Predpôrodné kurzy sú pre budúce mamičky aj ich partnerov veľkým prínosom. Kurzy pomôžu pripraviť partnerov na pôrod32 a popôrodné obdobie s novonarodeným dieťaťom1 a zároveň sú skvelou príležitosťou spýtať sa na čokoľvek ohľadom pôrodu. Väčšinou sa predpôrodné kurzy organizujú priamo v pôrodnici a organizujú ich pôrodné asistentky. Ak inklinuje budúca mamička k prirodzenému pôrodu2, je možnosť absolvovať kurz s dulou.
Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou, pôrodnou asistentkou
V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva:
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Príznaky pôrodu.
🎞️ Pôrodné bolesti a ich tíšenie.
🎞️ Pôrodný plán.
Tehotná žena sa na pôrod pripravuje ako po psychickej, tak po fyzickej stránke. Súčasťou predpôrodných kurzov sú aj cvičenia pod vedením fyzioterapeuta alebo pôrodnej asistentky, ktoré je vhodné absolvovať od 20. týždňa tehotenstva. Budúca rodička sa tam pripravuje v rámci posilňovania panvového dna, precvičuje si chrbticu, nohy, zadok, prsné svaly, brušné svaly. Je to veľmi dôležité, pretože žena, ktorá počas tehotenstva cvičí, dokáže lepšie zvládnuť záťaž, ktorú rastúce bruško na celý organizmus vyvíja.
Rôzne výskumy naznačujú, že dostatočná príprava na pôrod, môže prispieť k zníženiu bolesti alebo aspoň zmeniť vnímanie bolesti a zníženie úzkosti. Psychoprofylaxia alebo tzv. Lamazova metóda je oboznámenie sa s pôrodom vedené psychológom alebo špeciálne vyškolenou pôrodnou asistentkou, ktorá pripraví a mentálne nastaví rodičku na to čo ju čaká, aby tak otupila pocit vnímania bolesti.
Ak žena chápe priebeh pôrodu a je o všetkom poučená, strach z pôrodu by mal byť odstránený a pôrod by mal prebiehať ľahšie - inak budú pociťované pôrodné bolesti. Tehotná žena sa pri tejto metóde oboznámi s tehotenstvom, dozvie sa všetko o novorodencovi1 a dojčení, naučí sa základy prvej pomoci. Ďalším krokom terapie je príprava na samotný pôrod1, kedy sa kladie dôraz na pocity, nácvik dýchania a šestonedelie.
Od 32. týždňa tehotenstva môže žena absolvovať predpôrodnú prípravu. Je vhodné, aby tento kurz absolvovala s pôrodnou asistentkou, ktorá jej presne vysvetlí, čo ju v pôrodnici v pôrodnici11 čaká. Poskytne je informácie od príjmu až po prepustenie z nemocnice. Rodička sa dozvie, ako prebieha pôrod32 v pôrodnici, čo je tam vhodné robiť,. Po absolvovaní predpôrodného kurzu by malo byť rodičke jasné, ako vyzerá prvá doba pôrodná, kedy vyraziť do pôrodnice, čo sú pôrodné bolesti a aké sú farmakologické a nefarmakologické možnosti tíšenia pôrodných bolestí4 v slovenských pôrodniciach.
Žena sa naučí ako pri pôrode správne tlačiť, aby pôrod postupoval čo najrýchlejšie, aby to bola čo najmenšia záťaž pre bábätko. Naučí sa správne dýchať. Žena, ktorá sa sústredí na správne dýchanie, nevenuje toľko pozornosti pôrodným bolestiam. Spozná tzv. i úľavové polohy pri pôrode.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Martina Dideková, pôrodná asistentka
II. gynekologicko-pôrodnícka klinika LF UK a UNB
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu