Predčasný odtok plodovej vody

„Prasknutie“ plodovej vody poznáme z filmov ako veľkolepý moment signalizujúci blížiaci sa pôrod. V skutočnosti však plodová voda vo väčšine prípadov odteká postupne a rozhodne to nevyzerá, akoby niekto vylial na podlahu vedro vody. A to najdôležitejšie – plodová voda môže začať odtekať aj predčasne. Prečo sa to stáva a aké majú lekári možnosti pri riešení tejto komplikácie? Poď si o plodovej vode a jej predčasnom úniku prečítať viac.
predčasný únik plodovej vody

Plodová voda môže predčasne unikať z rôznych príčin.

Aké funkcie plní plodová voda?

  • Plodová voda má celé spektrum funkcií, ktoré sú pre vyvíjajúce sa dieťatko nenahraditeľné. Poskytuje mu sterilné prostredie, v ktorom sa môže bez obmedzení pohybovať, a slúži mu na trénovanie jeho vnútorných orgánov – menovite ide o pľúca, tráviacu sústavu a obličky.
  • Množstvo plodovej vody sa počas celého tehotenstva mení – hladina stúpa do približne 35. týždňa tehotenstva a následne začína pomaly klesať. K obnove plodovej vody prispieva aj bábätko – tým, že plodovú pije, precvičí si ňou tráviacu sústavu aj obličky a potom ju močom vylučuje späť do prostredia maternice.
  • Akonáhle nastáva zmena hladiny plodovej vody, ktorá je pre danú etapu tehotenstva príliš vysoká alebo nízka, lekári začínajú hľadať príčinu a na základe toho volia ďalšie kroky. Za nízku hladinu plodovej vody môže zodpovedať aj jej predčasný únik.

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.


Predčasné odtečenie plodovej vody

Plodová voda sa nachádza v maternici a je uzatvorená v plodovom vaku. Len čo sa plodový vak z nejakého dôvodu naruší, začína voda vytekať. Narušenie plodového vaku môže mať rôzne príčiny:

  • infekcia plodového obalu,
  • slabá stena plodového vaku,
  • natrhnutie plodových obalov dôsledkom úrazu,
  • komplikácia po amniocentéze,18
  • nadmerné množstvo plodovej vody – polyhydramnion.1

Plodové obaly

Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.

Ako spoznáš, že plodová voda odteká predčasne?

  • Najčastejšie nastávajúce maminky spozornejú, ak sa objaví vodnatý a číry výtok, ktorý nemá žiadnu farbu ani zápach, prípadne ich zaskočí pocit mokra v spodnej bielizni.
  • V takýchto prípadoch sa odporúča:
    • dať si absorpčnú vložku,
    • ísť k lekárovi alebo do pôrodnice, kde sa prostredníctvom činidla, ktoré sa na vložku nakvapká, rozpozná, či skutočne uniká plodová voda.
  • Za predčasný únik plodovej vody sa považuje odtekanie plodovej vody pred 38. týždňom tehotenstva. Čím skôr únik plodovej vody nastane, o to horšia je prognóza pre dieťa a tehotenstvo ako také.

Riziká predčasného úniku plodovej vody

Únik plodovej vody je komplikáciou pre tehotenstvo – hrozí jeho predčasné ukončenie, ale rovnako ohrozuje aj samotný vývoj dieťaťa:

  • Dieťa stráca optimálne podmienky pre rast a vývoj – málo plodovej vody obmedzuje jeho pohyb a tréning tráviacej či vylučovacej sústavy. Rovnako sa narúša sterilné prostredie plodovej vody, pretože vzniká nerovnováha v jej zložení a namiesto moču v ňom môže prevládať tzv. smolka alebo mekónium.
  • Hrozí nedozretie pľúc dieťaťa.
  • Ak sa tehotenstvo nedarí udržať, hrozí buď potrat (pred 24. týždňom tehotenstva), alebo predčasný pôrod6 (po 24. týždňom tehotenstva).
  • Klesá hladina plodovej vody a môže byť diagnostikovaný:
    • oligohydramnion – nízka hladina plodovej vody,
    • anhydramnion – úplný nedostatok plodovej vody.

Oligohydramnion

Vedela si, že aj plodová voda dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva? Odchýlky v jej hladine totiž vedia byť príčinou predčasného pôrodu a zároveň príznakom, že sa orgány dieťatka nevyvíjajú správne. Jedným z takýchto prípadov je aj oligohydramnion, alebo inak povedané – málo plodovej vody. Prečo tento jav vzniká a k akým komplikáciám až môže viesť?

Anhydramnion

Pojem anhydramnion sa týka stavu plodovej vody a v lekárskej správe nastávajúcich mamičiek sa nevyskytuje až tak často. Aj preto dokáže vzbudiť okrem množstva otázok i veľký strach. Čo to anhydramnion vlastne je, aké komplikácie sú s ním spojené a predstavuje nebezpečenstvo pre mamičku aj dieťa?


Ako pri predčasnom úniku plodovej vody postupujú lekári?

Postup lekárov sa bude líšiť v závislosti od týchto okolností:

  • v ktorom týždni plodová voda predčasne uniká,
  • či sa plodová voda v maternici dotvára aj naďalej,
  • či sa diagnostikuje oligohydramnion alebo anhydramnion,
  • ako na nedostatok plodovej vody reaguje dieťa,
  • či je v odtečenej plodovej vode aj prímes krvi,
  • či sa vyskytne aj druhotná komplikácia – zápal plodových obalov, atď.,
  • ako telo reaguje na podanie liekov.
  • Väčšinou je pri predčasnom odtoku plodovej vody žena hospitalizovaná a cieľom lekárov je čo najdlhšie udržať tehotenstvo. Okrem podávania liekov zo skupiny tokolytík (lieky na oddialenie alebo zastavenie predčasného pôrodu), antibiotík (na zabránenie vzniku infekcie) a kortikoidov (na dozretie pľúc dieťaťa) sa pravidelne kontrolujú aj srdcové ozvy dieťaťa a sťahy maternice pomocou CTG monitora.
  • Takisto môžu lekári zvoliť zákrok, pomocou ktorého sa plodová voda jednorazovo doplní – amnioinfúzia, alebo zákrok, ktorým natrhnuté miesto na plodovom vaku zalepia – amniopatch.
  • Žiaľ, nie vždy je snaha doktorov udržať tehotenstvo úspešná a predčasný únik plodovej vody sa môže skončiť aj potratom alebo predčasným pôrodom.

Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o tehotenstve a rodičovstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s predčasným odtokom plodovej vody

Máš skúsenosť s predčasným odtokom plodovej vody?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bakuvi  26. okt 2020

Antibiotiká a potravinové alergie

Môj syn sa narodil týždeň pred plánovaným pôrodom. Okolo piatej ráno mi odtiekla plodová voda, ale nemala som kontrakcie. Po niekoľkých hodinách mi dali antibiotiká, už si nepamätám po koľkých presne a potom vyvolávačku. Antibiotiká mi boli podané dvakrát. Syn má niekoľko potravinových alergií a prvé tri mesiace veľmi veľa plakal, mal koliky. Myslím si, že za to môžu tie antibiotiká, že mu narušili črevnú mikroflóru. :/
petulaptt  15. jan 2015

Odtok plodovej vody

Plodová voda mi odtiekla samovoľne v 35tt. Dodnes neviem, či kvoli zvýšenému množstvu plodovej vody (polyhydramnion) alebo preto, že bábätku sa u mňa nepáčilo, čo som si myslela už dlhšiu dobu, pretože sa stále pridružovalo viac a viac komplikácií. Tehotenská cukrovka, polyhydramnion, problémy s pečeňou, istý čas hrozil aj hellp syndrom, no ten bol našťastie odhalený dosť skoro, vďaka lekárovi, ktorému sa stále niečo nezdalo a dal robiť krvné testy "mimo programu" pre pokoj svojej duši.

Bábätko bolo od prvého pohybu veľmi hyperaktívne až do samotného pôrodu a tak som nadobudla pocit, že sa u mňa necítilo dobre :-( keď som prišla s valiacou sa vodou do pôrodnice, keďže jej bolo naozaj veľmi veľa, hneď ma vzali na príjem a následne na predpôrodné. Porobili vyšetrenia a nasadili kortikoidy na dozretie pľúc bábätka s tým, že ich treba dávať 48 hodín. Po dvoch dávkach sa ale moja Miška rozhodla, že stačí a ráno už chcela isť von. Lekári súhlasili, keďže zastaviť pôrod sa im nepodarilo a tak poobede 34 hodín po tom, čo mi voda začala vytekať prišla Miška na svet, našťastie s dozretými pľúcami.
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke