Prečo sa niektoré bábätká narodia umazané vrstvou bieleho mázku? A má tento maz, ktorým sú pokryté, aj nejakú funkciu? Pravdou je, že špecifický mázok, ktorému sa hovorí aj vernix pri vývine dieťaťa nevzniká len tak – plní pre bábätko v maternici celú radu úloh. Poď sa pozrieť, čo to vernix je a prečo sa niektoré deti rodia s ním a iné zasa bez neho.
Aj donosené bábätko sa môže narodiť so zvyškami vernixu na tele.
Čo je to vernix a ako vyzerá?
- Mázok alebo vernix caseosa je povlak pokrývajúci telíčko vyvíjajúceho sa plodu v maternici. Má konzistenciu jemnej kaše, ktorú niekto prirovnáva aj k hrudkovitej smotane alebo krémovému syru.
- Jeho farba je biela, prípadne s jemným žltkastým nádychom. Odtieň však môžu ovplyvniť napríklad zdravotné problémy dieťaťa alebo jeho prvá stolica (mekónium), ktorú vylúči do plodovej vody na konci tehotenstva či po termíne pôrodu.
- V nerovnomernej vrstve pokrýva celý povrch telíčka bábätka. Možno ho nájsť predovšetkým na hlavičke, chrbátiku a v záhyboch končatín.
- Na tele ho pomáhajú udržovať prvé chĺpky dieťaťa – tzv. lanugo, ktoré mázok na pokožke upevňujú a zabraňujú jeho odlúčeniu z kože.
- Množstvo mázku na pokožke sa v priebehu tehotenstva rôzni. Začína sa tvoriť okolo 20. týždňa tehotenstva a hustne až do cca 34. týždňa. Potom začína jeho tvorba klesať (k čomu čiastočne prispieva aj strata lanuga) a čoraz viac sa stáva súčasťou plodovej vody.
Ako sa tvorí mázok a z čoho pozostáva?
Vernix produkujú mazové žliazky bábätka a okrem sekrétu, ktorý tieto žliazky vylučujú, obsahuje aj odumreté kožné bunky. V jeho zložení teda okrem vody možno nájsť i bielkoviny a tuky.
Funkcie mázku
- Hydratuje pokožku rastúceho dieťaťa v maternici a takisto ho chráni pred infekciou, ktorú by mohli privodiť baktérie v plodovej vode (tá totiž od istého mesiaca tehotenstva obsahuje predovšetkým moč bábätka).
- Ak sa vernix dostane do žalúdka dieťaťa (tak, že ho spolu s plodovou vodou prehltne), napomáha to k výžive baktérií v jeho tráviacom trakte.
- Aj zvyšky vernixu, ktoré zostanú na telíčku bábätka v čase pôrodu, pomáhajú dieťaťu postupovať v pôrodných cestách. Bábätko je vďaka tomu klzkejšie.
- Hovorí sa, že látky obsiahnuté v mázku môžu prispieť k hojeniu pôrodných zranení ženy.
Množstvo vernixu
Množstvo mázku na tele narodeného bábätka závisí od:
- pohlavia – dievčatká zvyčajne mávajú vernixu viac než chlapčekovia,
- pôrodnej hmotnosti – čím je vyššia, o to menej mázku dieťa má,
- týždňa tehotenstva, v ktorom maličké príde na svet.
- Predčasne narodené6 deti majú na sebe najhrubšiu vrstvu vernixu.
- Deti narodené krátko pred termínom môžu mať na tele viac či menej súvislú vrstvu mázku.
- Bábätká narodené v termíne pôrodu7 alebo po ukončenom 40. týždni tehotenstva sa rodia len s nepatrnými zvyškami mázku, ktoré sa nachádzajú najmä v záhyboch končatín alebo pod nechtíkmi.
- Dlhšie prenášané deti už nemusia mať na koži žiaden vernix a ich pokožka môže byť dôsledkom toho jemne zvráskavená, prípadne sa na niektorých miestach aj olupuje. Tento jav je však len dočasný a koža sa do niekoľkých týždňoch po pôrode úplne zregeneruje.
Kedy bábätko po pôrode po prvýkrát okúpať?
- Prvý kúpeľ bábätka je veľmi diskutovanou témou a každá pôrodnica má iný postup. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však odporúča dieťatko po prvýkrát okúpať 6 až 24 hodín po pôrode.
- Výnimočným prípadom sú situácie, kedy je zaznamenaná infekcia plodových obalov, prípadne je bábätko znečistené smolkou. Vtedy je potrebné bábätko čím skôr umyť.
Mohlo by ťa zaujímať
Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.
Lanugo alebo „páperie“ – ak sa zvykneš zaujímať, ako sa tvoje bábätko v brušku vyvíja, určite si sa už s týmto pojmom stretla… O čo presne ide a akú má lanugo funkciu? Poď sa s nami pozrieť, prečo je dôležité, aby telíčko rastúceho dieťatka bolo pokryté jemnými chĺpkami.
Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.
Viac informácií o tvojom tehotenstve na Modrom koníku
- Čo sa deje v jednotlivých týždňoch tehotenstva?
- Aké vyšetrenia ťa čakajú v priebehu tehotenstva, na čo by si sa mala pripraviť a ako sa postupom času vyvíja bábätko? Pozri si zaujímavé informácie o tehotenstve v našich tehotenských týždňoch. Pri ich písaní sme spolupracovali s gynekológom a pôrodníkom MUDr. Petrem Kolkem.
- Tehotenstvo týždeň po týždni
- Opýtaj sa v odbornej Poradni
- Prekonzultuj v našich Poradniach všetko, čo ťa môže zaujímať alebo trápiť – či už ide o tvoje zdravie, bábätko, právne, finančné alebo vzťahové záležitosti. Môžeš sa spoľahnúť, že ti odpovie fundovaný odborník, ktorý je v danej oblasti ako doma.
- Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
- Diskutuj s ostatnými mamičkami
- Prezri si už založené diskusie alebo pokojne založ svoju vlastnú. S ostatnými užívateľkami našej stránky si môžete navzájom poradiť, jedna druhú inšpirovať alebo si vymeniť zdroje informácií.
- Diskusie sú zadarmo a vystupovať v nich môžeš aj anonymne.
- Diskusie zo sekcie „Starám sa o bábätko“