Názov klystír (klyzma) je odvodený z gréckeho slova klysterion - čistenie. Ide o rýchlu, jednoduchú procedúru, pri ktorej sa nálev použije k výplachu hrubého čreva. Klystír je vpravenie roztoku do konečníka, prípadne do vyšších častí hrubého čreva.
Vďaka klystíru sa hrubé črevo očistí, podporí sa peristatika a vylúčia sa usadené zvyšky jedál. Výplach tohto typu zasiahne konečník a priľahlú oblasť koncového hrubého čreva. Po vniknutí primeraného množstva primerane teplej vody do koncového hrubého čreva dochádza k jeho (väčšinou nesťaženého) vyprázdneniu.
Klystíry sa môžu deliť na:
Klystíry sa môžu ďalej deliť na:
Klystír, ako zariadenie, je bežne zložené z niekoľkých častí:
Irigačná hadica sa dá bežne zohnať v predajniach zdravotníckych potrieb.
Existuje viacero polôh, v akej sa vykonáva klystír. Pacient pri klystíre však najčastejšie leží na ľavom boku a vytiahne si kolená k hrudníku do klbka. Ďalšia z polôh je ležanie na chrbte s vytiahnutými kolenami k hrudníku. Pacient by sa mal uvoľniť, uľahčí sa tak vkladanie hadičky do konečníka. Klystír by nemal byť bolestivý, ak sa podáva správne. Pacient môže mať pocit plnosti, mierny tlak na konečník alebo mierne kŕče. Po naplnení čreva tekutinou sa pacient snaží čo najdlhšie udržať tekutinu v čreve.
Klystír je jeden zo spôsobov, ktorý sa používa k diagnostike alebo na liečenie ochorení a patologických stavov hrubého čreva a konečníka.
Klystír pomôže pri zápche. Používa sa bežne aj v pôrodníctve. Aj keď je práve v ňom v posledných rokoch nahradzovaný napríklad obyčajnými čapíky na vyprázdňovanie. Klystír pri pôrode32 vykoná zdravotná sestra alebo pôrodná asistentka. Mnohé budúce mamičky si pred pôrodom radšej urobia klystír v domácich podmienkach. Klystír však nezaručuje, že pri pôrode a samotnom tlačení, kedy dochádza k vypudeniu plodu, nedôjde taktiež k vytlačeniu stolice.
Žena, ktorú čaká pôrod alebo trpí zápchou, si môže klystír vykonať aj sama doma. Môže tiež použiť Yal s preháňavým účinkom, ktorý je predpisovaný lekárom. Klystír ako taký navyše môže vyvolať pôrod32, pretože teplá voda, ktorá prúdi do čriev, otepľuje taktiež aj maternicu.
Klystíry sú pri pôrode stále rozšírené, pretože sa predpokladá, že stimulujú sťahy maternice a že prázdne črevá umožňujú zostup hlavičky. Tiež sa verí, že znižujú znečistenie a tým riziko infekcie matky a dieťaťa. Sú však nepríjemné a predstavujú určité riziko poškodenia čriev. Aj keď niektoré ženy o klystír žiadajú, mnoho žien sa pri nich cíti trápne. Dva náhodne rozdelené kontrolné testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zistili, že po použití klystíru zostáva v I. dobe pôrodnej miera fekálneho znečistenia neovplyvnená, ale znižuje sa v II. dobe pôrodnej. Bez klystíru je znečistenie väčšinou mierne a ľahšie sa odstraňuje ako znečistenie, ktoré nastane po klystíre. Neboli zistené žiadne účinky na trvanie pôrodu alebo na neonatálnu infekciu či na infekciu vzniknutú poranením hrádze.
Rutinné vykonávanie klystíru pri pôrode je podľa WHO praktika jednoznačne škodlivá, ktorá by mala byť eliminovaná. Výnimkou môže byť výskyt zápchy, ak v ranej fáze pôrodu spontánne neustúpi. V tomto prípade však žene postačí uvoľniť malým výplachom, či k tomu určeným gélom len análnu oblasť. Klystír by sa nemal vykonávať rutinne, ale len, ak žena o neho požiada.
Irigografia je RTG vyšetrenie čreva pomocou kontrastnej látky vstreknutej pomocou klystíru do čreva. Kontrastná látka pokryje sliznicu čreva. Za normálnych okolností RTG vytvára zlý obraz pri zobrazení čreva ale pri použití kontrastnej látky sa viditeľne zobrazí črevo a jeho patológia na RTG obraze.
Pacient deň pred vyšetrením neje ale musí vypiť asi 4 l tekutín s preháňadlom. Po príchode do ambulancie sa pacientovi podá injekcia proti bolesti a na upokojenie. Lekár zavedie pomocou hadice do čreva kontrastnú látku a osnímkuje brucho. Vyšetrenie trvá asi 15-20 minút.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu