Sex po pôrode môže byť dokonca lepší, ako pred narodením dieťatka. Pôrod32 je pre ženu zážitkom ako telesným, tak psychickým. Je súčasťou sexuality ženy. Jej telo prešlo fyziologickým procesom, po ktorom sa každá cíti úplne inak a rovnako tak môže byť sexualita po pôrode pre každú ženu iná. A tento fakt je potrebné prijať. Prvý milostný pohlavný styk môže byť pre niektoré páry úplne bezproblémový, ale tiež nemusí. Pre niektorých je sex po pôrode dlhú dobu tabu, a to aj po šestonedelí. Iní ani nedodržia šestonedelie.
Rozhovor s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou
V rozhovore s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Neubertovou Zemánkovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Na čo si dať pozor pri cvičení po pôrode.
🎞️ Všetko, čo by ste mali vedieť o PLASTICKEJ OPERÁCII PŔS.
🎞️ Je to “obyčajný” SMÚTOK, ÚZKOSŤ alebo už DEPRESIA?
Fakt, či bude prvé milovanie po pôrode bolestivé alebo nie, záleží od mnohých premenných. Po správnosti by to bolieť nemalo. Nie je tam panenská blana, ktorú je potrebné narušiť. Pokiaľ to však predsa bolí, môže to byť príznak, že pôrodné poranenie nie je dostatočne zahojené. Druhou možnosťou je príznak psychického problému. Tzv. vaginizmus- silné stiahnutie pošvových svalov, ktoré bráni prieniku počas sexu a spôsobuje bolesť a je z veľkej časti psychického pôvodu. Preto žena musí sex chcieť. Sexu po pôrode by mala predchádzať dostatočne dlhá predohra, aby bola žena dostatočne uvoľnená a pripravená.
V "suchšom" pošvovom prostredí môže byť pohlavný akt pre ženu skôr nepríjemný. Znížená hladina estradiolu má za následok nedostatočné zvlhčenie ženskej pošvy a môže spôsobovať bolestivosť pri akte. K zvlhčeniu pošvy pomôžu lubrikačné gély.
Ak sa na sex po pôrode cítia obaja partneri, môžu s ním začať aj pred prvou kontrolou po pôrode u gynekológa. Základné kritéria, kedy je vhodné so sexom po pôrode začať sú:
S obnovením milostného života po pôrode sa nastoľuje aj otázka, aké metódy antikoncepcie2 zvoliť. Žena môže otehotnieť aj v prípade, že ešte dojčí a po pôrode ešte nemenštruovala. Na trhu existujú antikoncepčné prostriedky, ktoré sú vhodné aj pre dojčiace ženy.
Mnohé ženy pristupujú k prvému sexu po pôrode podobne, ako k prvému sexu vo svojom v živote vôbec. Predchádzajú mu otázky ako: "Aké to bude? Nebudete to bolieť? Čo pri tom budem cítiť? Budem sa svojmu partnerovi páčiť? Nebude to tam moc široké alebo naopak úzke?“.
Z počiatku môže byť vhodnou metódou láskanie, bozkávanie, spoločné maznanie a čakanie na aktivitu ženy, ktorá je na všetko pripravená a partner na ňu nijako nenalieha.
Sú ženy, ktorých sex po pôrode je ešte lepší, ako pred pôrodom. No určite aj také, ktorých prvé milovanie po pôrode je spojené s bolesťou. V takom prípade je veľmi potrebné dopriať si dostatok času na hojenie popôrodných rán a ku svojej sexualite pristupovať opatrne. Ženy by sa mali o seba starať, kým vkročia do sexuálneho života v takej miere, ako boli zvyknuté v minulosti.
V niektorých prípadoch trvá mesiace, niekedy pol roka, niekedy roky, kedy môže byť sexualita intenzívne ovplyvnená pôrodom a bolestivosť môže byť prítomná. V takomto prípade sa nastoľuje otázka, ako inak pristúpiť k partnerskej intimite. Ponúka sa celá škála možností. Sexualita po pôrode prináša mnoho výziev a objavovania. Je vhodné pristupovať k tomu pozitívne a uchopiť to ako výzvu na fantáziu a objavovanie možností v partnerskej sexualite.
Myšlienky na sex sú u ženy často "vyrušované" ostatnými myšlienkami a pocitmi, ktoré ženu počas dňa zasiahnu. Či už je to starostlivosť o dieťa, starosť o domácnosť. Niekedy má žena po pôrode starosti sama so sebou, keď sa telo dáva po pôrode dohromady. Ženy by mali z hlavy vypustiť myšlienky typu: "Čo keby ...?“ (Napr. vytieklo z pŕs mlieko, zobudilo sa dieťa a pod.).
Je dôležité, aby muž so ženou komunikovali, aby mala s kým zdieľať všetky radosti i starosti, ktoré počas dňa s dieťaťom doma zažíva.
Žena by si mala naopak uvedomiť, že sexuálny styk je súčasťou každého partnerského vzťahu a čím dlhšie bude sex po pôrode odďaľovať, tým ťažšie sa k nemu budú s partnerom vracať. Obaja partneri by si mali ujasniť, kedy bude na sex "čas", keď nebude žena unavená z celodennej starostlivosti o dieťa a domácnosť. Partner by sa mal podieľať na starostlivosti o bábätko a domácnosť, niekedy postačí aj okúpanie dieťaťa alebo hodinová popoludňajšia prechádzka s kočíkom vonku, aby žena mohla byť chvíľu sama, načerpať silu, vydýchnuť si...
Dieťa potrebuje cítiť nielen lásku materskú, ale aj lásku medzi rodičmi navzájom. Základom každej dobre fungujúcej rodiny je láska medzi rodičmi.
Základom odpovede na túto otázku je definovať si, čo sa pod plnohodnotným sexuálnym životom myslí. Ak by sme to definovali ako stav, kedy sú obaja vo vzťahu uspokojení, tak sa to skĺbiť dá. Lepšie sa dá pracovať so situáciou, kedy napríklad odmieta partnerka sex, kvôli únave, vyčerpaniu a podobne, ako keď má fyzické bolesti, spôsobené zle hojacim sa poranením, ktoré bolí aj pol roka, rok, či dva po pôrode. V takomto prípade je riešenie otvorenosť partnerov, aby hľadali iné možnosti vzájomného sexuálneho uspokojenia.
Mnohé ženy sú po pôrode zvedavé, ako sa tam dole zmenili po fyzickej stránke. Vezmú zrkadielko a zvedavo skúmajú. Určite by mali nechať svojmu telu dostatok času a vyčkať, kým k takémuto niečomu pristúpia. Ak boli pri pôrode nejaké zranenia, bol uskutočnený nástrih, či došlo k natrhnutiu, nemali by ženu prekvapiť možné jazvy, ktoré sa musia zahojiť.
Aj bezproblémový pôrod však so sebou prirodzene nesie zmeny na intímnych miestach. Žiadna žena nemôže očakávať, že to bude úplne rovnaké. Úzkou vagínou muselo prejsť bábätko a aj keď je elastická a má veľkú možnosť opätovného stiahnutia, určité zmeny budú prítomné vždy a je to tak v poriadku. Mali by si opäť zamilovať svoje telo, prijať zmeny na ňom, pretože aj pôrod samotný je akt sexuality, a tie zmeny sú len jej prirodzenou súčasťou.
Mnoho žien sa obáva, aký bude ich sexuálny život. Z viacerých výskumov vyplýva, že intímny život po pôrode je ešte lepší ako pred ním a sexuálne prežívanie intenzívnejšie.
Ak žena rodila cisárskym rezom60, mala by si vyberať také sexuálne polohy, pri ktorých sa na jazvu netlačí. U ženy sa môžu po pôrode objaviť bolesti maternice. V tomto prípade je vhodné sex po pôrode na nejaký čas ešte oddialiť. Pôrod je obrovská udalosť, ktorá zmení ženu ako takú, či už po fyzickej, či po psychickej stránke. Aj keď rodila cisárskym rezom. Odpoveď kedy je vhodný čas začať sexuálne žiť po cisárskom reze musí žena opäť hľadať sama v sebe. Základným kritériom je chuť na sex, zahojená jazva po cisárskom reze a ukončené očistky maternice.
Základom riešenia každého problému je odhaliť jeho príčinu. Rovnaký postup je vhodné zvoliť aj v prípade pretrvávajúceho odporu k sexu po pôrode.
Psychické:
Fyzické:
Partneri by sa mali pred pôrodom porozprávať aj o tejto téme. Je dôležité, aby vedeli, čo ich čaká a aké môžu byť prípadné komplikácie. Je veľmi prínosné, ak sa s partnerom žena dopredu dohodne, že na tomto budú spolupracovať, aby nenastalo vyhorenie v partnerskom vzťahu.
Je dôležité aby partner chápal, že u ženy sexualita nie je len uspokojenie primárnych sexuálnych potrieb. Aby sa žena mohla milovať, potrebuje na to vhodné podmienky. Potrebuje sa cítiť milovaná, pekná, v psychickej pohode, a podobne. Ako to docieliť keď je žena totálne nevyspaná, veľmi unavená, nemá kedy ísť ani do sprchy? Pociťuje krivdu, lebo jej muž si žije takmer rovnaký život ako pred tým, zatiaľ čo ona nemôže ísť nikam, či venovať sa svojim záujmom. Medzi partnermi môže dochádzať k napätiu, čo sa veľmi poľahky môže odraziť v podobe sexuálneho nesúladu. Aby sa žena sexualite naplno otvorila potrebuje napríklad od toho muža vypočuť, cítiť podporu, vhodné naladenie. Toto sú veci, ktoré platia všeobecne v partnerskom vzťahu, po pôrode obzvlášť.
Ak je problém v partnerskom vzťahu, kedy ide o prenášanie viny na partnera, pocit tlaku zo strany partnerky, popôrodnú depresiu a podobne, je vhodné riešiť psychologické stránky problému a nie sexuálne. Treba odstrániť psychický blok a až následne možno odstrániť intímny.
Za vyskúšanie určite stojí aj spôsob, ako sa pár miluje. Je to tantrická technika milovania, ktorej sa hovorí aj vedomé alebo mesačné milovanie. Je to pravý opak rýchlej penetrácie partnera. Partner do vagíny partnerky iba vstúpi a potom sa už nehýbu. Partnerka sa snaží zapájať svoje vaginálne svaly a partnera objímať. Je to nesmierne krásny a intímny akt, počas ktorého sa na seba partneri naladia a vnímajú sa navzájom. Žena dokáže tak veľmi jemným, nežným a vedomým spôsobom dosiahnuť orgazmus.
Ak ženu trápi nedostatočné pošvovej zovretie, je možné ho riešiť posilnením svalstva panvového dna. Cvičenie sa vykonáva opakovaným sťahovaním a uvoľňovaním týchto svalov. Pošva je ženským elastickým orgánom a je schopná sa veľa roztiahnuť a následne stiahnuť. Prínosy cvičenia na sebe môže vidieť mamička postupne. Či už úľavu od bolesti alebo pevnosť svalstva panvového dna. Je dôležité opakovať cviky pravidelne a frekventovane, aby sa táto sila udržiavala stabilná.
Jazvy spôsobené nástrihom alebo natrhnutím je možné masírovať a tým znížiť bolestivosť a pripraviť ich pred samotným zahájením sexuálneho života po pôrode. Odporúča sa zo začiatku začať jemnou tlakovou masážou. Druhou fázou je dvoma prstami proti sebe masírovať hrádzu zvonku aj zvnútra veľmi jemne. Výsledky sa často dostavia už po týždni každodenného niekoľko sekundového masírovania hrádze.
Madoninmu komplexu podliehajú muži, ktorí boli súčasťou pôrodu ako sprievod19 a svoju ženu po tom vidia len ako rodičku a matku a nie ako ženu, s ktorou by mali mať niekedy v budúcnosti ešte sex. Muži prestávajú túžiť po svojej partnerke a odmietajú sex s nimi. Svoju ženu a partnerku vidia ako uctievanú Madonu. Muži sa o svoju partnerku starajú, rozmaznávajú ju, ale sex s ňou odmietajú a väčšinou ho hľadajú inde1. Preto je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.
Madonin komplex môže postihnúť aj páry, u ktorých je jeden z partnerov vážne chorý a ten druhý sa o neho musí takmer nepretržite starať. Zo vzťahu vymizne sexuálna túžba a z partnera alebo partnerky sa stáva ošetrovateľ alebo ošetrovateľka.
Liečba spočíva vo vzájomnej komunikácii, obaja partneri by mali hovoriť nielen o svojich kladných pocitoch a potrebách. Dôležitá je tiež komunikácia o strachu a obavách, ktoré v nich hlodajú pri pomyslení na sex po pôrode.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Bc. Kristina Neubertová Zemánková
pôrodná asistentka a psychologička
www.strom-zivota.net
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu