Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.
prvé dni po pôrode

Počas prvých dní po pôrode ťa môže veľa nových skutočností prekvapiť.

Čo je to šestonedelie?

  • Akonáhle je pôrod úspešne za tebou, začína sa tzv. šestonedelie. Teda obdobie šiestich týždňov, počas ktorých by si mala dopriať svojmu telu, ale i psychike, dostatočný čas na to, aby sa zregenerovali.
  • Spoločnosť si obdobie šestonedelia často zvykne idealizovať, a preto sú mnohé čerstvé maminky konfrontované vlastnými výčitkami, pretože možno nepociťujú len euforické pocity a radosť z príchodu bábätka na svet. Je teda dôležité podotknúť, že k šestonedeliu patria i výkyvy nálad, pochybnosti či strach z neznámeho a z budúcnosti.
  • Ak sa chceš dozvedieť viac o šestonedelí, prečítaj si náš samostatný článok, v ktorom toto obdobie mapujeme pekne týždeň za týždňom:

Šestonedelie

Šestonedelie predstavuje nesmierne krehké obdobie, pre ktoré je príznačné množstvo zmien a noviniek. Čerstvá mamička sa musí čo najrýchlejšie zžiť so svojou novou životnou rolou, čo jej nemálo sťažujú fyzické a psychické zmeny, ktorými je konfrontovaná. Čím ťa môže šestonedelie prekvapiť a ako sa naň pripraviť? Čo prinesie tebe, ale i bábätku? Poď si o tom prečítať viac!


Čo sa deje tesne po vaginálnom pôrode?

  • Akonáhle príde bábätko na svet, začína sa žene tzv. nultý deň šestonedelia. Ide o prvých 24 hodín, kedy si maminka zvyká na svoju novú životnú rolu a vyrovnáva sa so stopami, ktoré na nej pôrod i tehotenstvo zanechali.
  • Možno máš prvé chvíle po pôrode dieťaťa späté so skreslenými predstavami, ktoré poznáš z filmov. Často nám je totiž posúvaný obraz, kedy sa bábätko narodí na svet, lekárom sa ich práca končí a je definitívne po pôrode. Skutočnosť je však trochu iná – len čo sa bábätko narodí, nastáva tretia doba pôrodná, ktorá pozostáva z pôrodu placenty a kontroly maternice či pôrodných poranení. Treba takisto počítať i s tým, že možno bude potrebná transfúzia – pri vyššej krvnej strate, alebo šitie zranení, ktoré vznikli pri prechode bábätka pôrodnými cestami.
  • Určite ťa zaujíma i skutočnosť, ako budú prebiehať prvé hodiny bábätka na tomto svete. V prípade, že sa nevyskytnú žiadne komplikácie, dve hodinky po vaginálnom pôrode32 stráviš s bábätkom na pôrodnej sále. Je to čas, ktorý môžete využiť na vzájomné zoznámenie sa, kontakt kože na kožu, bonding2 a prvé pokusy o prisatie bábätka k prsníku.
  • Ak by lekári zhodnotili, že bábätko musí byť špeciálne ošetrené alebo monitorované, môže nastať situácia, že by si počas dvoch hodín nemala priamo na sebe, alebo by napríklad ležalo vedľa teba v pôrodníckom boxe.

Presun na oddelenie šestonedelia

  • V prípade, že sa nevyskytnú žiadne komplikácie, po dvoch hodinách budeš pravdepodobne presunutá na oddelenie šestonedelia. Tam by si mala nasledujúce tri až štyri hodiny odpočívať a vyhýbať sa fyzickej aktivite. Určite toto odporučenie dodržiavaj aj v prípade, že sa cítiš dobre a pôrod ti navodil príval euforickej energie. Kedykoľvek ťa totiž môže prekvapiť náhly závrat, prípadne si pohybom môžeš spôsobiť bolesti či zapríčiniť nadmerné krvácanie.
  • Po prvýkrát by si sa mala postaviť za pomoci personálu po približne šiestich hodinách po pôrode. Za asistencie sestričiek a sanitárov potom prebehne aj prvé sprchovanie či pokus ísť sa vycikať. Práve prvé močenie po vaginálnom pôrode je signálom, že sa telo vyrovnáva so zmenami, ktoré na ňom pôrod zanechal, a regenerácia sa začína správne.

Čo sa deje tesne po cisárskom reze?

  • Prvé chvíle po cisárskom reze60 sa môžu líšiť z pôrodnice na pôrodnicu. Odlišnosti v postupe sa týkajú predovšetkým sprevádzajúcej osoby, ktorou je najčastejšie otecko, pričom všetko závisí od toho, či išlo o plánovanú alebo akútnu sekciu. Je predsa len logické, že plánovaný cisársky rez prebieha v o niečo pokojnejšej atmosfére, ako akútna sekcia, pre ktorú sa lekári rozhodli náhle, pretože ich počas pôrodu zaskočili nejaké komplikácie.
  • V závislosti od toho môže byť otec dieťaťa v prvé hodiny po celý čas v prítomnosti bábätka a dokonca je často on tou osobou, ktorá si s dieťatkom „vyskúša“ prvý bonding. Môžu však nastať i nepriaznivé okolnosti, kedy tento kontakt nie je možný, pretože bábätko musí byť v opatere lekárov.
  • Ak sa nevyskytli žiadne komplikácie, sekcia ako taká trvá približne 40 minút – zohľadňuje sa tu celá operácia, ktorá zahŕňa narodenie bábätka i šitie rany na tvojom bruchu.

Prevoz na pooperačnú izbu po sekcii

  • Prvé hodiny po cisárskom reze stráviš na tzv. pooperačnej izbe, ktorá môže byť súčasťou šestonedelia, no rovnako sa môže nachádzať na jednotke intenzívnej starostlivosti – tzv. JISKe.
  • Lekári ťa budú monitorovať a keďže ide o veľký zásah do tvojho tela, budeš na izbe odpočívať bez akéhokoľvek pohybu.

Prvé vstávanie po cisárskom reze

  • Po prvýkrát sa po sekcii väčšinou odporúča vstať po cca 12tich hodinách. Ak by sa vyskytli nejaké komplikácie, je to až po 24 hodinách. Samozrejmosťou je, že prvé pokusy prebiehajú za asistencie zdravotníckeho personálu. Sestričky ti dajú rady, ako sa postaviť tak, aby si cítila čo najmenej bolesti, a následne na to spolu s tebou prejdú na toaletu, kde sa osprchuješ a vycikáš.
  • Len čo budeš schopná zvládnuť základné aktivity, nebude sa ti pri vstávaní a pohybe točiť hlava, budeš presunutá na bežnú izbu na oddelenie šestonedelia. Tu už je možné, aby si mala pri sebe bábätko. Dovtedy ti ho budú na pooperačnú izbu pravidelne nosiť. Nemusíš sa preto obávať, že by bonding prvé hodiny po cisárskom reze neprebiehal.

Bonding po cisárskom reze

  • Častou obavou mamičiek, ktoré porodia dieťatko sekciou, je absencia bondingu. Pravdou je, že prvý kontakt bábätka s mamičkou po cisárskom reze neprebieha v takej miere ako po vaginálnom pôrode, no to ešte neznamená, že by bonding neprebiehal vôbec.
  • Bezprostredne po narodení sprevádza dieťatko na novorodenecký box otecko alebo iná sprievodná osoba. Tam prebehne prvá kontrola dieťaťa a otec si ho môže zatiaľ napríklad odfotiť. Po cca 10tich minútach je bábätko privezené späť k mamičke a tu už závisí od prístupu pôrodnice, aký kontakt je mamine s dieťaťom umožnený. Buď sa bábätko prikladá aspoň k tvojej tvári, alebo sa položí na odhalenú hruď tak, aby „nezavadzalo“ lekárom, ktorí práve šijú ranu na brušku.
  • Samozrejmosťou je, že bonding vyzerá inak, ak sa na strane novorodenca vyskytnú nejaké komplikácie. V prípade problémov je niekedy potrebné, aby mali bábätko v opatere lekári, a rebonding nastáva až na pooperačnej sále či izbe na šestonedelí. Rovnako je to aj v prípade komplikácií na tvojej strane. Ak by museli lekári riešiť napríklad nadmerné krvácanie, bezprostredný kontakt s bábätkom sa bude musieť odložiť na neskôr.
  • Prečítaj si viac o bondingu a o tom, ako prebieha v rôznych situáciách, ktoré môžu v priebehu pôrodu nastať:

Bonding

Bonding - väzba po pôrode, nalepenie sa. Je pokračovaním a posilnením vzťahu matky a otca s dieťaťom z prenatálneho obdobia. Jedná sa o posilnenie vzájomného emočného naladenia a biologicky prirodzeného a intuitívneho správania novorodenca, matky a otca.


Prvý deň po pôrode

  • Ak všetko napreduje správnym smerom a na strane mamičky ani bábätka sa neobjavia žiadne závažné zdravotné problémy, prvý deň po pôrode je ideálnym časom na pokračovanie v bondingu a získanie zručností pri manipulácii s bábätkom. Zároveň by si sa stále nemala prepínať a mala by si tento čas využiť na to, aby si nazbierala čo najviac síl.
  • Môžeš cítiť prirodzené bolesti maternice a prsníkov, ktoré sú výraznejšie u viacrodičiek. Uľaviť si môžeš teplými obkladmi, ktoré si počas toho, ako sa bábätko prisaje na tvoj prsník, budeš prikladať na bruško. Môže to byť napríklad výhrevný vankúšik, ktorý si zbalíš do tašky do pôrodnice.

Hygiena po pôrode

Hygiena intímnych partií

  • Hygiena po pôrode je nesmierne dôležitá, tvoje telo si totiž prešlo obrovskou zmenou a je o niečo viac náchylnejšie na vznik infekcií. Najdôležitejším pravidlom je očista intímnych partií po návšteve toalety – či už po malej, alebo veľkej potrebe. Pokojne postačí krátke, no dôkladné opláchnutie vlažnou vodou, používanie intímnych gélov sa neodporúča.
  • Nezabúdaj ani na vhodnú spodnú bielizeň a odev, v ktorom budeš tráviť prvé dni po pôrode. Malo by ísť o priedušné nohavičky a ideálom je, ak by si mala namiesto pyžamových nohavíc nočné košele. Len tak zabezpečíš, že budú mať tvoje intímne partie dostatok vzduchu a predídeš tak zaparovaniu či dokonca poteniu danej oblasti.
  • Po vaginálnom pôrode aj cisárskom reze sa bude tvoja maternica zbavovať zvyškov tehotenstva, čo zapríčiní vaginálne krvácanie. Predovšetkým v prvých dňoch po pôrode ťa môže intenzita krvácania nemilo prekvapiť, preto je dôležité dbať na správny výber popôrodných vložiek, ktoré krvácanie zachytia. Namiesto bežných menštruačných vložiek, ktoré sú mnohokrát málo priedušné a dokonca i parfumované, radšej zvoľ špeciálne popôrodné vložky, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou priedušnosti a schopnosťou absorpcie.
  • Samozrejmosťou je, že by si sa mala vyhnúť aj tampónom či menštruačnému kalíšku. Okrem zvýšeného rizika infekcie prichádzaš aj o možnosť odsledovať si mieru krvácania, tým pádom by si včas nemusela spozorovať prípadný problém. Je úplne bežné, ak v priebehu prvých dní po pôrode spotrebuješ 5 či 6 popôrodných vložiek. Ak by si krvácala viac, určite to ohlás personálu v pôrodnici.

Hygiena celého tela

  • Hygiena celého tela po pôrode sa v zásade veľmi nelíši od bežnej hygieny, na akú si bola zvyknutá. Ak si si prešla cisárskym rezom, personál v nemocnici ťa poučí, ako sa starať o jazvu na brušku a ako jej prispôsobiť aj sprchovanie. Prvé dni po pôrode stráviš v sprche pomerne veľa času, preto je vhodné zvážiť, aké prípravky na hygienu budeš používať. Dôležité je siahnuť po čo najmenej parfumovaných sprchových géloch a telových mliekach.
  • Čo sa týka dezodorantov či parfumov, mala by si byť trochu opatrná. Bábätko chce totiž cítiť prirodzenú vôňu tvojho tela, nie vôňu parfumu. 🙂 Preto radšej zvoľ dezodorant s neutrálnou vôňou a pre istotu sa vyhni nanášaniu parfumu, predovšetkým na oblasť hrudníka, kam si budeš dieťatko prikladať.

Ošetrovanie pôrodných zranení

  • Ak si rodila vaginálne, dôraz na starostlivosť o intímne partie by mal byť o to väčší, obzvlášť, ak si v priebehu pôrodu utŕžila aj nejaké poranenia, ktoré si žiadali šitie. V takom prípade ťa môže prekvapiť bolesť, ktorá vzniká pri močení, pretože moč môže podráždiť čerstvo vzniknuté nezahojené rany. Ak je to i tvoj prípad a prvé návštevy toalety sú pre teba bolestivou skúsenosťou, odhoď ostych a skús sa vycikať priamo do sprchy pri tom, ako si na intímne partie pustíš prúd vlažnej vody. Voda totiž moč nariedi a ty nebudeš pri cikaní vnímať také pálenie, rezanie a štípanie.
  • Na prípadné poranenia je dobré myslieť už v predstihu, teda ešte pred pôrodom. Niektoré maminky si do tašky do pôrodnice pre istotu pribalia aj rôzne prípravky – spreje, peny či oleje. Je však dôležité oboznámiť sa s tým, kedy sa ktorý prípravok môže použiť. Niektoré sú vhodné ihneď po pôrode, iné zasa až po vybratí stehov.
  • K rýchlemu hojeniu pôrodných zranení prispieva aj správny výber popôrodných vložiek. Na trhu sú k dispozícii i chladivé popôrodné vložky. Sú o trochu hrubšie, vďaka čomu sa uľahčuje sedenie na tvrdších povrchoch, a ich najväčším benefitom je chladivý efekt.

Druhý deň po pôrode

  • Vo väčšine nemocníc sa druhý deň po pôrode nesie v znamení prvého kúpania bábätka. Prebieha za asistencie zdravotnej sestry, ktorá ti ukáže, ako na to. Bábätku sa takisto mení aj stolica – zatiaľ čo doteraz išlo o tzv. mekónium, teda smolku, postupne sa farba stolice novorodenca bude zafarbovať do žltohneda.
  • Rovnako je to aj s cikaním dieťatka – začína močiť o niečo častejšie, presnejšie dva až trikrát za deň. Ide o znak toho, že je dieťatko v správnej miere hydratované.
  • Na druhý deň po pôrode môžeš pozorovať, že sa ti prsia postupne nalievajú mliekom, s čím môže byť spojená aj ich vyššia bolestivosť. Dôležité je časté prikladanie bábätka, ktoré je nevyhnutné k začiatkom dojčenia. Nezabúdaj na to, že personál pôrodnice ti je k dispozícii a mal by ti ukázať, ako správne bábätko priložiť k prsníku, a zodpovedať ti všetky tvoje otázky.

Vyprázdňovanie a stolica po pôrode

  • Možno ťa prekvapí, že častou otázkou zdravotných sestier bude, či si už bola po pôrode na veľkej potrebe. Prvé vyprázdnenie po pôrode by totiž malo prebehnúť druhý či tretí deň od pôrodu a opäť ide o dôležitý signál, že sa tvoje telo správne regeneruje a začína správne fungovať.
  • Je však dôležité spomenúť, že prvé vyprázdnenie sa po pôrode môže prebehnúť pomerne bolestivo, no i tak by si v sebe stolicu nemala zadržiavať. Aby si tomuto procesu napomohla, nezabúdaj na dostatočný prísun tekutín či vlákniny.

Popôrodné vyšetrenia

  • V pôrodnici prídeš do kontaktu s množstvom zdravotníckeho personálu – pôrodník, novorodenecká sestra, pôrodná asistentka či pediater. Zatiaľ čo pôrodnícky personál sa bude zameriavať na teba a kontrolovať mieru krvácania, jazvu po cisárskom reze, zavinovanie maternice či pôrodné zranenia, rovnako bude pod drobnohľadom aj bábätko, ktoré absolvuje základný novorodenecký screening.

Tretí deň po pôrode

  • Tento deň je typický tým, že sa začínaš pomaličky pripravovať na odchod z pôrodnice domov. Nesie sa v znamení posledných kontrol teba i bábätka a na základe sa toho zhodnotí, či ste obaja pripravení odísť do domáceho prostredia.
  • Hoci je prianím každej mamičky odísť domov čo najskôr, určite nezúfaj, ak by si vás chceli lekári nechať v pôrodnici o deň či dva dlhšie. Pozri sa na to tak, že je omnoho lepšie, ak budeš prípadným zdravotným komplikáciám či nečakaným ťažkostiam čeliť v starostlivosti lekárov, akoby si mala byť doma odkázaná „len“ sama na seba.

Video: Čo sa deje tesne po pôrode?

Rozhovor s odborníkom: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Brucho po pôrode

Predstava, že si pri odchode z pôrodnice oblečieš slim džínsy, ktoré si nosila pred tehotenstvom, je síce pekná, no od pravdy môže byť vzdialená aj stovky kilometrov. Telo totiž po pôrode potrebuje istý čas na to, aby sa zotavilo, a len 10% žien odchádza z pôrodnice domov v kondícii, akoby pred chvíľou ani nerodili. Prečo môžeš prvé týždne po pôrode stále vyzerať ako tehotná a vieš brušku v dosiahnutí pôvodnej formy nejako pomôcť? Aj o tom si prečítaš v našom článku…

Prsia po pôrode

Ostrá a neznesiteľná bolesť pri dojčení, prasknutie bradavky či horúce a naliate prsníky, ktoré okamžite reagujú na dotyk a tlak… Aj s týmito problémami sa môžu čerstvé maminy v šestonedelí stretnúť. Ako by mala vyzerať starostlivosť o prsia po pôrode, aké zmeny môžeš očakávať a ako vybrať dojčiacu podprsenku? Kedy ti pomôže návšteva lekárne a kedy zasa laktačná poradkyňa? Prečítaj si o tejto téme viac…

Popôrodná depresia

Popôrodná depresia alebo tiež popôrodné blues, či laktačná psychóza je závažný psychický stav, ktorý sa prejavuje po pôrode a to extrémnymi výkyvmi nálad, depresiami, poruchami sústredenosti, výpadkami pamäti a strácaní pojmu o čase a priestore. Často sa spája aj s nezáujmom o dieťa. Tiež sa u novopečených mamičiek prejavujú halucinácie a bludy, ktorých si žena ani nemusí byť vedomá.


Viac o prvých dňoch po pôrode na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke