Bonding

Bonding po narodení dieťaťaBonding - väzba po pôrode32, nalepenie sa. Je pokračovaním a posilnením vzťahu matky a otca s dieťaťom z prenatálneho obdobia. Jedná sa o posilnenie vzájomného emočného naladenia a biologicky prirodzeného a intuitívneho správania novorodenca1, matky a otca.

Veľké okrúhle oči, pohľad, zvuky, plač, mäkká koža bábätka a jej vôňa podporujú kontaktnú väzbu. Slúži k tomu, aby si bábätko udržalo matku vo svojej blízkosti. Pôrodné a popôrodné hormonálne zmeny a fyzický kontakt silne podporujú vznik láskyplného vzťahu dieťaťa k rodičom a rodičov k dieťaťu, rozbehnutie a udržanie laktácie. Bonding slúži na vytvorenie raného kontaktu rodičov s bábätkom počas prvých hodín a dní po pôrode. Do značnej miery ovplyvňuje spôsob, akým sa matka bude v budúcnosti o dieťa starať.

Bonding možno vykonávať aj po narodení nedonoseného dieťaťa pomocou klokankovania. Napomáha totiž naštartovaniu laktácie a teda aj dojčeniu predčasne narodených detí .

Bondingu napomáha položenie novorodenca na nahú kožu matky tak, že dieťa leží na jej bruchu a hlavičku má na jej prsiach. Potom sú obaja dohromady zakrytí teplou prikrývkou. Tento kontakt novorodenca1 upokojuje, umožňuje mu matku spoznať všetkými zmyslami a udržiava ho v teple. V prvých minútach po pôrode sa ničím nerušené bábätko nachádza v stave pokojnej bdelosti. Vtedy neplače a uprene hľadí matke do očí a túli sa k jej prsiam. Pomaly sa presúva k bradavke, ovoniava ju, olizuje a smeruje tak k samoprisatiu. Skôr ako k nemu dôjde, môže trvať aj 30 minút až hodinu. Potom bábätko obvykle zaspáva.

Preto je dôležité ponechať matke a dieťaťu po pôrode súkromie a je veľmi vhodné odloženie rutinných procedúr, ako sú meranie, váženie a očistenie dieťaťa, podanie injekcie vitamínu K, na neskoršiu dobu, minimálne o hodinu, dve, ale aj o celý deň. Potom je ich možné vykonávať v tesnej blízkosti matky, neoddeľovať ju od bábätka.

Ďalším dôležitým prvkom je dotýkanie sa bábätka. Hladenie je nielen príjemné, ale tiež stimuluje novorodenca k pravidelnému dýchaniu. Nemožno opomenúť ani pozerania sa na bábätko. Počas prvej hodiny po pôrode má novorodenec oči široko otvorené (za predpokladu, že v miestnosti nie je ostré svetlo) a vidí práve na dĺžku od matkinej bradavky k jej očiam. Novorodenec tiež vie odlíšiť hlasy svojich rodičov (a dokonca aj súrodencov) od ostatných. Je dôležité aj rozprávanie na bábätko - upokojuje ho to a pomáha mu sa cítiť doma.

A čo keď bonding s maminkou ihneď po pôrode nie je možný?

Môžu ale nastať situácie, kedy z lekárskeho hľadiska nie je možný kontakt matky a dieťaťa ihneď po pôrode. V prípade cisárskeho rezu60 by bábätko malo byť priložené aspoň na pár minút k tvári mamičky. Potom by malo byť ponechané nahé na hrudi oteckovi. Ak nie je možné ani to, neznamená to, že na vytvorenie kontaktnej väzby nemôže dôjsť, lebo tá sa vytvára aj počas nasledujúcich dní, týždňov až mesiacov, predovšetkým s pomocou ďalších prostriedkov kontaktného rodičovstva1. Tieto prostriedky pomáhajú aj s upevňovaním kontaktného vzťahu rodičov s deťmi, s ktorými bonding prebieha ideálne.

Výhody bondingu a plného rooming - inu

Plný rooming - in znamená, že je dieťa nosené, spí spoločne s matkou a neleží v postieľke vedľa matkinej postele.

  • Dieťa menej plače, je spokojnejšie, pretože je na jeho potreby reagované rýchlo, skôr ako sa rozplače.
  • Dieťa sa skôr naučí rozlišovať deň a noc, pretože je nablízku matke, ktorá sa snaží spať za tmy, v noci.
  • Matka máva menej problémov s dojčením, pretože môže dojčiť 11 často, na požiadanie.
  • Dieťa bude mať žltačku s nižšou pravdepodobnosťou z dôvodu častejšieho dojčenia.
  • Matka si lepšie oddýchne, pretože má svoje dieťa nablízku a vidí, že je spokojné a v poriadku.
  • Personál pôrodnice sa nemusí sústrediť na novorodenca a môže sa plne venovať matke, poskytnúť jej starostlivosť a psychologickú podporu.
  • Matka bude mať popôrodnú depresiu s nižšou pravdepodobnosťou, pretože má po pôrode väčšiu dôveru vo svoje schopnosti sa o dieťa postarať, lepšie zvláda stresové situácie.

Viac o bondingu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. William Sears, Martha Sears: Kontaktní rodičovství
  2. Michaela Mrowetz, Ivana Antalová a Gauri Chrastilová: Bonding - porodní radost.
  3. https://www.mamila.sk/clanky-o-dojceni/prve-dojcenie-po-porode/
  4. http://porodniradost.blogspot.cz/

Hodnotenia a skúsenosti s bondingom

Máš skúsenosť s bondingom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
monhla  26. okt 2013

Raz nie, raz áno

Prvú dcérenku mi priniesli po pôrode už v perinke a podľa sestričky vraj ani piť nechcela :-/ Našťastie práve vtedy dorazil manžel, ktorý pôrod nestihol a malinkú mi priložil on - odvtedy sme mali doma závisláčku :-D

Pri pôrode druhej dcérenky už manžel bol a tak bol personál "milší" a spýtali sa ma, či chcem bábenko priložiť hneď po pôrode. Bol to neopísateľný pocit, cítiť to malinké telíčko na mne. Hneď som zabudla na bolesť a trápenie a vytešovala som sa z dcérenky spolu s mojím manželom. Škoda, že mi ju nechali len krátko. Prvé kojenie bolo až po lekárskych procedúrach opäť s perinkou. Keď sestrička zahlásila, že sa nechce prisať, už som sa len usmiala a pozrela na manžela. Malá sa vďaka nemu prisala a kojíme dodnes.

Vždy som rodila v noci po druhej ako jediná na oddelení a aj tak personál "nemá čas". Je to škoda :-(

Kiež by každej mamičke bolo umožnené priloženie dieťatka hneď po narodení a na dlhšiu dobu.
zuzigirl  24. okt 2013

Slzy sa mi tisnú do očí

Práve spomínam na náš bonding... Ako sa Mia narodila, vydala svoj prvý hlások... Po tom, ako ju pôrodna asistentka trošku poutierala, už aj putovala na moju hruď. Mňa osobne pôrod - teda moment, kedy sa Mia narodila - a bonding priviedli do stavu, kedy som sa okrem: "Kukni, aká je krásna a je naša," nezmohla na nič. Iba som sa na ňu pozerala a nechápala, že narástla v mojom bruchu. Celý čas nevydala ani hlások, spokojne si ležkala. Skutočne sme si vychutnávali tie prvé momenty. Ona si nás obzerala, oddychovala po jej náročnej ceste na tento svet.

V nemocnici neplačkala za tie 4 dni ani raz, bola celý čas so mnou na izbe. Ja som popôrodnu depresiu nemala, Mia nemala žltačku. Dojčenie je od začiatku bezproblemové. Nedokážem ju nechať plakať ani chvíľočku, reagujem na každú jej požiadavku. Nechcem tvrdiť, že je to len bondingom, ale určite má veľký podiel na mojom správaní sa k nej.

Úžasný a nezabudnuteľný zážitok!
13 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke