Tokofóbia je psychická porucha, ide o patologický, neprimeraný až chorobný strach z pôrodu. Tehotenstvo a obdobie po pôrode sú v živote ženy rizikové obdobie z hľadiska možnej manifestácie duševných porúch. Tokofóbia patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim poruchám, spolu s popôrodnou skleslosťou, resp. perinatálnou depresiou a popôrodnou psychózou.
Video: "Mám strach z porodu a je to v poriadku."
Rozhovor s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
V rozhovore s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Tokofóbiu môžeme rozdeliť na primárnu a sekundárnu:
Primárna tokofóbia je strach z pôrodu32 u ženy, ktorá nemá žiadnu skúsenosť s tehotenstvom, ešte nikdy nebola tehotná. Strach z pôrodu môže začať v dospievaní alebo v dospelosti.
Sekundárna tokofóbia je strach z pôrodu po traumatickej udalosti z predchádzajúceho pôrodu. Táto tokofóbia môže vzniknúť po potrate3, po normálnom pôrode, po narodení mŕtveho dieťaťa alebo pri výskyte popôrodnej depresie. V prípade, keď je sekundárna tokofóbia súčasťou po komplikovanom pôrode sa manifestujúcej posttraumatickej stresovej poruchy, vyskytujú sa v klinickom obraze ženy aj živé sny s traumatickou tematikou a flashbacky spomienok na traumatizujúci pôrod. Tokofóbia sa stáva dôvodom pre odmietanie ďalšieho tehotenstva alebo žiadosť rodičky o jeho ukončenie operačne, cisárskym rezom60.
Tokofóbia sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré nerodili. Ich obavy sú omnoho intenzívnejšie ako u žien, ktoré už predtým rodili. Strach a obavy sa často zintenzívnia v deň pôrodu. Strach predstavuje nepríjemnú emóciu a dokáže presvedčiť tehotnú ženu, že pôrod je nebezpečný.
tzv. naučený strach z počúvania rôznych príbehov o ťažkých prípadoch počas pôrodu, ktoré sa rozprávajú tehotným ženám, nepravdivé informácie o plodnosti, tehotenstve, pôrode,
etiologicky možno uvažovať aj o prvej manifestácii duševnej poruchy alebo o relapse už v minulosti sa prejavujúcej duševnej poruchy. Napriek skutočnosti, že žena v danom období pravidelne navštevuje ambulanciu lekára, psychické ťažkosti zostávajú často nediagnostikované, čo významne znižuje kvalitu života rodičky, negatívne pôsobí na ďalší priebeh poruchy a predstavuje rizikový faktor samovražedného konania. Farmakoterapia v tehotenstve má tiež svoje obmedzenia, vždy je potrebné posúdiť pomer benefitu a rizika, avšak nielen zo strany matky, ale aj vyvíjajúceho sa dieťaťa.
Prejavy
pocit strachu a paniky pri pomyslení si na pôrod,
odmietnutie rodiť prirodzeným vaginálnym pôrodom, žena trvá na cisárskom reze,
žena túži po deťoch, ale zároveň odmieta otehotnieť,
intenzívny strach, že sa narodí mŕtve dieťa alebo dieťa bude mať nejakú vrodenú vadu.
Terapia
Liečba patrí do rúk psychiatra a ošetrujúceho lekára. Pri tokofóbii - úzkosti a strachu z pôrodu sa tehotným ženám odporúča:
rozprávať o probléme partnerovi alebo lekárovi,
navštevovať tehotenské stretnutia mamičiek a podeliť sa o svojich pocitoch,
myslieť pozitívne,
zistiť si skutočné informácie ohľadom pôrodu.
Terapeuticky, ale aj profylakticky, môže poruchu pozitívne ovplyvniť psychoprofylaktická príprava na pôrod1, ktorá je už dnes bežnou súčasťou starostlivosti o tehotné.
Ak si tehotná žena s tokofóbiou nepraje vaginálny pôrod, lekár s ňou konzultuje možnosť sekcie. Vysvetlí jej pozitíva vaginálneho pôrodu a možné komplikácie, takisto jej povie dostatočné informácie o cisárskom reze. Žena sa sama rozhodne, aký typ pôrodu chce. Lekár by ju v tom mal podporovať.