urobiť urologické vyšetrenie, hormonálne odbery, vyšetrenie karyotypu. Vyšetrujú sa možné mutácie na prítomnosť cystickej fibrózy a defekty v Y (mužskom) chromozóme, robí sa teda genetické vyšetrenie.
Pri vyšetrení sa využíva aj zobrazovacia technika ako ultrazvuk semenníkov, transrektálny ultrazvuk, magnetická rezonancia a CT, ďalej sa robí biopsia semenníkov a genetické vyšetrenie.
Lekár sa pýta sa všetky prekonané ochorenia v detstve a dospelosti, hľadá medzi nimi súvis s poškodením semenníkov. Anamnéza sa odoberie podrobne, vrátane sexuálneho zdravia (libido, sexuálna aktivita a plodnosť).
Lekári zisťujú aj aké lieky užívali pacienti v minulosti, napr. hormóny, steroidy, antibiotika, chemoterapia a iné. Tieto lieky znižujú tvorbu hormónov, ktoré sú potrebné na tvorbu spermií.
Fyzikálne vyšetrenie patrí k najjednoduchším, je to základný krok pri určení dignózy. Počas fyzikálneho vyšetrenia sa vyšetria semenníky a semenovody. Pri vyšetrení sa môže zistiť varikokéla, čo znamená rozšírené žily, ktoré sú viditeľné na miešku.
Folikuly stimulujúci hormón (FSH), je hormón, ktorý sa tvorí v hypofýze v mozgu. Tento hormón je zodpovedný za tvorbu spermií, ktoré sú vytvorené v semenníkoch. Pri rôznych ochoreniach hypofýzy je znížená tvorba hormónov a preto nízke hodnoty luteinizačného hormónu a folikuly stimulujúceho hormónu môžu znamenať pretestikulárny typ azoospermie. Pri nízkych hodnotách FSH semenníky nie sú dostatočne stimulované, aby dokázali tvoriť spermie. Naopak vysoké hladiny týchto hormónov poukazujú na problémy semenníkov.
Transrektálny ultrazvuk sa robí cez konečník a robí sa, aby sa vylúčili abnormality ejakulačných kanálikov a semenných vačkov. Ultrazvuková sonda sa umiestni do konečníka a sledujú sa kanáliky, pretože kanáliky sa nachádzajú v blízkosti konečníka.
Pri podozrení, že príčina azoospermie je v semenníkoch (testikulárna azoospermia), sa urobí biopsia semenníkov. Pri biopsii sa získa tkanivo zo semenníkov, ktoré sa vyšetrí laboratórne a aj mikroskopicky.
Ak mužovi bola zistená azoospermia, tak s odstupom času by mal mať znova urobený spermiogram,
Diagnóza azoospermie neznamená, že daný muž nikdy nebude môcť mať deti. Zistiť presnú príčinu azoospermie je zložité. Pri nájdení príčiny sa azoospermia začne liečiť. Muž môže mať deti aj v tom prípade, ak nemá v ejakuláte aj po terapii žiadne spermie, pretože spermie sa dajú získať priamo zo semenníkov.
Testikulárny typ azoospermie, ktorý postihuje väčšinu pacientov má trvalé následky. V prípade, že sú semenníky v poriadku, ale nie sú stimulované luteinizačným a folikuly stimulujúcim hormónom, sa po podaní týchto hormónov začnú tvoriť spermie.
Pri snahe otehotnieť je potrebné azoospermiu riešiť v centre asistovanej reprodukcie.1
Muži, ktorí majú azoospermiu potvrdenú, môžu zvažovať aj operačné riešenie. Viac o operácii MESA/TESE v samostatnom článku MESA a TESE.
Významným pokrokom vo vede je zavedenie IVF a ISCI, ktoré umožňujú párom oplodnenie. Jednou z podmienok, ktoré musí splniť chlap je prítomnosť spermií v semenníkoch.
Spermatogenéza je proces, kedy vznikajú spermie. Tvorba spermií začína v semenníkoch. Semenníky sú párové pohlavné orgány, ktoré sú uložené v miešku (skróte) mimo brušnej dutiny, pretože pre správny vývoj spermií je potrebná nižšia teplota ako je v brušnej dutine. Teplota by mala byť nižšia ako 37 st.C. Spermie po ukončení spermatogenézy vyzerajú ako zrelé spermie, ale tieto spoermie nie sú ešte schopné oplodnenia, nevedia rozoznať a oplodniť vajíčko.
Spermie musia preto dozrieť v ďalších procesoch, preto putujú do nadsemenníkov, kde dozrievajú. V nadsemenníkoch sú spermie obohatené o cholesterol a proteíny, mení sa ich tvar. Nakoniec sú uskladnené v koncovej časti nadsemenníkov až do nasledujúcej ejakulácie.
Počas ejakulácie sa spermie premiešajú so sekrétmi z nadsemenníkov, z prostaty a zo semenných vačkov. Denne sa produkuje viac
ako desať miliónov spermií.
Schopnosť oplodniť vajíčko majú spermie ešte 3-4 dni po pohlavnom styku. Ideálne je ak sa spermie dostanú do maternice jeden deň pred ovuláciou, čiže ešte predtým ako úplne dozrie vajíčko. Vajíčko je schopné oplodnenia 20-24 hodín.
Vývoj spermií môže negatívne ovplyvniť- stres, fajčenie, zlá životospráva, chemické látky a žiarenie.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu