Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné tuhnutie bruška2. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako kontrakcie pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu maternice k pôrodu32.
Rozhovor s Mgr. Martinou Didekovou pôrodnou asistentkou
V rozhovore s Mgr. Martinou Didekovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
🎞️ Príprava na pôrod s pôrodnou asistentkou.
🎞️ Pôrod v nemocnici od A po Z.
🎞️ PÔRODNÉ BOLESTI a ich ťíšenie.
Braxton - Hicksove kontrakcie sú spôsobené sťahom svaloviny maternice po dobu niekoľkých sekúnd (spravidla 30 - 60 sekúnd). Potom prichádza opätovné uvoľnenie bruška. Spravidla sú sprevádzané miernymi bolesťami v podbrušku alebo dolnej časti chrbta. Prví poslíčkovia sa začínajú objavovať po 20. týždni tehotenstva. Na začiatku bývajú však veľmi slabé. Väčšina nastávajúcich mamičiek si poslíčkov začne uvedomovať až ku koncu druhého trimestra, často až v treťom trimestri tehotenstva. Nájdu sa však aj budúce mamičky, ktoré falošné kontrakcie nevnímajú vôbec.
Približne dva týždne pred termínom pôrodu7 sa poslíčkovia začínajú objavovať častejšie a nastávajúca mamička ich už neprehliadne. Stále sa však nejedná o kontrakcie pravé. Poslíčkovia prichádzajú náhle a nepravidelne. Časový interval je rôzny a ich intenzita nemá vzrastajúci charakter.
Falošné kontrakcie sa tiež často objavujú po nadmernej fyzickej námahe. Napr. po rýchlej chôdzi, pohlavnom styku3 alebo dvíhaní ťažšieho bremena.
Hoci Braxton - Hicksove kontrakcie nebývajú výrazne bolestivé, môžu byť budúcej mamičke nepríjemné.
Tu je niekoľko tipov na úľavu:
V prípade akýchkoľvek pochybností, či sa nejedná o skutočné predčasné pôrodné kontrakcie, je vždy vhodnejšie absolvovať lekársku prehliadku. Pri nej urobí lekár všetky potrebné vyšetrenia.
Ak nastávajúca mamička zaznamená v ranom štádiu tehotenstva stuhnutie bruška viac než 4 - 5 krát za hodinu, alebo viac než 10 - 15 krát za deň, alebo sa kontrakcie objavujú v pravidelných intervaloch, je na mieste navštíviť lekára, prípadne pôrodnícku ambulanciu.
V prípade, že budúcu mamičku okrem nepravidelných kontrakcií sprevádzajú aj iné príznaky, napr. v podobe krvácania1 z rodidiel či prudké bolesti brucha, je nevyhnutné vyhľadať okamžitú lekársku pomoc. Len takto sa dá zabrániť ohrozeniu života tehotnej ženy a bábätka.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu