Epiziotómia

Ak by sa dalo, nástrihu hrádze by sa pri vaginálnom pôrode chcela vyhnúť každá žena. Kedy sa epiziotómia vykonáva, ako ju postupom desaťročí vnímajú lekári a ako sa po nástrihu hrádze čo najrýchlejšie zregenerovať? Poď si prečítať viac o kedysi rutinnom medicínskom zásahu a dozvieš sa napríklad i to, či je pravda, že nástrih hrádze pomáha predchádzať spontánnemu natrhnutiu.

Čo je to epiziotómia?

  • Epiziotómia predstavuje medicínsky úkon, počas ktorého dochádza pri vaginálnom pôrode32 k cielenému nastrihnutiu hrádze za účelom zväčšiť priemer vaginálneho otvoru tak, aby ním ľahšie prešla hlavička dieťatka. Lekári tento úkon považujú za operáciu, pričom na konci tretej doby pôrodnej je potrebné aj šitie.
  • K nástrihu sa pristupuje, keď žena vníma kontrakciu a hrádza je napätá. Vnímanie bolesti pri nástrihu je nesmierne individuálne – niektoré ženy pritom necítili vôbec nič, iné zasa cítili pomerne intenzívnu bolesť. Pri nástrihu, ako aj pri šití, by sa malo využiť aj lokálne umŕtvenie danej oblasti.
  • Pri výbere pôrodnice11 sa zaujímaj i o to, ako dané pracovisko pristupuje k ošetrovaniu a šitiu pôrodných poranení. Mali by ti vysvetliť, aké prostriedky na tlmenie bolesti využívajú pri menších a aj masívnejších poraneniach. Menej závažné formy si niekedy žiadajú len aplikáciu spreja, prípadne lokálnu anestéziu. Avšak rozsiahle poranenia často vedú aj k uspatiu rodičky.

Čo je to hrádza? Hrádza alebo perineum je oblasť medzi konečníkom a vaginálnym otvorom. Počas druhej doby pôrodnej, teda vo fáze pôrodu, kedy už žena pri kontrakciách aktívne tlačí, je toto miesto nesmierne napínané a čelí veľkému tlaku, ktorý spôsobuje hlavička dieťaťa.


Kedy sa vykonáva nástrih hrádze?

  • V minulosti sa verilo, že ak sa hrádza manuálne nastrihne, predíde sa jej spontánnemu natrhnutiu. Samovoľné natrhnutie hrádze totiž môže byť mnohokrát omnoho závažnejšie ako cielený nástrih, hoci aj ten sa považuje za ruptúru 2. stupňa.
  • Dnes sa však ukazuje, že opak je pravdou a nastrihnutie nepomáha minimalizovať výskyt spontánneho poranenia. To znamená, že sa hrádza môže pri tlačení natrhnúť na inom mieste, ako bol urobený nástrih.
  • Dôsledkom toho sa mení i pohľad lekárov na epiziotómiu a v pôrodniciach sa prestáva vykonávať rutinne. Väčšina pôrodníc, ktoré sa riadia najnovšími poznatkami, eviduje počet nástrihov hrádze pri pôrodoch pod 30%.
  • Je ešte dôležité podotknúť, že o potrebe nástrihu by mal personál v pôrodnici rodičku informovať a v žiadnom prípade by sa nemal robiť bez jej vedomia. Mnoho žien má dokonca v pôrodnom pláne napísané, že nástrih hrádze odmieta. V takom prípade je dôležité, aby si rodila v pôrodnici, voči ktorej máš dôveru, a ak sa na sále naskytne situácia, ktorá poukazuje na potrebu nástrihu, lekári ti tento zámer a jeho dôležitosť vysvetlia. Razantné odmietanie epiziotómie za každú cenu môže mať neblahé dôsledky na priebeh pôrodu a aj zdravie dieťatka.

Dôvody na nástrih hrádze

  • Časová tieseň pri pôrode – na sále môže nastať situácia, že bábätku v pôrodných cestách začnú klesať ozvy, čo značí, že má nedostatok kyslíka. V takom prípade je potrebné vykonať nástrih hrádze, ktorý umožní rýchlejší prechod hlavičky cez vaginálny otvor.
  • Vyčerpanie rodičky – ak je pôrod príliš dlhý a namáhavý, žena môže pociťovať nedostatok energie na tlačenie. Ak už nie je možné viac čakať, lekári odporučia vykonať nástrih, ktorý pôrod hlavičky urýchli.
  • Inštrumentálny pôrod – o inštrumentálnom pôrode sa hovorí vtedy, ak na sále vznikne situácia, kedy je potrebné použiť kliešte či vákuový zvon. Pôrodník sa vtedy rozhoduje intuitívne a starostlivo musí zvážiť, či je nutné vykonať nástrih.

nástrih hrádze

Nástrih hrádze by sa nemal vykonávať rutinne ako prevencia spontánneho poranenia pri vaginálnom pôrode.


Faktory zvyšujúce riziko nástrihu hrádze a pôrodného poranenia

To, či počas pôrodu dôjde k nástrihu hrádze, nie je možné predpovedať vopred. Rizikových faktorov je totiž celé spektrum a všetky samy osebe predstavujú len pomyselný dielik do celistvej skladačky. Nemožno teda povedať, že jedna okolnosť automaticky povedie k nástrihu, väčšinou ide o súbor viacerých faktorov.

  • Veľké bábätko – väčšie bábätko môže v pôrodných cestách spôsobiť i väčšie poranenia, prípadne si žiadať nástrih.
  • Anatómia panvy – úzka panva môže byť výnimočne indikáciou k cisárskemu rezu,60 no pri vaginálnom pôrode často prispieva aj k riziku možnosti nástrihu hrádze.
  • Počet pôrodov – riziko nástrihu alebo spontánneho poranenia pri pôrode je vyššie u prvorodičiek.
  • Dieťatko nie je v polohe hlavičkou nadol – pôrod bábätka koncom panvovým vedie k väčšiemu riziku nástrihu.
  • Dlhý alebo rýchly priebeh pôrodu – ani jeden extrém nepredstavuje priaznivú situáciu. Hrádza sa na pôrod a napínanie pripravuje rovnako ako krčok maternice. Ak je pôrod príliš dlhý, do hry vstupuje vyčerpanie rodičky, ak je príliš krátky, hrádza na prechod hlavičky dieťaťa nemusí byť celkom pripravená.
  • Pôrod kliešťami alebo vákuumextraktorom – použitie inštrumentov, ako sú kliešte či vákuový zvon, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku spontánneho poranenia pri pôrode, ale i potreby nástrihu hrádze.

Hojenie po nástrihu hrádze

  • Vzhľad intímnej oblasti po vaginálnom pôrode a nástrihu hrádze obzvlášť, môže čerstvú maminu nemilo prekvapiť. Oblasť vaginálneho vchodu je opuchnutá, začervenaná a zošitá tak, že to niektorú ženu dokáže poriadne vystrašiť. Ak je to aj tvoj prípad, dopraj si čas na regeneráciu a ver v silu svojho tela.
  • Takéto zranenie dokáže komplikovať prvé týždne šestonedelia v mnohých ohľadoch – sťažuje sa močenie, sedenie, chôdza, vstávanie z postele a vôbec vykonávanie bežných činností.
  • Aby ťa v pôrodnici nič neprekvapilo, mysli na to už pri balení tašky do pôrodnice a vyskúšaj nasledovné rady:
    • Močenie v sprche – hoci to nie je veľmi lichotivá téma, aj táto činnosť si na teba prvé dni po pôrode môže počkať. Prúd moču totiž dokáže v kontakte so zošitým poranením nepríjemne páliť, a tak si mnoho čerstvých mamičiek uľaví od bolesti tým, že chodia močiť do sprchy a na intímnu oblasť si pustia jemný prúd vlažnej vody. Voda moč nariedi, čo má za následok absenciu nepríjemného pálivého pocitu.
    • Prípravok na urýchlenie regenerácie – v lekárni ti môžu ponúknuť sprej, gél alebo hojivú mastičku. Pri výbere sa informuj, kedy je prípravok vhodné používať. Zatiaľ čo niektoré môžeš aplikovať ihneď po pôrode, po iných môžeš siahnuť až po vybratí stehov.
    • Chladivé popôrodné vložky – popôrodných vložiek minieš v pôrodnici nesmierne veľa. Ak sa chceš lepšie pripraviť na zvládanie bolesti, môžeš si okrem veľkých savých vložiek kúpiť i tie, ktoré disponujú chladivým efektom. Nejde o pomôcku, ktorú by si využívala po celý deň, no ako rýchlu záchranu ti ju rozhodne odporúčame.
    • Pravidelná hygiena – na to, aby sa intímna oblasť dobre zahojila, je potrebné udržiavať ju v čistote. Preto sa vyber do sprchy najlepšie po každej potrebe, či už malej alebo veľkej. Baktérie z moču aj zo stolice totiž dokážu spôsobiť infekcie, ktoré vedú k zhoršeniu bolesti a regenerácie ako takej.
  • Čo ťa čaká bezprostredne po pôrode a čo môžeš urobiť, aby si si šestonedelie čo najviac uľahčila? Prečítaj si náš článok, ktorý vznikol v spolupráci s pôrodnou asistentkou.

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.


Komplikácie po nástrihu hrádze

Epiziotómia, rovnako všetky operácie, so sebou prináša istú mieru rizika. Medzi najčastejšie krátkodobé aj dlhodobé následky po nástrihu (ale i spontánnom poranení) patria:

  • vznik infekcie,
  • bolesť pri vykonávaní bežných činností,
  • inkontinencia – samovoľný únik moču,
  • diskomfort v sexuálnom živote.

Prevencia nástrihu hrádze

Ak chceš zvýšiť šancu, že sa pri pôrode nástrihu hrádze vyhneš, môžeš nielen vo finálnej fáze tehotenstva vyskúšať pár rád. Neznamená to však, že ak budeš jednotlivé rady vykonávať, vyhneš sa nástrihu so stopercentnou pravdepodobnosťou. Ide skôr o prípravu, ktorá ti dodá psychickú oporu pri pôrode, vďaka čomu budeš vaginálny pôrod zvládať omnoho istejšie.

  • Masáž hrádze – masáž hrádze je technika, ktorá sa vykonáva v poslednom mesiaci tehotenstva a rozhodne by si pritom nemala cítiť bolesť. Ide o manuálnu stimuláciu oblasti hrádze za pomoci nejakého zvláčňujúceho prípravku – napríklad výživného oleja. Prečítaj si viac o masáži hrádze v našom samostatnom článku.

Masáž hrádze

Na termín masáž hrádze narazíme pravdepodobne po prvýkrát až vo chvíli, keď sme tehotné a pripravujeme sa na čo najkrajší a bezproblémový pôrod. Ženské telo je dokonalý organizmus a rodenie je prirodzený proces. Masáž hrádze podporí prirodzené procesy v ženskom tele a možno tak dokážete zabrániť nástrihu či natrhnutiu počas pôrodu.

  • Aniball Alebo Epino – o tejto pomôcke si už pravdepodobne veľa počula. Ide o nafukovací balónik, ktorý sa v deviatom mesici zavádza do pošvy a žene tak navodzuje podobné pocity, ako zažije pri pôrode. O tom, či pomáha alebo nepomáha predísť nástrihu hrádze, sa v odbornej spoločnosti stále vedú dohady, no dozaista sa vie, že ženy, ktoré cvičili s Aniballom alebo Epinom, sú na pôrod omnoho lepšie pripravené.

Aniball

Aniball je zdravotnícka pomôcka slúžiaca na objavenie panvového dna, jeho sily a pochopenie toho, na akom princípe vlastne funguje. Takto aspoň Aniball oficiálne charakterizuje jeho výrobca.

  • Fyzioterapia – mať telo v dobrej kondícii je pri pôrode viac ako užitočné. Neznamená to, že si pôrod žiada kopu svalov a kondičku hodnú profesionálneho športovca. Skôr tu ide o to, aby si si už v tehotenstve uľavila od bolesti chrbtice či bedier a panvy. Skúsený fyzioterapeut ti už v rámci prípravy na pôrod môže pomôcť dať tvoje telo do poriadku, čo pri pôrode, ale i po ňom určite oceníš – akákoľvek blokáda v chrbtici totiž sťažuje druhú dobu pôrodnú, zhoršuje pôrodné bolesti a má negatívny dopad na samotné tlačenie. Jednoznačne teda možno povedať, že ľahší priebeh pôrodu = zníženie rizika pôrodných komplikácií a poranení.

Spontánne poranenia pri vaginálnom pôrode

  • Ako sme už spomenuli, nástrih hrádze vedie k poraneniu, ktorého závažnosť v drvivej väčšine prípadov spadá pod 2. stupeň. Spontánne natrhnutie hrádze však môže mať rôznorodejší rozsah. Hrádza sa dokáže natrhnúť tak, že ide len o „kozmetické“ poškodenie, ktoré si nevyžaduje ošetrenie ani šitie, no rovnako môže ísť vážnu trhlinu, ktorá presahuje až ku konečníku.
  • Ak ťa zaujíma, aké sú stupne závažnosti pri samovoľnom natrhnutí hrádze a aké zdravotné problémy môžu byť s týmto poranením späté, klikni na náš článok, v ktorom sa podrobne venujeme jazvám po pôrode.

Jazvy po pôrode

Poranenia a rany, ktoré vznikli počas pôrodu, dokážu čerstvej mamine nemálo skomplikovať šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze? A ako čo najrýchlejšie zahojiť poranenia pri nástrihu či natrhnutí hrádze? Prečítaj si náš článok, v ktorom sme si dopodrobna posvietili na pôrodné poranenia, jazvy a ich hojenie.


Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Prsia po pôrode

Ostrá a neznesiteľná bolesť pri dojčení, prasknutie bradavky či horúce a naliate prsníky, ktoré okamžite reagujú na dotyk a tlak… Aj s týmito problémami sa môžu čerstvé maminy v šestonedelí stretnúť. Ako by mala vyzerať starostlivosť o prsia po pôrode, aké zmeny môžeš očakávať a ako vybrať dojčiacu podprsenku? Kedy ti pomôže návšteva lekárne a kedy zasa laktačná poradkyňa? Prečítaj si o tejto téme viac…

Brucho po pôrode

Predstava, že si pri odchode z pôrodnice oblečieš slim džínsy, ktoré si nosila pred tehotenstvom, je síce pekná, no od pravdy môže byť vzdialená aj stovky kilometrov. Telo totiž po pôrode potrebuje istý čas na to, aby sa zotavilo, a len 10% žien odchádza z pôrodnice domov v kondícii, akoby pred chvíľou ani nerodili. Prečo môžeš prvé týždne po pôrode stále vyzerať ako tehotná a vieš brušku v dosiahnutí pôvodnej formy nejako pomôcť? Aj o tom si prečítaš v našom článku…


Viac o nástrihu hrádze na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s epiziotómiou

Máš skúsenosť s epiziotómiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
katarinkacat  23. sep 2023

Doživotne problémy

Mne koli jazve po epizotomii postupne odchádza noha poskodili mi najhlavnejsi nerv a pomaly ale isto zostanem na voziku...
ouwecka  8. mar 2015

Nikdy viac

Nástrih človek vraj necíti, pôrod bol rýchly, nestihla som povedať, že chcem inú polohu na pôrod nie v ľahu. Nástrih bol, ja som ho necítila, šitie bolí a aj keď je to pár stehov, jedna nitka, je to humus..

Odporúčam každému cvičiť s epino/aniball, masáž hrádze a bojovať proti nástrihu, inú polohu na pôrod.. Nástrih je zásah do ženskej intimity, telo je stvorené zvládnuť pôrod bez zranení, treba sa pripravovať ale.. nehovorím o komplikáciách.

Kontrakcie bolia ale, tú bolesť si vďaka nádhere pôrodu ako úžasného zážitku naozaj nepamätám. No, šitie a nástrih je odporná vec, ktorú verím, že už nezažijem..
7 ľudí považuje za užitočné
kamatopo  5. jan 2014

Niekedy to bez nástrihu nejde.

Pri prvom synovi som bola mladá a neskúsená, tak mi to neprišlo až také hrozné. Neskôr som si uvedomila, že to ani nemuselo byť vzhľadom na to, že som bola dosť otvorená. Išlo len o peniaze z poisťovne za každú maličkosť, čo tam s Vami robia. Hojenie bolo bezbolestné, ale aj po niekoľkých mesiacoch som jazvu zacítila.

Pri druhom som bola staršia a hlavne som mala naštudované toho viac, tak som sa pôrodu nebála. Nikto nečakal čo sa stane, že budem mať KP pôrod - ritkou nadol. Mohla som si vybrať buď cisársky, alebo nástrih o ktorom ani prímar nevedel aký bude veľký. Nechala som to na profesionála a zvládli sme to. Ďakujem veľmi pekne vtedajšiemu kolektívu nemocnice v Ilave za úžasný prístup personálu a je mi ľúto že toto pracovisko zrušili.
2 ľudia považujú za užitočné
melanka21  23. dec 2013

Pôrody bez nástrihu

Mám 2 detičky a obe som porodila bez nástrihu a potrhania.

Prvý pôrod bol veľmi veľmi ľahučký. Kontrakcie som dostala okolo 13:15 hod. Kým sme došli do pôrodnice, bola som otvorená už na 8 cm. Takže ma hneď zobrali na sálu. Nechali ma trošku pohopsať na fit lopte a keď som už nemohla vydržať, dali ma na pôrodný stôl. Prepichli vodu a spolu s vodou šla von hlavička. Malá sa narodila o 14:05 hod. Žiaden nástrih, žiadna ranka, takže šitie potrebné nebolo.

Pri druhej dcérke som bola na rizikovom. Takže som si dosť odležala v nemocnici a keď už bolo najhoršie, dali mi vyvolávačku o 8 hodine ráno. Malá sa narodila 11:25 hod. Bolesti príšerné, dalo sa to vydržať. Prepichli vodu, keď som bola na 8 cm a už to išlo znova pekne samo, raz dva. Tu som mala 2 vnútorné stehy, ale nenatrhla som sa,. ani mi nerobili žiaden nástrih. Len som mala malé škrabančeky, pravdepodobne od malej, lebo lekár vravel, že vôbec to nie je hlboké.

Pri oboch pôrodoch som s nástrihom nesúhlasila. Som rada, že má počúvli :)
7 ľudí považuje za užitočné
culia1  22. dec 2013

Menej bolestivý bol nástrih, ako roztrhnutie

Bola som prvorodička, lekára som nemala zaplateného, nemala som dohodnuté nič. Pôrod prišiel sám, išiel pomerne dobre, nič príjemné. Veľa si z toho nepamätám, ale pamätám si na chvíľu, keď ma malý roztrhol, to bola fakt nepríjemná bolesť. Za tým má doktorka ževraj ešte nastrihla, o čom ja neviem - len mi manžel povedal.

Drobec bol pomerne malý. Mal 2,8 kg, ale mal rúčku ohnutú v lakti, tak preto trhal. Zašívanie bolo teda veľmi nepríjemné. Napriek umŕtvovaniu to bola hodina a fakt nepríjemná vec. Ešte aj traja lekári sa pri mne vystriedali.

Môj názor na nástrih - keď treba pomôcť, tak nech sa tomu pomôže.

Samotné hojenie tiež nebolo príjemné. Musela som chodiť 2krát do týždňa na čistenie do nemocnice, lebo po týždni sa mi rana pustila hnisať. Ale dá sa to zvládnuť. Viem si predstaviť, že taký cisársky rez je určite oveľa nepríjemnejšou a namáhavejšou skúsenosťou.
1 človek považuje za užitočné
wyerka  19. dec 2013

Rutinný a nepotrebný nástrih hrádze

Prípravu na pôrod som nepodceňovala. Keďže mám rada vo veciach prehľad, veľa som čítala a zisťovala čo može pomôcť pri pôrode. Našla som ľanové semiačka (zvlhčujú sliznice), čaj z listov ostružiny malinovej, balónik Epi-no a Dianatal gél.

Semiačka som užívala od 32tt, čaj od 34tt a cvičila som hrádzu s epinom od 36tt. Nacvičených som mala 31cm. Pri pôrode som použila Dianatal gel a za 2 hodiny od príchodu do nemocnice som porodila na 4 zatlačenia syna bez akýchkoľvek problémov. Lekárke som pred pôrodom povedala, že nástrih nechcem. Napriek tomu mi ho urobila - síce malý, len na 3 drobné štichy, ale aj tak nebol potrebný, lebo syn išiel von bez problémov. Skôr mi to prišlo také, že si musia zapísať lekársky úkon a lokálnu anestézu pri šití do výdajov pre poisťovňu. Inak si totiž ten zbytočný pidi strih neviem vysvetliť. Šitie ma nebolelo, trvalo len 3 minúty a pichli mi lokálku. Nabudúce ale jasne podpíšem súhlas so strihaním len v život ohrozujúcej situácii.

Syn mal 3400g a hlavičku 36cm. Bola som prvorodička a potom sa na mňa chodili pozerať doradu sestričky, že to ja som "tá prvorodička", čo porodila s mini nástrihom za 20 minút.

Všetkým ženám odporúčam, aby sa o svoj pôrod zaujímali a zisťovali si možnosti. Lebo spoliehať sa na náhodu sa rovná na 90% problémovému tlačeniu (vďaka epinu viete presne ktoré svaly slúžia na vytlačenie bábätka), veľkému nástrihu, bolestiam pri šití a následnému niekoľkotýždňovému zotavovaniu z pôrodu.
13 ľudí považuje za užitočné
terinka2013  12. dec 2013

Boľavý nástrih

Ja mám osobnú skúsenosť s nástrihom otrasnú. Vedela som, že doktorka, ktorá ma rodí, mi ho bude robiť, pretože to povedala na sedení pred pôrodom. "Každej prvorodičke robím nástrih.", aby som ju citovala. Nečala som, že to ale bude to najhoršie z môjho pôrodu.

Rodila som 8dní po termíne. Malý sa vypýtal sám. Rýchlo som sa otvárala, na 1.rodičku vraj ukážkový pôrod ( rýchly ). Malého mi približne meral doktor pri vyšetrení, tak som vedela, že nebude veľký, tak aj bolo.. mal 3 kilá aj po prenášaní.

K nástrihu asi toľko. Ako mi ho urobila, neviem o sebe takmer nič, len som vnímala otrasnú bolesť, nikdy som väčšiu nezažila, a to znesiem fakt hocčo, Dali mi kyslík, čo bolo ešte horšie, nemohla som ani dýchať a viem len, že mi sestrička tlačila na brucho, aby šiel von drobec. Ale netuším, čo som vtedy robila ja. Potom viem len, že som porodila placentu a zašívala ma. Ale dodnes sa mi to odohráva v hlave a plačem, prečo som svoj pôrod musela prežiť v polovedomí, v omráční bolesťou :(

Pri druhom si vyslovene budem žiadať na svoju zodpovednosť epi nerobiť.! Rana sa mi hojila krásne. Po 10 dňoch som bola relatívne fit, horšie to bolo po 6.nedelí, keď mi nabehol cyklus. Ale ten pôrod mi je strašne ľúto, že som ho ani nevnímala :( Mal to byť najkrajší okamih a nič si nepamätám, to je moja skúsenosť.
1 človek považuje za užitočné
onep  3. dec 2013

Netreba to dramatizovať a zovšeobecňovať

Rodila som 2 deti spontánnym pôrodom. Pri obidvoch som bola nastrihnutá. Vo fáze tlačenia som už vyslovene na to čakala, kedy ma už konečne nastrihne. Šitie bolo pri druhom pôrode dosť nepríjmné, lebo mi to poriadne neumŕtvil. Ale sedieť som našťastie mohla hneď po pôrodoch bez problémov.

Verím, že niektoré ženy s nástrihom majú problémy, ale to si myslím, že sa vyskytuje pri akomkoľvek podobnom lekárskom zákroku. Myslím si, že nástrih by sa mal robiť len, keď je to naozaj potrebné a to môže posúdiť len lekár, ktorý je momentálne pri pôrode a to treba rešpektovať.
2 ľudia považujú za užitočné
domenica2013  2. dec 2013

Epiziotómia

Tak to si ešte môžete gratulovať. Ale mať zošitý pošvový vchod a zošitú hrádzu tak vysoko, že si to vyžadovalo plastiku, tak a samozrejme dodnes zdravotné problémy.

Rozhodne som za sekciu a vždy som za ňu bola, ale neobmedzená moc lekárov a ich dokonalosť na Slovensku zvíťazila. Na Slovensku by som rozhodne nerodila. Lekár by mal rešpektovať potreby pacienta a to, čo si pacient želá. A to na Slovensku ešte lekári nevedia. Možno nie všetci, ale...

Aj epiziotómia bez môjho súhlasu. A ani súkromná klinika na Slovensku nie je žiadna záruka. K tomu zlomená a zle zrastená kostrč... Ale to tiež nikto nikdy nepovie. Už len čakám, ktorý lekár bude taký chytrý a prestrihne hlavu dieťaťa alebo ho tými nožnicami pichne. To musel niekto veľmi nerozumný vymyslieť. A masírovať hrádzu, to sa teda lekárom vôbec nechce alebo málokedy...
mishella1987  2. dec 2013

Bolelo...dokonca na trikrát!

Môj pôrod bol vcelku fajn,dalo sa to vydržať...až kým nedošlo k nástrihu! Bolelo ma to neskutočne a ešte tie komentáre doktorky,no hrôza. Strihla prvýkrát a odznel komentár: '' To čo za nožnice?'' Strihla druhýkrát: '' Šak sú tupé!'' A potom ešte raz: '' Toto sa mi sníva!'' Asi si viete predstaviť, ako hrozne to na tie tri razy bolelo. Nemala som podanú žiadnu lokálku, takže všetko som cítila.

Po desiatich minútach bola malá vonku. Lenže potom doktorka zahlásila, že mám úzku pošvu a roztrhalo sa to tak ako nechcela. Dostala som injekciu a hneď začala šiť. Čiže každý vpich som cítila. Neplakala som počas pôrodu, ale za to tých 45 minút zašívania, som myslela, že hádam vyplačem všetky slzy, čo mám.

Ešte teraz mám zimomriavky. Bola som dva týždne mimo prevádzky, ako sa vraví. Pohľad na moju krásnu dcéru to ale prevažuje a oplatilo sa vytrpieť.

Dúfam, že keď pôjdem rodiť druhýkrát, to nebude tak bolieť, keďže sa to tam dolu zmenilo :-)
snopkulka  1. dec 2013

Au au aaaaauuuu

Prvého syna som rodila skoro 2 hodiny (myslím fázu tlačenia), nemohla som vytlačiť hlavičku. Rodila som v Írsku, kde nechávajú všetkému voľný priebeh, takže sa čakalo aj s nástrihom do poslednej chvíle. Nakoniec ma museli nastrihnúť, lebo by som rodila doteraz :-D Zošívanie bolo úplne v pohode, žiadna veľká bolesť ;-) o 2 hodiny už som sedela na nemocničnej posteli s nohou pod zadkom :-D

Pri druhom synovi som hneď na pôrodnej sále zahlásila, nech ma nastrihnú, lebo nechcem aby sa opakoval scénar ako pri prvom. Drobček však išiel na svet ako Superman - ručičkou napred, takže ma dotrhal a to riadne. Samotný nástrih to už nijako nevylepšil ;-) Rodila som 10 minút, zošívali ma 45 minút, ešte teraz ma striasa, keď si na tú bolesť spomeniem. Rozhodne je to niečo, čo by som dobrovoľne podstupovať už nechcela. Myslela som si, že už si nikdy poriadne nesadnem :-D O dva týždne už bolo všetko OK, na bolesť ostali iba nepríjemné spomienky :-) Výsledok - zdravé bábätko - však stojí za všetku bolesť sveta x-)
3 ľudia považujú za užitočné
petah82  26. nov 2013

Najhoršie z celého pôrodu

U mňa teda nástrih bol a následne šitie bol najhorší zážitok v mojom živote. Napriek umŕtveniu som cítila všetko a myslela som, že už viac nevydržím, že má budú musieť uspať. Nechápem, prečo to neurobili...

Syn mal 4kg a väčšiu hlavu ako je priemer, neviem presne koľko cm. Rodil sa pri krčku na 8cm, takže natrhol aj ten a potom dotlačil všetko vnútri. Hneď ako vyšiel mi vraveli, že úúha, máte tam veľké hematómy, akože modriny, tým ako sa tlačil ich narobil a hneď sa nalievali krvou a keďže mi do tohto zmodrinovaného išli šiť, to bol fakt koniec. Hodinu a pol to trvalo. Zvnútra aj zvonku.

Je mi veľmi ľúto, že možno niekoho vystraším, ale bolo to tak, nemôžem dať pozitívnu reakciu. Nie som žiadna padavka, ani hysterická herečka, mám za sebou dve operácie kolená, dve nevydarené tehu, pichanie injekcií do brucha počas celého tehotenstva, ale toto :-( Najviac ma mrzel prístup sestričky, ktorá sa do toho moc montovala vetami typu, to vás nemôže tak bolieť... no nič iné nemám na práci, len robiť scény po pôrode 4kilové syna... ALE zahojilo sa to fajn, všetko v poriadku. :-)
zuzzulka  25. nov 2013

Epiziotómia po vzájomnej dohode

Ja som pri prvom pôrode ani nevedela, čo epiziotómia je. Žiaľ, ani mi to nik na sále nepovedal, resp. ma neinformoval, že niečo také idú robiť. Nástrih som cítila a aj šitie. Hojenie bolo rýchle a bez komplikácií.

Pri mojom druhom pôrode som žiadala personál, aby nástrih urobili iba v súrnom prípade a aj tak bolo. Lekár mi masíroval hrádzu a vo finále mi navrhol nástrih, lebo sám vyhodnotil, že by to bolo dobre. A ja som súhlasila. Mala som len 3 štichy. Šitie bolo nebolestivé a hojenie rýchle a bez komplikácií. Rozdiel bol citeľný, preto že som nerodila v tej istej nemocnici.
1 človek považuje za užitočné
zuzi0911  23. nov 2013

Všetko sa dá zvládnuť

Mám dve epiziotómie. Aj keď pri druhej mi ju nechceli robiť, no nakoniec bolo treba. Pri prvej to bolo komické, nakoľko som dotlačila skôr, doktorka už pripravená na nástrih. Ja otvorila oči, kukla na ňu, ona nožnice položila akože nič sa nedeje. Kedy ma nastrihla netuším, nie je to cítiť. A tak isto aj pri druhej. Šitie áno, ku koncu aspoň pre mňa bolo bolestivé napriek umŕtveniu, ale dá sa to vydržať tých pár stehov.
1 človek považuje za užitočné
marin.frist  22. nov 2013

Epiziotómia pri vaginálnom pôrode

Moj pôrod trval 3 hodiny od prvých bolesti po pretrhnutí plodových obalov. Pri tlačení zrazu len povolil tlak a hlavička a následne celý synček bol vonku... následne mi lekárka povedala, že má ide zašiť a pichne mi lokálku. Prekvapene som sa jej opýtala, či som sa roztrhla a ona na to, že ma nastrihla - musím povedať, že to urobila tak šikovne počas kontrakcie, že som o tom vôbec nevedela. Mala som len zopár stehov, vnútorné šitie som ani necítila a zvonku to nepríjemné štípalo. Ale celkovo vzaté, to bolo bez problémov.
2 ľudia považujú za užitočné
erickaa  20. nov 2013

Nič hrozné

Ale teda musím povedať, že mi ešte trochu účinkovala epidurálka a ešte mi to aj umrtvili. Napriek tomu to bolo trochu nepríjemné, ale nič čo by sa nedalo vydržať. ;-)
liza2222  17. nov 2013

Trauma zo zašívania hrádze

Pôrod nie je nič oproti šitiu, ak neumrtvia ako treba. Ja práve na to neviem zabudnúť a keby som to vedela, dieťa nechcem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke