Epidurálna analgézia je tlmenie pôrodných bolestí4 podaním malej dávky znecitlivujúcej látky a lieku proti bolesti. Epidurál je zavedený do chrbticového kanála a tam sa rozmiestni okolo miechového vaku. Týmto zabráni nervovému vzruchu, aby vystúpil z miechového vaku. Epidurál pôsobí na senzitívne, sympatické a motorické nervy.
Video: "Pôrodné bolesti a dostupné metódy ich tlmenia"
Rozhovor s prednostom kliniky SZU, Doc. MUDr. Igorom Rusňákom, PhD.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
O okamihu vpichnutia epidurálu rozhoduje ošetrujúci lekár gynekológ, samotnú aplikáciu potom vykonáva anestéziológ. Užitie znižuje bolesť počas pôrodu, ale nezaručuje bezbolestný pôrod.
Po 15 minútach od vpichnutia epidurálu ucíti rodička zmiernenie bolestí a kontrakcie vníma len ako tlak. Rodička nemôže očakávať bezbolestný pôrod, ale je znesiteľnejší a menej bolestivý. Dĺžka jednej dávky epdiurálu pôsobí zhruba 1 - 1,5 hodiny a podľa potreby je ho možné počas pôrodu pridávať. Počas prvej doby pôrodnej je možné dať si so zavedeným katétrom sprchu alebo zmeniť polohu pri pôrode. Rodičke nie je umožnený kúpeľ, aby nedošlo k infekcii v mieste vpichu epidurálky.
Výhody epidurálnej analgézie
v minulosti sa najčastejšie používala systémová analgézia. Pri ktorej sa dieťatko ešte ani nenarodilo, už malo v sebe derivát morfia. Z toho dôvodu sa vymyslela epidurálna analgézia. Nepichá sa, ani do žili, ani do svalu, ale do tzv. peridurálneho priestoru - medzi miešne obaly, tam kde vystupuje nerv z miechy anestetikum čiastočne preruší alebo skôr oslabí vodivosť nervu,
hlavnou výhodou je, že v krvi matky ani dieťaťa nie sú prítomné žiadne stopy medikamentov alebo toxickej látky. Je teda úplne ideálna na pôrod, neovplyvní centrálny nervový systém ani iné orgány, odoznieva tým, že sa zmetabolizuje,
najlepšie tlmí pôrodné bolesti bez toho, aby ovplyvnila hybnosť končatín rodičky,
nespôsobuje úplné znecitlivenie, nevedie k totálne anestéze, že by rodička nič necítila,
epidurálna analgézia môže byť použitá aj pri cisárskom reze. V takom prípade musí anesteziológ znásobiť dávku a je nutné čakať minimálne 15 - 20 minút aby zabrala. Čo nie je vhodné ak sa napríklad strácajú ozvy bábätka a je nutné vykonať cisársky rez do 5 minút. V takom prípade neprichádza do úvahy ani spinálna anestéza, iba celkové uspanie rodičky.
v úplných začiatkoch zavádzania tejto farmakologickej metódy tíšenia pôrodných bolestí spolupracovali pôrodnice s anesteziológmi, ktorí pracovali v danej nemocnici. A epidurálnu analgéziu pichal anesteziológ, ktorý bol práve v tej chvíli k dispozícii a nie pôrodnícky anesteziológ, ako je tomu dnes. Stávalo sa tak, že rodičke pichli viacej látky ako bolo potrebné, následne prestala cítiť nielen bolesť, ale aj kontrakcie. Čo bol veľký problém, hlavička dieťaťa uviazla, žena prestala spolupracovať a bolo potrebné riešiť situáciu cisárskym rezom, klieštami alebo vaakumextraktorom, keďže žena nebola schopná dieťa pre neprítomnosť kontrakcií vytlačiť. Situácia v súčasnosti je však úplne iná. V pôrodniciach pracujú špeciálne zaškolení anesteziólógovia, ktorí vedia epidurál zručne pichnúť, vedia ho dávkovať a sledujú pôrod, kedy je to najvhodnejšie a naopak, kedy už nemá význam,
Pri pôvodných vysokých dávkach dochádzalo u rodičiek k poklesu tlaku, čo spôsobovalo kolapsy rodičiek a tieseň plodu,
pocit ťažkých nôh, nemožnosť s nimi pohnúť (spravidla odznejú po 3 hodinách),
problémy s močením,
pri zlom dávkovaní môže byť anestézia dlhšia alebo krátka, kedy žena cíti bolesť, s ktorou "nepočítala".
Indikácia epidurálnej analgézie
Zvolenie epidurálnej analgézie záleží na rodičke.
Veľkosť otvorenia krčka maternice (každá pôrodnica má inú normu) - skoré podanie epidurálu môže pôrod zastaviť, neskoré podanie je už zbytočné.
Pôrody s pravdepodobnosťou inštrumentálneho zakončenia - Vo väčšine prípadov ide o pôrod dvojčiat 2 (hlavičkou i koncom panvovým) alebo pôrod jedného dieťaťa koncom panvovým .
Pôrody, u ktorých hrozí dlhá fyzická námaha, veľká bolesť, adrenalín, vysoké vypätie rodičky.
Epidurálnu analgéziu v súčastnosti väčšinou hradí zdravotná poisťovňa. Kedysi bola považovaná za nadštandardný servis. Dnes sa tíšenie bolesti pri pôrode považuje za základné ľudské právo.
Video (EN): Epidurálna analgézia
Epidurálna analgézia a jej zavedenie
Rodičke je zaistený venózny prístup na vpichnutie epidurálu.
Rodička sa posadí na kraj postele, nohy jej visia z postele dolu, hlava je pritlačená k hrudi, chrbát je zaguľatený a ramená zvesené čo najviac smerom nadol - tzv. mačací chrbát. Niektorí lekári môžu voliť pre pichnutie epidurálu tiež polohu na boku v ľahu.
Miesto pre vpich je vydezinfikované a miesto je lokálne umŕtvené.
So vpichnutím sa čaká na kontrakciu. Pre rodičku je dôležité aby bola v správnej polohe a snažila sa počas kontrakcie nehýbať, aby bol epidurál zavedený správne.
Môj prvý pôrod bol perfektný.. napriek tomu, že som sa veľmi roztrhla, kontrakcie boli celý čas znesiteľné a na tri potlačenia bol môj syn na svete.
Pri druhom pôrode som teda tiež epi nechcela. Vždy som bola proti tomu, jednoducho sa to musí dať zvládnuť a druhý pôrod je jednoduchší a rýchlejší a proste keď som zvládla prvý, tak zvládnem aj druhý. Ale nie. Prišla som do nemocnice s pravidelnými kontrakciami, pomaly mi odtekala plodova voda, otvorená na dva prsty a hlavička dosť nízko, nuž toto sa asi rýchlo rozbehne, myslela si aj doktorka. Ale nie. Prišla som tam o siedmej a do rána som sa otvorila na tri centimetre. Moje bolesti boli ale už také, ako pri prvom keď sa tlačil. Doktorka vraj teraz sa to už začne rozbiehať, nebojte sa. Ja už som ale od bolesti odpadávala a tak sa ma doktorka spýtala, či naozaj nechcem epidurálku. A tak som povedala, že ju teda chcem, lebo takto ďalej nevládzem a môžem povedať, bolo to skvelé. Po 14 hodinách som si konečne na pol hodinku oddýchla. Síce mi pôsobila len veľmi krátko a kým mi ju pichali mi tiež nebolo všetko jedno (naozaj to strašne bolelo), začala som sa rýchlo otvárať a kým prestala pôsobiť bola som už dostatočne otvorená. Dvakrát som zatlačila a malý bol vonku.
Takže podľa mňa netreba to zamietať tak, ako som to zamietala ja. Keď je to dobre pichnuté, tak to naozaj veľmi pomôže. Za mňa pri druhom pôrode najlepšie rozhodnutie. Treba robiť tak, ako to cítite 😉
Prvý pôrod s dcérkou som mala s epi a neľutujem. Po pichnutí mi takmer hneď prešli tie strašné kontrakcie a necítila som nič, nemala som žiadne tlaky, len doktorka mi hovorila, kedy mam tlačiť, ale potom ma strašne bolela hlava a nemohla som chodiť, lebo sa mi nenormálne točila. A druhý pôrod so synčekom mi ju pichnúť už nestihli a pre mňa to bolo niečo strašné, ale zas po pôrode som na obede už sedela a cítila som sa dobre, nič ma nebolelo, rýchlejšie som sa zotavila 😉
Môj pôrod trval 36 hodín. Dve noci som nespala, respektíve druhú noc, už na pôrodnej sále, som zaspávala medzi kontrakciami. Epidurál mi pichli 3 hod. predtým, ako malá prišla na svet, nakoľko som sa dlho neotvárala a zvažovalo sa o cisárskom, ale to už je na inú tému. Zavedenie epidurálu bolo bezbolestné a zaspala som asi v tej minúte. Spala som celé dve hodiny, kým neprestala účinkovať a nabrala som silu na pôrod. Už som bola taká vyčerpaná, že to pre mňa bola záchrana. Takže za mňa áno, bez nej by som nevládala porodiť. Žiadne problémy som nemala ani nemám .
Ja som rodila pred takmer troma mesiacmi a aj keď po podaní vyvolávacieho čípku boli bolesti veľmi intenzívne a trvali cez 12 hodín, rodila by som opäť bez epidurálky. Chcela som ten pôrod zažiť čo najprirodzenejšie. Škoda, že to bez tej vyvolávačky nešlo. Snáď nabudúce a samozrejme opäť prirodzene.
Obidva pôrody som si dala Epi. Veľmi mi to zmiernilo bolesti. Tlaky som cítila úplne normálne. Presne som vedela kedy mám tlačiť. Mala som aj silu na tlačenie, keďže ma kontrakcie nevyšťavili. A najlepšie na tom všetkom bolo to, že som vôbec necítili šitie. Čo iné tak strašne opisujú. Ja som cítila len ako mi nitku prevliekajú. Rýchlo som sa potom zotavila. Po tých 2 hodinách ležania som chodila a behala ako laň :-D Takže odporúčam všetkým.
Ja som rodila s EPI, bola som nad mieru spokojná, aj s personálom (Bánovce nad Bebravou), dopichovali mi ju dvakrát. Po pôrode som nemala žiadne komplikácie. Môžem len ďakovať.
Prvé dieťa som mala v 20-tich a nejako som neriešila pôrodné bolesti. Brala som to tak, že to proste musím vydržať. A bolo to hrozné. Ale pri druhom pôrode som si dala epidurálku a neľutujem. Mimochodom, druhé dieťa som mala po 10-tich rokoch.
Pichli mi dve dávky a pôrod som si doslova užívala. Necítila som ani šitie po pôrode a po dvoch hodinách som už mohla "behať". Len sestričky ma museli krotiť aby som sa šetrila. Takže ja za seba určite odporúčam! :wink:
Ja som celé tehotenstvo uvažovala, či si mám dať epi alebo nie. Nakoniec som sa rozhodla, že to dám bez... A vôbec neľutujem. Síce, boli to veľké bolesti, ale aj napriek tým bolestiam som to prekonala a keď som po prvýkrát uvidela dcérku, tak na tie bolesti som ani nepomyslela.
Takže v budúcnosti, keď budem opäť rodiť, tak určite tiež bez epidurálky. Sme ženy, sme silné. :-)
Ja som sa veľmi pomaly otvárala, bola som veľmi unavená, vyčerpaná, až ma triaslo. Najprv som EPI nechcela, no nakoniec som sa len predsa rozhodla využiť. A dobre som urobila. Pichali mi postupne 3 dávky, cca po troch hodinách. Tlačiť som vedela, lebo som cítila tlaky. Nakoniec ma museli na sále hneď aj čistiť, takže nebolo treba celkovú anestéziu a šitie som necítila. Lekárka sa ešte s primárom smiala, že vraj všetky ženy sú po pôrode K.O. a ja som akoby ožila. Bála som sa vedľajších účinkov, hlavne bolesti hlavy, lebo som migrénička, no nakoniec sa žiadne negatíva nešťastie neprejavili.
Môj názor, ak sa bojíte pôrodu, bolesti a zle ju znášate, určite pomôže oddýchnuť a uvoľniť sa.
Dala by som si ju pichnúť znovu. Mala som tri dávky, každá účinkovala cca 2 hodiny, možno o niečo menej. Pichli jednu, keď prestala účinkovať a do pôrodu bol ešte čas, pichli druhú. Keď pomaly prestávala účinkovať druhá dávka, skontrolovali postup pôrodu a zhodnotili, že ideme na to. Epi mi na samotný pôrod už nedali, aby som vedela správne tlačiť, aby som cítila kontrakcie. Malý bol asi na 4 zatlačenia vonku. Čiže bolesti, alebo skôr tlak, netrval dlho. Tretiu dávku mi pichli, keď išli zašívať, čiže ani na to nemám negatívne spomienky, nič som necítila. Dúfam, že budem mať také šťastie a taký super pôrod aj pri druhom bábätku.
Ja som nad EPI váhala takmer do posledného dňa, ale nakoniec som sa rozhodla, že si ju dám. Mala som veľké bolesti, otvárala som sa a bábo nezostupovalo do pôrodných ciest. Sestričky tvrdili, že nemám pravidelné kontrakcie, tak doktora volať nebudú a mám vydržať do rána. Rodiť sa podľa nich nedalo, tak ani EPI mi nechceli dať. Nakoniec som trošku urobila bengál, že to mám zaplatené a mám veľké bolesti tak nech mi ju dajú. Po EPI nastala neskutočná úľava. Keď prišiel doktor, už som bola vysmiata ako slniečko. Pustili mi plodovú vodu, dali nejakú injekciu a zrazu začali všetci pobehovať, niekde volať a ani neviem ako už som ležala na stole a robili mi akútnu sekciu. Môj drobček mal pupočnú šnúru okolo krku a ramena, preto nezostupoval do pôrodných ciest. Každou kontrakciou sa škrtil. Keby som sa nedomáhala aby mi dali EPI a čakala do rána ako ma odbíjali sestričky, moje bábo by tu nebolo.
Ja som mala prvý pôrod bez nej a druhý s ňou. Je to veľký rozdiel! Ja mám aj miernu skoliózu, čo som sa dozvedela až ked mi ju anesteziológ pichal na druhýkrát, ale super zabrala a je to neporovnateľné s ňou a bez nej.
To je ako u zubára. Niekto si radšej dá umŕtviť a trpieť nebude. Druhý to radšej vydrží a potom si ponadáva na zubára.
Epidurál som dostala po 14tich hodinách bolestí. Bola to neskutočná úľava. Chvíľku som si oddýchla, potom mi pustili vodu a onedlho som šla rodiť. Pôrod bol super 😊 Potom asi po 3 hodinách ma chvíľku bolela hlava, ale rýchlo to prešlo.
Moja skúsenosť s epidurálnou analgéziou je žiaľ negatívna. Dala som si ju pichnúť pri prvom pôrode, lebo som mala bolesti celú noc a potrebovala som sa vyspať. Avšak, zabrala mi iba na polovicu tela a tesne pred pôrodom som už nedokázala chodiť. Od pŕs dole som nič necítila a ani tie tlaky. Nič. Takže tlačenie bolo na rýchlo a na ,,prázdno,, keďže som nič necítila, ale malému padali ozvy, takže aj sestrička mi fajnovo poskákala po bruchu. Petechie som mala do polovice tela. Nohy som si necítila ešte večer. Ledva som prešla na wc. Ako ochrnutá. Nikdy viac, aj malý bol spavejší a mal zlý apgar.
Ja môžem odporučiť. Mne určite zabrala a bola to veľká úľava po 5 hodinách s kontrakciami bez Epi. Prvý pôrod bol bez a druhý som mala s epidurálom a rozhodne to bol rozdiel.
Jediné, čo má trápilo, mala som po pôrode asi pol roka problém s chrbticou. Strašne ma trápila krížová časť chrbta počas spánku. Ale nemuselo to byť spôsobené epidurálom, keďže sestra rodila bez a tiež mala taký problém ako ja :-)
Tak ja nemám s epi dobré skúsenosti. Mala som veľmi dlhý pôrod, epi som si dala pichnúť 2-krát. Prvýkrát mi super pomohla, kontrakcie som takmer necítila. Žiaľ, po 3 hodinách mi prestala účinkovať. Dala som si pichnúť ďalšiu, ale vôbec mi nezabrala. Mala som príšerné bolesti, necítila som tlaky na konečník a tak som ani nevedela, kedy mám tlačiť. Sestričky mali múdre reči, že vraj keď mám epi, nemôže ma to bolieť. Áno, aj ja som si to myslela, ale naozaj, keď už išlo do tuhého, ani epi nezaberala :)
Ja mám len dobré skúsenosti s Epi a dala by som si ju zas, aj keď u nás bola asi najdrahšia na Slovensku, stálo to za to.
Mala som šťastie aj na perfektnú anesteziologičku, celý pôrod ma držala za ruku. Epi mi nespôsobila vôbec žiadne ťažkosti ani problémy, všetko bolo v poriadku aj u mňa, aj u malej. Takže ja jednoznačne odporúčam.
Neviem si predstaviť aké strašné by to muselo byť rodiť bez Epi. Keďže pokiaľ mi ju nepichli, som myslela že umriem..Potom sa bolesti zmiernili, nabrala som silu a porodila krásnu zdravú dcérku :-)
Pôvodne som chcela rodiť bez EPI, ale po 6 hodinách kontrakcií som si ju nakoniec dala pichnúť, kedže som ledva stála na nohách. S EPI bol pôrod úplne super. Nič som necítila, samozrejme okrem toho povestného "tlaku na konečník" kedy som vedela, že mám tlačiť.
Avšak super pôrod si vyžiadal daň počas šestonedelia, kedy ma trápili točenia v hlave, nechutenstvo a malátnosť. Chodila som k neurologičke, ktorá žiaľ kvôli kojeniu nemohla pre mňa urobiť viac ako mi poradiť piť každý deň colu a kávu. Podľa neurologičky dôvodom tohto stavu bola práve zle pichnutá EPI, kde sa mi zasekol niekde pravdepodobne nerv. Po pár týždňoch však našťastie prešlo. Avšak keď mi bývalo zle a nevládala som držať svoju dcérku na rukách, resp. bála som sa, že mi nebodaj vypadne z rúk som prisahala, že EPI nikdy viac :-D
Moja skúsenosť je jednoznačne super... Po 24 hodinách bolestí som konečne dostala epidurál a každá kontrakcia bola stále slabšia a slabšia a nakoniec som necítila absolútne nič. Zavedenie epi som vôbec necítila. Taktiež ma upozornili, že epi nemusí účinkovať, pretože mám skoliozu. Pri samotnom tlačení som cítila iba tlak, ale tak som vedela, kedy treba zatlačiť.
Ak by som si pôrod ešte chcela zopakovať, rozhodne bude s epi.... ;-)
Mne vôbec nezabrala. Dokonca ani pôrodná dávka, pri ktorej mi chceli robiť cisársky. Museli ma uspať. Tak mamičky, aby ste vedeli, že aj toto sa môže stať :-|
To sa nedá porovnať..rodila som syna bez EPI a dcéru s epidurálkou a to sa nedá porovnať. Pri synovi som bola hotová a veľmi zle som bolesti znášala a pri dcére to bolo v pohode. Tlaky sa dali predýchať a skôr tie veľké tlaky boli až na konci..a tie už boli predzvesťou konca, čiže pôrodu.
Ak by som si mala niekedy vybrať, tak beriem znova epidurál,..(ale už si nevyberiem, lebo vek a naše 2 detičky nám bohate stačia.. :-D :-D :-D )
4 ľudia považujú za užitočné
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu