Zranenia novorodenca pri pôrode je skupina poškodení, ktoré vznikajú účinkom mechanických síl počas pôrodu32 (tlak, kontrakcie, ťah a točenie). Ak na plod nadmerne pôsobia fyzikálne vplyvy, môže dôjsť k poraneniu mäkkých častí, kostí alebo vnútorných orgánov plodu.
Zranenia novorodenca sú nebezpečnejšie u nedonosených detí1. Pôrodné poranenia sa môžu kombinovať s nedostatkom kyslíka a konečný stav novorodenca1 je vážnejší.
V dnešnej dobe vzhľadom na zlepšujúcu sa starostlivosť pôrodníkov a dostupnosťou vyšetrovacích techník, sa znížil počet ťažkých pôrodných poranení. Ľahké poranenia sa nedajú úplne eliminovať.
Pri pôrode sa stretávame najčastejšie s týmito poraneniami:
Vznikajú pri komplikovanom pôrode novorodenca1. Často sú prítomné petéchie. Sú to drobné krvné výronky do kože veľkosti vpichu po špendlíku. Najčastejšie vznikajú na hlavičke. Petéchie sa vstrebú do 3 dní.
Caput succedaneum (pôrodný nádor) sa vyskytuje najčastejšie. Je to nezávažná komplikácia. Ide o difúzne presiaknutie mäkkých tkanív vedúcej časti hlavičky počas pôrodu. Opuch prekrýva lebečné švy a liečba nie je nutná, lebo opuch sa vstrebe do niekoľko dní.
Kefalhematóm je krvácanie pod okosticu kostí lebečného krytu. Pri pohmate hmatáme tekutinu pod kožou v oblasti lebečnej kosti. Zväčšuje sa najčastejšie niekoľko hodín po pôrode. Liečba nie je nutná, vstrebe sa počas niekoľkých týždňov až mesiacov.
Subkonjunktiválne krvácanie je krvácanie pod spojovku oka, ktoré obvykle nevyžaduje liečbu.
Torticollis je stočenie hlavičky do jednej strany na základe krvácania do svalu kývača hlavy (musculus sternocleidomastoideus), kedy dôjde k jeho stiahnutiu. Dieťa neudrží hlavičku v strednej polohe. Vyskytuje sa pri traumatickom pôrode alebo pri abnormálnej polohe v maternici. Pri torticolis je veľmi dôležitá rehabilitácia, ktorú vedie detský neurológ. Hrozí trvalé stiahnutie svalu a rôzne deformity lebky.
Účinkom mechanických síl môže dôjsť aj k poraneniu nervov. Tieto poranenia sú však veľmi vzácne.
Paréza nervus facialis je obrna tvárového nervu. Vyskytuje sa pri kliešťovom pôrode. Rozlišujeme centrálnu a periférnu parézu. Pri periférnej obrne dochádza k miestnemu tlaku na nerv, alebo k jeho prerušeniu. Na postihnutej strane je viečko trvale otvorené, ústny kútik je poklesnutý a pri kriku je typický asymetrický plač. Krvácanie do mozgu spôsobuje centrálnu obrnu. Klinický obraz je ten istý ako u periférnej obrny len na opačnej strane, kde je krvácanie.
Paréza brachiálneho plexu. Plexus brachialis je zväzok nervov, ktoré inervujú hornú končatinu. Rozlišujeme:
Zlomenina kľúčnej kosti je najčastejšia zlomenina, ktorá je spojená s pôrodným traumatizmom. Vzniká pri komplikovanom pôrode ramienok, pri vztýčených ručičkách pri anomálnych polohách alebo pri polohe koncom panvovým. Pohyb ručičky je obmedzený, niekedy je prítomný opuch a pri vyšetrení počuť krepitáciu, praskanie nad kľúčnou kosťou. V terapii sa doporučuje šetrenie končatiny a jej fixácia.
Zlomeniny dlhých kostí (stehennej a ramennej) sú prejavom hrubého násilia a dnes sa takmer nevyskytujú.
Ruptúra pečene a sleziny, ide o natrhnutie týchto orgánov. Je to vždy život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje chirurgické riešenie.
Krvácanie do nadobličiek sa diagnostikuje pomocou ultrasonografie a predispozičnými faktormi sú trauma, stres a hypoxia.
Torzia semenníka je pretočenie semenníka a prerušenie prívodu krvi do tohto orgánu. Súčasťou liečby je okamžitá operácia s cieľom odstrániť torziu a obnoviť prietok krvi. Ak bunky odumreli, odstraňuje sa celý semenník.
Intrakraniálne krvácanie je vnútrolobečné krvácanie, ktoré vzniká mechanickým zaťažením počas pôrodu. Krvácanie vzniká v oblasti mozočku, epidurálne, subdurálne a subarachnoidálne (Vysvetlenie nižšie).
Mozog má na povrchu tri obaly – pleny, ktoré ho chránia. Tvrdá plena je vonkajšia vrstva, ktorá vystiela lebečnú dutinu. Pavúčnica je mäkká plena, ktorá tvorí stredný obal, a pod ktorou sa nachádza cievami prepletená cievnatka. Ak vznikne krvácanie medzi tvrdou blanou mozgu a lebkou ide o epidurálne krvácanie. Krvácanie medzi tvrdou blanou a pavúčnicou označujeme ako subdurálne krvácanie. Subarachnoidálne krvácanie je krvácanie medzi mozogom a pavúčnicou. Charakteristické prejavy krvácania sú vyklenutá fontanela, zástava dýchania, kŕče, ostrý plač a nedostatočná schopnosť piť. Často je prítomná aj anémia. Krvácanie centrálneho nervového systému je u donoseného novorodenca zriedkavé.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu