Odtok plodovej vody

Asi každá prvorodička sa počas tehotenstva pýta, či bude vedieť rozpoznať, keď jej praskne plodová voda. Aký pocit vtedy budeš vnímať a kedy môžeš tento moment očakávať? Poď si prečítať o odtečení plodovej vody viac, dozvieš sa tu napríklad aj to, čo robiť, ak ti plodová voda odtečie predčasne.
Ako spoznám, že mi odtiekla plodová voda?

Odtečenie plodovej vody často vedie k nástupu alebo zosilneniu kontrakcií.

Plodová voda

Plodová voda je tekutina, v ktorej si bábätko pláva počas celého tehotenstva. Slúži na to, aby tlmila nárazy z vonkajšieho prostredia, regulovala teplotu jeho tela, poskytovala mu sterilné prostredie a v neposlednom rade – pomáha dieťatku trénovať činnosť jeho orgánov. Konkrétne ide o pľúca, žalúdok či obličky.

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.


Čo sa deje, ak plodová voda „praskne?“

  • Keď nastane čas pôrodu, telo urobí všetko preto, aby sa prispôsobilo a umožnilo prechod bábätka pôrodnými cestami. Plodová voda, ktorá sa počas tehotenstva nachádza v plodových obaloch, začína prirodzene odtekať práve v momente, ako plodové obaly prasknú.
  • Niektoré nastávajúce maminky cítia v tejto chvíli jemné bezbolestné puknutie alebo pocit tepla v nohavičkách, iné nevnímajú vôbec nič. Len spozorujú, že im z pošvy vyteká číra tekutina, ktorú môžu mať v prvej chvíli problém identifikovať. Predovšetkým vtedy, ak plodová voda odteká po kvapkách, nemusia si byť isté, či ide o výtok alebo dokonca o moč.
  • Odtečenie plodovej vody totiž nie vždy, respektíve takmer nikdy, vyzerá ako scéna, ktorú poznáme z filmov. Rozhodne nemusíš vnímať výrazné šplechnutie a nemusí ti po nohách v priebehu sekundy stekať liter vody. Intenzita odtoku plodovej vody totiž závisí od toho, aké plodové obaly sa v danú chvíľu narušia.
  • Zjednodušene by sa totiž dalo povedať, že plodové obaly sú tvorené z dvoch blán – z vonkajšej – chorion, a z vnútornej – amnion. Na základe toho, či sa narušia oba vaky alebo iba jeden z nich, môže plodová vody buď odtekať po kvapkách, alebo stekať prúdom.

Ako spoznáš odtok plodovej vody?

Ak plodová voda začne vytekať skutočne intenzívne, žiadne pochybnosti o tom, čo presne sa deje, nebudeš mať. Avšak vtedy, keď bude stekať v malých množstvách, môžeš sa pýtať, či ide o výtok, prípadne o moč. Pretože áno, množstvo maminiek trpí inkontinenciou – buď stresovou inkontinenciou, alebo dôsledkom predchádzajúcich pôrodov, ak nie sú prvorodičky. V tabuľke nižšie nájdeš detaily, ako plodovú vodu, vaginálny výtok či moč odlíšiť.

Tekutina Signifikantné znaky
Plodová voda Žiaden zápach, číra tekutina, ktorá má vodnatú konzistenciu a okamžite sa vsiakne do látky nohavičiek či vložky. Nie je možné jej únik zastaviť pomocou zvieračov a sťahovaním svalov panvového dna.
Vaginálny výtok Gélovitá alebo riedka konzistencia, biela až slabožltá farba, hmota zostáva na povrchu nohavičiek alebo vložky, absorbuje sa len minimálne.
Moč Slabožltá až žltá farba, vodnatá konzistencia s typickým zápachom močoviny. Únik moču slabne alebo sa úplne zastaví, ak stiahneš zvierače alebo svaly panvového dna.

Ak odtečie plodová voda, je potrebné myslieť na to, že pretrhnuté plodové obaly už viac nechránia bábätko pred infekciami. Preto sa vyhni týmto činnostiam:

  • Nedávaj si tampón – na zachytenie plodovej vody použi vložku a počas cesty autom do pôrodnice si daj pod seba napríklad uterák.
  • Vyhni sa kúpeľu – počas toho, ako plodová voda odteká, si už nedávaj vaňu, sprchovať sa však môžeš bez obmedzení,
  • Sexuálny styk – ak začína odtekať plodová voda, no kontrakcie nenastupujú, množstvo maminiek sa ich snaží vyvolať. Pohlavný styk síce môže skutočne pôrodnú činnosť rozbehnúť, no po odtečení plodovej vody sa už pre riziko zanesenia infekcie rozhodne neodporúča.
  • Cvičenie s Aniballom – ak si pred pôrodom cvičila s Aniballom alebo inou pomôckou, určite ju už nepoužívaj po tom, ako zaregistruješ čo i len slabučké odtekanie plodovej vody.

Ďalšie príznaky blížiaceho sa pôrodu

Keďže je každý pôrod iný, aj každá nastávajúca maminka môže vnímať iné príznaky. Odtečenie plodovej vody nemusí byť prvým signálom, že sa dieťatko pýta na svet. Na aké príznaky striehnuť, ak sa blíži tvoj termín pôrodu,7 prípadne už pár dní od termínu ubehlo?

  • Hlienová zátka

Hlienová zátka chráni krčok maternice v priebehu celého tehotenstva. Vďaka nej sa k plodovým obalom nedostanú baktérie. Tesne pred pôrodom sa z tela vylúči von, pričom zátka môže odchádzať po častiach alebo vcelku. Spoznáš to tak, že po močení, veľkej potrebe alebo na nohavičkách uvidíš gélovitú číru hmotu, na ktorej môže byť badateľná prímes krvi. Ak si pred tehotenstvom počas ovulácie zvykla pozorovať hustejší číry hlien, spoznáš to omnoho ľahšie – konzistencia hlienovej zátky je veľmi podobná.

Hlienová zátka

Hlienová zátka (po lat. operculum) je zátka, ktorá sa vytvára počas tehotenstva. Táto zátka vypĺňa a utesňuje cervikálny kanál krčka maternice a ochraňuje plod v maternici pred baktériami. Neprepustí dovnútra žiadne baktérie, infekcie a ochraňuje krčok maternice pred poranením. Spolu s plodovými obalmi tak tvoria ochranu proti inkfekci plodu.

  • Kontrakcie vs. poslíčkovia

Tvrdnutie bruška,2 pocity ako pred menštruáciou a diskomfort v podbrušku niektoré maminky vo väčšej či menšej miere zažívajú už na prelome druhého a tretieho trimestra. Tesne pred pôrodom sa môžu poslíčkovia, teda falošné kontrakcie, objavovať aj niekoľkokrát za deň.

Ako odlíšiť poslíčkov od pôrodných kontrakcií?

PoslíčkoviaKontrakcie
Mierna intenzita bolesti, ktorá sa časom nestupňuje.Bolesť sa časom stupňuje.
Počas kúpeľa zvyknú odznieť.Teplá voda kontrakcie vystupňuje.
V pokoji sa zmierňujú.V pokojovom stave neodznievajú, pri pohybe a námahe sa stále stupňujú.
Nebolestivý interval je nepravidelný.Nebolestivý interval medzi fázami, kedy vnímaš bolesť, sa postupne skracuje.

Kontrakcie

Kontrakcie sú sťahy maternice a delia sa na dva druhy - pravé pôrodné a nepravé (tzv. poslíčkovia). Kým pravé kontrakcie naznačujú neodkladne blížiaci sa pôrod, nepravé prekrvujú maternicu a maternicové hrdlo, čím sa pripravujú pôrodné cesty k pôrodu samotnému.

Poslíčkovia v tehotenstve

Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné tuhnutie bruška. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako kontrakcie pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu maternice k pôrodu.



Kedy vyraziť do pôrodnice?

  • O tom, čo máš robiť po odtečení plodovej vody, sa porozprávaj so svojím gynekológom na posledných tehotenských poradniach. Okrem toho, že ti poskytne najrelevantnejšiu informáciu a zohľadní tvoju anamnézu, rovnako ťa upozorní na špecifické situácie, ktoré môžu nastať.
  • Bábätko by sa malo narodiť do 48 hodín od momentu, ako ti začne odtekať plodová voda. Je to najmä z dôvodu, aby sa k nemu nestihla prostredníctvom pretrhnutých plodových obalov dostať infekcia.
  • Prvým signálom, že treba vyraziť do pôrodnice, je práve odtekanie plodovej vody, ktorú zakrátko budú sprevádzať aj kontrakcie. Môže však nastať aj opačná situácia – kontrakcie sú už poriadne citeľné, no plodová voda neodteká. Vtedy treba ísť do pôrodnice, ak sú kontrakcie pravidelné a nebolestivý interval medzi nimi je približne 10 minút.
    • Samozrejmosťou ale je aj zohľadnenie vzdialenosti medzi tvojím domovom a pôrodnicou. Ak máš pôrodnicu o dve zákruty ďalej, nie je dôvod sa ponáhľať. V prípade, že však plánuješ rodiť v pôrodnici, ktorá je vzdialená, povedzme, 70 km, vyraz ihneď, ako si budeš istá, že ide o kontrakcie, nie o poslíčkov.

V pôrodnici na príjme nezabudni povedať:

  • kedy začala odtekať plodová voda,
  • aká je intenzita plodovej vody – či odteká po kvapkách, alebo prúdom,
  • či je bezfarebná, zakalená alebo zelená – je to dôležitý ukazovateľ,
  • určite spomeň aj to, ak plodová voda zapáchala – vždy by totiž mala byť bez zápachu,
  • kedy nastúpili prvé kontrakcie a ako často sa teraz objavujú.

Amniotómia – prepichnutie plodových obalov

  • Môže nastať aj situácia, že sa pôrodná činnosť už rozbehla, nastúpili kontrakcie, no plodové obaly stále nepraskli. Vtedy lekár v pôrodnici pristúpi k rozhodnutiu, že ich naruší manuálne. Pomocou hrotu praskne vnútorný plodový obal, vďaka čomu plodová voda začne odtekať.
  • Laicky tomuto úkonu mamičky hovoria aj „pustenie“ alebo „prasknutie vody,“ pričom niekedy sa amniotómia vykonáva aj na rozbehnutie pôrodu či jeho urýchlenie. Samotný zákrok nie je bolestivý, no často vedie k zosilneniu kontrakcií.

Amniotómia

Hoci amniotómia, teda manuálne prepichnutie plodových vakov, dokáže urýchliť pôrod a tým aj skrátiť jeho bolestivú etapu, množstvo mamičiek sa tohto úkonu bojí. Prečo k amniotómii lekári pristupujú a kedy ju najčastejšie volia? Poď si o tom prečítať viac.


Predčasný únik plodovej vody

  • Množstvo komplikácií v priebehu tehotenstva môže viesť k predčasnému úniku plodovej vody. Táto situácia si žiada okamžitý zásah lekárov, pretože v čím skoršej etape gravidity predčasný únik plodovej vody nastane, o to závažnejší problém to je.
  • Plodová voda môže predčasne unikať z týchto dôvodov:
    • narušenie plodových obalov – po amniocentéze18 alebo dôsledkom úrazu,
    • nadbytok plodovej vody – polyhydramnion,1
    • tenké alebo príliš slabé steny plodových obalov,
    • zápal plodových obalov.
  • Žena je vo väčšine prípadov hospitalizovaná a v závislosti od príčiny narušenia plodových obalov môže absolvovať aj zákrok, ktorý sa nazýva amniopatch – zalepenie plodového vaku. Snahou lekárov je udržať tehotenstvo čo najdlhšie, avšak často pre pridružené komplikácie vedie predčasný únik plodovej vody k predčasnému pôrodu.6

Predčasný odtok plodovej vody

„Prasknutie“ plodovej vody poznáme z filmov ako veľkolepý moment signalizujúci blížiaci sa pôrod. V skutočnosti však plodová voda vo väčšine prípadov odteká postupne a rozhodne to nevyzerá, akoby niekto vylial na podlahu vedro vody. A to najdôležitejšie – plodová voda môže začať odtekať aj predčasne. Prečo sa to stáva a aké majú lekári možnosti pri riešení tejto komplikácie? Poď si o plodovej vode a jej predčasnom úniku prečítať viac.


Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o prirodzenom pôrode

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Vaginálny pôrod

  32 skúseností

Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.

Epidurálna analgézia

Epidurálna analgézia je tlmenie pôrodných bolestí podaním malej dávky znecitlivujúcej látky a lieku proti bolesti. Epidurál je zavedený do chrbticového kanála a tam sa rozmiestni okolo miechového vaku. Týmto zabráni nervovému vzruchu, aby vystúpil z miechového vaku. Epidurál pôsobí na senzitívne, sympatické a motorické nervy.

Cisársky rez

Cisársky rez vzbudzuje v spoločnosti skutočne rôznorodé emócie. Zatiaľ čo jedna žena ho vníma ako „jednoduchšiu formu“ pôrodu, iná sa ho zasa bojí a považovala by ho za vlastné zlyhanie. Ako cisársky rez vlastne prebieha a je pravda, že si tento spôsob pôrodu žena môže vybrať len na základe osobnej preferencie? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Viac o pôrode na Modrom koníku

  • Odborníci v Poradniach
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Tematické skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s odtokom plodovej vody

Máš skúsenosť s odtokom plodovej vody?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke