Antikoncepcia je súhrnný názov pre všetky metódy, ktoré slúžia ako ochrana pred neplánovaným tehotenstvom, teda zabránenie mužským spermiám, aby sa stretli so ženskými vajíčkami a oplodnili ich. Ani jedna z antikoncepčných metód nie je 100% a môže dôjsť u ženy k počatiu. Antikocepcia zabraňuje tiež prenosu pohlavných chorôb.
Výberu vhodnej antikoncepcie je nutné venovať určitý čas, zvážiť pre a proti každej metódy so svojím partnerom a gynekológom. V prípade, že má byť riziko otehotnenia čo najmenšie, metódy sa môžu rôzne kombinovať. Každá antikoncepčná metóda má ale svoje výhody aj nevýhody.
Používaním a dodržiavaním antikoncepčných metód sa výrazne znížil počet interrupcií, teda umelého prerušenia tehotenstva.
Antikoncepčné metódy sa delia do dvoch veľkých skupín:
Antikoncepciu využívali ľudia už pred stovkami rokov. Najviac známou bariérovú antikoncepciou je kondóm, ktorý poznajú ľudia v najrôznejších podobách. Vo Staroveku sa využívali zvieracie črievka alebo mechúre. V Číne si muži obmotávali svoje penisy hodvábnym papierom, ktorý bol namočený do oleja a vznikla akási schránka, tzv. condus, odkiaľ pochádza názov kondóm.
Pre antikoncepciu bol zásadný rok 1844, kedy bola objavená vulkanizácia kaučuku a mohol vzniknúť prvý gumový kondóm, aj keď jedny z prvých "verzií" mali švy. Niektoré kondómy sa nasadzovali iba na špičku penisu a hrozilo tak jeho skĺznutie, iné druhy boli naopak veľmi silné a neumožňovali tak slasť z pohlavného styku. Na začiatku 20. storočia sa objavili kondómy, ktoré boli veľmi podobné tým súčasným, boli bezšvíkové, pohodlné a spoľahlivé.
Bariérovou alebo mechanickou antikoncepciou môže byť:
Viac o mechanickej alebo bariérovej antikoncepcii v hlavnom článku: Bariérová antikoncepcia .
Kondóm alebo prezervatív je mužskou antikoncepciou, ktorá chráni pred neplánovaným počatím a tiež pred sexuálne prenosnými chorobami. Kondóm patrí medzi jednu z najčastejšie používaných ochrán počas pohlavného styku. Funkcia a účel kondómu sú takmer 100%, ak je jeho používanie správne. Kondóm môže zlyhať v prípade jeho zlého používanie napríklad pri zlom nasadzovaní či nepatrnom prasknutí.
Pred použitím kondómu treba:
Správne používanie kondómu:
Patria medzi ne napr. gély, peny, spermicídne krémy a globuly, ktoré obsahujú látky, ktoré znehybňujú a alebo priamo zabíjajú spermie. Chemická antikoncepcia sa používa ako doplnková metóda k užívaniu pesarov, ktoré sa musia zaviesť do pošvy pár minút pred pohlavným stykom.
Sú možné ako u mužov - prerušenie semenovodov, tak u žien - podviazanie vaječníkov.
Viac o možnostiach chirurgickej antikoncepčnej metódy v hlavnom článku: Sterilizácia.
Hormonálna antikoncepčná pilulka vznikla pred zhruba 50 rokmi v Amerike. Bola plná hormónov, ktoré síce zabraňovali neplánovanému tehotenstvu, ale spôsobovali aj množstvo vedľajších nežiaducich účinkov (opuchy, nespavosť, náladovosť, priberanie na hmotnosti a i.).
Súčasná hormonálna antikoncepčná metóda sa používa hlavne na účely chránenie pred možným tehotenstvom. Ich spôsoby užívania môžu ženám slúžiť tiež na zmiernenie príznakov PMS5 (predmenštruačného syndrómu), bolestivej menštruácie alebo poruchám menštruačného cyklu alebo pri problémoch s pleťou (výskyt akné1 i.).
Hormonálna antikoncepcia je zložená z dvoch hlavných hormónov, a síce estrogénu a gestagénu.
Druhy hormonálnej antikoncepčnej metódy:
Viac o metódach hormonálnej antikoncepcie v hlavnom článku: Hormonálna antikoncepcia4 .
Hormonálne tabletky sa spravidla užívajú 21 dní a potom nasleduje 7 dňová pauza, počas ktorej dochádza u ženy k menštruácii. Zlyhanie hormonálnych tabletiek je zhruba 1%, ktoré je väčšinou spôsobené ich zlým užívaním. Na začiatku užívania antikoncepčných tabletiek sa môžu u ženy objaviť vedľajšie účinky, ktoré nie sú závažné (napr. nepravidelnosť krvácania, nevoľnosť, bolesť pŕs, bolesť hlavy, náladovosť, priberanie na váhe alebo zmena sexuálneho libida).
Závažnými komplikáciami, ktoré sa môžu výnimočne u žien počas užívania hormonálnych tabletiek vyskytnú patrí infarkt myokardu, mŕtvica, hlboká žilová trombóza, nádory pečene, migréna6. Aby sa týmto komplikáciám zabránilo, je dobré, keď ženy nefajčia a navštevujú pravidelne svojho gynekológa, ktorého o prípadných komplikáciách informujú. Dôležité je tiež sledovať krvný tlak ženy.
Rozhovor s gynekologičkou MUDr. Radmilou Sládičekovou
V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Radmilou Sládičekovou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
🎞️ Moslinka Lenka: Islam a antikoncepcia
Hormonálna antikoncepcia sa neodporúča ženám, ktoré:
Pozitíva užívanie hormonálnej antikoncepcie:
Pri každej antikoncepčnej metóde je určité riziko jej zlyhania. Spoľahlivosť antikoncepcie sa vyjadruje Pearlovým indexom. Tento index zaznamenáva a udáva počet prípadov otehotnenia pripadajúcich na 100 žien, ktoré otehotnejú počas jedného roka užívania určitej antikoncepčnej metódy. Čím je Pearlov index nižší, tým je metóda spoľahlivejšia. Napr. hormonálna antikoncepcia je veľmi spoľahlivá (2 ženy zo 100 užívateliek otehotnie za 1 rok aj počas používania hormonálnej antikoncepcie).
https://pixabay.com/cs/kondom-vydržet-sex-akt-l...
https://pixabay.com/cs/kondom-veganské-sex-bale...
https://pixabay.com/cs/pilulky-antikoncepční-pi...
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu