Šestonedelie

Šestonedelie predstavuje nesmierne krehké obdobie, pre ktoré je príznačné množstvo zmien a noviniek. Čerstvá mamička sa musí čo najrýchlejšie zžiť so svojou novou životnou rolou, čo jej nemálo sťažujú fyzické a psychické zmeny, ktorými je konfrontovaná. Čím ťa môže šestonedelie prekvapiť a ako sa naň pripraviť? Čo prinesie tebe, ale i bábätku? Poď si o tom prečítať viac!
šestonedelie dojčenie

Najdôležitejšie zo všetkého je dopriať si v šestonedelí oddych.

Čo je to šestonedelie?

  • Za šestonedelie sa považuje obdobie šiestich až ôsmich týždňov po pôrode. Ženské telo sa spamätáva z pôrodu a tehotenstva, čo má za následok množstvo anatomických a fyziologických zmien. Aj keď je v dnešnej dobe túto radu nesmierne ťažké zrealizovať, čerstvá mamina by nemala myslieť len na bábätko, ale i na seba a okrem uspokojenia potrieb svojho drobčeka by mala dopriať svojmu telu pokoj a oddych.
  • Šestonedelie možno rozdeliť na dve etapy:
    • Včasné alebo skoré šestonedelie – začína sa dňom narodenia bábätka a končí sa 10. deň od pôrodu. Nastáva tu proces hojenia pôrodných poranení (poranenie hrádze, jazva po cisárskom reze) a prsia sa pripravujú na dojčenie a tvorbu materského mlieka.
    • Neskoršie šestonedelie – trvá od 11. dňa po narodení dieťatka do 6. až 8. týždňa po pôrode. Laktácia je už vo väčšine prípadov spustená, a hoci sa pôrodné poranenia stále hoja, bolia už o čosi menej.

Prvé dni v pôrodnici

  • Bábätko je na svete a čerstvá mamička sa snaží spamätať zo všetkého, čo sa stalo a čo ju práve obklopuje. Prvé dni po pôrode môžu prebiehať idylicky, no rovnako sa z nich môže stať aj psychicky najvypätejšie obdobie, pričom rozhodujúcich faktorov je skutočne mnoho – priebeh pôrodu a prípadná pôrodná trauma, rozsah pôrodných zranení, zdravotný stav bábätka, prístup personálu v pôrodnici a ochota čerstvej mamičke pomôcť so všetkým, čo ju práve trápi.
  • To, kedy budeš prevezená na oddelenie šestonedelia, závisí od spôsobu pôrodu a prípadných komplikácií, ktoré sa počas neho vyskytli. V ideálnom prípade by to malo byť dve hodiny po vaginálnom pôrode32 a po cisárskom reze60 minimálne po uplynutí 24 hodín. Ak sa na to budeš cítiť a zdravotný stav bábätka si nebude vyžadovať zvýšený monitoring, môžeš ho mať po celý čas na izbe.
  • Prečítaj si viac o pobyte v pôrodnici v našom samostatnom článku:

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.


Ženské telo v šestonedelí

Zmeny na tele ženy po pôrode rozhodne nemožno opísať v jednom odseku. Telo sa regeruje, spamätáva sa z tehotenstva a pôrodu, a tak je samozrejmé, že v pomerne krátkom čase prejde nejednou skúškou. V našom samostatnom článku, v ktorom sa venujeme krátkodobým aj dlhodobým zmenám po pôrode, nájdeš informácie o:

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.


Pôrodné poranenia – nástrih/natrhnutie hrádze

  • Pred nástrihom alebo natrhnutím hrádze má strach snáď každá mamička. Nejde totiž len o estetický problém, no takéto poranenie dokáže ženské telo poznamenať v mnohých ohľadoch.
  • Prečítaj si viac o tom, prečo k nástrihu alebo k natrhnutiu hrádze dochádza a ako toto poranenie liečiť tak, aby po sebe nezanechalo žiadne následky:

Jazvy po pôrode

Poranenia a rany, ktoré vznikli počas pôrodu, dokážu čerstvej mamine nemálo skomplikovať šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze? A ako čo najrýchlejšie zahojiť poranenia pri nástrihu či natrhnutí hrádze? Prečítaj si náš článok, v ktorom sme si dopodrobna posvietili na pôrodné poranenia, jazvy a ich hojenie.


Dojčenie

  • Predstava, že sa laktácia spustí bezprostredne po pôrode, je, bohužiaľ, mylná a začiatky dojčenia môžu byť pomerne namáhavé, a to ako fyzicky, tak i psychicky. Prvé dni bábätko pije kolostrum, ktoré možno označiť ako predskokana materského mlieka. Ak mamička plánuje a chce dojčiť, laktácia by sa mala naplno spustiť do 10tich dní po pôrode.
  • Dojčenie ako také môže byť spôsobené aj nepríjemnými pocitmi, za ktorými stoja napríklad naliate horúce prsia, upchatie mliekovodu, vazospazmus či ragáda bradavky. Správnu polohu pri dojčení a prisatie bábätka ti pomôže dosiahnuť konzultácia s laktačnou poradkyňou.1
  • Prečítaj si o dojčení viac v našom samostatnom článku. Dozvieš sa tu napríklad:
    • Ako podporiť dojčenie a spustiť laktáciu.
    • Ako spoznáš, či máš dostatok mlieka a či bábätko správne prisaté.
    • Ako sa vyhnúť bolestiam pri dojčení a ako liečiť vzniknuté problémy.

Dojčenie

Dojčenie dokáže ženu prekvapiť, a to hneď viacerými spôsobmi. Čo by si mala vedieť o dojčení a aké problémy sa môžu vyskytnúť? Môžeš sa na dojčenie pripravovať už v tehotenstve? A čo ak dojčiť nechceš alebo nemôžeš? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa tejto téme venujeme skutočne dopodrobna!


Psychika v šestonedelí

  • Tak ako šestonedelie preskúša tvoje fyzické limity, môže dostať zabrať aj psychika. Rýchlo sa striedajúce nálady, eufória prechádzajúca do paniky, stresujúce okamihy, kedy sa bábätko nebude dať utíšiť a ty môžeš pochybovať, či stať sa matkou bol dobrý krok…
  • Samozrejme, priali by sme ti, aby tvoje šestonedelie bolo krásne a všetko prebiehalo hladko. No práve idealizovanie si tohto obdobia vedie k ešte horším psychickým stavom – ak totiž mamička nevníma len nekonečné šťastie, ktoré navonok prežívali ostatné mamičky, môže to celú situáciu len zhoršiť. Aj preto sme sa rozhodli povedať to na rovinu – šestonedelie je rovnako krásne, ako i trpko náročné.
  • Nálady a psychika v šestonedelí môžu dosahovať tieto roviny:
    • Baby blues – predstavuje krátke a rýchlo nastupujúce epizódy, počas ktorých sa k slovu hlásia zmätok, psychický diskomfort, vyčerpanie a plač. Veľmi často sa tieto stavy pominú spolu so šestonedelím.
    • Pôrodná trauma – pramení zo zážitku, ktorý sa odohral na pôrodnej sále alebo krátko po pôrode. Spúšťajú ju napríklad tieto situácie – poranenie pri pôrode (ženy alebo bábätka), urgentný cisársky rez, dlhý a vyčerpávajúci pôrod či nevhodné správanie zdravotného personálu. Žena vtedy vníma zlyhanie, výčitky alebo pocit neschopnosti.
    • Popôrodná depresia – trvá viac ako 3 týždne a k prejavom ľahších baby blues sa pridáva aj nechutenstvo, problémy so spánkom, citová vyhrahnutosť a beznádej. Popôrodnú depresiu rozhodne nemožno podceňovať a už v jej začiatkoch by žena mala vyhľadať odborníka.
    • Popôrodná psychóza – ide o najvážnejší stav ako pre ženu, tak aj pre jej bábätko a prítomné sú silné úzkosti. Žena nedokáže odhadnúť hranicu medzi vlastnými obavami a realitou. Popôrodná alebo laktačná psychóza ako sa jej kedysi hovorilo, musí byť liečená odborníkom.
  • Prečítaj si o psychike v šestonedelí viac v našom článku:

Duševné zdravie po pôrode

Šestonedelie a prvé mesiace života bábätka si často idealizuje nielen spoločnosť, ale i samotné nastávajúce mamičky. V skutočnosti však obdobie krátko po pôrode nemusí pôsobiť ako prechádzka ružovou záhradou – okrem toho, že si istými zmenami prejde aj telo, nepríjemne môže prekvapiť i duša. Ako sa starať o psychiku po pôrode a aké signály ti môžu dávať najavo, že čosi nie je v poriadku? To sa dozvieš v našom článku.


Starostlivosť o bábätko

Nezabúdame ani na dieťatko. 🙂 Veď práve spokojné bábätko prispieva k psychickému komfortu mamičky. V našom článku, v ktorom sme si naozaj dopodrobna posvietili na starostlivosť o novorodenca, si prečítať viac o týchto témach:

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.


Zdravotné problémy novorodenca

Veľmi by sme si želali, aby ste obaja s bábätkom prežili šestonedelie v úplnom zdraví. Avšak aby ťa žiadna situácia nezastihla nepripravenú, rozhodli sme sa spýtať sa odborníka na najčastejšie ochorenia a zdravotné problémy novorodencov. V článku nájdeš cenné informácie o:

  • Trávení bábätka – detských kolikách,2 refluxe3 či pylorostenóze.
  • Varovných signáloch v plienke a stolici bábätka.
  • Príčinách neutíchajúceho plaču novorodenca.
  • Kožných ochoreniach novorodencov – novorodenecké akné, seborea, potničky či ekzém.
  • Hemamgiómoch3 a poteciálnom riziku, ktoré môžu signalizovať.
  • Pupočníkovej hernii a znakoch, vďaka ktorý ju včas rozpoznáš.
  • Zvýšenej teplote a horúčke u novorodenca.
  • Respiračných ochoreniach – nádcha či kašeľ.
  • Zápale očných spojiviek u bábätka.

Zdravotné problémy novorodenca

Po príchode z pôrodnice domov si postavená pred neľahkú úlohu – zrazu sa musíš postarať o malého človiečika, ktorý s tebou nedokáže otvorene komunikovať, a tvojou úlohou je doslova udržať ho nažive. Predovšetkým, ak ide o tvoje prvé bábätko, môže ťa táto zodpovednosť nemálo vystrašiť. Na aké symptómy u dieťatka striehnuť, ako si poradiť s banálnymi komplikáciami a kedy vyhľadať lekára? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako spoznáš, že dieťatko trpí kolikou, či aké kožné problémy sa na jeho telíčku môžu objaviť.


Neprehliadni aj naše videá!

Celé šestonedelie sme krok po kroku preskúmali s odborníkmi, ktorí nám odpovedali na naše otázky. 🙂 Ak radšej pozeráš, ako čítaš, prípadne si chceš spestriť dojčenie, mrkni sa na náš Youtube kanál.

Video: Ženské telo v šestonedelí

Rozhovor s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Zemánkovou


Video: Psychika v šestonedelí

Rozhovor s pôrodnou asistentkou, Mgr. Bc. Kristinou Zemánkovou


Video: Starostlivosť o novorodenca

Rozhovor s Mgr. Pavlou Kasparkovou


Video: Zdravotné problémy novorodenca

Rozhovor s MUDr. Martinom Matejkou


Mohlo by ťa zaujímať

Materské mlieko

Možno povedať, že bez materského mlieka by ľudstvo ako také neprežilo – v dobách, kedy nebola k dispozícii umelá výživa pre dieťatko, predstavovalo jediný spôsob, ako nakŕmiť novorodenca. Kedy sa materské mlieko začína v prsiach tvoriť, aké je jeho zloženie a čo všetko bábätku poskytuje? Poď si o tom prečítať viac.

Pôrod

Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.

Príznaky pôrodu

Príznaky pôrodu teda čas, kedy sa bábätko rozhodne opustiť mamičkine bruško, väčšina tehotných žien bezpečne pozná. Nie je potrebné teda mať obavy, že sa včasný príchod do pôrodnice nestihne.



Viac o šestonedelí na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so šestonedelím

Máš skúsenosť so šestonedelím?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke