Na termín masáž hrádze narazíme pravdepodobne po prvýkrát až vo chvíli, keď sme tehotné a pripravujeme sa na čo najkrajší a bezproblémový pôrod. Ženské telo je dokonalý organizmus a rodenie je prirodzený proces. Masáž hrádze podporí prirodzené procesy v ženskom tele a možno tak dokážete zabrániť nástrihu či natrhnutiu počas pôrodu.
Masáž poznáme určite všetci, ale čo si predstaviť pod pojmom masáž hrádze a postup ako na to už bude vedieť len málokto z nezainteresovaných. Pre začiatok si vysvetlíme, čo to tá hrádza je a kde ju hľadať. Hrádza je označenie pre svalnatú oblasť medzi konečníkom a pošvou a môžete sa stretnúť aj s latinským termínom perineum.
Rozhovor s odborníkom: Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Čo v rozhovore zaznelo:
00:00 Úvod.
00:14 Predstavenie hosťa a témy.
00:32 Čo je to hrádza a kde sa nachádza?
01:26 Ako správne masírovať hrádzu?
02:12 Čo je potrebné na masáž hrádze?
02:26 V ktorej fáze tehotenstva by sa mala masáž vykonávať?
02:41 Kedy sa nemôže vykonávať masáž hrádze.
02:57 Urýchľuje masáž hrádze pôrod?
03:14 Sú potrebné nejaké pomôcky?
03:34 Aké pocity sú pri masáži normálne?
03:50 Je masaž hrádze bezpečná?
04:15 Má masáž hrádze význam pri pôrode?
04:44 Mýty a fakty o masáži hrádze:
04:54 Masáž hrádze je nepríjemná a bolestivá.
05:17 Poranenia pri pôrode záležia od elasticity kože a veľkosti dieťaťa, nie od masáže hrádze.
06:30 Masáž hrádze = pôrod bez nástrihu.
07:12 Masáž hrádze má vyznam, len ak sa používajú kvalitné oleje.
07:36 Na masáž hrádze musí byť žena pripravená, cítiť sa príjemne.
07:48 Zhrnutie a rady na záver.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Čo by ste mali vedieť o pôrode
Oblasť hrádze je počas pôrodu veľmi namáhaná. Predsa prepchať melón otvorom pre citrón nie je sranda. Preto je vhodné vykonávať masáže, ktoré pomôžu s jej uvoľnením, vďaka čomu sa celá oblasť perinea stane pružnejšou. Pri pôrode sa tak hrádza dokáže dostatočne roztiahnuť a po pôrode sa bude tiež lepšie hojiť. Asi každá z nás sa obáva natrhnutia pri pôrode alebo nástrihu17. 100% záruku, že sa tak nestane, nám nedá asi nikto, ale môžeme sa aspoň pokúsiť tomu predísť. Masáž hrádze v tehotenstve totiž pomáha znižovať riziko natrhnutia a nutnosť nástrihu (tzv. epiziotómia). Pokiaľ chcete toto riziko ešte znížiť, môžete vyskúšať aj cvičenie s balónikmi Aniball či EpiNo1.
Masáž hrádze pred pôrodom sa odporúča predovšetkým ženám, ktoré čakajú svoje prvé dieťa. Ak ste už ale porodili a čakáte ďalšie dieťa, rozhodne nezúfajte. Hrádzu môžu masírovať aj ženy, ktoré už majú pôrod (či pôrody) za sebou. Ak ste boli pri predošlom pôrode nastrihnuté, či došlo k samovoľnému natrhnutiu, v tom prípade je tkanivo zjazvené a zrastené, tým pádom aj slabšie a riziko natrhnutia je teda vyššie.
Pravidelné masírovanie hrádze okrem uvoľnenia tkaniva pomáha tiež s potlačením bolesti, ktorú cítia ženy pri prechode hlavičky pôrodnými cestami.
Masáž hrádze je zo skúseností jednoznačne prospešná, a tak sa budúce rodičky často pýtajú na to, od kedy ju môžu vykonávať. Odborníci odporúčajú praktizovať masáž hrádze 6 týždňov pred pôrodom. Čím viac sa blíži pôrod, tým viac dochádza k prirodzenému uvoľňovaniu svalstva a masáž ako taká “ide ľahšie a jednoduchšie”.
Výnimky potvrdzujú pravidlo a tak aj v tejto záležitosti existujú prípady, keď by žena nemala s masážou hrádze začínať vôbec. Ak vaše predchádzajúce tehotenstvo (tehotenstvá) sprevádzali komplikácie, zbystrite pozornosť.
Masáži hrádze by sa teda mali vyhnúť ženy, ktoré už majú za sebou:
Možno ste už mali príležitosť sa o masáži hrádze s niekým porozprávať. Možno ste zhliadli video ako na masáž hrádze pred pôrodom, či ste si ju vyskúšali na vlastnej koži. Potom viete, že strach z bolesti je prirodzený.
Pri masáži hrádze platí rozhodne platí, že nemusí byť pre ženy práve príjemná, no v žiadnom prípade by ju ale nemala sprevádzať veľká bolesť. Pokiaľ pri masírovaní cítite bolesť, zjemnite. Keď si vaša hrádza na masírovanie zvykne, bude sa postupne uvoľňovať a môžete teda začať s o niečo silnejšou masážou. Masírujte vždy len a len tak silno a intenzívne, ako je vám to príjemné. Nie je v poriadku, keď pri masírovaní hrádze krvácate alebo je sprevádzaná bolesťou.
Ak máte akékoľvek pochybnosti či otázky, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára alebo k otázkam využite našu Poradňu pôrodnej asistentky alebo Poradňu s dulou.
Na masírovanie hrádze pred pôrodom sa odporúča používať vhodné produkty, konkrétne špeciálny olej na masáž hrádze. Na trhu ich zoženiete hneď niekoľko: Weleda olej na masáž hrádze, Saloos olej na masáž hrádze či olej na masáž hrádze z dm drogerie.
Používať iný olej, ktorý nie je určený priamo na masáž hrádze a výrobcom teda deklarovaný ako spoľahlivý, nie je veľmi vhodné. Môže totiž zareagovať a spôsobiť kvasinkový výtok. Odporúča sa vyhnúť aj inak obľúbenému kokosovému oleju.
Na masáž si teda pripravte olej na masáž hrádze, uterák, na ktorom budete sedieť, a možno padnú vhod aj gumové rukavice, či zrkadlo (predovšetkým, ak sa masírujete sama).
Masáž hrádze je prínosná, je však potrebné dodržať určitý postup, ktorý si môžete prečítať prehľadne rozpracovaný do jednotlivých bodov:
Mamičky sú mnohokrát z masáže hrádze nervózne a nie sú si isté, ako ju správne vykonávať. Je to úplne normálne. Ak aj vy patríte medzi ne, nie je nič jednoduchšie, ako si pozrieť video návod či postup ako na masáž hrádze pred pôrodom alebo si vypočuť najčastejšie Mýty a fakty o masáži hrádze s odborníčkou na predpôrodnú a popôrodnú fyziotoreapiu.
Na záver je našou povinnosťou zopakovať, že ani naozaj poctivá a dostatočná masáž hrádze nie je všemocná. Bohužiaľ vám nik a nič nezaručí, že pri pôrode nedôjde k natrhnutiu hrádze alebo že nebudete nastrihnutá. Ak si neželáte preventívne nastrihnutie hrádze, ktoré je stále ešte v mnohých slovenských pôrodniciach u prvorodičiek rutinná záležitosť, vyberajte starostlivo takú pôrodnicu, kde majú nízke percento epiziotómie. Pokiaľ s preventívnym nástrihom nesúhlasíte, je vhodné sa o tom zmieniť aj vo svojom pripravenom pôrodnom pláne12.
Určite je však dobré mať na pamäti, že priebeh pôrodu nie je vždy predvídateľný. V niektorých prípadoch sa jednoducho nástrihu hrádze nedá predísť, aj keď ste hrádzu masírovali, používali Epino či Aniball. Ale je dobré vedieť, že ste pre to urobila maximum.
A zaujímavosť na záver: Najšetrnejšou metódou pôrodu, pri ktorej je poškodenie hrádze minimálne, je pôrod do vody1.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
fyzioterapeut pre liečbu pohybového aparátu
www.fymas.sk
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu