Odber pupočníkovej krvi

Odber pupočníkovej krvi sa vykonáva pri pôrode32 za účelom

  • uchovania pre vlastnú potrebu dieťaťa alebo súrodencov - pupočníková krv sa uchováva v rodinnej banke
  • darovania - pupočníková krv sa uchováva v darcovskej banke

ako prebieha odber pupočníkovej krvi

Pupočníková krv- pojem

Pri pojme pupočníková krv hovoríme o krvi novorodenca, ktorá zostáva po odstrihnutí pupočnej šnúry v placente alebo priamo v pupočníku. Pupočníková krv chráni v maternici plod pred škodlivými látkami, ktoré môžu ohroziť plod.

Pupočníková krv (PK) slúži ako náhrada kostnej drene najmä pri leukémii, lymfóme, anémii alebo vrodených porúch imunity. Krv z pupočníka je bohatá na červené krvinky, biele krvinky, plazmu, krvné doštičky a tiež základné kmeňové bunky, z ktorých sa vytvárajú jednotlivé bunky,ktoré tvoria krv.

Pupočníková krv obsahuje nespočetné množstvo buniek, ktoré zaisťujú (podobne ako kostná dreň) obnovu krvi. V porovnaní s kostnou dreňou, má slabšie účinky vďaka nezrelým bunkám.

Pupočníková krv použitá pri transplantácii je tzv imunitne nezrelá, čo spôsobuje menej posttranplantačných komplikácií.
Preto býva pupočníková krv až druhou voľbou po kostnej dreni.

V súčasnosti sa pupočníková krv začína využívať v oblastiach pediatrie a aj u dospelých pacientoch pri:

  • hematologických ochoreniach
  • špecifických genetických poruchách
  • imunologických poruchách

Banky pupočníkovej krvi

Darcovské banky

Pupočníková krv je určená pre cudzích ľudí odkázaných na transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek na celom svete. Darcovstvo je dobrovoľné a bezplatné. Krv od darkyne musí splniť prísne medzinárodné medicínske kritériá. Krv sa vyšetrí, otypizuje a dá sa k dispozícii do medzinárodnej siete darcov. Typické diagnózy pre darcovskú banku sú leukémie. U starších pacientov, genetické poruchy krvotvorby či metabolizmu u mladších pacientov. Darcovskú banku pupočníkovej krvi na Slovensku prevádzkuje Eurocord-Slovakia.

Rodinné banky

Pupočníková krv z tejto banky je k dispozícii len pre dieťa, ktorému bola odobraná, alebo pre jeho súrodencov. Odber a zachovanie pupočníkovej krvi si rodičia hradia z vlastných finančných zdrojov. Rodinnú banku pupočníkovej krvi na Slovensku prevádzkuje Cord Blood Center.

Darovanie pupočníkovej krvi

Aj keď niektorí odborníci sú skeptickí pred účinkami pupočníkovej krvi, môže rodička počas pôrodu túto krv darovať. Poskytne sa tak nádej pre pacientov, u ktorých nie je možné urobiť transplantáciu kostnej drene.

Postup

  • Dôležitý je výber pôrodnice.
  • Pred odberom je potrebné podpísať informovaný súhlas a vyplniť formulár (formuláre poskytuje vybraná pôrodnica), ktorý sa ešte pred pôrodom samotným odovzdáva v príslušnej pôrodnici.
  • Pri pôrode je vhodné sa tzv " pripomenúť " a uistiť, či je personál s odberom PK oboznámený.
  • Po pôrode býva odobratá vzorka krvi mamičky na vyšetrenie hepatitídy typu C (v tehotenstve sa tento test bežne nevykonáva), a pre uchovanie pre ďalšie prípadné vyšetrenie.
  • Ak je darovaná PK v poriadku (tzn. nie je infekčná a obsahuje dostatočný počet buniek), je mamička po 6 mesiacoch pozvaná na kontrolný krvný odber.
  • Ak sa banka neozve po 6 mesiacoch (hoci sa údajne snaží informovať všetky mamičky), darovaná pupočníková krv bohužiaľ nie je vhodná na ďalšie použitie .
  • Ak však výsledky krvných testov vyšli dobre, je darovaná pupočníková krv pripravená pomôcť pri transplantáciách pacientom po celom svete.

Odber pupočníkovej krvi nie je vhodný v prípadoch rizikových alebo komplikovaných pôrodoch.

Ako odber prebieha

Odber samotný je bezbolestná záležitosť ako pre rodičku, tak aj pre novorodenca. Nezasahuje do priebehu pôrodu.
Odber sa robí buď priamo z pupočníka alebo z placenty. Na tento úkon sa používajú špeciálne ihly určené priamo k odberu pupočnej krvi.

Existuje niekoľko metód, ako sa dá urobiť odber pupočnej krvi. Najčastejšie sa používa tzv. uzatvorená technika,ktorá je veľmi podobná štandardnému postupu pri odbere krvi. Lekár urobí napichnutie žily z pupočnej šnúry pomocou ihly,ktorá je pripojená k vaku na odber krvi. Krv je naberaná do špeciálnych vakov, ktorých súčasťou je protizrážanlivý roztok.Následne je krv prevážaná do laboratórií na vykonanie všetkých potrebných testov.

Skladovanie pupočníkovej krvi

Štepy kostnej drene a štepy pupočníkovej krvi sa skladujú rovnakým spôsobom a to v kryobanke, za pomoci tekutého dusíka, pri teplote -196 °C (alebo v jeho pare).

Tu môžu byť štepy uskladnené až desiatky rokov. Na uskladnenú krv neexistuje lehota expirácie. Z praxe je známe, že mrazené štepy je možné transplantovať aj po desiatich rokoch.

Odber je možný pri fyziologickom pôrode alebo aj pri viacplodovej tehotnosti. Ak počas pôrodu nenastanú komplikácie, kedy je dôležité venovať sa rodičke, odber je možné zrealizovať.

Kedy nemožno odber zrealizovať?

Odber pupočníkovej krvi nie je vhodný v prípadoch rizikových a komplikovaných pôrodoch:

  • ak pôrod prebieha veľmi akútne,
  • pôrod mimo nemocnice – napr. v sanitke, pri pôrode do vody1,
  • pri patologickom pôrode,
  • pri krvácaní pred pôrodom,
  • pri pôrode patologického novorodenca.

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky sú základné bunky, z ktorých sa môže vytvoriť akýkoľvek typ bunky. Kmeňovej bunke sa preto hovorí, že je nediferencovaná. Dokážu opraviť poškodené bunky. Môžeme povedať, že kmeňové bunky predstavujú univerzálnu zásobu náhradných dielov pre najrôznejšie tkanivá a orgány.

Typy kmeňových buniek

  • embryonálne kmeňové bunky
  • kmeňové bunky z pupočníkovej krvi
  • kmeňové bunky z plodovej vody
  • dospelé kmeňové bunky
  • indukované kmeňové bunky, ktoré sa získajú pri genetických manipuláciách

Kmeňové bunky v pupočníkovej krvi sú veľmi mladé a dokážu sa deliť, rozmnožovať sa. Počas života sa už nevyskytujú v tele, preto sa robí odber pupočníkov krvi. Tieto bunky sú nepoškodené a nie sú ovplyvnené vonkajšími vplyvmi životného prostredia.

Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sa zaraďujú medzi hematopoetické kmeňové bunky, z ktorých vznikajú bunky kolujúce v krvi: červené krvinky (erytrocyty), biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty).

Význam neustáleho výskumu odberu pupočníkovej krvi

Niektoré štúdie naznačujú, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi môžu obsahovať aj iné typy kmeňových buniek ako sú hematopoetické. Tieto iné typy bunky sa potom môžu diferencovať do iných tkanív, napr. do mozgového tkaniva. Vedecky to však nie je úplne potvrdené, ale ak by sa to potvrdilo , tak by sa rozšírilo využitie kmeňových buniek, ktoré by bolo nasledovné:

  • náhrada poškodených alebo chýbajúcich kmeňových buniek v kostnej dreni
    • leukémie, lymfómy, anémia
  • obnovenie tvorby krvi po chemoterapii
    • rôzne nádory, tumory
  • pri poškodení rôznych tkanív
    • rôzne úrazy, detská mozgová obrna, cukrovka

Výskumníci teda skúmajú vplyv kmeňových bunkek z pupočníkovej krvi na tieto ochorenia: reumatoidná artritída, cukrovka, lupus, traumatické poškodenie mozgu, skleróza, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, mozgová mŕtvica, úrazy miechy, ochorenia, pri ktorých sa poškodzuje srdce, obnovenie kostného tkaniva a chrupky.

Viac o odbere pupočníkovej krvi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.natic.cz/
  2. http://cordbloodcenter.cz/
  3. https://web.archive.org/web/20130114202244/http://www.bonella.cz/porodnice/odber-pupecnikove-krve...
  4. http://www.kntb.cz/odber-pupecnikove-krve
  5. http://www.bpk.cz/
  6. http://www.pupecnikova-krev.cz/
  7. http://cordbloodcenter.sk/otazky-a-odpovede/uskladnenie/
  8. http://www.gynda.sk/clanok/597/odber-pupočníkovej-krvi-je-bezpečný
  9. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Kmenové_buňky
  10. http://www.eurostemcell.org/factsheet/cord-blood-stem-cells-current-uses-and-future-challenges

Hodnotenia a skúsenosti s odberom pupočníkovej krvi

Máš skúsenosť s odberom pupočníkovej krvi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke