Pôrod doma je pôrod, ktorý sa základe vlastného rozhodnutia rodičky urobí v jej dome plánovane s pomocou pôrodnej asistentky. V dnešnej dobe stúpa počet tehotných žien, ktoré chcú rodiť doma.Pôrod doma je vhodný pre ženy, u ktorých tehotenstvo prebieha normálne bez komplikácii.
Rozhovor s mamičkou Martinou o jej pôrode doma.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka
🎞️ Prvorodička v čase koronakrízy: „Na moment som pomyslela aj na pôrod doma..."
Pred samotným rozhodnutím má budúca mamička mnoho otázok, ktoré sa týkajú priebehu pôrodu doma, čo všetko si musí pripraviť a či je to pre ňu a pre bábätko bezpečné. Pred rozhodnutím, že žena môže rodiť doma, lekár musí zistiť podrobne anamnézu, stav a vývoj tehotenstva, užívanie liekov a treba zhodnotiť všetky možné komplikácie.
Pôrod doma vykonáva pôrodná asistentka, ktorá podľa zákona môže vykonávať svoju činnosť (prácu) v akomkoľvek prostredí, čiže aj v domácom prostredí a je uznávaná ako zodpovedný zdravotný pracovník.
Tehotné ženy si vyberú pôrod doma z mnohých dôvodov, medzi ktoré patria:
Pôrod doma nie je určený pre každého. Sú určité stavy, pri ktorých žena už počas tehotenstva vie, že nemôže rodiť doma:
Podľa štúdií, ktoré sa robili v Anglicku sa zistilo, že jedna z 5 matiek, ktoré rodili doma, musela byť prevezená do nemocnice kvôli komplikáciám. Najviac boli prevážané rodičky, ktoré rodili prvýkrát.
Ak je pôrod vedený doma, tak niekedy hrozí riziko, že nastanú komplikácie a rodička bude musieť byť prevezená do nemocnice. Pôrodná asistentka odporučí prevoz do nemocnice ak:
Pôrod doma je bezpečný vtedy, ak:
Pôrod doma prebieha fyziologicky ak hlavička plodu postupuje normálne, rodička nekrváca, plodová voda je bez patologických zmien a srdcové ozvy bábätka sú v poriadku. Kontrakcie sú dostatočne silné.
Pôrodná asistentka si so sebou prinesie pomôcky, ako napr. sterilné rukavice, šicí materiál, dezinfekčný roztok, svorku na pupočník, CTG, gynekologické zrkadlá a iné nástroje.
Rodička si doma pripraví nasledovné veci:
Rodička by mala mať pripravené veci do nemocnice v prípade, že nastanú komplikácie a bude potrebné urobiť rýchlo prevoz do pôrodnice.
O bezpečnom pôrode doma sa môže hovoriť vtedy ak:
Tehotná žena si sama vyberie pôrodnú asistentku, s ktorou sa stretne niekoľkokrát pred pôrodom, kedy sa pôrodná asistentka zoznámi s tehotnou ženou a má prehľad o tehotenstve. Pred pôrodom v domácnosti príde pôrodná asistentka k rodičke, aby zhodnotila domáce prostredie, či je vhodné na pôrod doma.
Asi dva týždne pred pôrodom má pôrodná asistentka pohotovosť, kedy je dostupná na telefóne v prípade, že rodička začne rodiť.
Ak začne pôrod, asistentka je neustále pri rodičke. Pôrodná asistentka pri pôrode doma nedáva rodičke žiadne lieky proti bolesti.
Počas prvej doby pôrodnej pomáha žene pri bolestiach, pomôže jej nájsť vhodnú polohu, kontroluje jej krvný tlak a srdcové ozvy plodu. Kontroluje otváranie pôrodných ciest. V druhej dobe pôrodnej, pri samotnom pôrode chráni hrádzu rodičky a pomáha dieťatku na svet. Počas tretej doby pôrodnej sa porodí placenta, skontroluje sa stav dieťatka a poranenia matky, ktoré sa ošetria. Bábätko sa priloží k mamičke, aby sa nadviazal prvý kontakt. Pôrodná asistentka je ešte 2 hodiny po pôrode s mamičkou, kontroluje ju, takisto ako aj bábätko.
Pôrodná asistentka po pôrode placenty skontroluje celistvosť placenty a zhodnotí veľkosť rany po pôrode. Ak je rana veľká alebo placenta sa neodlúčila celá, tak rodička musí ísť do nemocnice.
Placenta sa po pôrode doma odváži, dá sa do plastového sáčku a uchová sa po dobu 24 hodín v chladničke. Po 24 hodinách si pôrodná asistentka zoberie placentu a dá ju zlikvidovať firme, ktorá likviduje biologický materiál.
Ak všetko prebehlo v poriadku, bez vážnejších komplikácii, tak pôrodná asistentka pomôže mamičke s kŕmením (dojčením).
Pôrodná asistentka príde navštíviť mamičku ešte niekoľkokrát po pôrode, takisto by mal prísť aj pediater za novorodencom.
Po pôrode sa zabezpečí:
Lekári vo všeobecnosti nie sú stotožnení s pôrodom doma vzhľadom na komplikácie, ktoré môžu nastať. Ak nastanú komplikácie, nie vždy sa podarí prísť včas do nemocnice. Pôrody doma sú nebezpečné aj z toho hľadiska, že dieťa sa musí neustále sledovať po pôrode, či nemá prejavy infekcie alebo vrodené vývojové vady, takisto sa sleduje aj novorodenecká žltačka.
Pri komplikovanom pôrode je v nemocnici pre rodičku a dieťa zabezpečená okamžitá a nevyhnutná starostlivosť oveľa rýchlejšie ako pri pôrode doma.
Plánované pôrody doma majú podľa štatistík dvojnásobné až trojnásobné riziko úmrtia novorodencov ako pôrody vedené v pôrodnici.
Rozhodnutie o tom, kde chce rodiť tehotná žena je len na nej samej, mala by vedieť všetky pozitíva a negatíva, ktoré súvisia s pôrodom doma a následne sa rozhodne počas tehotenstva.
Na Slovensku podľa zákona nie je zakázané rodiť doma, a nie je asi stanovené, že rodička musí rodiť iba v pôrodnici. Žena môže rodiť tam, kde jej bude poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť, čiže môže rodiť aj doma. Na Slovensku a v Česku sú však pôrody doma zriedkavé, tehotné ženy preferujú nemocnice. Ak žena rodí doma, musí si pôrodnú asistentku zaplatiť sama, pri pôrode v nemocnici si asistentku neplatí, platí ju štát. Niekedy je veľmi ťažké nájsť pôrodnú asistentku v oblastiach na pôrod doma.
Pôrody doma sa najčastejšie robia v Anglicku, Holandsku a v USA. U nás sú zriedkavé.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu