Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.
Rovnako ako v priebehu tehotenstva, aj po pôrode si ženské telo prejde výraznými zmenami.
Ženské telo po pôrode
Mnoho žien má po pôrode problém svoje telo prijať. Výnimkou nie je ani sprcha so zavretými očami, aby sa novopečené mamičky na seba nemuseli pozerať, prípadne sa štítia dotknúť sa pokožky na brušku. Ich telo im zrazu príde cudzie, nelákavé a hlavne – úplne iné, ako boli doteraz zvyknuté.
Odmietanie vlastného tela pramení z mylnej predstavy, ktorú nám podsúvajú médiá – veď neraz vidíme fotografie známych žien krátko po pôrode, ktorých figúry sú v dokonalej forme, akoby pred chvíľou vôbec neboli tehotné. Kontrast reality a obrazu, ktorý nám spoločnosť vnútila, potom vedie k pocitu, že je so ženou čosi zle. Dôležité je však povedať, že telo po pôrode skutočne nevyzerá ako z katalógu a je samozrejmé, že na ňom tehotenstvo zanechá krátkodobé, no i dlhodobejšie stopy.
Bruško po pôrode
Počas tehotenstva tvoje bruško ukrýva okrem dieťatka aj placentu a nemalé množstvo plodovej vody. Dôsledkom toho sa napína pokožka na bruchu i bokoch a akonáhle dôjde k pôrodu, a teda k vyprázdneniu obsahu brušnej dutiny, môžeš vnímať zvláštny pocit – akoby si zrazu mala problém sa vo svojom tele udomácniť. Je to spôsobené tým, že si opäť budeš musieť zvyknúť na zmenu ťažiska tvojho tela a chvíľu si počkať, kým sa orgány a svalstvo vrátia do pozície, v akej boli pred otehotnením.
Len nepatrné percento žien odíde z pôrodnice s plochým bruškom. V skutočnosti totiž väčšine z nich tehotenské bruško nezmizne ani v prvej polovici šestonedelia. Koža na bruchu je pomerne vyťahaná a oslabená a maternica takisto potrebuje čas, kým sa zavinie.
Keďže maternica v priebehu tehotenstva znásobí objem svojej dutiny z pôvodných 10 ml až na 5 000 ml, po pôrode potrebuje istý čas na to, kým sa vráti do svojej pôvodnej veľkosti. Proces zavinovania maternice by sa dal charakterizovať ako zmrštenie napnutých svalových vlákien, ktorému napomáhajú hormonálne zmeny prebiehajúce v tvojom tele. Medzi ne patrí i proces laktácie, teda dojčenie.
Práve pri dojčení niektoré mamičky pociťujú v oblasti maternice najväčšiu mieru diskomfortu. Zavinovanie maternice je totiž sprevádzané bolesťami, ktorých vnímanie sa líši zo ženy na ženu. Zatiaľ čo jedna čerstvá maminka registruje v podbrušku len jemné pnutie, nájdu sa i také, ktoré túto bolesť prirovnávajú k prvým silnejším kontrakciám.
Tak či onak, pnutie alebo bolesť maternice, či už po vaginálnom pôrode, alebo sekcii, je najväčšia v prvých dňoch, postupne jej intenzita klesá a úplne ustúpi do konca šestonedelia. Práve počas prvých šiestich týždňov po pôrode by sa maternica mala vrátiť k svojej pôvodnej veľkosti a jej zmenšovanie bude pravidelne kontrolovať aj lekár.
V pôrodnici ti personál na oddelení šestonedelia vysvetlí, ako zavinovanie maternice prebieha a ako mu môžeš dopomôcť. Často sa na bruško prikladá menšia záťaž – napríklad nahriate vrecko s čerešňovými kôstkami, avšak najlepšou voľbou je ukladať si na bruško bábätko. Pomôcť vedia aj sťahovacie tehotenské pásy.
Diastáza brušných svalov pomenúva jav, kedy sa svaly na bruchu od seba doslova rozostúpia – ľavé aj pravá strana svalstva je vtedy oddelená medzerou, ktorá je širšia ako dva či tri prsty. Najčastejším dôvodom, prečo tento zdravotný problém vzniká, je ochabnuté brušné svalstvo pred otehotnením.
To, či sa ti vytvorila diastáza, s určitosťou môžeš pozorovať až po ukončení šestonedelia, teda v čase, kedy je maternica plne zavinutá. Ak sa obávaš, že ti diastáza vznikne, pozri si náš samostatný článok, v ktorom sa tejto téme venujeme. Nájdeš tu informácie, ako jej čiastočne predísť a čo robiť, ak sa po pôrode predsa len objaví:
Ak si rodila sekciou, určite ťa ohľadom tvojho bruška zaujíma omnoho viac otázok. Vo všeobecnosti platí, že zavinovanie maternice a sťahovanie brušného svalstva by po cisárskom reze60 malo prebiehať rovnako ako po vaginálnom pôrode, „len“ s tým rozdielom, že budeš mať v oblasti podbruška jazvu, ktorá si bude žiadať osobitú pozornosť.
Pozornosť tomuto miestu môžeš venovať už krátko po sekcii. Dobrou technikou je priložiť si ruku k oblasti, kde je prekrytá jazva, a pozorovať, ako sa tvoje bruško nadvihuje a klesá pri nádychu a výdychu. Jemným dotykom si zároveň budeš stimulovať aj nervové zakončenia v danej oblasti a nemenej príjemným bonusom je i skutočnosť, že si k svojmu telu, ktoré je pôrodom poznačené, opäť nájdeš cestu.
Čo sa týka jazvy po sekcii, personál v pôrodnici ťa poučí, ako sa o ňu v priebehu šestonedelia starať. Prvé dni bude pravdepodobne prekrytá a počas sprchovania v pôrodnici by si si mala dávať pozor, aby príliš nenavlhla. Ak ťa čaká sekcia alebo si ju práve absolvovala a zaujíma ťa, ako bude prebiehať regenerácia jazvy, pozri si náš samostatný článok:
Panvové dno po pôrode býva oslabené a ženy majú často problém opäť „nad ním prevziať kontrolu.“ Prvé dni, ako privedieš bábätko na svet, by ťa preto nemalo vyľakať, ak vôbec nebudeš schopná ovládať svaly v tejto partii.
Napriek tomu sa odporúča venovať pozornosť svojmu panvovému dnu hneď po pôrode, pričom je jedno, či išlo o vaginálny pôrod alebo sekciu. Úplne postačí, ak budeš pomaly v ľahu, či panvové dno reaguje na tvoje „pokyny“. I v prípade, že prvé pokusy nebudú viesť k žiadnemu úspechu, môžeš si byť istá, že toto je prvý krok k regenerácii danej oblasti.
Prečítaj si náš článok, v ktorom popisujeme, čo to panvové dno vlastne je a kedy sa odporúča začať s jeho posilňovaním:
Poranenia pri pôrode sú samostatnou a veľmi obávanou témou. Najčastejšie ide o manuálny nástrih hrádze lekárom, ktorý uľahčí dieťatku príchod na svet, prípadne samovoľné natrhnutie hrádze počas toho, ako je bábätko vytlačené von. Oba varianty vo väčšine prípadov vedú k šitiu, ktoré sa vykonáva po pôrode placenty.
Zranenia v intímnej oblasti počas pôrodu väčšinu mamičiek nebolia. Iné to však je počas prvých dní po pôrode – pôrodné poranenia spôsobujú bolesť pri močení alebo sedení a zhoršujú adaptáciu mamičky na nové okolnosti, s ktorými je materstvo späté.
Neznamená to však, že žena musí prvé dni po pôrode doslova pretrpieť. Štípanie pri močení, ktoré je spôsobené kontaktom moču s pôrodnou ranou, sa dá zmierniť napríklad tak, že sa mamička vymočí v sprche počas toho, ako si na intímnu oblasť pustí slabší prúd vlažnej vody. Voda moč nariedi, tým pádom nebude bolesť taká ostrá, prípadne sa neobjaví vôbec.
Na trhu sú takisto k dispozícii rôzne pomôcky a prípravky, ktoré hojenie pôrodného poranenia uľahčujú alebo aspoň uľavujú od bolesti. Ide napríklad o chladivé popôrodné vložky či spreje alebo gély, ktoré sa na danú oblasť môžu aplikovať.
Ak sa nástrih alebo poranenie hrádze týka aj teba, prečítaj si o tom viac v našom samostatnom článku:
Či už porodíš vaginálne, alebo sekciou, do pôrodnice si určite nezabudni zbaliť popôrodné vložky. Počas šestonedelia sa totiž tvoja maternica bude regenerovať i prostredníctvom tzv. očistkov, ktorým sa hovorí aj lochie. V prvých dňoch ide v podstate o krvácanie, pokojne i silnejšej intenzity, vďaka ktorému sa maternica zbaví zvyškov tehotenstva.
Zvyčajne tá najväčšia miera krvácania ustane po maximálne týždni a nastáva obdobie slabšieho vylučovania očistkov, ktoré postupne menia farbu. To, ako dlho bude táto etapa pretrvávať, sa nedá presne povedať, pretože ide o nesmierne individuálnu záležitosť. Najčastejšie však očistky ustanú, akonáhle sa skončí šestonedelie.
S tým súvisí aj vyššia miera hygieny – novopečené mamičky často hovoria, že nikdy sa toľkokrát nesprchovali ako práve v pôrodnici. Starostlivosť o intímnu oblasť je totiž v tomto momente veľmi dôležitá, pretože iba pravidelnou hygienou sa dá predísť možným infekciám a zápalom, ktoré by skomplikovali hojenie.
Ako rozoznáš, že očistky signalizujú nežiaduci vzniknutý zápal? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku:
Ak sa ti zdalo, že ti prsia poriadne narástli už v tehotenstve, môže sa pokojne stať, že po pôrode ťa ich zväčšený objem opäť prekvapí. Mliečne žľazy sa totiž začnú pripravovať na tvorbu mlieka, s čím je spojený nielen ich nárast, ale aj vyššia citlivosť.
Pomôcť si môžeš správnou starostlivosťou o pokožku a bradavky, ale aj výberom vhodnej dojčiacej podprsenky. Pocitu napnutej pokožky zamedzia napríklad hydratačné telové oleje, na poranenia bradaviek existujú zasa špeciálne mastičky. A pri kúpe dojčiacej podprsenky buď skutočne obozretná – pohodlie musí byť na prvom mieste, počítaj už v tehotenstve s tým, že prsia ešte narastú, a voľ priedušné materiály.
Zápcha po pôrode nie je výnimočným javom a stretáva sa ňou veľké percento čerstvých maminiek. Prispieva k nej prípadný klystír, ktorý rodička absolvovala v rámci predpôrodnej prípravy, no i samotná skutočnosť, že črevá sa po pôrode bábätka musia dostať do pozície, v akej boli pred tehotenstvom. Počas toho, ako maternica rástla, totiž na črevá vyvíjala tlak, a po pôrode je dostatok priestoru pre orgány v brušnej dutine zrazu obrovskou zmenou, s ktorou sa musia vysporiadať.
Kým sa teda črevá „naučia“ znovu správne pohybovať tzv. peristaltickými pohybmi, môže to trvať i niekoľko dní. Každopádne, v pôrodnici budeš pravidelne dostávať otázku, či si už bola na veľkej potrebe – pre zdravotný personál je to totiž dôležitý ukazovateľ správnej regenerácie.
Ak si pri pôrode utŕžila nejaké zranenie v intímnej oblasti, môže byť pre teba predstava ísť na veľkú poriadnym strašiakom. Je však dôležité povedať, že aj napriek prvotnému diskomfortu, by si sa vyprázdneniu nemala vyhýbať. Viac sa tejto téme venujeme v našom článku, ktorý podrobne mapuje prvé dni po pôrode:
Hemoroidy2 sú pomerne často spomínanou témou i v tehotenstve a ani po pôrode, žiaľ, tomu nie je inak. K ich vzniku prispieva veľa faktorov – tlačenie pri vaginálnom pôrode, tlak na panvové dno v tehotenstve, zápcha, väčšie poranenia v intímnej oblasti, ktoré presahujú až ku konečníku. Hemoroidy po pôrode žene strpčujú život pri úplne bežných činnostiach, ako sú sedenie, chôdza či vyprázdňovanie.
Ak sa hemoroidy po pôrode vytvoria i tebe, na regeneráciu môžeš využiť množstvo dostupných prostriedkov – či už obklady, gély alebo mastičky. Viac o tom, ako zamedziť vzniku hemoroidov a čo robiť, ak sa vytvoria, píšeme v našom článku:
Stav pokožky po pôrode môžeš čiastočne ovplyvniť už počas tehotenstva, hoci treba rešpektovať individuálne limity každého tela a prihliadať i na skutočnosť, že tvoja koža a koža tvojej kamarátky sa môžu vyznačovať rôznou mierou elasticity.
Ak ťa trápi prevísajúca pokožka na bruchu a bokoch, po šestonedelí môžeš napomôcť k jej spevneniu cvičením. V prípade, že bol tvoj váhový nárast v tehotenstve vyšší ako priemerný váhový nadbytok tehotných žien, je treba počítať s tým, že pokožka v oblasti bruška zostane zmäknutá aj po nasledujúce mesiace či roky. Laicky povedané – koža sa musela prispôsobiť obvodu tvojich bokov a po pôrode sa, žiaľ, táto plocha nemá kam schovať. Posilňovaním týchto partií teda síce nedosiahneš výsledok, aký bol pred tehotenstvom, no dozaista sa k nemu aspoň posunieš.
S tým úzko súvisia i strie – tenké kožné prasklinky, ktoré vznikli dôsledkom rozpínajúcej sa pokožky. Za ich vznik zodpovedá hladina kortizolu v tvojom tele. Ak ju máš nižšiu, strie sa nemusia objavovať vôbec, ak je vyššia, narastá tu riziko, že tvoju pokožku zdobiť budú.
Ako striám aspoň čiastočne zamedziť už v tehotenstve a ako sa starať o pokožku po pôrode, si môžeš prečítať v našom článku:
S vypadávaním vlasov po pôrode sa nemusí stretnúť každá mamička, avšak tento jav je pomerne častý. Primárnym dôvodom, prečo sa hustota vlasov znižuje, sú hormonálne zmeny – zatiaľ čo v tehotenstve sú hormóny pre kvalitu a stav nápomocné, po pôrode hladina estrogénu prudko klesá, čo môže zapríčiniť aj nadmerné vypadávanie vlasov, ktoré môže trvať i niekoľko mesiacov. Výnimkou nie je ani to, ak vlasy vo väčšej či menšej miere padajú po celý čas, ako žena dojčí.
Ďalšími faktormi, ktoré k vypadávaniu a nižšej hustote vlasov prispievajú, sú nedostatok spánku a minerálov v tele, ale i menej časté umývanie vlasov – maz, ktorý na vlasovej pokožke vzniká, totiž upcháva vlasové kanáliky, čo má za následok spomalenie rastu nových vláskov.
Ak ti po pôrode začínajú vypadávať celé pramienky vlasov, určite neprehliadni náš článok, v ktorom sa dozvieš napríklad i to, čo je to popôrodná alopécia:
Kedy začať po pôrode cvičiť? Ide o pomerne častú otázku, ktorá trápi viacero čerstvých maminiek nespokojných so svojím vzhľadom. Za prvé cvičenie možno považovať už spomínané cviky s panvovým dnom, no ak ťa skôr zaujíma informácia, kedy sa môžeš vrátiť k svojmu obľúbenému športu, prípadne chceš začať posilňovať, vedz, že odpoveď závisí od množstva faktorov:
Spôsob, akým bol pôrod vedený – či išlo o sekciu, alebo vaginálny pôrod.
Prípadné komplikácie, ktoré sa počas tehotenstva, pôrodu alebo v priebehu šestonedelia naskytli – môže ísť o problémy s vysokým tlakom, preeaklampsiu či nutnosť absolvovať počas pôrodu alebo po ňom operačný zákrok, ako je manuálna lýza, kyretáž atď. Takisto treba zmieniť aj prípadné infekcie v intímnej oblasti alebo stavy, ktoré boli sprevádzané zvýšenou teplotou.
Fyzická kondícia ženy – jednoducho povedané, ani po ukončení šestonedelia by si sa nemala prepínať a nútiť sa do náročných aktivít, na ktoré sa práve necítiš.
Ak tvoje tehotenstvo, pôrod a šestonedelie prebehli bez komplikácií, vzťahuje sa na teba nepísané pravidlo, ktoré hovorí, že s cvičením po pôrode by si mala pomaly začínať najskôr 6 týždňov po vaginálnom pôrode a 8 týždňov po pôrode cisárskym rezom.
Prečítaj si podrobnejšie informácie o cvičení po pôrode v našom článku:
V prípade, že máš pôrod ešte len pred sebou a patríš medzi nastávajúce mamičky, ktoré si vopred zisťujú, čo sa s ich telom bude diať, nezabudni si prečítať aj naše články o zmenách na tele v tehotenstve.
Rast bruška v tehotenstve
Kedy bude na tebe tehotenstvo viditeľné a v ktorom mesiaci sa budeš musieť definitívne vzdať svojej doterajšej konfekčnej veľkosti? A aké faktory vlastne ovplyvňujú rast bruška v tehotenstve? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme zmapovali rast tehotenského bruška pekne mesiac po mesiaci.
Čo je to mledzivo a kedy sa začne tvoriť? Ako sa starať o bradavky v tehotenstve? A kedy je čas na kúpu väčšej podprsenky? Môžeš už teraz nejako podporiť dojčenie? Zmeny na prsiach v tehotenstve si žiadajú samostatný článok!
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.