Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu7 v snahe vyvolať pôrod32.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku1.
Treba však nezabúdať na to, že fyziologické tehotenstvo trvá 38 - 42 týždňov. Akákoľvek snaha vyvolať pôrod skôr ako začne prirodzenou cestou, so sebou nesie určité riziká. Tie môžu viesť k ďalším zásahom do pôrodu samotného. Ako napríklad dirupcia vaku blán (umelé pretrhnutie plodových obalov), častejšieho monitorovania bábätka či podanie umelého oxytocínu20.
Ak je telo nastávajúcej mamičky k pôrodu pripravené a ak sú pre vyvolanie pôrodu závažné dôvody, je táto metóda na mieste.
Pre použitie Hamiltonovho hmatu je potreba aspoň čiastočne priepustné maternicové hrdlo.
Lekár pri vaginálnom vyšetrení stlačí jednou rukou brušnú stenu, pričom vsunie prst druhej ruky hlboko do vagíny, kde krúživým pohybom v strede krčka maternice uvoľní vak blán od maternicovej steny, ktorý nalieha na panvový vchod. Tým sa uvoľnia látky (prostaglandíny), ktoré môžu aktivovať činnosť maternice. Tento úkon nie je bolestivý, ale je značne nepríjemný.
Účinnosť tejto metódy záleží najviac na pripravenosti tela na pôrod. Nie každej žene sa po tomto úkone pôrod skutočne rozbehne.
Hamiltonov hmat by mal byť vykonaný iba so súhlasom tehotnej.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu