Rooming-in

Rooming-in je pojem, ktorý väčšina mamičiek v súčasnosti už pozná. Jedná sa o poskytnutie nepretržitého kontaktu novorodenca1 s mamičkou, ktoré tak umožňuje mamičke reagovať na potreby bábätka. Rooming-in podporuje citový vzťah mamičky k dieťatku, umožňuje dojčenie11 podľa potrieb dieťaťa a tiež častý kontakt s oteckom alebo ostatnými členmi rodiny.

Rooming-in

Veľa pôrodníc dnes už poskytuje zdravým novorodencom ošetrovanie na oddelení rooming-in. Hlavnou prioritou starostlivosti na rooming-in je dojčenie. Bábätko je k prsníku priložené už tesne po pôrode32 na pôrodnej sále. To má obrovský význam pre úspešný rozvoj laktácie mamičky. Ešte viac podporujúci efekt má samoprisatie pri bondingu2. Ak to dovolí zdravotný stav mamičky i bábätka, zostáva bábätko u mamičky po celú dobu jej pobytu na pôrodnej sále, a to najlepšie v kontakte kožu na kožu. Odborný dohľad zabezpečuje novorodenecká sestra, ktorá vykonáva aj prvé ošetrenie novorodeniatka.

Po ubehnutí dvoch hodín observácie na pôrodnej sále je mamička aj s bábätkom prevezená na oddelenie rooming-in. Tu sa o oboch následne stará tím neonatologických a gynekologických lekárov a sestier. Kontakt kožu na kožu by mal byť aj naďalej podporovaný. Spoločné spanie4 bábätká s mamičkou má totiž pozitívny vplyv na reguláciu spánku aj dojčenia11.

Na oddelení rooming-in sú niekedy k dispozícii aj laktačné poradkyne1, ktoré novopečenej mamičke odborne zodpovedia prípadné otázky, zoznámia ju s technikou dojčenia a tiež rôznymi pomôckami na dojčenie. Ale mamička si samozrejme môže zavolať aj externú laktačnú poradkyňu. Laktačné poradkyne sú pre čerstvú mamičku mnohokrát aj psychologickou podporou.

Čiastočný rooming-in

O čiastočnom rooming-in hovoríme v prípade, kedy má mamička dieťatko pri sebe po celý deň. Na noc ho odváža sestričkám, ktoré bábätko po určitých časových intervaloch nosia mamičke na kojenie. Niektorým mamičkám to tak vyhovuje, pretože sa cítia z pôrodu unavené a potrebujú odpočinok.
Rooming-in

Je však vhodné myslieť na to, že nadväzovanie kontaktu s bábätkom a citové puto vzniká od chvíle, kedy sa bábätko narodí. Preto je nepretržitý kontakt mamičky s bábätkom veľmi žiaduci.

Viac o rooming-in na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/tehotenska-abeceda-r
  2. https://web.archive.org/web/20141011231241/http://www.fetgen.cz/novorozenec.php?k=4
  3. http://www.propp.cz/cz/prirozeny-porod-v-porodnici/kdyz-se-rekne-rooming-in.html

Hodnotenia a skúsenosti s rooming-in

Máš skúsenosť s rooming-in?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke