Ošetrenie novorodenca po pôrode

Prvé ošetrenie novorodenca po pôrode sa väčšinou vykonáva v novorodeneckom kútiku pri pôrodnej sále. Vykonáva ho pôrodná asistentka1 alebo sestrička z novorodeneckého oddelenia. Ak si matka želá bonding2, v mnohých pôrodniciach urobia prvotné vyšetrenia dieťatka aj na matke.
Ošetrenie novorodenca po pôrode

V prípade adaptačných ťažkostí dieťaťa sa ošetrenie odkladá a prednosť má resuscitačná liečba riadená detským novorodeneckým lekárom. Dieťatku sa zabezpečí dostatok tepla, sleduje sa jeho zdravotný stav, celkové prejavy. Manipulácia s ním je vždy šetrná, bez prudkých pohybov, bez hluku. Ošetrenie prebieha za prísne sterilných podmienok, lekár aj sestra pracujú v sterilných rukaviciach so sterilným materiálom.

Prvé vyšetrenie novorodenca po pôrode

Prvé vyšetrenie novorodenca je zamerané na zisťovanie prípadného poranenia počas pôrodu (krvácanie do CNS, zlomenina kľúčnej kosti, poškodenie ramenného pletenca, obrna tvárového nervu) a zjavné vrodené anomálie (meningomyelokéla, atrézia anusu – meranie rektálnej teploty, hydrocefalus, atrézia pažeráka - nemožnosť odsatia žalúdočného obsahu

Plienkou sa zotrie zvyšok mazu, krvi a plodovej vody. Kúpanie sa odkladá do obdobia, kedy je už dieťatko dobre prispôsobené na vonkajšie prostredie (asi 3 hodiny po pôrode). Novorodenec sa zabalí do sterilnej čistej plienky a uloží pod zdroj tepla (najvhodnejšie je výhrevné lôžko s monitorovacím zariadením). Nasleduje odsávanie zvyškov plodovej vody z úst, hltanu a nosa odsávačkou. Skontroluje sa priechodnosť pažeráka do žalúdka sondou za účelom vylúčenia vrodenej nepriechodnosti pažeráka.

Lekár popočúva srdiečko a pľúca dieťatka, či je všetko ako má byť. Šelest na srdiečku je u novorodenca bežný, obvykle nesignalizuje nič vážne. Prehmatá bruško dieťatka, a tým skontroluje, či vnútorné orgány sú správnej veľkosti. Skontroluje vonkajšie pohlavné orgány. U chlapcov zistí, či oba semenníky zostúpili do mieška a u dievčatiek by mali veľké pisky ohanbia prekrývať malé. Vyšetrí aj chodidlá, ich veľkosť a ohybnosť.

Apgar skóre

V 1., 5. a 10.minúte po narodení sa hodnotí aj tzv. Apgar skóre. Viac v samostatnom článku: Apgar skóre.

Ošetrenie pupku

Dôležité je sterilné ošetrenie pupka. Pupočný pahýl sa podviaže asi 2 - 3 cm od jeho úponu svorkou alebo bielizňovou gumou a následne sa dezinfikuje nedráždivým bezfarebným roztokom. Pupočný kýpček sa voľne zavinie do sterilnej gázy. Detská sestra pravidelne sleduje pupček, aby včas upozornila na možné krvácanie, preto by mali plienky siahať pod úpon pupka.

Ošetrenie očí novorodenca

U každého novorodenca1 sa vykonáva tzv. kredeizácia. Je to ošetrenie očí 1% roztokom dusičnanu strieborného, ktorý chráni spojovkový vak pred infekciou gonokokmi spôsobujúcimi kvapavku.

Meranie a váženie novorodenca

Novorodenec sa odváži na dojčenskej váhe a odmeria sa jeho dĺžka v korýtku. Deti narodené koncom panvovým sa merajú neskôr. Určí sa obvod hlavičky a obvod hrudníka. Všetky namerané údaje zapisuje sestra spolu s menom, priezviskom, pohlavím, presným časom narodenia, bydliskom do knihy pôrodov. K rutinnému postupu patrí aj meranie telesnej teploty v konečníku, ktorým sa zároveň aj vylúči možná vrodená nepriechodnosť konečníka. Každému novorodencovi sa podáva do svalu po narodení vitamín K ako prevencia krvácavej choroby novorodenca.
Ošetrenie novorodenca po pôrode

Označenie novorodenca

Novorodenec sa označí napísaním mena matky farebným roztokom na chrbátik alebo stehno. Na zápästie matky a dieťaťa sa hneď po narodení pripevní štítok s číslom a údaj sa zapíše do zdravotnej dokumentácie.

Prvé priloženie na dojčenie

Po takomto orientačnom vyšetrení novorodenca, je ukázaný matke a väčšinou je aj prvýkrát priložený k prsníku.

Použité zdroje

  1. http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1694
  2. https://web.archive.org/web/20180829185019/http://www.clinic24.eu/
  3. Foto: ©Depositphotos.com/[photomak]
  4. Foto: ©Depositphotos.com/[philipus]

Hodnotenia a skúsenosti s ošetrením novorodenca po pôrode

Máš skúsenosť s ošetrením novorodenca po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke