Šestonedelie a prvé mesiace života bábätka si často idealizuje nielen spoločnosť, ale i samotné nastávajúce mamičky. V skutočnosti však obdobie krátko po pôrode nemusí pôsobiť ako prechádzka ružovou záhradou – okrem toho, že si istými zmenami prejde aj telo, nepríjemne môže prekvapiť i duša. Ako sa starať o psychiku po pôrode a aké signály ti môžu dávať najavo, že čosi nie je v poriadku? To sa dozvieš v našom článku.
Zatiaľ čo tzv. baby blues zvykne odznieť samo, popôrodná depresia si už vyžaduje odbornú pomoc.
Duševné zdravie po pôrode
Príchod bábätka na svet predstavuje pre novopečenú maminku veľký šok, a to i vtedy, ak bolo dieťatko dlho očakávané a vytúžené. Jej potreby idú do úzadia a sústredí sa na naplnenie potrieb dieťaťa. Už v prvých dňoch preto môže zápasiť s rôznorodými pocitmi – od strachu, cez pochybnosti, či stať sa matkou bol správny krok, až po zúfalstvo, psychické vyčerpanie a beznádej. Tieto stavy sa nadovšetko môžu pravidelne striedať s kratšími či dlhšími okamihmi šťastia a radosti, čo ešte viac vyvoláva zmätok v duši.
Samozrejme, môže sa stať, že teba tieto stavy obídu. No rovnako môže nastať i scenár, kedy sa stanú súčasťou tvojich dní a ich intenzita bude gradovať. Hormonálne zmeny, telesný diskomfort, nedostatok spánku či málo času na psychohygienu totiž spoločne vytvárajú predpoklad na narušenie vyrovnaného psychického stavu. Aj preto rôzne stupne psychickej nepohody zaznamená po pôrode viac ako 80 % žien.
Baby blues
Popôrodné blues alebo tzv. baby blues je názov pre najmenej závažnú formu psychického zmätku alebo diskomfortu počas šestonedelia. Sú preň charakteristické plačlivé stavy, ktoré prichádzajú bez zjavnej príčiny a môžu ťa prekvapiť ako vo chvíľach výraznej únavy a citového vypätia, tak i v okamihoch, ktorým predchádzali pohoda a pokoj.
Ide o kratšie a rýchlo pominuteľné epizódy, ktoré sú často vystriedané radostným odhodlaním čeliť novým materským povinnostiam. Ak sa objavujú len v kratšom časovom horizonte, teda v prvom týždni šestonedelia, a nemáš pocit, že by výrazne obmedzovali tvoje prežívanie, nie je potrebné vyhľadať pomoc. Zvyčajne tak ako prišli, tak i odznejú.
O niečo iné je to v situácii, ak by baby blues prichádzali opakovane aj v druhej polovici šestonedelia a znepríjemňovali by tvoje prvé chvíle s bábätkom, prípadne by sa časom stupňovali alebo by trvali čoraz dlhšie. Vtedy je vhodné sa o týchto stavoch niekomu zdôveriť – buď partnerovi, blízkej kamarátke, alebo pokojne aj dule.
Pôrodná trauma
Špecifickým psychickým problémom po pôrode je i posttraumatická stresová porucha alebo tzv. popôrodná trauma vychádzajúca z nepríjemného a stresujúceho zážitku, ktorým si žena prešla na pôrodnej sále. Typickým príznakom sú flashbacky, ktoré sa neustále objavujú v mysli, pričom môže ísť o vety, ktoré počas pôrodu zazneli, alebo konkrétne úseky traumatizujúcich spomienok.
Popôrodná trauma vedie k neustále vynárajúcim sa pocitom smútku, zlyhania a sebaobviňovaniu. Tieto emócie pramenia zo skutočnosti, že sa pôrod ubral smerom, kde nad ním žena nemala kontrolu, prípadne z mylnej domnienky, že je to celé vlastne jej vina a ako žena alebo matka zlyhala.
Viac sa pôrodnej traume venujeme v našom samostatnom článku:
O popôrodnej depresii sa dá hovoriť už vtedy, ak sa k pocitom zahltenia, vyčerpania a smútku pridajú aj iné príznaky, ktoré pretrvávajú viac ako 3 týždne – nechutenstvo, beznádej, citová vyprahnutosť, pokles energie, nespavosť či, naopak, nadmerná spavosť.
Popôrodná depresia má množstvo škál a je pomerne ťažké ju zadefinovať, pretože u každej ženy sa môže prejavovať špecificky. Každopádne tu platí, že dlhodobé emočné vypätie, z ktorého už niekoľko týždňov nevieš nájsť cestu von, netreba podceňovať. Čím skôr sa tieto stavy podchytia, o to nižšia je šanca, že sa rozrastú do závažnej psychickej poruchy.
Príznaky popôrodnej depresie by ťa mali nasmerovať k vyhľadaniu pomoci a jednou z dostupných možností je napríklad psychoterapia. K akým témam ťa môže rozhovor so psychoterapeutom nasmerovať, sa dozvieš v našom článku, v ktorom sa popôrodnej depresii venujeme detailnejšie:
Popôrodná psychóza, ktorej sa kedysi hovorilo aj laktačná psychóza, predstavuje najzávažnejší stav s najväčšími rizikami ako pre ženu, tak i pre bábätko a ich vzájomný vzťah. Je to psychický problém, počas ktorého už žena nedokáže odhadnúť hranicu medzi vlastnými obavami a realitou. Sú pre ňu príznačné silné úzkosti, ktoré živia nerealistické strachy zasahujúce do každého okamihu jej bytia.
Popôrodná psychóza je, našťastie, veľmi výnimočná, no o to viac potrebuje zásah odbornej sily – či už psychiatrickej pomoci, medikamentóznej liečby, alebo potreby hospitalizácie. Raritné nie sú ani stavy, kedy už žena stráca kontrolu nad svojím konaním a podlieha myšlienkam ublížiť sebe alebo dieťatku.
Viac o popôrodnej psychóze píšeme v našom samostatnom článku:
Nepripúšťať si nevyžiadané rady – poznámky okolia, hoci môžu byť myslené dobre, dokážu v tej nesprávnej chvíli poriadne rozhodiť. Snáď nikto nie je vystavený komentárom a nevyžiadaným radám v takej miere ako čerstvé mamičky. S prvými náznakmi nevyžiadaných poznámok sa stretneš už v tehotenstve, a preto sa posnaž vopred sa voči nim obrniť. Či už sa to bude týkať starostlivosti o dieťatko, tvojej postavy, výberu kočíka alebo (ne)dojčenia, môžeš si byť istá, že ľudia vopred nepremýšľajú nad tým, aký dopad ich slová na teba môžu mať. V prípade, že by ti počúvanie poznámok rodiny či širšieho okolia pravidelne kazilo náladu, neváhaj im to povedať a ohradiť sa.
Neočakávať, že láska k dieťatku príde ihneď – tu by sa dalo povedať len jediné: Láska nie je na rozkaz. I napriek tomu, že sa na dieťatko v tehotenstve bytostne tešíš, euforický prílev lásky ťa nemusí opantať už na pôrodnej sále. Každá žena je iná a zatiaľ čo jedna mamička sa skutočne zamiluje do svojho dieťaťa už na prvý pohľad, množstvo iných tento okamih pocíti až o pár týždňov po pôrode. Nech už bude tvoja skúsenosť akákoľvek, neznamená to, že si lepšia alebo horšia matka. Puto matky a dieťaťa je síce jedinečné, no predsa len je to vzťah. A všetky vzťahy sa budujú postupne.
Neidealizovať si blížiaci sa pôrod – idealizovať si zážitok, ktorý je charakteristický svojou premenlivosťou a vrtkavosťou, nie je práve najlepší nápad. Jedna vec je urobiť si predstavu o tom, čo chceš a čo nechceš, no druhou stránkou – omnoho nebezpečnejšou, je mať detailné a nemenné predstavy, ako bude tvoj pôrod prebiehať. Áno, psychika a pozitívne nastavenie mysle urobia veľa, no vždy sa priprav i na možnosť, že sa nie všetky tvoje predstavy naplnia. Vyhneš sa tak výčitkám či pocitu zlyhania, ktorým sa maminky často konfrontujú práve v prípadoch, ak sa pri pôrode vyskytne niečo, s čím nepočítali a čo narušilo ich plány. Priebeh pôrodu, nech už bol akýkoľvek namáhavý a odlišný od tvojich predstáv, nesvedčí o tom, či si dobrá alebo zlá matka.
Žiadne porovnávanie – určite príde mnoho chvíľ, kedy budeš mať pocit, že si v porovnaní s ostatnými maminami tá, ktorá v niečom „zaostáva“. Možno ťa k týmto domnienkam privedie neustále plačúce bábätko, tvoja postava, hádka s partnerom či zanedbaná domácnosť. Môžeš si však byť istá, že príchod bábätka na svet je obrovským šokom pre všetky ženy a každá z nich z času na čas zápasí s pocitom, že niečo nezvláda. Rozhodne preto never tomu, čo nájdeš napríklad na sociálnych sieťach, nikdy nevieš, čo predchádzalo konkrétnej fotke a či ju čerstvá maminka nepridávala na internet s rovnakým, dokonca ešte horším pocitom beznádeje.
Požiadať o pomoc nie je hanba ani zlyhanie – či už ide o pomoc s domácnosťou, varením alebo starostlivosťou o bábätka, nemôžeš to vnímať ako náznak vlastnej neschopnosti. Tvoje telo si po pôrode prechádza výraznými zmenami, ktoré ťa oberajú o sily, a preto je prirodzené, že nedokážeš plnohodnotne fungovať vo všetkých životných oblastiach. Určite preto na seba nevyvíjaj nátlak a nesnaž sa všetko stihnúť a urobiť na 100 %.
V ťažkých chvíľach môžeš využiť krízovú linku – možno sa po pôrode nebudeš mať s kým porozprávať a možno ti tvoje problémy prídu tak absurdné, že ani nebudeš vedieť, komu z tvojich blízkych by sa s nimi mala zveriť. A možno sa o to i pokúsiš, ale narazíš na poznanie, že ti nik nerozumie. Môžeš si byť istá, že presne v týchto chvíľach môžeš nájsť oporu na krízových linkách, ktoré poskytujú psychologickú pomoc. Preto, nech už bude akákoľvek denná či nočná hodina, nebuď na svoje ťaživé pocity sama. Dispečeri na týchto linkách sú školení na to, aby s tebou vedeli viesť profesionálny, no zároveň ľudský rozhovor.
Priprav sa na zmenu, aj keď nie si prvorodička – často si viacrodičky myslia, že už z príchodu druhého bábätka na svet nebudú také prekvapené. Realita im však môže dokázať opak. K staršiemu dieťaťu pribudne súrodenec a obaja sa budú dožadovať maminej pozornosti. Rozloženie síl, lásky a starostlivosti o viac detí je rovnako náročné, ako príchod z pôrodnice s prvým bábätkom.
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.