Pôrodnica Košice - Šaca

Pôrodnica Košice - Šaca - v priebehu posledných rokov sa gynekologicko - pôrodnícke oddelenie stalo významným poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti nielen v príslušnej spádovej oblasti, ale aj v širokom regióne.

Poskytuje komplexnú starostlivosť v tehotenstve, počas pôrodu a v šestonedelí. Umožňuje aj tzv. alternatívne formy pôrodu). Ročne sa tu vykoná 1856 pôrodov.

Video: Pôrodnica Košice - Šaca

pôrodnica Košice Šaca

Pred pôrodom

Prehliadka pôrodnice
Predpôrodné kurzy a prehliadky
Tehotenská poradňa
Vlastný pôrodný plán
Baby Friendly nemocnica

Vybavenie a možnosti pôrodnice

Štandardné pôrodné sály/boxy
Nadštandardné pôrodné sály/boxy
Štandardné izby pre šestonedelie
Nadštandardné izby pre šestonedelie
Sprievodná osoba pri pôrode
Možnosť ubytovať sprievodnú osobu
Výber konkrétneho lekára

Prvá, druhá a tretia doba pôrodná

Voľba polohy pri pôrode
Voľný pohyb po oddelení pri pôrode
Epidurálna analgézia
Iné prostriedky na úľavu
Cisársky rez
Dotepanie pupočníka

Novorodenec

Perinatologické centrum
Bonding po pôrode
Rooming-in systém
Laktačná poradňa na šestonedelí
Dokrm umelým mliekom na šestonedelí v prípade potreby

Predpôrodná príprava

V ponuke je možnosť sprostredkovania telocviku a psychoprofylaktickej prípravy na oddelení FRO:

  • špeciálne pohybové aktivity pod dozorom školeného personálu - fyzioterapeuta
  • cvičenie na FIT lopte
  • cvičenie vo vode

Tehotenské poradne

Ako súčasť predpôrodnej starostlivosti pôrodnica ponúka ultrazvukové vyšetrenie plodu. Prvé ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva pri prvej návšteve. Stanoví sa pri ňom skutočný vek (týždeň) tehotnosti, vylúči sa alebo stanoví viacpočetné tehotenstvo a potvrdí, že sa plodu darí dobre. Zvyčajne sa vyšetruje cez brucho. Niekedy je potrebné použiť i vaginálnu ultrazvukovú sondu (vyšetrenie cez pošvu), ak nie je dostatočná kvalita zobrazenia cez brucho (toto vyšetrenie nie je bolestivé).

Ďalšie vyšetrenie (morfologický ultrazvuk) sa vykonáva v polovici tehotenstva medzi 20. – 22. týždňom tehotnosti. Behom tejto kontroly sa vylúčia najčastejšie vrodené vývojové chyby. Väčšina plodov je bez známok abnormalít.

Pokiaľ nechcete vedieť, či sa Vaše dieťa vyvíja normálne, je možno lepšie ultrazvukové vyšetrenie vôbec nepodstúpiť.

Na druhej strane, pokiaľ sa vyšetriť necháte, predpokladá sa, že chcete vedieť všetko, čo sa zistí.

Odhaduje sa, že asi 50 % všetkých abnormalít sa nepodarí spoľahlivo nájsť.

Nadštandardné izby

Samostatnou časťou je oddelenie šestonedelia s možnosťou výberu nadštandardných jedno a dvojlôžkových izieb so samostatným sociálnym zariadením. Niektoré sú vybavené aj klimatizačnou jednotkou. Na týchto izbách je možnosť návštev priamo pri lôžku v súlade s návštevnými hodinami v rámci celej nemocnice.

Sprevádzajúca osoba pri pôrode

Účasť otca či inej blízkej osoby pri pôrode19 je možná.

V prípade zvolenia si nadštandardnej pôrodnej sály je možné, aby blízka osoba bola pri rodičke prítomná počas celej prvej doby pôrodnej.

Analgézia počas pôrodu

K dispozícii je aj tzv. bezbolestný pôrod PEDA24. Pacientka musí byť pred začatím pôrodnej činnosti poučená anesteziológom, ktorý túto formu pôrodu aplikuje. Po vysvetlení metódy a zodpovedaní prípadných otázok podpíše súhlas s vykonaním PEDA pri pôrode. Toto poučenie ju nezaväzuje k aplikácii PEDA pri pôrode.

Cisársky rez

Plánované operačné ukončenie tehotnosti formou cisárskeho rezu je možné aj v spinálnej anestézii - anestéza, pri ktorej pacientka môže byť pri plnom vedomí.

Pôrodné sály

Pôrodné sály pozostávajú z miestnosti prvej doby pôrodnej, kde prebieha príprava rodičky na pôrod a samotných pôrodných sál.

Je možnosť výberu z dvoch štandardných pôrodných boxov, nadštandardnej pôrodnej sály (s polohovateľným pôrodným lôžkom a klimatizáciou). Rodička si v priebehu prvej doby pôrodnej môže vybrať polohu poležiačky, posediačky, na FIT lopte, v prípade požiadavky sú k dispozícii aj rebriny.

Odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka

V spolupráci so Slovenským Centrom Tkanív a Buniek pôrodnica ponúka odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka.

Návštevy

Návštevné hodiny sú od 10.00 do 20.00. Pri obyčajnej izbe sú povolené na chodbe. Pri nadštandardnej izbe je možnosť návštev aj na izbe, príp. aj pobyt partnera na dlhší čas.

Čo si priniesť do pôrodnice

Pre matku

  • tehotenská knižka2,
  • preukaz poistenca,
  • občiansky preukaz,
  • kópia sobášneho listu,
  • dohoda o určení otcovstva a priezviska u dieťaťa po pôrode (u slobodných, alebo rozvedených matiek),
  • kontakt na pediatra,
  • toaletné potreby
  • hygienické pôrodnícke vložky
  • absorčné vložky do podprsenky
  • uteráky, osušky
  • podprsenka na kojenie1
  • jednorázové nohavičky
  • župan,
  • ponožky,
  • pyžamo s rozopínaním vpredu pre ľahšie kojenie (k pôrodu Vám poskytneme našu košeľu),
  • prezúvky,
  • lieky a zdravotnépomôcky, ktoré pravidelne užíváte.

Pre novorodenca do nemocnice

  • jednorazové plienky,
  • vlhčené obrúsky,
  • oblečenie na cestu domov (až pri prepustení).
  • zavinovačku, v zime nánožník
  • autosedačku.

Adresa pôrodnice

Nemocnica Košice-Šaca a.s.
Gynekologicko-pôrodnícka klinika
1. súkromná nemocnica
Lúčna 57
040 15 Košice-Šaca

Kontakt

Prednosta kliniky: MUDr. Ján Richnavský, PhD.

Primár kliniky: MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA.

Vedúca sestra: Bc. Adela Olšavská

  • Telefón/ E-mail: 055/7234 201

Ostatné kontakty

Oficiálne stránky pôrodnice

Použité zdroje

  1. https://nemocnicakosicesaca.agel.sk/pracoviska/lozkova-cast/gynekologia-a-porodnictvo.html

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnicou Košice - Šaca

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Košice - Šaca?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
daniellkka  9. jan 2021

Pôrod v Šaci

Nuž ja až takú pozitívnu skúsenosť s pôrodom v Šaci nemám. Rodila som tam v máji 2020 počas korony. Mala som tam zazmluvneného pôrodníka. Ten na poradni rozhodol, že idem na vyvolávačku. Na pôrod som sa tešila, takže som s tým nemala problém.

Večer o 22:00 som dostala prvú tabletku. Ráno o siedmej druhú už na pôrodnom boxe. Zaplatila som si nadštandard. Prišla tam nejaká pani s menovkou "manažér dennej smeny" s tým, že mi dá klystír (na súhlas či nesúhlas sa nepýtala a ja som sa trochu bála protestovať, tak som bola ticho). Tak neviem keby som povedala, že ho nechcem, či by mi vyhoveli.

Kontrakcie som podľa monitorovania mala, ale nejak veľmi ma neboleli. Do 14:00 som absolvovala asi 3 vyšetrenia ako som otvorená. Neskutočne ma to bolelo. Celé telo sa mi napínalo v kŕči. Taká mladá sestra mi tak múdro povedala že "nenapínajte sa, keď sa takto napnete počas pôrodu, celá sa potrháte". No ja som to nevedela ovládať, snažila som sa uvoľniť no nešlo to.

Pár minút pred 14:00 sa začal ozývať hrozný krik inej rodičky. V tom ku mne vbehli sestričky a začali vyberať zo skriniek nejaké veci a kričali "rýchlo primára!". No myslela som že tá mamička tam umrie. Doteraz ma mrazí keď si nato spomeniem. V tom prišiel môj pôrodník (mala som ho zazmluvneného, lekár zo Šace), ktorý rozhodol, že pôrod nepostupuje a ideme na cisarák. Čo bolo fajn, lebo po tom, čo som počula tu druhú mamičku, by som asi neporodila. Pôrod si nepamätám, mala som dostať len spinál, ale mám úplne okno. Pamätám si až keď mi gratulovali k synovi a ten už bol umytý v perinke. Potom klasika 24 hodín na JIS. To bolo celkom ok.

Na druhý deň prevoz na izbu. Malého mi priniesla sestra z novorodeneckého. Doteraz na ňu s úsmevom spomínam. Najmilšia osoba aká tam bola. Pýtala som si laktačnú, keďže som nevedela ako malého priložiť, keď mám rozrezané brucho. No povedala mi, že laktačná tam už nie je, ale že ona mi pomôže. Malého som priložila a krásne sa prisal. Všetko super.

Na druhý deň, keď som malého mala na prsníku, som cítila že som sa začala čistiť. Kým som sa postavila zo stoličky a odkrivkala k postieľke, aby som tam položila malého, popôrodnú vložku som mala celú premočenú. A to som mala vlastné vložky, obrovské, skoro ako plienky. Krv mi stekala dolu nohami, dosť som sa zľakla. Všade bola krv, stále tiekla a ja som nevedela, či je to takto normálne. Tak som dokrivkala k telefónu a zavolala sestru. Také opovrhnutie v očiach som ešte nezažila. Vynadala mi prečo chodím po celej izbe a roznášam tu krv. Zavolala lekárku, tá mi stlačila brucho a vyšla zo mňa ďalšia krv. A nebolo jej málo. Ale vraj je to v pohode, len že keď som nekrvácala na jiske, tak asi ide všetko teraz naraz.

Napojili ma na infúziu a malého zobrali na novorodenecké. Potom mi malého priniesli naspäť. Znova som si pýtala laktačnú, lebo dojčenie začínalo byť nepríjemné. Odbili má s tým, že teraz asistuje pri pôrode alebo niečo podobné. Že nech malého priložím. Tak som ho priložila, krásne sa prisal, ale mňa to dosť bolelo. Povedali mi, že malý pekne prehĺta tak mám mastiť hrubú vrstvu lanolínu a pred dojčením umyť. No po cisárskom - skvelá rada. Keď sa malý začal budiť, tak kým som vstala z postele, dokrivkala do sprchy a potom späť k malému tak ten už plakal na celú izbu. Na tretí deň som už pri dojčení plakala. Hrozne ma to bolelo. Znova som si pýtala laktačnú. Zas nejaká výhovorka, no už si nepamätám čo presne mi povedali. Tak som pýtala aspoň odsávačku na mlieko. Taká nízka pani z novorodeneckého mi povedala, že načo mi je odsávačka, keď určite ešte nemám mlieko. Že len mám vydržať. Na každej kontrole som hovorila, že má dojčenie bolí, všetci to ignorovali. Posledný deň keď ma už prepúšťali som sa balila a akurát som sa chystala do sprchy, keď po mňa prišla sestra, že mám ísť na kontrolu k lekárovi pred prepustením. Nechala mi otvorené dvere tak som "bežala" za ňou. No verím že to nebol príjemný pohľad, ale čo už. Sestra mi venovala ďalší pohľad plný opovrhnutia a strkala mi do ruky nemocničné vložky, lebo tá, ktorú som mala ja bola "špinavá". No neviem ako sú na tom ostatné ženy po pôrode, moja vložka vydržala čistá, len kým som sa nepostavila z WC. Prepustili ma v sobotu, v nedeľu ku mne prišla laktačná, ktorú som poznala. To už môj syn ťahal mlieko aj s krvou. Hneď sa začala rozčuľovať, že malý má prirastený jazýček a že si to mali všimnúť už v Šacií a strihnúť mu to. Hneď v pondelok to isté skonštatovala aj malého pediatrička. Kým sme vybavili termín na strihnutie uzdičky, malý sa už k dojčeniu odmietal vrátiť.

Celkovo mám z pôrodu a pobytu na šestonedelí nepríjemný pocit. Domov som sa vrátila znechutená a frustrovaná prístupom personálu. Vybavenie je síce pekná a moderné ale keď sa tam s vami väčšina baví ako s nejakým odpadom, tak to vybavenie nezachráni. Ak by som vedela ako tam dopadnem, určite by som tam nešla. Keď som odtiaľ odchádzala a videla ten veľký plagát s heslom o tom že sme tam v "skvelých rukách", tak som sa v duchu z chuti zasmiala. S manželom plánujeme aj druhé dieťa, ale v Šaci teda rodiť neplánujem. Chápem že tí zdravotníci a lekári mali vtedy toho asi dosť, ale mne by úplne stačilo, keby sa správali ľudsky. Ja som sa tam toho nedočkala. A to som tam nechala nemalé peniaze, keďže som si zazmluvnila pôrodníka, platila nadštandardný pôrodný box a nadštandardnú izbu.
  • Vybavenie
  • Prístup personálu
13 ľudí považuje za užitočné
sirskajana  8. sep 2017

Vynikajúca pôrodnica

Môžem len a len odporučiť. Rodila som v tejto nemocnici a musím pochváliť lekárov a všetok personál. Boli milí, ústretoví, veľmi mi po sekcii pomáhali a venovali sa mi, aby som čo najskôr začala chodiť a mohla normálne fungovať. Čo sa aj podarilo a po 4 dňoch som mohla ísť domov. Na všetky moje otázky som dostala odpoveď bez náznaku znechutenia, že sa pýtam na každý detail, nakoľko som prvorodička. Taktiež s kojením mi veľmi pomohli. Do budúcna by som ti túto nemocnicu vybrala bez váhania opäť.
5 ľudí považuje za užitočné
tanickaskorokubikova  9. jan 2014

Nadštandardná pôrodná sála

Pôrod v tejto nemocnici môžem len a len doporučiť, personál, vybavenie všetko TOP.

Celý pôrod som strávila na nadštandardnej pôrodnej sále spolu s manželom.
Táto sála má kúpeľňu, aj miestnosť na vyšetrenie bábätka bezprostredne po pôrode. Je vybavená samostatným monitorom srdiečka bábätka i pásmi na meranie kontrakcií, pôrodníckym kreslom, fit loptou, rádiom, kreslom pre partnera.

Počas prvej doby pôrodnej ma chodil lekár vyšetrovať priamo na túto sálu, taktiež meranie kontrakcií a kontrola bábätka prebiehala priamo na sále. Mala som možnosť kedykoľvek požiť sprchu, či fit loptu, prechádzať sa, ležať, sedieť, proste, čo som len chcela, celý čas bol pri mne manžel. Počas druhej doby pôrodnej prišli okrem pôrodnej asistentky a doktorky, ktorá viedla pôrod aj detský lekár a detská sestra. Bábätko po pôrode vyšetrili, zvážili a merali tiež na tejto sále, takže sme na neho celý čas videli a počuli ho.

Tretiu dobu pôrodnú sme strávili všetci spolu už ako rodinka. Pôrod prebehol v absolútnom súkromí. Určite odporúčam využiť možnosť tejto nadštandardnej pôrodnej sály v tejto pôrodnici.

Zbytok pobytu v nemocnici som strávila na novom oddelení šestonedelia na izbe za eur, taktiež môžem len a len doporučiť, maximálne pohodlie, absolútne som nemala pocit že som v nemocnici :-)

Nadštandardná pôrodná sála 30eur
Sprevádzajúca osoba pri pôrode 17eur
Nadštandardná izba 35eur/noc
16 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke