Pod pojmom „krvácanie po pôrode“ si každý z nás môže predstaviť niečo iné. Zatiaľ čo niektoré ženy týmto termínom popisujú prirodzený proces vylučovania očistkov, u iných táto téma vzbudí omnoho väčšie obavy. Krvná strata po pôrode totiž v skutočnosti predstavuje obrovské riziko, ktoré môže obdobie šestonedelia razom premeniť na boj o život. Aké sú najčastejšie príčiny krvácania po pôrode, v akých prípadoch predstavuje nebezpečenstvo a kedy by si mala vyhľadať lekára?
Popôrodné krvácanie môže mať rôzne príčiny.
Očistky alebo lochie
Ak žena povie, že po pôrode krváca, často má na mysli popôrodné očistky, ktorým sa hovorí i lochie.Ide čistenie maternice od zbytkov tehotenstva – očistky totiž okrem krvi a krvných zrazenín obsahujú aj tkanivový mok či odumretú výstelku maternice, tzv. endometrium.
V priebehu šestonedelia by vylučovanie očistkov malo ustať. Počas prvých dní po pôrode je najintenzívnejšie a najviac pripomína krvácanie. Farba očistkov sa však postupom dní mení a rovnako je na tom aj ich intenzita.
Očistky sú prirodzenou súčasťou šestonedelia, a to bez ohľadu na to, akým spôsobom žena rodila. Objavia sa rovnako po vaginálnom pôrode, tak i po cisárskom reze.
Kedy očistky môžu signalizovať problém a ako pristupovať k hygiene intímnych partií počas odchádzania očistkov, sa dozvieš v našom samostatnom článku:
Krvná strata počas pôrodu, respektíve počas tretej doby pôrodnej, je omnoho častejšia ako nežiaduce krvácanie po pôrode. Rovnako je i oveľa nebezpečnejšia – pôrodné krvácanie je totiž aj v dnešnej dobe najčastejšou príčinou úmrtia matky pri pôrode.
Príčiny krvácania pri pôrode
Vcestná placenta alebo placenta praevia – ide o jav, kedy placenta zasahuje do vnútornej bránky krčka maternice. Dalo by sa dokonca povedať, že bábätku vcestná placenta doslova stojí v ceste pri jeho prechode pôrodnými cestami. Placenta praevia môže spôsobiť komplikácie už v tehotenstve, no rovnako dokáže ohroziť priebeh pôrodu. Prečítaj si o tom viac v našom samostatnom článku:
Abrupcia placenty – tento termín pomenúva predčasné odlúčenie placenty. Rovnako ako v predošlom bode, aj v tomto prípade môže nastať už počas tehotenstva, ale i pri pôrode. Abrupcia placenty sa vyznačuje silným krvácaním a môže mať množstvo príčin. Keďže opäť ide o pomerne širokú tému, viac si o nej môžeš prečítať v našom článku:
Adherentná placenta – ide o jav, ktorý je protipólom k predčasnému odlúčeniu placenty. Pri vaginálnom pôrode by sa totiž placenta mala odlúčiť od steny maternice počas tretej doby pôrodnej. Ak sa tak nestane, s najväčšou pravdepodobnosťou sú cievy placenty pevne prirastené k stenám maternice a tento problém si žiada okamžitý zásah lekárov. Adherentná placenta a jej ďalšie stupne – placenta accreta, increta a percreta predstavujú okrem iného aj zvýšené riziko krvácania rodičky.
Ak sa v priebehu šestonedelia vyskytne silné krvácanie sprevádzané bolesťami ako pri silnej menštruácii, vystraší to každú čerstvú mamičku. V prostredí domova je totiž nesmierne ťažké posúdiť, ktorý signál tela je prirodzený a ktorý už naopak značí nebezpečenstvo. Predovšetkým prvorodičky alebo viacrodičky, ktoré si v minulosti prešli bezproblémovým šestonedelím, môžu zostať na vážkach, kedy je potrebné vyhľadať lekára.
Krvácanie po pôrode sa rozdeľuje na:
Primárne popôrodné krvácanie – dochádza k nemu do 24 hodín po pôrode. Najčastejšími príčinami sú placentárne problémy, poruchy zrážanlivosti krvi alebo tzv. ruptúra či prasknutie maternice.
Sekundárne popôrodné krvácanie – nastáva po 24 hodinách od pôrodu až do konca šestonedelia. Príčinami sú vzniknuté infekcie či pozostatky placenty na stene maternice.
Príznakmi, ktoré značia, že nejde o očistky, ale o nežiaduce krvácanie po pôrode, sú:
Horúčka alebo zvýšená teplota – výrazné zvýšenie telesnej teploty je príznakom prebiehajúcej infekcie v organizme.
Triaška a malátnosť – ide o symptóm, ktorý opäť hlási, že telo bojuje so zápalom. Môže mať množstvo podôb, od celkovej telesnej slabosti, náhlej únavy až po bolesť celého tela, ktorá je inokedy typická napríklad pri vírusových ochoreniach.
Rozostrené videnie – poruchy videnia v šestonedelí sú úzko späté so závažnou formou infekcie, ktorá si žiada okamžitú lekársku starostlivosť.
Kedy vyhľadať lekára, ak po pôrode krvácaš?
S kontrolou u doktora rozhodne nečakaj, ak spozoruješ tieto symptómy. Pri akomkoľvek podozrení, že sa v tvojom tele niečo nežiaduce odohráva, sa však neboj kontaktovať lekára. Ak nechceš ísť hneď na pohotovosť, určite aspoň zavolaj do pôrodnice, v ktorej si rodila. Personál má informácie o tvojom zdravotnom stave a priebehu pôrodu, preto ti bude vedieť povedať, či máš prísť na kontrolu alebo ide len o planý poplach.
Prudká bolesť v podbrušku spojená so silným krvácaním – proces zavinovania maternice môže mnohé čerstvé mamičky nepríjemne prekvapiť. Predovšetkým počas dojčenia sa dostavujú ostré bolesti v podbrušku sprevádzané silnejším krvácaním. Ak však tento problém pretrváva aj niekoľko hodín a nie je závislý od fyzickej aktivity či prikladania dieťatka k prsníku, môže ísť o príznak vážnejšieho problému.
Komplikovaný priebeh pôrodu – príčin krvácania v šestonedelí je celé spektrum, pričom vo väčšine prípadov úzko súvisia s priebehom pôrodu. Ak sa pri pôrode vyskytli komplikácie s placentou, silnejšie krvácanie spojené s bolesťami rozhodne netreba podceňovať.
Očistky ustali a znova sa vrátilo krvácanie – dôležitým ukazovateľom je aj týždeň šestonedelia, kedy sa krvácanie vyskytlo. Ak prichádza v čase, kedy už očistky menili farbu a ich intenzita začínala klesať, „návrat“ krvácania môže byť symptómom, že sa v tele udial nežiaduci proces.
Krvácanie je nesmierne silné – intenzita popôrodného krvácania je nesmierne individuálna, rovnako ako aj bolesť pri zavinovaní maternice. Silné krvácanie s jasno červenou farbou, ktoré presakuje aj cez popôrodnú vložku, ktorú si si len pred chvíľou vymenila, by pre teba malo byť signálom, že by si mala vyhľadať lekára. O to viac, ak silno krvácaš aj niekoľko hodín a registruješ i zvýšenú teplotu či malátnosť.
Príčiny krvácania po pôrode
Infekcia ženských orgánov – môže ísť o infekciu maternice, vaječníkov alebo krčka maternice, ktorá sa pri skorej liečbe dokáže šíriť naprieč celým pohlavným traktom. Akékoľvek zápalové procesy v tele sú sprevádzané nielen bolesťou, ale aj horúčkou a malátnosťou.
Pozostatok placenty po pôrode – akonáhle sa placenta počas tretej doby pôrodnej nevylúči z tela celá, jej pozostatky môžu spôsobiť v ženskom organizme celú škálu zdravotných problémov, medzi nimi aj silné krvácanie. V praxi sa pozostatok placenty v tele rieši viacerými spôsobmi, pričom sa vždy prihliada na súčasný zdravotný stav ženy. Môže ísť o podávanie injekcií, ktoré podporia vylúčenie placenty, ale aj o kyretáž,2 teda mechanické operačné vyčistenie maternice.
Hypotónia maternice – najčastejšie tento problém spadá pod primárne popôrodné krvácanie, teda sa objavuje už v čase pôrodu alebo krátko po ňom. Maternica sa nezavinuje správne, prípadne sa nezavinuje vôbec, dôsledkom čoho nastáva výrazné krvácanie. Rizikovým faktorom je dlhý a náročný pôrod, prípadne viacplodové tehotenstvo, ktoré steny maternice omnoho viac oslabí. Lekári spočiatku pristupujú k liečbe liekmi na podporu sťahovania maternice, ktorá ak nezaberá, volí sa operačný zásah. V prípade vážnejších komplikácií je niekedy nutné vykonať aj hysterektómiu4 – odstránenie maternice.
Zadržiavanie očistkov v maternici – tento jav sa nazýva aj lochiometria a nastáva vtedy, ak vznikla infekcia krčka maternice, prípadne je táto oblasť nadmerne zúžená. Dôsledkom toho je čiastočne alebo úplne znemožnené vylučovanie očistkov. To samo osebe vedie k vzniku alebo šíreniu zápalu, ale aj k neskoršiemu masívnemu krvácaniu.
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.