Pôrodný plán alebo pôrodné prianie je zoznam bodov, ktoré si rodička želá, aby boli pri jej pôrode32 dodržané. Lekár aj personál nemocnice by mali pôrodný plán rešpektovať, samozrejme za predpokladu, že tým neohrozia na zdraví a živote ako dieťa, tak aj rodičku. Je vhodné ho prekonzultovať vo vybranej pôrodnici dopredu. Na Slovensku predsa len nie je ešte štandardom.
Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.
V rozhovore zaznelo:
00:00 Úvod.
00:23 Predstavenie hosťa a témy.
00:50 Čo je to pôrodný plán?
01:27 Ako sa menil pôrodný plán v priebehu rokov?
03:09 Ako by nemal vyzerať pôrodný plán?
03:38 Ako si správne pripraviť pôrodný plán?
05:02 Prečo občas lekári nerešpektujú všetko v pôrodnom pláne (pôrod bez nástrihu, prepichnutia pôrodných obalov, dotepanie pupočníka,...)?
09:30 Aký majú lekári názor na pôrodný plán?
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
🎞️ Príprava na pôrod s pôrodnou asistentkou.
🎞️ Pôrod v nemocnici od A po Z.
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Predpôrodný kurz online.
🎞️ Príznaky pôrodu.
🎞️ PÔRODNÉ BOLESTI a ich ťíšenie.
🎞️ Porodní plán jsem měla, ale nakonec bylo všechno jinak…
🎞️ Pôrod som takmer celý strávila vo vani
🎞️ Pôrodný plán som nemala
🎞️ Maminka Lucie: „Pôrodný plán som nakoniec nemala."
Pôrodný plán je téma, ktorá je časovo neohraničená a dá sa o ňom diskutovať nekonečne dlho. Pritom pôrodný plán ako taký, nie je nič nové. Každá tehotná žena v histórii, si premýšľaním o blížiacom sa pôrode určitým spôsobom zostavovala v hlave svoj vlastný pôrodný plán.
Rozdiel medzi súčasným pôrodným plánom a pôrodným plánom našim mám či starých mám je daný dostupnosťou informácií. Informácie sa v minulosti predávali ústne medzi ženami v rodine, ktoré boli často veľmi strohé a jediným plánom, ktoré ženy mali, bolo porodiť.
S dostupnosťou odbornej literatúry spracovanej rečou laickej verejnosti sa ženy začali o priebeh pôrodu viac zaujímať. V období pred 50 rokmi bola teda zdrojom informácii dostupná literatúra.
Doba pokročila a v súčasnosti je zdrojom informácií najčastejšie internet. Žena predpokladá, že tam nájde odpovede na všetky otázky o blížiacom sa pôrode a podľa nich sa pripraví1. Neexistuje však univerzálny pôrodný plán, pretože každý pôrod je originálny a jedinečný.
Pôrodný plán zostavený z anonymných informácií z internetu nie je pôrodný plán, ktorý rodičke splní účel, kvôli ktorému si ho zostavovala. Rovnako to nie je pôrodný plán, ktorý by mohli brať skúsení pôrodníci vážne.
Lekári sú radi, ak si žena pripraví pôrodný plán, pretože je znakom toho, že sa na pôrod pripravuje. Budúca rodička by nemala prísť do pôrodnice s pôrodným plánom bez predchádzajúcej konzultácie s pôrodníkom. Často sa totiž stáva, že sa v pôrodnom pláne objavujú niektoré nezmyselné body, len na základe nevedomosti rodičky.
Neznalosť problematiky však môže a nemusí byť len chybou rodičky. Niektoré ženy síce radšej hľadajú odpovede na svoje otázky na internete, no na vine môže byť aj lekár, ktorému žena chodila počas tehotenstva do poradne. Zle zostavený pôrodný plán často odhaľuje realitu, že si lekár jednoducho nenašiel priestor a čas na rozhovor s pacientkou a jej otázky sú odbité s odôvodnením, že tomu aj tak nerozumie.
Počas tehotenskej poradne, ktorú absolvuje už vo vybranej pôrodnici11, v ktorej sa rozhodla rodiť by mal byť priestor na rozhovor o jej pôrodných prianiach a na kladenie otázok, ktoré jej dopomôžu k tomu, aby si dokázala zostaviť svoj vlastný originálny pôrodný plán.
Pôrodný plán totiž nie je papier, ale komunikácia. Pôrodný plán je dôvera rodičky v pôrodníka, aby pôrod nebol stresom ani pre rodičku, ani pre lekára a vonkoncom nie pre bábätko.
Väčšinu požiadaviek, ktoré žena uvádza vo svojom pôrodnom pláne, sa pôrodníci snažia dodržať a sú samozrejmosťou. Dôležité je, aby žena neprišla s direktívne napísaným pôrodným plánom. Niekedy úplne stačí dohovor rodičky s pôrodníkom. Dôležité je, aby budúca mamička pochopila, že všetko to, čo si chcela do pôrodného plánu zaradiť, tak pôrodník rešpektuje a veci, ktoré si nepraje urobí len v tom prípade, ak budú nevyhnutné.
Pokiaľ sa počas pôrodu (všetkých jeho fáz) nevyskytnú stavy vážneho ohrozenia zdravia môjho dieťatka alebo môjho, tak by som si priala, aby zdravotnícky personál rešpektoval uvedené body, ktoré som sformulovala zo slobodnej vôle, na základe poznatkov z bežne dostupných zdrojov informácií o tehotenstve, pôrode a šestonedelí, na základe relevantných znalostí platného právneho poriadku v SR a plne si uvedomujúc svoje fyzické i psychické schopnosti a svoju vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie i zdravie svojho dieťatka:
Text po odbornej stránke skontroloval:
Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu