Mother friendly hospital

Mother friendly hospital alebo zariadenie priatľské k matkám je hnutie za nemocnice priateľské matkám. Je to koalícia jednotlivcov a národných organizácií so záujmom o starostlivosť a kvalitu života matiek, detí a rodín. Poslaním hnutia je podporovať taký model starostlivosti o matku, ktorý by zlepšoval pôrodné výsledky a súčasne znižoval náklady na starostlivosť.

Na získanie označenie Zariadenie priateľské k matkám (Mother Friendly Hospital), musí zariadenie naplniť 10 krokov statostlivosti prieteľskej matke.

Desať krokov Iniciatívy pôrodu priateľského k matke

1. Pôrodnica poskytuje všetkým rodiacim matkám:

  • neobmedzený prístup ku spoločníkom pre pôrod19 podľa vlastnej voľby, vrátane otcov, partnerov, detí, členov rodiny a priateľov;
  • neobmedzený prístup ku nepretržitej emocionálnej a fyzickej podpore od skúsenej ženy, napr. duly alebo pôrod podporujúcej/ho profesionálky/a:
  • prístup ku profesionálnej pôrodníckej starostlivosti .

2. Poskytuje verejnosti presné opisné a štatistické informácie o svojich postupoch a procedúrach pri pôrodnej starostlivosti , vrátane miery intervencií a výstupov.
3. Poskytuje kultúrne kompetentnú starostlivosť - t.j. starostlivosť citlivú a zodpovedajúcu jednotlivým vierovyznaniam, hodnotám, a obyčajom zodpovedajúcim matkinej etnickej a náboženskej príslušnosti.
4. Poskytuje rodiacej žene slobodu pohybu a akceptuje polohy podľa jej vlastného výberu počas prvej doby pôrodnej a pôrodu (pokiaľ nie je špecifické obmedzenie vyžadované pre odstránenie komplikácií), a odrádza od použitia litotonickej polohy (poloha na chrbte so zdvihnutými nohami).
5. Má jasne definované zásady a postupy pre:

  • spoluprácu a konzultácie počas perinatálneho obdobia s inými materskými službami, vrátane komunikácie s pôrodníkmi v prípade nevyhnutnej potreby prevozu z jedného miesta pôrodu do iného;
  • spájanie matky a dieťaťa s náležitými komunitnými zdrojmi, vrátane podpory v prenatálnom období, po prepustení a v podpore dojčenia11.

6. Nepoužíva rutinne zásady a postupy, ktoré nie sú podporené vedeckými dôkazmi, napr.: (ale nie len nasledovné): holenie; klystír7; infúzia; odmietnutie výživy (jedlo, pitie); skoré pretrhnutie plodového vaku; elektronické monitorovanie plodu. Ostatné intervencie sú obmedzené nasledovne:

  • má menej ako 10% vyvolaných pôrodov29;
  • má menej ako 20% nastrihnutých hrádzí (epizitómií17) s cieľom menej ako 5%;
  • má celkový pomer cisárskych rezov60 10% v nemocniciach 1. stupňa, a menej ako 15% v terciárnej starostlivosti (vysoko- rizikové) nemocnice;
  • má pomer VBAC1 (vaginálny pôrod po cisárskom reze) 60% a viac s cieľom 75% alebo viac.

7. Vzdeláva zamestnancov v nemedikamentóznych metódach tíšenia bolesti4 a nedovoľuje používanie analgetík alebo anestetík pokiaľ to nie je nevyhnutné pre odstránenie komplikácií.
8. Nabáda matky a rodiny, vrátane tých, ktoré majú chorých či predčasne narodených novorodencov1 či dojčatá s vrodenými problémami, aby sa dotýkali, držali, dojčili a starali o svoje bábätká v rozsahu zodpovedajúcom ich možnostiam.
9. Odrádza od nereligióznej obriezky novorodenca.
10. Usiluje sa dosiahnuť 10 bodov BFHI: Hnutia za nemocnice priateľské deťom - organizácií WHO-UNICEF pre podporu dojčenia.

Viac o mother friendly hospital na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160316231836/http://www.birthnetwork.org/Resources/Documents/MFCI_e...
  2. http://www.matervia.sk/odkazy-a-clanky/mother-friendly-hospital/
  3. http://www.motherfriendly.org/MFCI

Hodnotenia a skúsenosti s mother friendly hospital

Máš skúsenosť s mother friendly hospital?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke