Pôrod32 prebieha v troch fázach (pôrodných dobách):
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory o pôrodoch
🎞️ MÔJ PÔROD DOMA
🎞️ MÔJ PRIRODZENÝ PÔROD PO CISÁRSKOM
🎞️ Čo by ste mali vedieť o pôrode
V otváracej dobe sa rodičke pri pravidelných kontrakciách otvára a potom zaniká krčok maternice. Zánikom krčka maternice vzniká bránka maternice, ktorá sa postupne roztvára. Keď sa pôrodné cesty celé otvoria (na 10 - 11 cm), nie je už bránka maternice hmatateľná. Hlavička dieťaťa pozvoľne zostupuje pôrodnými cestami nadol. Prvorodičky by sa mali pripraviť na dĺžku 10 - 12 hodín, viacrodičky majú pôrodné cesty po predchádzajúcom pôrode už pretiahnuté a prvé doba pôrodná sa u nich pohybuje v dĺžke 6-8 hodín. Oba časové údaje sú len orientačné a dĺžka otváracia fázy sa môže u každej rodičky líšiť.
V prvej dobe pôrodnej odteká plodová voda, ak sa tak nestane, pôrodná asistentka1 uvoľneniu plodovej vody napomôže tzv. amniotómiou - umelým prepichnutím (dirupciou) vaku blán. Pokiaľ začne plodová voda odtekať dlhší čas pred pôrodom, hovorí sa o predčasnom odtoku plodovej vody2. Informácie o plodovej vode a jej včasnom alebo predčasnom odtoku nájdete v hlavných článkoch Podová voda, Predčasný odtok plodovej vody2 a odtok plodovej vody.
Pri kontrakciách by rodička mala svoju pozornosť zamerať na správne dýchanie: hlboký nádych nosom a pomalý výdych ústami. Pri otváracej dobe pôrodnej by sa rodička mala zamerať na dva typy dýchania:
Masáž by mala byť zameraná na oblasť bedier. Ťahy dlaní alebo päsťou pri masírovaní by mali byť pevné, pozdĺž chrbtice a do strán, môžu sa vykonávať aj krúživé pohyby.
Niektorým rodičkám urobí dobre, keď si budú horúcou vodou sprchovať bruško alebo chrbát a zahrejú sa. Ak má rodička k dispozícii vaňu, môže sa do nej celá ponoriť, bruško celé ponoriť pod vodu a kúpeľ si spríjemniť kvapkou obľúbeného olejčeka. Do sprchovacieho kúta si môže žena vziať tiež fit loptu, na ktorej sa môže pri sprchovaní uvoľniť a poskákať si.
Pomocou prístrojov sa každých 15 minút sleduje akcia srdiečka bábätka a každé 3 hodiny sa natočí záznam CTG. Viac o CTG vyšetrení nájde v samostatnom článku CTG vyšetrenie.
Mamičke sa každé 3 hodiny meria teplota2, Krvný tlak a pulz. Každú druhú hodinu sa rodička vyšetrí vaginálne a zistí sa stav pôrodu.
Použitie klystíru7 alebo holenie hrádze záleží na každej rodičke. Viac o klystíre nájdete v samostatnom článku Klystír7.
Na tíšenie bolesti a na uvoľnenie sa najčastejšie používajú Analgetiká a Spazmolytiká v podobe čípkov alebo injekcií.
Ak chce rodička pomôcť pri bolestiach4, prejde sa k podaniu epidurálnej analgézie24. Keď rodička pocíti, že kontrakcie slabnú, podá saoxytocín20, ktorý kontrakcie znovu vyvolá. Viac o tíšenií pôrodných bolestí nájdete v samostatnom článku Pôrodné bolesti4.
Ak záznam CTG vypovedá o hypoxii plodu, prechádza sa k akútnemu cisárskemu rezu60.
Vypudzovacia doba nastáva po úplnom otvorení pôrodných ciest. Najčastejšie trvá 5 - 30 minút a nemala by presiahnuť dĺžku 1 hodiny. Rodička ho spozná tlakom na konečník (tlak hlavičky). Keď je hlavička dieťaťa ešte veľmi vysoko, je rodičke odporúčaná zvislá poloha (v stoji, na lopte, na stoličke), v ktorej žena tlačí ale bez zadržiavania dychu, ktoré by ju zbytočne vyčerpalo. Dych by mal byť pomalý a hlboký ako v prvej dobe pri kontrakciách.
V čase, keď hlavička zostúpi do pošvy, zaujme rodička polohu pre pôrod a začne tlačiť. Pri každej kontrakcii by sa mala žena poriadne zhlboka nadýchnuť, zavrieť oči a pusu a hlavu pritiahnu k hrudníku a tlačiť. Všetko by malo trvať 10 sekúnd a pri jednej kontrakcii by sa tlačenie malo opakovať trikrát. Keď sa hlavička začína tlačiť na hrádzu a tá sa príliš napína, pôrodná asistentka1 prevedie po súhlase rodičky nástrih hrádze, tzv. epiziotómiu17. Viac informácií o nástrihu hrádze získate v hlavnom článku Epiziotómia17.
V prípade, že hlavička dieťaťa nevstupuje správne alebo pôrod trvá dlhšie, pristúpi lekár na použitievakuumextraktora2 alebo pôrodnických klieští, v niektorých prípadoch aj k cisárskemu rezu.
Po pôrode dieťaťa je pupočník zasvorkovany a prestrihnutý. Pôrodná asistentka1 čaká na odlúčenie placenty. Počas toho je z pupočníka odobraná krv na zistenie jej pH a Rh faktora bábätka. Tretia doba pôrodná trvá 5 - 30 minút, počas ktorej by rodička nemala jesť ani piť. Po porodení placenty lekár skontroluje, či je placenta celá. Ak sa placenta neodlúči, privedie sa pacientka do narkózy a placenta sa operatívne odníme.
V niektorých prípadoch sa hovorí aj o štvrtej dobe pôrodnej, ktorá trvá 2 hodiny a rodička je počas nej ponechaná na sále. Rodičke je zašitá hrádza v prípade epiziotómia, skontrolovaný tlak, pulz a teplota. Štvrtá doba pôrodná slúži hlavne na zoznámenie sa s bábätkom2 a prvému priloženiu a pokuse o dojčenie11. Po 2 hodinách rodička vstáva a odchádza na toaletu, kde vyprázdni močový mechúr a je presunutá na izbu šestonedelia.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu