Nehľadiac na to, či ukončenie tehotenstva nastalo spontánne alebo bolo umelo vyvolané, šestonedelie po potrate je pre ženu náročným obdobím – ako psychicky, tak aj fyzicky. Len máloktorá žena si však v týchto týždňoch dopraje čas na regeneráciu svojich síl a v snahe rýchlo sa z tohto zážitku spamätať sa vracia k bežnému životu. Prečo je dôležité, aby sa aj po potrate dodržiavalo šestonedelie a ako by toto obdobie malo v praxi prebiehať?
Aj po spontánnom či umelo vyvolanom potrate by žena mala dodržiavať šestonedelie.
Čo je to šestonedelie?
Pojem šestonedelie máme väčšinou spätý s predstavou novorodeniatka a mamičky, ktorá sa zotavuje po pôrode. Avšak pôrod nie je jedinou „vstupenkou“ do šestonedelia. Možno teda povedať, že šestonedelie je obdobie šiestich týždňov po tom, ako nastalo ukončenie tehotenstva – či už pôrodom, alebo potratom.3
Počas šestonedelia sa ženský organizmus pomaličky vracia do bežného stavu – zmenšuje a zavinuje sa maternica, vyrovnáva sa hormonálna hladina a jednotlivé orgány v jej tele už nie sú zaťažované takým bremenom, aké pre ne predstavovalo tehotenstvo.
Šestonedelie ako také však určite nie je dobré idealizovať – v skutočnosti ho totiž nemusí každá žena prežiť v eufórii, nabitá hormónmi lásky spojenými s príchodom bábätka na svet. Súčasťou prvých šiestich týždňov po pôrode či ukončení tehotenstva sú často aj výkyvy nálad, striedanie fáz šťastia a pochybností alebo dokonca nekontrolovateľného plaču. Tak ako je každé telo iné, tak aj každá žena toto obdobie prežíva a vníma inak.
Hoci je šestonedelie samo osebe náročným obdobím, šestonedelie po potrate, bez ohľadu na to, či predčasné ukončenie tehotenstva bolo spontánne alebo umelé, je pre ženu ešte ťažšie. Okrem hormónov, ktoré v nemalej miere ovplyvňujú psychiku ženy, sa k clivej nálade pridružujú aj otázky, prečo sa to stalo, prípadne, či to bolo správne rozhodnutie. Mnoho žien nielen po spontánnom potrate, ale aj po interrupcii vnímalo v prvých týždňoch po potrate veľký strach z budúcnosti. I z toho dôvodu je dôležitá regenerácia tela a mysle.
Fyzická regenerácia v šestonedelí po potrate
Zotavovanie sa po potrate sčasti závisí od toho, akým spôsobom potrat prebehol. Žena totiž mohla prekonať:
Biochemické tehotenstvo – tzv. včasný potrat, ktorý nastal ešte skôr, ako sa oplodnené vajíčko uhniezdilo na výstelke maternice. Po biochemickom tehotenstve nastáva menštruácia okamžite – oplodnené vajíčko z tela odíde, telo nie je tehotenstvom vysilené, a preto sa vlastne dá povedať, že šestonedelie prakticky neprebieha. Navyše množstvo žien ani nevie, že si biochemickým tehotenstvom prešlo, pretože krvácanie prichádza v približnom čase očakávanej menštruácie.
Zamĺknuté tehotenstvo – zamĺknutým tehotenstvom sa nazýva také, ktoré pekne prosperovalo, avšak bez zjavnej príčiny a akýchkoľvek symptómov sa plod prestal v maternici vyvíjať. Väčšinou sa na to príde až pri bežnej kontrole na tehotenskej poradni. Zamĺknuté tehotenstvo je často ukončené kyretážou – manuálnym odstránením plodu a výstelky maternice v krátkej narkóze.
Spontánny potrat – samovoľné ukončenie tehotenstva10 najčastejšie nastáva v prvom trimestri, no môže sa vyskytnúť aj v skorších týždňoch druhého trimestra. Dochádza tu k ukončeniu vývoja plodu v maternici a jeho následnému vylučovaniu z tela von. Lekár v takýchto prípadoch musí skontrolovať, či sa obsah maternice vylúčil celý, a ak sa tak nestane, vykoná sa manuálne vyčistenie maternice, teda kyretáž.
Umelé prerušenie tehotenstva alebo interrupcia – interrupciu môže žena podstúpiť do 12. týždňa tehotenstva, prípadne do 24. týždňa, ak je na ňu istý zdravotný dôvod – či už na strane ženy, alebo plodu. V závislosti od toho, v akom týždni sa interrupcia vykonáva, líši aj sa jej postup. Buď ide o manuálne odstránenie plodu z maternice, prípadne sa interrupcia v neskorších týždňoch tehotenstva vykoná tak, že sa vyvolá pôrod.
Zásady v šestonedelí po potrate
Tvoje telo potrebuje aj po potrate dostatok času na načerpanie nových síl, preto by si sa mala v šestonedelí vyvarovať týmto činnostiam:
Nadmerná fyzická aktivita – ľahké strečingové cvičenia, prípadne v závere šestonedelia aj cviky na posilnenie panvového dna, sú vítané. Avšak určite nie je vhodná náročná fyzická aktivita, ako sú beh, fitness, zdvíhanie ťažkých bremien, atď. Maternica sa po potrate zavinuje na svoju pôvodnú veľkosť, akú mala pre tehotenstvom, a nadmerné zapájanie brušných svalov, prípadne preťažovanie panvovej oblasti môže viesť k zvýšenému krvácaniu.
Zavádzanie tampónov – na absorpciu vaginálneho krvácania rozhodne nepoužívaj tampóny, počas šestonedelia sú odporúčané len vložky – či už klasické menštruačné, alebo popôrodné vložky, ktoré kúpiš v lekárni. Tampón by mohol spôsobiť vznik infekcie a vážnejších komplikácií. Navyše si vtedy nevieš starostlivo odsledovať intenzitu krvácania.
Verejné bazény a kúpaliská – počas šestonedelia sa rozhodne vyhni priestorom, ako sú verejné bazény, kúpaliská či dokonca prírodné vodné plochy. Takisto tu hrozí riziko vzniku infekcie.
Vaginálny sex – s vaginálnym sexom počkaj, kým sa ti skončí prvá menštruácia po šestonedelí. Je to dôležité hneď z dvoch dôvodov:
Predídeš zaneseniu infekcie do vaginálneho prostredia.
Vyhneš sa otehotneniu – netreba zabúdať na to, že pred prvou menštruáciou po potrate už budeš mať ovuláciu. Tým pádom môžeš otehotnieť ešte skôr, ako sa menzes dostaví. Hoci sa možno budeš pokúšať o dieťatko čím skôr, rozhodne by nebolo dobré, ak by si otehotnela v čase šestonedelia. Maternica i tvoj organizmus sa totiž potrebujú zregenerovať.
Komplikácie v šestonedelí po potrate
Šestonedelie je nesmierne krehkým obdobím, a preto sa aj počas neho môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré dokážu ohroziť zdravotný stav či dokonca aj život ženy. Preto striehni na tieto príznaky – ide totiž najčastejšie o signály toho, že sa obsah maternice nevyprázdnil po tehotenstve celý, a v tvojom organizme by tak mohla nastať vážna infekcia vedúca k otrave krvi:
Nadmerne silné krvácanie – krvácanie po potrate by malo časom slabnúť. V prípade, že by naopak silnelo, žena by mala okamžite vyhľadať lekára.
Bolesť, ktorá časom neutícha, ale narastá – bolesť po potrate je veľmi subjektívna záležitosť. Rovnako ako s krvácaním, aj tu však platí, že ak bolesť nemá postupom času klesajúcu tendenciu, ale jej intenzita začína uplynutými dňami či týždňami naopak narastať, žena by nemala váhať s návštevou gynekológa.
Horúčka – teplota vyššia ako 38,5°C je príznakom, že organizmus bojuje so zápalom.
Nevládnosť a pocity na odpadnutie – istá miera únavy a miernejšej malátnosti sa dostavovať môže. Ak však žena pociťuje, že je malátna až príliš a aj po pár krokoch má pocity na omdletie, urgentne by mala vyhľadať lekára.
Výtok z pošvy, ktorý páchne, prípadne má tvarohovitú konzistenciu, často i s prímesou krvi – tentokrát ide o príznak, že je v ženskom reprodukčnom systéme prítomná infekcia.
Depresia – netreba zabúdať ani na psychiku. Je samozrejmé, že tento zážitok človekom otrasie, ale ak smútok, psychický diskomfort či psychická vyčerpanosť prechádzajú do depresie, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc čím skôr. Pomôcť môže psychológ, psychoterapeut a rovnako i psychiater.
Dôležitá informácia: Keďže je každá situácia iná a jednotlivé typy potratov mávajú iný priebeh, je ťažké upozorniť na všetky symptómy, ktoré by signalizovali vážnejší problém. Z toho dôvodu sa neváhaj lekára spýtať na príznaky, na ktoré by si v šestonedelí mala striehnuť. Povie ti, čo môžeš očakávať a čo naopak bude známkou toho, že potrat, prípadne kyretáž, neprebehli tak, ako by mali.
Psychická regenerácia v šestonedelí po potrate
Nemusíš predstierať, že sa nič nestalo – priznať si, že necítiš dobre, že život nejde smerom, akým by si chcela, prípadne, že sa nachádzaš v období, v ktorom skutočne nevládzeš, je nesmierne oslobodzujúce. Žiadnu emóciu totiž nespracuješ, ak ju budeš ignorovať alebo sa všemožne rozptyľovať, aby si jej nemusela venovať pozornosť.
Obklop sa ľuďmi, ktorých spoločnosť a opora sú ti príjemné – poznámky okolia, hoci môžu byť aj dobre mienené, dokážu v nemalej miere ublížiť. Nie je raritné, ak sa ženu po potrate snaží jej okolie utešiť vetami: Veď príde ďalšie dieťa. alebo: Dnes potratí každá tretia. Ak ti akékoľvek poznámky od tvojich blízkych ubližujú, neváhaj sa voči nim ohradiť.
Návrat do zamestnania – to, kedy sa zaradíš späť do pracovného života, je nesmierne individuálne a závisí to i od toho, ako veľmi sa dokážeš vo svojej práci realizovať, aké vzťahy ťa čakajú na pracovisku, prípadne ako fyzicky náročné tvoje zamestnanie je. Ak ťa tvoja práca baví, nie je dôvod, aby si čakala celé mesiace. Treba však počítať s tým, že ak o tvojom tehotenstve tvoji kolegovia už vedeli, budeš čeliť minimálne skúmavým pohľadom.
Sleduj vývoj svojich emócií – smútok, hnev, zmätok v duši či totálna apatia k takémuto obdobiu, žiaľ, patria. A hoci je ich trvanie u každej ženy individuálne, predsa len je dobré ustriehnuť, kedy si prekročila neviditeľnú hranicu medzi bežným smútkom a depresiou.
Rozhovory so psychologičkou a pôrodnou asistentkou o vyrovnaní sa s potratom
Osud žiadnej ženy nám nie je ľahostajný, a preto sme na našej stránke vytvorili priestor aj pre tie z vás, ktoré si prešli (spontánnym) potratom. Vďaka tomu vznikli i videá so psychologičkou, v ktorých rozoberáme, ako sa s týmto neľahkým obdobím psychicky i fyzicky vyrovnať.
Video: Ako sa vyrovnať so stratou vytúženého bábätka?
Obnovenie menštruačného cyklu po potrate je nesmierne individuálne. Niektoré ženy menzes dostanú už v polovici šestonedelia, iné zasa až po uplynutí šiestich týždňov.
Občas je dokonca ťažké rozpoznať, či sa žene obnovila menštruácia alebo sa telo stále zbavuje zvyškov tehotenstva. Menštruácia sa totiž môže dostaviť aj pár dní potom, ako žena prestala po potrate špiniť. Takéto krvácanie môže mať silnejšiu, no i slabšiu intenzitu a výnimočné nie je ani to, ak je menštruácia o niečo viac bolestivejšia než zvyčajne.
Nástup menštruácie po potrate čiastočne ovplyvňujú tieto faktory:
Akým spôsobom potrat nastal – či išlo o zamĺknuté tehotenstvo, umelé prerušenie tehotenstva, atď.
Či bola nutná kyretáž.2 – regenerácia po kyretáži zvyčajne trvá o niečo dlhšie, tým pádom sa aj menštruácia dostaví neskôr.
V ktorom týždni potrat nastal – čím dlhšie tehotenstvo trvalo, o to viac zmien zanechalo v ženskom organizme, preto sa aj telo môže dlhšie zotavovať.
Potrat a ďalšie tehotenstvo
Naplánovanie ďalšieho otehotnenia závisí od týchto faktorov:
Počet potratov – prvý potrat nie je indikáciou k zahájeniu ďalších diagnostických krokov. Opakované potraty však áno, tým pádom sa aj plánovanie ďalšieho tehotenstva musí posunúť.
Ukončenie potratu – ak bol potrat zakončený kyretážou, lekár ti odporučí, aby si nechala prebehnúť pár menštruačných cyklov, kým sa pokúsiš znovu otehotnieť.
Umelé oplodnenie – ak tehotenstvo, ktoré sa skončilo potratom, vzniklo vďaka umelému oplodneniu, je potrebné sa riadiť pokynmi, ktoré ti oznámia lekári na klinike, kde si umelé oplodnenie podstupovala.
Tvoj psychický stav – ani v tomto prípade netreba zabúdať na psychickú stránku. Nech budú rady lekárov akékoľvek a napríklad by ti odporúčali otehotnieť čo najskôr, vždy sa riaď tým, čo cítiš. Ak nie si pripravená na ďalšie tehotenstvo, určite sa do žiadnych zásadných rozhodnutí nedaj dotlačiť.
Tehotenstvo po potrate je omnoho širšou témou, preto si určite prečítaj náš samostatný článok:
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.