V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.
Obrat vonkajšími hmatmi alebo tzv. vnútorný obrat plodu sa vykonáva cez brušnú stenu mamičky.
Dôležitá informácia: Po obrate vonkajšími hmatmi treba počítať aj s možnosťou, že sa bábätko opäť otočí naspäť, teda do polohy, v akej bolo predtým. Tým pádom je nastávajúca mamička znovu konfrontovaná otázkami, či sa zvolí pôrod koncom panvovým alebo cisársky rez. Výnimkou však nie je ani situácia, kedy sa vnútorný obrat plodu vykonáva opakovane.
Obrat plodu vonkajšími hmatmi nemožno vykonať v týchto prípadoch:
Obrat dieťaťa vonkajšími hmatmi je bezpečnou metódou a komplikácie sa objavia len u 0,5% tehotných žien, ktoré ho podstúpili. Môže ísť o:
Často sa zamieňajú výrazy obrat plodu vonkajšími hmatmi a Hamiltonov hmat.7 V praxi však ide o diametrálne odlišné úkony, ktoré majú rozličné ciele:
Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.
Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.
Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu