Pôrodný plán

Pôrodný plán alebo pôrodné prianie je zoznam bodov, ktoré si rodička želá, aby boli pri jej pôrode32 dodržané. Lekár aj personál nemocnice by mali pôrodný plán rešpektovať, samozrejme za predpokladu, že tým neohrozia na zdraví a živote ako dieťa, tak aj rodičku. Je vhodné ho prekonzultovať vo vybranej pôrodnici dopredu. Na Slovensku predsa len nie je ešte štandardom.


Video: Pôrodný plán je dôvera rodičky v pôrodníka.

Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.

V rozhovore zaznelo:
00:00 Úvod.
00:23 Predstavenie hosťa a témy.
00:50 Čo je to pôrodný plán?
01:27 Ako sa menil pôrodný plán v priebehu rokov?
03:09 Ako by nemal vyzerať pôrodný plán?
03:38 Ako si správne pripraviť pôrodný plán?
05:02 Prečo občas lekári nerešpektujú všetko v pôrodnom pláne (pôrod bez nástrihu, prepichnutia pôrodných obalov, dotepanie pupočníka,...)?
09:30 Aký majú lekári názor na pôrodný plán?


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:

🎞️ Príprava na pôrod s pôrodnou asistentkou.
🎞️ Pôrod v nemocnici od A po Z.
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Predpôrodný kurz online.
🎞️ Príznaky pôrodu.
🎞️ PÔRODNÉ BOLESTI a ich ťíšenie.
🎞️ Porodní plán jsem měla, ale nakonec bylo všechno jinak…
🎞️ Pôrod som takmer celý strávila vo vani
🎞️ Pôrodný plán som nemala
🎞️ Maminka Lucie: „Pôrodný plán som nakoniec nemala."


Pôrodný plán z internetu nie je pôrodný plán

Pôrodný plán je téma, ktorá je časovo neohraničená a dá sa o ňom diskutovať nekonečne dlho. Pritom pôrodný plán ako taký, nie je nič nové. Každá tehotná žena v histórii, si premýšľaním o blížiacom sa pôrode určitým spôsobom zostavovala v hlave svoj vlastný pôrodný plán.

Rozdiel medzi súčasným pôrodným plánom a pôrodným plánom našim mám či starých mám je daný dostupnosťou informácií. Informácie sa v minulosti predávali ústne medzi ženami v rodine, ktoré boli často veľmi strohé a jediným plánom, ktoré ženy mali, bolo porodiť.

S dostupnosťou odbornej literatúry spracovanej rečou laickej verejnosti sa ženy začali o priebeh pôrodu viac zaujímať. V období pred 50 rokmi bola teda zdrojom informácii dostupná literatúra.

Doba pokročila a v súčasnosti je zdrojom informácií najčastejšie internet. Žena predpokladá, že tam nájde odpovede na všetky otázky o blížiacom sa pôrode a podľa nich sa pripraví1. Neexistuje však univerzálny pôrodný plán, pretože každý pôrod je originálny a jedinečný.

Pôrodný plán zostavený z anonymných informácií z internetu nie je pôrodný plán, ktorý rodičke splní účel, kvôli ktorému si ho zostavovala. Rovnako to nie je pôrodný plán, ktorý by mohli brať skúsení pôrodníci vážne.

Pôrodný plán musí byť originálny

Pôrodný plán je dôvera rodičky v pôrodníka

Lekári sú radi, ak si žena pripraví pôrodný plán, pretože je znakom toho, že sa na pôrod pripravuje. Budúca rodička by nemala prísť do pôrodnice s pôrodným plánom bez predchádzajúcej konzultácie s pôrodníkom. Často sa totiž stáva, že sa v pôrodnom pláne objavujú niektoré nezmyselné body, len na základe nevedomosti rodičky.

Neznalosť problematiky však môže a nemusí byť len chybou rodičky. Niektoré ženy síce radšej hľadajú odpovede na svoje otázky na internete, no na vine môže byť aj lekár, ktorému žena chodila počas tehotenstva do poradne. Zle zostavený pôrodný plán často odhaľuje realitu, že si lekár jednoducho nenašiel priestor a čas na rozhovor s pacientkou a jej otázky sú odbité s odôvodnením, že tomu aj tak nerozumie.

Počas tehotenskej poradne, ktorú absolvuje už vo vybranej pôrodnici11, v ktorej sa rozhodla rodiť by mal byť priestor na rozhovor o jej pôrodných prianiach a na kladenie otázok, ktoré jej dopomôžu k tomu, aby si dokázala zostaviť svoj vlastný originálny pôrodný plán.

Pôrodný plán totiž nie je papier, ale komunikácia. Pôrodný plán je dôvera rodičky v pôrodníka, aby pôrod nebol stresom ani pre rodičku, ani pre lekára a vonkoncom nie pre bábätko.

Väčšinu požiadaviek, ktoré žena uvádza vo svojom pôrodnom pláne, sa pôrodníci snažia dodržať a sú samozrejmosťou. Dôležité je, aby žena neprišla s direktívne napísaným pôrodným plánom. Niekedy úplne stačí dohovor rodičky s pôrodníkom. Dôležité je, aby budúca mamička pochopila, že všetko to, čo si chcela do pôrodného plánu zaradiť, tak pôrodník rešpektuje a veci, ktoré si nepraje urobí len v tom prípade, ak budú nevyhnutné.

Pôrodný plán

Príklad pôrodného plánu

Pokiaľ sa počas pôrodu (všetkých jeho fáz) nevyskytnú stavy vážneho ohrozenia zdravia môjho dieťatka alebo môjho, tak by som si priala, aby zdravotnícky personál rešpektoval uvedené body, ktoré som sformulovala zo slobodnej vôle, na základe poznatkov z bežne dostupných zdrojov informácií o tehotenstve, pôrode a šestonedelí, na základe relevantných znalostí platného právneho poriadku v SR a plne si uvedomujúc svoje fyzické i psychické schopnosti a svoju vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie i zdravie svojho dieťatka:

  • Prítomnosť partnera / sprievodcu19:
    • Počas všetkých fáz pôrodu (aj počas vyšetrení) a minimálne do presunu z pôrodnej miestnosti na oddelenie šestonedelia si prajem prítomnosť mnou zvolenej osoby, pokiaľ sa ja alebo môj sprievodca nerozhodneme inak.
  • Informovanosť:
    • Vopred by som chcela byť informovaná o priebehu potrebných vyšetrení, o výsledkoch a navrhovaných medicínskych postupoch, možných alternatívach, ako aj identite prítomného zdravotníckeho personálu.
  • Rešpektovanie intimity:
    • Ocenila by som maximálne rešpektovanie mojej intimity.
  • Príprava na pôrod:
    • Klystýr a holenie prirodzenia si zabezpečím osobne podľa vlastného uváženia ešte doma. Pokiaľ si okolnosti vyžiadajú opätovné absolvovanie týchto procedúr na oddelení, požiadam o to zdravotnú sestru.
  • Používanie liekov a medikamentov:
    • Uprednostňujem nemedikamentózne medicínske a úľavové postupy.
    • Som proti rutinnému zavedeniu kanyly do žily i rutinnému podávaniu medikamentov.
  • Aktivity počas 1.doby pôrodnej:
    • Voľnosť pohybu, možnosť používať sprchu alebo teplý kúpeľ na uvoľnenie a tlmenie bolestí4
    • Pokiaľ bude monitorovanie oziev plodu a kontrakcií vyžadovať obmedzenie môjho pohybu alebo polohy, tak by som si priala zredukovať ho na minimálnu nevyhnutnú mieru.
    • Uprednostnila by som možnosť mať s mojím sprievodcom čo najväčšie nerušené súkromie.
  • Aktivity počas 2.doby pôrodnej:
    • Možnosť slobodnej voľby najoptimálnejšej polohy pre vypudzovanie (nevyžadujem žiadne neštandardné alebo dodatočné vybavenie, podľa mojich momentálnych fyzických dispozícií pri pôrode zrejme uprednostním niektorú zvislú pôrodnú polohu napr. v kľaku).
    • Som proti preventívnemu vykonaniu epiziotómie pokiaľ zjavne nehrozia poranenia 3. alebo 4. stupňa (na pôrod sa po všetkých stránkach svedomito pripravujem a chcela by som jemnou masážou a teplým obkladom podporiť dobré rozvinutie hrádze).
  • Manipulácia s novorodencom1:
    • Bezprostredne po pôrode by som chcela mať dieťatko položené na moje brucho.
    • S prestrihnutím pupočníka by som rada počkala až kým dopulzuje.
    • Prvé preventívne vyšetrenia a merania dieťatka by som rada odložila až po počiatočnom oboznamovaní sa dieťatka s rodičmi a prvých pokusoch o prisatie ku prsníkom.
    • Ošetrenie a vyšetrovanie dieťatka by sa malo odohrávať minimálne za prítomnosti môjho sprievodcu, najlepšie aj v mojej prítomnosti.
    • Za normálnych okolností som proti umiestneniu dieťatka na termolôžko.
    • Stabilizáciu telesnej teploty zabezpečíme prikrytím dieťatka a priložením napr. termofóru.
  • Umiestnenie na izbe s plným rooming-in systémom:
    • Dieťatko chcem mať počas nevyhnutnej hospitalizácie 24 hodín pri sebe, a v prípade potreby by som chcela mať možnosť požiadať zdravotnícky personál o pomoc pri starostlivosti o dieťatko.
    • Uprednostnila by som možnosť byť na izbe s čo najmenším počtom hospitalizovaných.

Text po odbornej stránke skontroloval:
Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Použité zdroje

  1. Ústredný portál verejnej správy : http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1772

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodným plánom

Máš skúsenosť s pôrodným plánom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
basska_b  23. aug 2020

Aj vďaka pôrodnému plánu sa môj druhy pôrod stal nezabudnuteľným zážitkom

Pri prvom pôrode som pôrodný plán nemala. Primárka pôrodnice, ktorej som dala svoju dôveru, sa na stretnutí lekárov s rodičmi vyjadrila, "nech jej tam nikto s nejakým papierom nechodí, ona to čítať nebude, keď niečo chceme, nech povieme rovno." (Počas kontrakcií sa to však veľmi dobre nedá, žena je zraniteľná, má strach...). Negatívne sa vyjadrila aj moja švagriná, ktorá pracuje v zdravotníctve: "Mávajú papierom, že nechcú nástrih a pritom ani nevedia, o čo ide."

Prvý pôrod však nečakane dopadol cisárskym rezom. Keď som neskôr skúmala, ako podporiť prirodzený pôrod po cisárskom reze a zistila som, že v mojom prípade boli vykonané úplne zbytočné rutinné procedúry, ako prerušenie vody, keď som bola na 4 cm, rutinné zavedenie kanyly a jej výmena kvôli skrivenej ihle, posledných 6 hodín som bola nonstop priviazaná na CTG monitor, hoci s ozvami nebol absolútne žiadny problém. Bol mi obmedzený voľný pohyb a poloha, ponižujúci klystýr a holenie, trápenie hladom a smädom, zostal vo mne neskutočný hnev a horkosť. Druhý pôrod som rozhodne chcela zažiť inak.

Pri druhom pôrode som oslovila dulu. Na našom stretnutí pred pôrodom sa spýtala, či už mám pôrodný plán. Myslela som si, že ani v druhej pôrodnici, ktorú som si tentokrát vybrala, ho nebudú akceptovať, no vyviedla ma z omylu. Volajú to "pôrodné priania" a majú tam veľký rešpekt a váhu. Hneď mi dala tipy, čo by mali obsahovať. Tie som si ešte upravila podľa seba. Dula mi žiadne svoje názory či predstavy nevnucovala.

Keď prišiel deň D, pri príjme na pôrodnicu (kontrakcie každé 4 minúty, otvorená na 2 cm) som ho spolu s ostatnými papiermi podala pôrodnej asistentke. Tá mi prišla povedať, že si ich prečítala a súhlasí s nimi, okrem kanyly. Keďže som po cisárskom, musím ju mať, pre prípad nutnosti rýchleho zásahu. Takisto si ich prečítala pôrodníčka v službe a neonatologička. Všetky mi potvrdili, že ho dodržia, len vitamín K vraj sa bábätku nedá podať na lyžičke, ale len injekcia.

Poviem už len toľko, že okrem tých dvoch bodov bol môj pôrodný plán na 100% dodržaný.

Tieto body výrazne napomohli postupu pôrodu a jeho prirodzenému zakončeniu:
* slobodná voľba polohy v prvej dobe pôrodnej,
* intímne osvetlenie v prvej i druhej dobe pôrodnej,
* kontrola oziev bábätka bezdrôtovým prístrojom, bez zbytočného pripájania na CTG.

Pôrodná asistentka tak bez mojich ďalších slov automaticky vyššie uvedené zabezpečila, radila mi pri voľbe polohy a takisto s rešpektom a citlivo vykonávala kontrolu, na koľko cm som otvorená (na boku na posteli, bez toho, aby som musela niekam ísť a liezť na nejakú kozu).

A tento bod zaručil, že pôrod sa pre mňa stal nezabudnuteľným a nádherným zážitkom na celý život. Mal by byť štandardom vo všetkých nemocniciach a pri takmer všetkých pôrodoch.
* priloženie na bruško hneď po narodení a dotepanie pupočníka.

Často diskutovaný nástrih som z plánu vynechala. Vedela som, že hlavička bude veľká a moja koža nie je príliš elastická. Nakoniec práve on uvoľnil hlavu po 1.5 hodine tlačenia von a zabránil roztrhnutiu. Čakať na prirodzený pôrod placenty sa mi nakoniec veľmi neoplatilo, stratila som ešte viac krvi.

Dôkladne si zistíte pre a proti každého bodu z vašich pôrodných prianí. Konzultujte ešte pred rozbehnutím pôrodu s lekárom, dulou, pôrodnou asistentkou, ale aj mužom či kamarátkou. Každý vám dá trochu iný pohľad na vec. Rozhodnutie však bude na vás. Je to váš pôrod a rodíte len párkrát za život. Nenechajte si ho vziať. Uistite sa, že vaše priania sú splniteľné a to najlepšie pre Vás. Pôrodný plán odporúčam každému, kto z pôrodnice nechce odísť s traumou.
  • Lepšie uvedomenie si, o čom je prirodzený pôrod, čo ho podporuje a čo ho brzdí,
  • Personál, ktorý bude mať službu, uvidí, že vám na pôrode záleží a že máte jasnú predstavu,
  • Dobrý pôrodný plán môže výrazne napomôcť postupu a úspešnému postupu pôrodu.
  • Smola, ak sa rodička stretne s lekárom v službe, ktorý pôrodne plány nemá rád (považuje ich za "vymýšľanie", hazard so životom matky a dieťaťa či zásah do svojich kompetencií)
2 ľudia považujú za užitočné
pieksamaki  22. aug 2020

Pôrodný plán - čo to je?

Dobrý deň, asi budem jediná a nepochopená. Prvýkrát som rodila pred 10 rokmi, no nebola som asi dostatočne sčítaná. Nevedela som o pôrodnom pláne. Ani potom pri ďalších pôrodoch.

Myslím si, že je to aj o rodičke, ako organizovaným človekom je, ako má usporiadaný život a či pôrodný plán dopomôže k predstavivosti pôrodu.

Možno som staromódna, no považujem to skôr za esej, porozmýšľať o svojom pôrode. Tak či tak si myslím, že je to dobrá vec, hlavne iba pre rodičku.
Ďalšie 4 deti som rodila tiež bez pôrodného plánu, asi aj kvôli nedostatku času. Tým však nechcem odradiť ostatné rodičky, určite to má aj svoje pozitíva, mne to však nechýbalo. Ako prišlo, tak bolo. Pri prvom pôrode, bol aj manžel, potom už nie. Boli aj komplikácie, aj pôrod koncom panvovým. A dalo mi to veľa. Všetkého s mierou a hlavne je to o komunikácii.
  • Psychologická príprava na pôrod, pri čítaní info o pôrode
  • Čas na premýšľanie o predstavách pôrodu aj keď sa nemusí zhodovať s realitou
  • Možno trochu nepotrebný
  • Prehnané vystresovanie rodičky, ak nekorešponduje pôrod s plánom
lylyjana  21. aug 2020

Pôrodný plán a zodpovednosť

Všade sa vraví o tom, ako musia rešpektovať lekári a sestry pôrodný plán, vety typu "môj pôrod, ja si poviem ako to chcem" sú až veľmi časté. Ale keď sa niečo stane, kto preberie zodpovednosť? Rodička alebo lekár? Vtedy je už odrazu na vine lekár. Samozrejme, pokiaľ je to možné, mal by lekár vyhovieť žene, no keď on ako odborník vidí situáciu inak, tak mu treba dôverovať a nestavať sa na hlavu, že neboli naplnené želania.
elly23  28. máj 2020

Plán

Ja som pri prvom mala a nestihli sme dať a pri druhom som vymenila gynekologičku za gynekológa, on ma aj rodil. Súhlasím s názorom, že žena musí dôverovať pôrodnikovi. Ja som mu úplne verila. Myslím, že to je najdôležitejšie, naozaj. Ubezpečil ma vo všetkom a ak som chcela niečo, tak to splnil.
lienka21211  24. mar 2019

Je to aj o šťastí

Rodila som pred dvomi rokmi. Pôrodné priania som si zostavila podľa informácií z predpôrodného kurzu a prebrala som ich s dulou. Asi mesiac pred termínom som zašla za primárnom pôrodnice a primárkou novorodeneckého oddelenia prekonzultovať moje požiadavky. Z rozhovoru som mala dobrý pocit. Napokon sa mi však naplnila iba požiadavka bondingu, aj to s poznámkami.
Myslím si, že určite je dobré dať vedieť personálu o svojich požiadavkách, ale je iba o šťastí, či budú ochotní vyhovieť. Tiež je dobré pripraviť sa na poznámky a komentáre zdravotníkov.
  • Prinúti to budúcu maminku študovať, zisťovať. A viac overených informácií nikdy nie je na škodu.
  • Je to pre zdravotníkov signál, že ste zodpovedná, informovaná a nenecháte so sebou manipulovať.
  • Nepriateľské správanie zdravotníkov.
3 ľudia považujú za užitočné
honey402  24. mar 2019

Pôrodný plán vs. neplánovaný pôrod doma

Pôrodný plán som si vypísala podľa inštrukcií -niečo z internetu, niečo po porade s dulou. Jasne, stručne, žiadne litánie a zbytočnosti. Na 1.kontrole v pôrodnici si ho v rýchlosti prečítala doktorka a iba podotkla, že pokiaľ neviem koho budem mať pri pôrode, -nevie mi zaručiť, či sa všetky body dodržia. Najviac sa uškrnula nad bodom - Rodiť v polohe prirodzenej telu.

Ženy, čítali ste si články, v ktorých pôrodné asistentky meraním vo videu dokazujú, že v polohe na chrbte (ktorá je tak skvelá podľa našich lekárov - pôrodníkov) je pre dieťa vytvorený najmenší priechod na narodenie sa?!

Aby som to skrátila, na môj druhý pôrod som sa pripravovala s aniballom, cvičením jogy, dýchacími cvičeniami a ďalšími (teraz to už môžem smelo povedať) skvelými postupmi, ktoré mi poradila dula. Výsledok? Za 3/4 hodinu od začiatku kontrakcií som porodila dcéru. Doma. S manželom vedľa seba, ktorý mi podával inštrukcie od duly cez telefón. Išlo to samo. Všetko. Žiadne infúzie, žiadne nástrihy, žiaden premúdrelý nemocničný personál, ktorý bliaka na rodičku aby nekričala, ale tlačila (či treba, či netreba).
Pôrodný plán bol dodržaný do poslednej bodky. Čo som si priala, aj som si dožičila. V kľude. Až kým neprišla sanitka ☺

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pôrod doma bola pre mňa zatiaľ najlepšia vec, ktorá sa mi stala. Ak sa bavíme sa tému pôrod. Samozrejme, každá máme iné telo, iné zdravie, ale ak ide všetko tak ako má a ani počas tehotenstva nie sú žiadne zdravotné komplikácie - ak by som si mala vybrať, tretí pôrod by som chcela doma.
Iba vtedy by som mala 100% istotu, že môj pôrodný plán bude naozaj dodržaný.
Zhrnutie:
Odporúčam na začiatku druhého trimestra kontaktovať dulu. Každej jednej tehotnej žienke. Mne sa to naozaj vyplatilo.
  • Treba vedieť, čo naozaj chcem.
  • Je nevyhnutné (podľa mňa) sa na pôrod pripravovať - nie čítaním článkov, ale cvičeniami!
  • Plán je jedna vec - realita druhá.
  • V nemocnici berú pôrod ako rutinnú záležitosť a naozaj (česť výnimkám), neberú ohľad na želania rodičky.
9 ľudí považuje za užitočné
lujza123  24. mar 2019

Úplne v pohode

V Trenčíne pred 10 rokmi absolútne žiadny problém s pôrodným plánom, doktor to so mnou prešiel rad radom. Povedal, že sa mi posnaží vyhovieť vo všetkom, aj keď pôrod v polohe, ktorú si vyberiem sa mu moc nepozdával, viac-menej iba kvôli vybaveniu nemocnice, kde mali na pôrodných sálach iba tie staré pôrodné lehátka.
Myslím, že tieto body by mali byť úplným štandardom pri každom pôrode a ženy samé by mali byť aktívne a požadovať zmenu prístupu aj v tých neslávne známych pôrodniciach, kde sa stále rodí po starom.
2 ľudia považujú za užitočné
ginepra  18. mar 2017

Moja skúsenosť

Skúsenosť spred 6 rokov. Keď som prišla na pôrod s pôrodným plánom, pozeralo sa na mňa akože "čo vymýšľam". Podotýkam, snažila som sa ho predložiť slušne a nie ako dupnutie nohou. Väčšina vecí nebola akceptovaná, rutina je rutina, zvlášť v robote... Preto, ak som niečo chcela z tých bodov dosiahnuť, musela som si ich priebežne vykomunikovať... (pokiaľ vlastne bola ochota počúvať). Lekár pri vizite dostatočne nahlas posmešne povedal druhému: To je tá, s tým planom...
Snáď sa už odvtedy prístup k rodiacej žene zmenil, aby sa nemusela cítiť ako teliatko, s ktorým si robí kto chce čo chce...
3 ľudia považujú za užitočné
erikovamonika  28. apr 2015

Pôrodny plán z oboch "brehov"

Mám za sebou prácu na gyn.-por. oddelení, takže s pôrodným plánom som sa stretla najskôr ako zdravotník. Mamička, ktorá tento plán priniesla sa nestretla s pochopením možno aj preto, lebo prednes jej požiadavok bol ultimátny, prikazujúci, miestami až arogantný. Lekára v službe zaskočila suverenita s ako dominantne šermovala nachystaným papierom. Odmietala rad radom väčšinu úkonov a bezhlavo trvala na vlastnej predstave pôrodu. Popravde, po jej odchode sme s lekárom zostali v pomykove, čo je toto za módu, aby ženy dirigovali lekárov pri ich práci.

Bol to nepríjemný zážitok, preto keď za pár dní prišla na ambulanciu iná mamička s tým, že chce s pánom doktorom prebrať pôrodný plán, akosi som si povzdychla. Po vyšetrení táto žena načala tému jej pôrodu tým, že rozhodne, no pokojne vyjadrila svoje obavy, svoje očakávania a vyslovila konkrétne otázky, ktoré ju trápili v súvislosti s blížiacim sa pôrodom. Tak sa téma pôrodného plánu preniesla do príjemného rozhovoru a s pacientkou sme sa dopracovali k možnej reálnej podobe pôrodu, ktorý by akceptoval mamičkine priania, no zároveň by nezväzoval ruky lekárom pri ich práci. Pacientka odchádzala s úsmevom, lebo otvorený rozhovor nám všetkým priniesol pozitívny pocit. Vtedy zaznelo želanie, aby bolo viac uvedomelých žien, ktoré sa na svoj veľký deň chcú zodpovedne pripraviť, no zároveň vedieť komunikovať, aby boli požiadavky predložené príjemným a primeraným spôsobom.

Na "druhý" breh som sa dostala, keď som bola asi mesiac pred termínom pôrodu a napriek tomu, že som sa "naživo" zúčastnila nejedného pôrodu, moje pochybnosti sa začali hromadiť a ja som sa v snahe zaistiť si akú, takú kontrolu nad priebehom môjho pôrodu. Tak som si sadla a spísala všetko, čo som považovala za potrebné. Celý plán som prešla aj s manželom, aby bol oboznámený, veď bábätko nie je len záležitosťou mamičky...

Pôrodný plán som priniesla do ambulancie na poradňu, kde som ho prekonzultovala s pani doktorkou. Tá mi priblížila zaužívané postupy na pôrodnici, kde som plánovala rodiť a aj možnosti individuálneho prístupu. Po tomto rozhovore som ešte spravila drobné "kozmetické" úpravy v mojom pôrodnom pláne a spokojne som čakala na môj veľký deň.

A ako to celé nakoniec dopadlo? Do pôrodnice som bola prijatá bez pôrodnej činnosti ako potermínová gravidita. No našťastie sa maličká začala pýtať na svet prvú noc na oddelení. Keďže pôrod postupoval bezproblémovo, spontánne a vlastným tempom, vyhla som sa všetkému, čoho som sa pôvodne obávala a mala som šťastie aj na presonál, ktorý bol ústretový. Službukonajúci lekár bol za prirodzené vedenie pôrodu, takže sme veľa komunikovali, čo robí, prečo... žiaden oxytocín, žiadna iná medikácia, dokonca som porodila bez epiziotómie a následného krvavého šitia. Dokonalá spolupráca. A môj plán bol pritom bezpečne uložený v taške a vytiahla som ho až doma pri vybaľovaní.

...ženy, nie sme všemohúce a nie všetko ide podľa plánu a nie všetko sa dá ovplyvniť. Spoliehajte sa na seba, svoju intuíciu a vlastné schopnosti, odbornosť lekára, silu otvorenej komunikácie a na štipku šťastia.
19 ľudí považuje za užitočné
ivkadracova  14. apr 2015

Mala som pripravený Pôrodný plán na 3 strany.

Večer mi už vytekala voda. Išla som normálne späť s radosťou na duši. S manželom sme už rátali kontrakcie, ale predsa len som ho poslala do práce. Keď som už na obed nedvíhala telefóny, tak do hodiny bol doma..

Ja som bola vo svojej extáze, z ktorej som sa ešte dobrých 5 hodín nepohla. Nakoniec som pozbierala odvahu ísť do nemocnice .. Môj pôrodný plán ostal doma v počítači, aj všetky lajstrá a dokumenty, a porodila som lepšie ako som čakala :)

Vôbec som nevedela, do čoho idem. Vybrala som si však pôrodnicu na poslednú chvíľu- v Hainburgu, a keď porovnávam moju skúsenosť a priemer skúsenosti napr. mamičiek rodiacich na SR, tak svoje rozhodnutie neľutujem.

Záverom: dôležitejšie ako pôrodný plán je vedieť komunikovať, prípadne nechať za seba niekoho komunikovať - musí byť dopredu dohodnuté. To som s manželom rozoberala niekoľkokrát, a tak trochu šťastie na pozitívne naladený personál - ale to môže ovplyvniť aj Vaša vlastná pozitivita.

Myslím, že aj keď budem rodiť na SR, tak si žiadny pôrodný plán písať nebudem. Jednoducho poviem, čo chcem a čo už nechcem. A budem milá a slušná :) Teda, keď ma opäť nepresvedčia nech si zanadávam, aby som poriadne zatlačila, keď treba.
3 ľudia považujú za užitočné
dobromila  15. jan 2015

Pôrodný plán je veľmi dôležitý

Dôležitý je hlavne preto, lebo pri jeho zostavovaní si žena naštuduje niečo viac o pôrode, čo má niekedy zásadný význam pre jeho priebeh.
Ako prvorodička som si optimisticky myslela, že veď v pôrodnici sa o mňa dobre postarajú. Ale mýlila som sa v tom, že moja a ich predstava "dobra" sa vôbec nezhodovali! Spomeniem len toľko, že 3 kg malé bábätko ma zlým vedením pôrodu, nástrihom a strašením potrhalo tak, že ma potom 40 min. šili a ja si dodnes myslím, že bez akéhokoľvek tlmiča bolesti ]-(
V našich pôrodniciach dáva personál žiaľ stále prednosť urýchľovanému, neprirodzenému, násilnému pôrodu za použitia medikamentov (oxytocín a pod.) A práve preto som nechcela už pri ďalších pôrodoch nič nechať na náhodu a ďalšie tri razy som mala so sebou pôrodný plán, ktorý bol zakaždým, aj keď nie úplne, tak aspoň čiastočne akceptovaný.
5 ľudí považuje za užitočné
eliaska23  1. dec 2014

Pôrod podľa predstáv

Do pôrodnice som si priniesla pôrodný plán a podľa reakcii, sa s tým stretávajú len zriedkavo. Personál si však pochvaľoval, pretože je pre nich jednoduchšie viesť pôrod, keď vedia, čo si rodička želá a čo naopak nie. Medzi kontrakciami sme spolu prešli bod po bode a aj vďaka pôrodnému plánu bol môj druhý pôrod krásny, veľmi rada naň spomínam. Netreba sa báť predložiť svoje požiadavky. Personál nemá ako vedieť, čo žena chce a rodička ušetrí zbytočnú traumu z pôrodu, pretože nebol podľa jej predstáv (ako môj prvý pôrod, žiaľ).
8 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke