Spinálna anestézia

Spinálna anestézia či subarachnoidálna anestézia je úkon, pri ktorom sa aplikuje lokálne anestetikum do subarachnoidálneho priestoru (chrbticový kanál v bedrovej oblasti). Anestetikum potom pôsobí na nervové bunky, čím vzniká znecitlivenie spodnej polovice tela.

Pri plánovaných cisárskych rezoch sa najčastejšie používa tento spôsob analgézie. K úplnému uspaniu matky by sa malo pristupovať iba v prípade jednoznačnej vážnej kontraindikácii. No je to jedna z možností.

Video: "Pôrodné bolesti a dostupné metódy ich tlmenia"

Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:

Pri akútnych cisárskych rezoch to nie je možné, keďže príprava na podanie spinálnej anestézy trvá minimálne 10 minút a pri situácii, kedy napríklad bábätku klesajú ozvy ide doslova o sekundy.

Technika je podobná ako pri epidurálnej analgézii24. Rozdiel spočíva v nutnosti prepichnutiu tvrdej blany, v ktorej sa zanecháva po ukončení výkonu otvor. Z tohto otvoru následne uniká cerebrospinálny mok do priestoru epidurálneho, čím vzniká pokles tlaku mozgovomiechového moku. Toto môže spôsobovať bolesti hlavy.

Spinálna anestézai

Techniky aplikácie lokálneho anestetika

  • Hyperbarická - pri cisárskom reze60 je jedinou vhodnou polohou pre podanie lokálneho anestetika poloha naznak. Anestetikum pri tejto aplikácii má vyššiu hustotu ako cerebrospinálny mok a vplyvom tiaže steká do hrudnej kyfózy, kde zostáva a spôsobuje fixáciu anestetika (dochádza k viazaniu anestetika na nervové bunky). V polohe posediačky (rodička má čo najviac guľatý chrbát) steká ku kostrči a spôsobuje tzv. sedlovú blokádu. Tento spôsob býva vhodný najmä pri vaginálnom pôrode32 pri druhej dobe pôrodnej32. Znížením hlavy rodičky dochádza k väčšej úrovni znecitlivenia.
  • Hypobarická - dnes už málo využívaná technika, ktorá nie je vhodná pri cisárskom reze60.
  • Izobarická - pri tejto aplikácii je hustota anestetiká približne rovnaká ako hustota mozgovomiechového moku, teda zostáva v mieste aplikácie.

Výhody spinálnej anestézie

  • rodička zostáva pri vedomí, spontánne dýcha, odpadá zabezpečenie dýchacích ciest, ktoré je potrebné pri celkovej anestézii, rodička komunikuje, nie sú výkyvy krvného tlaku,
  • anestetikum sa nedostáva k novorodencovi1,
  • tlmí pôrodné bolesti,
  • lekári sú schopní nasimulovať priebeh cisárskeho rezu do takej podoby, aby sa čo najviac približoval vaginálnemu pôrodu. Dokonca anesteziológovia napríklad komentujú priebeh pôrodu: teraz už rodíte, už je hlavička vonku, už celé bábätko, je to chlapček... Po vybraní bábätka umožnia matke okamžitý kontakt, môže sa ho dotknúť a po 5 minútach po odvážení a opláchnutí ho anesteziológ prinesie a priloží matke na hrudník, čím je umožnený aj bonding2. Matku počas týchto chvíľ zašívajú,
  • pôsobenia anestézie aj pooperačne - v prípade nutnosti použitie katétra pre pooperačné dávkovanie anestetiká, čím sa znižuje spotreba injekčne alebo ústne podávaných analgetík,
  • cena.

Riziká spinálnej anestézie

  • poranenie miechy a nervov,
  • krvácanie,
  • Infekcia v mieste vpichu,
  • pooperačná bolesť hlavy - využíva sa ultra ľahké anestetikum, ktoré sa pichne do lumbálnej časti. Akonáhle sa žena napríklad posadí, anestetikum sa dostane hore a vyvoláva veľmi silné bolesti hlavy. Preto je dôležité požiadať o pomoc personál pôrodnice, a v žiadnom prípade si nesadať, kým to rodičke vyslovene nepovolia. Bolesti trvajú 2-3 dni.
  • bradykardia - pokles srdcovej frekvencie,
  • hypotenzia - pokles krvného tlaku,

Použité zdroje

  1. http://www.naseporodnice.cz/volba-anestezie-u-cisarskeho-rezu.php
  2. http://www.lubusky.com/cc_22_optimalizovany-postup-pri-provadeni-spinalni-anestezie-pro-cisarsky-...
  3. http://lekari.porodnice.cz/subarachnoidalni-spinalni-anestezie
  4. https://web.archive.org/web/20170202211125/http://chirurgie24.cz/anesteziologicka-ambulance.html
  5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Regionální_anestézie

Hodnotenia a skúsenosti so spinálnou anestéziou

Máš skúsenosť so spinálnou anestéziou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
limpia  6. sep 2018

Je to pohoda!

Čaute babule. V mene všetkých strachoprdiek ako som ja, som sa rozhodla napísať niečo k spinálke. Aj ja sama som totiž hľadala diskusie a skúsenosti, mnohé mi pomohli. Takže. Spinálka je úplná pohoda. Viem ju porovnať s celkovou anestéziou (aj keď som tak nerodila), ale mám za sebou niekoľko gynekologických operácií (klasická operácia vaječníka, laparoskopická operácia maternice a vaječníka, kyretáž). Spinálky som sa veľmi bála, lebo som nevedela presne, čo ma čaká. S celkovou som už mala skúsenosti, tak som chcela silou mocou celkovú. Ešteže ma anesteziologička na Antolskej presvedčila, že to spoločne dáme a dali sme to. Vo svojom okolí som počula všelijaké strašidelné historky - ako napríklad, že zarezali do živého, no spoliehala som na to, že mne sa to nestane a nestalo sa. Anesteziologička mi na to povedala, že také kamarátky si mám radšej vymazať z Facebooku, lebo len zbytočne strašia :)
Samotný pôrod prebehol v pohode a to fakt hrozilo, že prídem o maternicu počas neho a dokonca sa pohrávali s myšlienkou, že mi dajú transfúziu, nakoniec našťastie nemuseli. Za mňa dám takúto skúsenosť, čo som nikde nečítala:
Príprava na spinálnu - ja som si na odporúčanie lekára dala noc pred pôrodom glycerínový čípok a jeden ráno pred pôrodom, vyhnete sa zbytočným "kakačkám" v nemocnici. Večer sa už nič neje a ráno som len mohla jedným hltom zapiť svoju tabletku, nič viac. Samotná príprava - monitor dieťatka, napichajú vám potrebné hadičky do žily, natiahnete si kompresné pančuchy a vypijete nechutnú kyslo-horko-hnusnú gebuzinu na neutralizáciu žalúdočných štiav. A čakáte.
Na sále - v sede sa vyhrbíte, ramená uvoľnené nadol a anesteziológ pichne anestéziu. Do minúty musíte byť v ľahu a nohy vyložiť nahor do strmeňov (či čo to je). Nohy začnú drevenieť (doslova) a v zápätí vám dajú plachtu pred tvár. U mňa ako ťahali plachtu smerom ku mne mi zachytili prsty na nohách a ohli ich smerom ku mne, na čom ich poprosila, nech plachtu nadvihnú, lebo mi ťahá prsty, tak sa smiali a ospravedlnili sa.
Pôrod - ak by som ho mala absolvovať znova takto, idem do toho hneď. Tlaky som necítila, v zásade to bolo bez akéhokoľvek negatívneho pocitu a keď mi povedali, že mamička nespíme, som si uvedomila, že im tam driemem a malý bol už hore nožkami vo vzduchu a plakal :) Nakoniec som dala aj selfie s ním (sestričky fotili), vystrašili ma len hlášky lekára, že dajte mi viac tampónov, krváca nám to tam. Nebolo mi všetko jedno, ale hovorím si, ak sa niečo skomplikuje, uspia ma úplne. Všetko nakoniec dobre dopadlo, anesteziologička si potom robila srandu, že ako som stresovala a dala som to na výbornú. Zamávala som manželovi a potom si už moc nepamätám, iba taký záblesk ako ma vezú po chodbe.
Na izbe - nohy budete mať drevené ešte pár hodín a najhoršie je, že si myslíte, že ich máte stále vyložené smerom nahor, no nemáte. Blbý pocit, kedy mozog nechápe, že je to inak :) Hlava ma nebolela, chceli ma postaviť už 12 hodín po pôrode, no na môj odpor sa tak stalo až 24 hodín (po toľkých operáciách a zrastoch mi to nešlo tak rýchlo ako iným ženám...). Ak sa na to nebudete cítiť, jednoducho im to povedzte a hotovo. Zle sa mi potom vstávalo, myslela som, že kvôli šitiu a tak, ale bolo to kvôli hroznej 30-ročnej nemocničnej posteli, ktorá sa nedala polohovať, bola príšerne tvrdá a vysoká (musela som mať šamlík). Z nej ma boleli hrozne kríže a krčná chrbtica, keď som prišla domov, dokázala som sa fakt rýchlo zmobilizovať, takže to bolo super.
ZHRNUTIE - spinálna anestézia je v porovnaní s dlátovaním osmičky malina! :)
  • rýchle zotavenie
  • vedomie pri pôrode
  • bezbolestnosť zákroku
  • brnenie v nohách
14 ľudí považuje za užitočné
jance333  18. júl 2017

Postpunkčné bolesti

Cisársky rez som mala plánovaný kvôli polohe dieťatka koncom panvovým. Bála som sa spinálu, ale nakoniec to nebolo nič hrozné. Síce mi ho napichli až na tretíkrát a chvíľu dlhšie trvalo, kým to zabralo, ale počas operácie to bolo úplne v pohode. Cítila som ťahy a tlaky a keď vyberali bábätko, bolo to dosť nepríjemné, ale vtedy do mňa vo veľkom hučali anesteziológ aj sestrička, aby odpútali pozornosť a za krátku chvíľu som už počula plakať maličkú. Utreli ju a položili na mňa, kým lekári zašívali ranu :)
Od napichnutia spinálu to celé trvalo asi 45 min. a bola som veľmi rada, že som pri zmysloch. Na pooperačnú izbu za mnou chodila detská lekárka, informovať ma o stave bábätka, bola malinká 2550g, 47cm, takže ju viac sledovali a nechali prvý deň v inkubátore. Na izbu mi ju doniesli akurát ukázať, neprikladali sme ju, lebo stále spinkala.

Na ďalší deň mi ju už na normálnu izbu nosili, hneď sa prisala a v noci som si ju už nechala pri sebe a mala som ju pri sebe až do konca. Mlieko sa mi rozbehlo okamžite :slight_smile:
Jediný problém nastal asi na 3. deň, kedy ma začala neskutočne bolieť hlava. Bola to bolesť v krčnej chrbtici, ktorá sa šírila hore do temena a v sede alebo v stoji po pár minútach to bolo priam neznesiteľné. Dokázala som vstať len na chvíľku, kým som išla na WC alebo sa postarala o malú. Nasadili mi tabletky od bolesti a infúzie, ktoré ale veľmi nezaberali. Bohužiaľ, práve ten víkend slúžil lekár, ktorý to bral na veľmi ľahkú váhu (keď som mu povedala, že mi tá infúzia nezaberá a tabletky len málo, že mi je neskutočne zle, keď sedím alebo sa postavím, odvrkol, že mám teda ležať). Pomoci som sa dočkala až po pár dňoch, kedy starostlivejší lekár konečne zavolal anesteziológa, ten mi dal inú infúziu a tá ma naozaj postavila na nohy.

Takže zhrnutie - cisársky rez v spináli aj nabudúce, ten pocit, keď hneď počujete a dostanete svoje vytúžené bábätko je neopísateľný. V prípade bolesti hlavy, určite nástojiť na tom, aby čím skôr zapojili anesteziológa, piť veľa, veľa vody, kľudne aj nejakú kávu, ležať najviac koľko sa dá. Takto po týždni si už na bolesti nespomeniem, ale mrzí ma, že som si nemohla bábätko poriadne užiť len pre laxný prístup jedného lekára (malú som mala pri sebe celý čas, aj keď mi bolo najhoršie, ono to bábätko a jeho potreby z nás dostanú viac, ako si myslíme, že zvládneme :wink: )
6 ľudí považuje za užitočné
danusskaaa  4. mar 2017

Super 😉

Prvý pôrod (akútna sekcia) som mala v celkovej anestézie a bol to des. :thumbsdown: Nevedela som kde som, čo je s malou, zotavovanie otrasné! Všade bol zhon, bola som po 6 hodinách bolesti zničená a atmosféra bola strašná. :cry: Druhy pôrod (plánovaná sekcia) prebehol v spinále a bolo to super! :thumbsup: Zavádzanie ihly do chrbta som necítila, žiadna bolesť počas operácie. Sem tam som cítila nejaké "drhnutie" či zatlačenie, ale o všetkom mi anestéziolog hovoril, čo sa deje a preto to nebolo vôbec nepríjemné. Malého som hneď videla, počula plakať a mohla som si ho pomojkať.

Na sále bolo veselo, komunikovali so mnou, uvoľnená atmosféra, proste paráda. :slight_smile: Šili ma 25 minút, kde si nová praktikantka všetko vyskúšala a aj napriek tomu, že mala z toho stres, išlo jej to super. :clap: Na Jiske mi tlačili na brucho keď ešte nevypršal spinal a preto nič nebolelo. Nohy som cítila cca 6 hodín po pôrode. Snažila som sa nehýbať a preto ma ani hlava nebolela. Piť som však dostala po 14 hodinách, čiže smäd som mala poriadny. Prvé vstávanie bolo ťažké (asi ako po každej operácii) alebo hneď v ten deň som sa dokázala prejsť a hlavne byt s malým. Každým dňom to bolo lepšie a lepšie a tri dni od pôrodu som bolo fit. Po prvom pôrode som mesiac nebola schopná nič robiť! Pre mňa teda veľmi pozitívna skúsenosť so spinálom, aj keď som sa ho veľmi bála :wink:
5 ľudí považuje za užitočné
vanilka83  3. mar 2017

Strašné!

Strašný zážitok, ako z hororu! Podľa vrelých odporúčaní tu na koníku, som strašne chcela rodiť spinálom, teda cisárskym rezom pri vedomí. To bol des! Vôbec som sa im neumŕtvovala. Síce nijakú bolesť som necítila, ale cítila som komplet všetko čo mi robili. Keď mi rezali brucho a keď ma už šli otvoriť, až ma prehlo. To bol najhorší zážitok v mojom živote. Nakoniec mi dali rajský plyn a to bolo super. Pekne som sa vyspinkala, odpočinutá som vyšla zo sály a dokonca sa mi aj snívalo.

Prebrali ma hneď na sále a komplet všetko som si pamätala. Na JISke to bolo strašné. Od pása dolu som necítila vôbec nič. Absolútne nič, od pása dolu mŕtva a úplne meravá, ťažká, nehybná. Iba som sa celú dobu modlila, aby som ešte niekedy chodila. Bola to najdlhšia noc v mojom živote.
1 človek považuje za užitočné
miminkacik  13. jan 2015

Spinál

Ja som bola so spinálom viac ako spokojná. Robili mi ho pri plánovanom cisárskom. Hrozne som sa bála pichania do chrbtice, ale to bola úúplna pohoda. Trocha zaštípalo a zvyšok som už necítila. Problém mi síce robilo spraviť čo najokrúhlejší chrbát a na pokyn anesteziologičky sa akoby tlačiť proti ihle, ale zvládla som to a potom som už cítila brnenie v nohách a už len tupé dotyky.

Kompletne celá som sa začala cítiť po cca 7 hodinách, nepamätám si to presne. Najskôr prestávala anestéza účinkovať od brucha a pomaličky schádzala nižšie. Na pokyn anesteziologičky som mala ležať bez pohnutia hlavy (pohyb dopredu/dozadu.. na bok som točiť hlavou mohla, napiť sa a tak) 24 hodín, to som aj dodržala a žiadna bolesť hlavy sa nedostavila. Dostavila sa, ale obrovská bolesť chrbta v oblasti vpichu, ktorá vyžarovala až do rúk, ktorá mi dosť sťažovala starostlivosť o bábätko :-(
Prešlo to asi po mesiaci, ale dodnes (rok po pôrode) ma oblasť vpichu na dotyk bolí a občas bolia aj kríže.

Ak by som mala znova rodiť cisárskym, tak volím určite spinál. Jediné, čo by som určite zmenila, je cievkovanie. Cievkovali ma pred zavedením spinálu a spomínam na to doteraz. Bŕŕŕ. Takže nabudúce sa už prehovoriť nenechám a trvám na cievkovaní až po spináli.
6 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke