Hlienová zátka

Hlienová zátka (po lat. operculum) je zátka, ktorá sa vytvára počas tehotenstva. Táto zátka vypĺňa a utesňuje cervikálny kanál krčka maternice a ochraňuje plod v maternici pred baktériami. Neprepustí dovnútra žiadne baktérie, infekcie a ochraňuje krčok maternice pred poranením. Spolu s plodovými obalmi tak tvoria ochranu proti inkfekci plodu.

Hlienovú zátku tvorí hustý hlien, ktorý tvorí účinný uzáver krčka maternice. Pred pôrodom32 sa uvoľňuje, bezbolestne vychádza cez pošvu. Hlien produkuje krčok maternice. Krčok maternice je v priebehu tehotenstva obvykle pevne uzavretý a chránený práve týmto hlienom.

Krčok maternice je časť, hrdlo maternice, ktoré vedie do pošvy. Krčok produkuje neustále hlien aj mimo tehotenstva, mení sa však jeho konzistencia a množstvo. Hlien na začiatku menštruačného cyklu pôsobí väčšinou ako bariéra pre spermie. Počas plodnej fázy menštruačného cyklu sa mení konzistencia a urýchľuje priechod spermií cez krčok maternice dovnútra. Hlien počas plodnej fázy dokonca zlepšuje životnosť spermií vo vnútri maternice.

Viac o krčku maternice nájdete v hlavnom článku Krčok maternice.

Vzhľad hlienovej zátky počas tehotenstva

Za normálnych okolností je hlien číry, hustý a lepkavý. Zátka sa pred pôrodom môže uvoľniť v celku alebo v podobe zvýšeného vaginálneho výtoku počas niekoľkých dní. Hlien môže byť s nádychom hnedej, ružovej alebo červenej farby.
Hlienová zátka
Niektorí autori prirovnávajú hlienovú zátku k hlienu, ktorý je prítomný v nose nose počas silnej nádchy.

Hlienová zátka obsahuje veľké množstvo antibakteriálnych látok, napr. imunoglobulíny a antimikorbiálne peptidy. Medzi ďalšie antimikrobiálne látky v hliene patrí: lyzozým, laktoferín a neutrofily. Antibakteriálny účinok hlienu bol dokázaný proti nasledovným baktériám: Streptokoky6 skupiny B, Escheria Coli, Candida albicans.

Ku koncu tehotenstva sa môže do hrdla maternice uvoľniť malé množstvo krvi, pretože krčok maternice sa začne postupne otvárať a rozťahovať. Pri otváraní krčka maternice sa môžu potrhať drobné krvné cievky, čo spôsobí zafarbenie hlienovej zátky do červena. Preto sa netreba znepokojovať, ak sa pri odchode hlienovej zátky objaví malé množstvo krvi.

Odchod hlienovej zátky

Hlienová zátka môže odísť naraz alebo aj po kúskoch. Silné krvácanie 2 pri odchode hlienovej zátky je lepšie konzultovať s lekárom.

  • tehotná žena si najčastejšie všimne odchod hlienu po toalete pri utieraní sa. Niekedy si odchod zátky nevšimne kvôli tomu, že hlienová zátka odíde v podobe silnejšieho vaginálneho výtoku počas posledných týždňov tehotenstva.
  • hlienová zátka môže odísť počas vaginálneho vyšetrenia pred pôrodom. Lekár pri kontrakciách kontroluje na koľko centimetrov je otvorený krčok maternice. Počas tohto vyšetrenia lekárovi niekedy ostane hlienová zátka na rukách.
  • hlienová zátka sa môže uvoľniť po pohlavnom styku. Pri pohlavnom styku3 sa môže narušiť tkanivo okolo krčka maternice, čo spôsobí mierne roztiahnutie krčka najmä vtedy, ak sa blíži termín pôrodu7. Ženy si to najčastejšie všimnú ako drobné krvácanie po pohlavnom styku.
  • niekedy sa stane, že hlienová zátka odíde spolu s plodovou vodou počas pôrodu

Odchod hlienovej zátky neznamená, že tehotná žena začne hneď rodiť. Je to znak postupného otvárania krčka maternice. Zátka môže odísť aj niekoľko dní pred pôrodom. Je to však znamenie , že telo sa pomaly a postupne pripravuje na pôrod. Medzi odchodom hlienovej zátky a samotným začiatkom pôrodu môže byť ja niekoľko dní alebo týždňov. Niektorým ženám odíde hlienová zátka až počas druhej doby pôrodnej.

Ak sa v hliene objaví jasnočervená krv vo veľkom množstve alebo tmavá krv je potrebné navštíviť lekára.
Po odchode hlienovej zátky je plod chránený pred baktériami plodovým vakom.

Rozdiel medzi hlienovou zátkou a plodovou vodou

  • plodová vodaje tekutá, priesvitná, niekedy môže byť zelená. Má sladkastú vôňu.
  • hlienová zátka vyzerá ako hlien, tiež môže byť niekedy tekutý, ale stále má vzhľad hlienu

Zhrnutie dôležitých údajov o hlienovej zátke

Hlienová zátka

  • odchod hlienovej zátky je normálny jav, ktorý sa vyskytuje v každom tehotenstve. Problém však nastáva ak žena pociťuje kontrakcie alebo začne krvácať.
  • odchod hlienovej zátky nie je známkou toho, že začína pôrod.
  • pôrod je definovaný ako pociťovanie pravidelných a bolestivých kontrakcií a prasknutie plodovej vody. Definícia pôrodu nie je vtedy, keď odchádza hlienová zátka.

Príznaky blížiaceho sa fyziologického pôrodu

  • dieťa1 v maternici poklesne dolu, žena si to všimne ako zníženie tlaku pod hrudným košom a následne sa jej uľahčí dýchanie.
  • zmeny na krčku maternice
    • skracovanie krčka maternice
    • dilatácia krčka maternice- otvorenie. Krčok sa postupne otvára, otvorenie sa meria v cm od 0-10 cm.
  • ľahké špinenie1. Pošvový výtok môže byť ružový alebo s prímesou krvi s postupným odchodom hlienovej zátky. Pri odchode hlienovej zátky netreba ísť do nemocnice, ale treba čakť na odchod plodovej vody alebo na začiatok kontrakcií.

Viac o špinenie v tehotenstve nájdete v hlavnom článku Špinenie v tehotenstve1.

  • odtok plodovej vody. Plodový vak je membrána naplnená tekutinou, ktorá chráni dieťa v maternici. Plodová voda môže odtiecť pred pôrodom alebo počas pôrodu. Ak sa poruší plodový vak a pôrod nezačína, hrozí riziko infekcie. Lekár sa vtedy snaží po 24 hodinách od odtečenia plodovej vody vyvolať pôrod1. Väčšina žien najprv pociťuje kontrakcie a až neskôr dôjde k odtoku plodovej vody.

Plodová voda je číra, pri inom sfarbení treba vyhľadať lekára. Hnedé alebo zelené sfarbenie plodovej vody spôsobuje mekónium- je to prvá stolica bábätka1. Mekónium sa zvyčajne vylučuje po pôrode, môže sa však vylúčiť pred pôrodom. Je to nebezpečná situácia, lebo dieťa môže vdýchnuť kúsky mekónia a upchajú sa dýchacie cesty. Dieťa v maternici tak nemá dostatok kyslíka.

Pre viac informácií o odtoku plodovej vody prejdite na hlavný článok Odtok plodovej vody.

  • kontrakcie. Počas tehotenstva žena môže pociťovať príležitostné falošné kontrakcie, tzv. Braxton- Hicks kontrakcie. Pri začínajúcom pôrode sú kontrakcie pravidelné a čoraz silnejšie. Kontrakcie začínajú ako tlmená bolesť v oblasti krížov. Je dôležité merať časový interval kontrakcií. Do pôrodnice stačí prísť ak interval kontrakcií bude 5 minút. Pravé kontrakcie trvajú 30-90 sekúnd a nedajú sa zastaviť. Falošné kontrakcie sa dajú zastaviť pri zmene polohy alebo odpočinku.

Tehotná žena by mala pri týchto prejavoch ísť do nemocnice. Niekedy sa objavia komplikácie, kedy si žena myslí, že sa blíži pôrod. Ide však a vážny stav, kedy treba ihneď vyhľadať lekára.

Viac o falošných a pravých kontrakciách nájdete v článkoch Poslíčkovia v tehotenstve a Kontrakcie.

Pre viac informácií o príznakoch pôrode prejdite na článok Príznaky pôrodu.

Komplikácie, ktoré môžu nastať pred pôrodom

Použité zdroje

  1. http://www.naseporodnice.cz/
  2. http://www.huggies.com.au/pregnancy/care/mucous-plug/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_mucus_plug
  4. http://www.babycenter.com/0_signs-of-labor_181.bc?showAll=true
  5. http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/porod/hlienova-zatka/
  6. https://web.archive.org/web/20150918093857/http://www.parenting.com/article/how-cervical-mucus-he...
  7. http://www.researchgate.net/publication/11263625_Antimicrobial_factors_in_the_cervical_mucus_plug

Hodnotenia a skúsenosti s hlienovou zátkou

Máš skúsenosť s hlienovou zátkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
zoraz  4. dec 2015

Hlienová zátka

Dnes ráno mi odišla alebo odchádza zátka. Najprv hnedý silný výtok, potom červená krv a za cca hodinku znovu sfarbené do hneda, žiadne veľké kusy. Dva dni dozadu som mala priesvitné bielkové výtoky a prímes hnedej slabej farby, zatiaľ bolesti žiadne. Som 39+2(40tt) TP 9.12.15
1 človek považuje za užitočné
julia204  9. júl 2015

Hlienová zátka

Mne odišla zátka o 12 hod na obed a okamžite nastúpili kontrakcie každých 30-20 minút, ktoré sa skracovali...o 18hod odišla ďalšia časť a 21.30 sme utekali do TN do nemocnice kontrakcie každých 7 minút, otvorená na 3cm...Malý sa narodil druhý deň 12.37, keď mi od vyčerpania a tlačenia strelila plodová voda a všetkých obliala.

Celú noc má doktor presviedčal, že mi voda odišla, nebola to zátka a ako to môžem vedieť, keď som prvorodička. Sestričky celú noc aj doobedie chodili a farbili tú vložku a vraveli mu, že určite neodtiekla, nefarbí sa... až keď sa malý narodil, dr, ktorý sa menil mi oznámil, že keby mi boli o tej 21.37 prepichli plodovú vodu, do polnoci by už bol malý na svete, nie až druhý deň na obed...
5 ľudí považuje za užitočné
mishach  30. jún 2015

Neodišla vôbec

Mne zátka neodišla. Proste mi odtiekla iba plodová voda a po 16 hodín sa narodil malý...
beyata23  26. jún 2015

Hlienová zátka

Zobudila som sa v noci o 3:00, že mi treba na wc a vtedy aj vypadla hlienová zátka. Chvíľu na to som cítila slabé bolesti, ktoré sa postupne zosilňovali. O siedmej ráno som to už nevydržala a zobudila muža, že asi bude treba ísť do nemocnice. Keď som vystúpila z auta pred nemocnicou, tak mi už úplne odtiekla aj plodová voda. O 10:20,10:22 sa nám narodili naše deti :)
5 ľudí považuje za užitočné
zuzka38  1. máj 2015

Očakávaný pôrod

Odchodom hlienovej zátky som začala bádať na internete ako rýchlo odrodíme. Názory sa však rôznili. Zátka mi odišla o piatej ráno, druhorodený sa narodil o tretej ráno, takže ubehlo takmer 24hod. Hlienová zátka sa ani prehliadnuť, ani pomýliť nedá.
5 ľudí považuje za užitočné
ywi86  10. jan 2015

Zátka

Ja som bola v nemocnici na gynde skôr... kvôli tlaku ... o 4-tej ráno mi odišla zátka. Kým som sa vrátila do izby od sestričky, odtiekla mi aj plodová voda. O 9:00 bola dcérka na svete :)
3 ľudia považujú za užitočné
kvietocok2  9. jan 2014

Hlienová zátka

Mne odchádzala postupne dva mesiace pred plánovaným pôrodom. Odchádzala postupne cca 2-3 týždne. Dcérka bola na svete 3týždne pred termínom, hodinu po odtečení plodovej vody.
6 ľudí považuje za užitočné
fifla  8. jan 2014

Rýchlovka :)

Mne odišla zátka ráno o 4-tej a o 7:45 bola Zizi na svete :)
4 ľudia považujú za užitočné
zelovocka  8. jan 2014

Spadla mi rovno do vzorky moču

Deň pred termínom ma vyšetroval lekár na základe "podozrivého" záznamu ctg; skonštatoval, že odporúča hospitalizáciu, keďže som bola na tri prsty otvorená. Súhlasila som, o hodinu už som bola prezlečená na izbe a sestrička ma požiadala o vzorku moču do sterilného pohárika. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi doň čľupla aj hlienová zátka bordovej farby :-) bolo to okolo tretej popoludní a na druhý deň 9.17 sa dcérka narodila :-)
8 ľudí považuje za užitočné
marin.frist  7. jan 2014

Hlienová zátka alias planý poplach

Mesiac pred pôrodom som bola konštantné otvorená na 1 prst, žiadne tvrdnutie, raz takí slabučkí poslíčkovia... Niečo vyše týždňa pred termínom mi začala postupne odchádzať zátka, striedavo po troškách aj väčšie kusy hlienu. Bola som celá natešená, že určite konečne porodím (vonku zúrili 40tky horúčavy) a malý sa aj tak vypýtal až deň po termíne. Z toho vyplýva, že keď odchádza zátka, ešte to nejakú dobu vôbec nič nemusí znamenať ;-)
7 ľudí považuje za užitočné
epsonka45  23. dec 2013

Hlienová zátka

Mne odišla zátka, keď ma prijímali do pôrodnice a robili mi vstupné vyšetrenie.
4 ľudia považujú za užitočné
dadqa86  23. nov 2013

Hlienová zátka

Mne odišla hlienová zátka v piatok a v pondelok sa narodil malý....som zvedavá, či mi odíde aj pri druhom :-)
3 ľudia považujú za užitočné
tara  26. jún 2013

Hlienová zátka deň pred pôrodom

Mne odišla hlienová zátka deň pred pôrodom, večer. Mala presne konzistenicu ako vaječný bielok a bola ružovej farby. Na druhý deň o 12,00h mi odtiekla prúdom plodová voda a o 18,52h bol maličký na svete. Kamarátke však odišla zátka 2 týždne pred pôrodom, takže je to naozaj individuálne.
2 ľudia považujú za užitočné
zeytin  31. máj 2013

Hlienová zátka alebo plodová voda?

Čakali sme prvé dieťatko. Ja som taká pohoďáčka. O pôrode som si veľa prečítala, bola som naň psychicky aj fyzicky pripravená. Zaskočila ma iba jedna vec :DDD Hlienová zátka :-) Jeden deň pred termínom pôrodu večer som pocítila mokro v nohavičkách. Bežala som na toaletu a vytiekla zo mňa voda. Myslela som, že mi začala odtekať plodová voda. Bola som bez kontrakcií, ale aj tak sme pre istotu išli do pôrodnice. Na príjme mi urobili test na plodovú vodu z vložky, ktorú som priniesla. Potvrdili mi, že to je plodovka, prijali ma na pôrodnicu. Až lekárka, ktorá ma prijímala na oddelenie mi vynadala, že načo som prišla, že nie som otvorená ani na dva prsty a že to, čo zo mňa vytieklo mohla byť aj hlienová zátka :-) O 12 hodín sa mi rozbehli kontrakcie a za ďalších pár hodín bola maličká Eliška na svete. Tak preto maminky pozor, hlienová zátka nemusí byť vždy "hlienová" a nemusí mať vždy konzistenciu želatiny ;-) Pri druhej dcérke som to už vedela...
10 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke