Počula si už o vyrovnávacej dávke? Mnoho mamičiek na Slovensku tento príspevok nepozná, tým pádom ani nevedia, že by naň mohli mať v tehotenstve alebo v prvých mesiacoch materstva nárok. Akých nastávajúcich maminiek sa vyrovnávacia dávka týka a aké podmienky musia splniť, aby ju mohli poberať? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.
Vyrovnávaciu dávku môžeš poberať v tehotenstve aj v materstve.
Čo je to vyrovnávacia dávka?
- Vyrovnávaciu dávku môžu po splnení istých podmienok poberať:
- zamestnané tehotné ženy,
- zamestnané matky, ktorých dieťa ešte nedosiahlo vek 9 mesiacov.
- To znamená, že vyrovnávaciu dávku môže poberať len žena – zamestnankyňa, ktorá je zároveň nemocensky poistená.
- Vezmime si situáciu, že zamestnaná tehotná žena alebo zamestnaná matka, ktorá má doma dieťatko mladšie ako 9 mesiacov, pracuje v podmienkach, ktoré nie sú vyhovujúce pre jej stav. Môže napríklad ísť o prostredie, kde je nadmerný hluk, chlad či teplo, kde prichádza do kontaktu s istými chemikáliami či so žiarením, ktoré potenciálne môže ohroziť jej zdravotný stav alebo priebeh tehotenstva. Zamestnávateľ je takúto ženu povinný preradiť na inú pozíciu, no zákon mu už neurčuje, aby zostali zachované aj platové podmienky ženy. Ak je „nová“ pracovná pozícia platená horšie, žena si môže v Sociálnej poisťovni požiadať o tzv. vyrovnávací príspevok.
- Definíciu vyrovnávacieho príspevku teda možno zhrnúť nasledovne: Ide o peňažnú mesačnú dávku, ktorá vyrovnáva vzniknutý rozdiel v mzde tehotným zamestnankyniam alebo zamestnaným matkám s dieťaťom mladším ako 9 mesiacov po preradení na nižšie platovo ohodnotenú, ak ich predchádzajúce pracovné podmienky neboli vyhovujúce a mohli byť rizikové pre ich stav.
- Zoznam prác zakázaných tehotným ženám a taktiež ženám po pôrode upravuje nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 272/2004 Z. z..
- Vyrovnávacia dávka spadá pod príspevky vyplácané z nemocenského poistenia. Jej výška sa počíta z rozdielu mesačných vymeriavacích základov v predchádzajúcej a novej pracovnej pozícii. Výška vyrovnávacej dávky je:
- 55% z rozdielu medzi mesačným vymeriavacím základom a vymeriavacím základom, z ktorého zamestnávateľ za teba platí poistné na nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch po preradení na inú prácu.
- 55% z rozdielu medzi pomernou časťou mesačného vymeriavacieho základu určeného a vymeriavacím základom, z ktorého zamestnávateľ za teba platí poistné na nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch po preradení na inú prácu, ak by si v kalendárnom mesiaci, za ktorý máš nárok na vyrovnávaciu dávku, nevykonávala počas celého kalendárneho mesiaca prácu.
- Zjednodušene povedané – výška vyrovnávacieho príspevku predstavuje 55% z rozdielu, ktorý po preradení na horšie platenú pozíciu vznikol.
- Poskytovanie vyrovnávacej dávky má aj vplyv na určenie rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky tvojej materskej. Ak si bola preradená na inú prácu a na základe toho sa ti poskytovala vyrovnávacia dávka, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského sa zisťuje ku dňu tohto preradenia, teda nie ku dňu vzniku nároku na materské.
Kedy ti vzniká nárok na vyrovnávaciu dávku v tehotenstve alebo v materstve?
- V priebehu tehotenstva – ak si bola preradená na inú pozíciu s nižším platom z dôvodov:
- pôvodná pracovná pozícia nie je podľa oficiálnych nariadení vhodná pre tehotné ženy,
- tvoj gynekológ ti vystavil potvrdenie, že pôvodná pracovná pozícia ohrozovala tvoje tehotenstvo.
- Počas prvých 9tich mesiacov veku dieťaťa – ak si bola preradená na horšie platenú pracovnú pozíciu z dôvodov:
- pôvodná pozícia nie je podľa záväzných nariadení vhodná pre matky do konca 9. mesiaca po pôrode,
- tvoj lekár ti vystavil posudok, že pôvodná pozícia ohrozovala tvoje zdravie alebo materstvo (môže ísť napríklad o dojčenie, pretože ani počas tohto obdobia by si nemala byť v styku s niektorými chemikáliami, atď…)
- Vo všeobecnosti sa teda dá povedať, že nárok na vyrovnávaciu dávku ti vzniká vtedy, ak v práci dosahuješ nižší príjem bez tvojho zavinenia.
- Zároveň však tvoj pracovný pomer musí pretrvávať – vyrovnávacia dávka sa môže poberať iba počas preradenia. Nárok na vyrovnávaciu dávku ti vznikne odo dňa preradenia na inú prácu. Vyrovnávacia dávka býva za celý kalendárny mesiac, a to aj vtedy, ak si bola preradená na inú prácu počas kalendárneho mesiaca alebo sa tvoje preradenie skončilo počas kalendárneho mesiaca.
- Po priznaní nároku na vyrovnávaciu dávku sa dávka vypláca do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý ti príspevok patrí, v lehote určenej Sociálnou poisťovňou. Vyrovnávaciu dávku môžeš dostať vyplatenú na účet v banke alebo v hotovosti na adresu tvojho trvalého pobytu prostredníctvom Slovenskej pošty, a.s.
Ako požiadať o vyrovnávaciu dávku?
Vyrovnávacia dávka nie je poskytovaná automaticky, žena o ňu musí požiadať nasledovným spôsobom:
- 1. Vystavenie žiadosti o vyrovnávaciu dávku lekárom
Ako prvé navštív svojho gynekológa, ktorý ti vystaví tlačivo Žiadosť o vyrovnávaciu dávku. Napíše tam dôvod preradenia na inú pracovnú pozíciu a tiež aj dátum pôrodu (ak ide o tehotnú ženu, napíše predpokladaný termín pôrodu, ak ide o matku s najviac 9mesačným dieťaťom, napíše dátum jeho narodenia). V prípade, že vyrovnávací príspevok budeš žiadať v dvoch alebo vo viacerých zamestnaniach, potrebuješ pre každú prácu samostatné tlačivo.
Na druhej strane žiadosti nájdeš sekciu „Vyhlásenia zamestnankyne.“ Túto časť vypĺňaš ty.
- 3. Žiadosť potvrdí tvoj zamestnávateľ
S vyplnenou žiadosťou pôjdeš k svojmu zamestnávateľovi, ktorý je musí potvrdiť.
- 4. Žiadosť doručíš Sociálnej poisťovni
Po splnení všetkých týchto krokov doručíš tlačivo Sociálnej poisťovni, ktorá ju bude posudzovať. Avšak pozor, musíš si pozrieť firemné sídlo tvojho zamestnávateľa a poslať žiadosť do príslušnej pobočky v mieste tohto sídla. Adresa tvojho trvalého pobytu tu nezohráva žiadnu úlohu.
Kedy ti zaniká nárok na vyrovnávaciu dávku?
Zamestnaným tehotným ženám zaniká nárok na vyrovnávací príspevok:
- dňom, kedy sa skončilo preradenie na náhradnú pracovnú pozíciu,
- dňom nástupu na materskú dovolenku,
- dňom ukončenia tehotenstva potratom.
Pracujúcim matkám s dieťaťom mladším ako 9 mesiacov zaniká nárok na vyrovnávaciu dávku:
- uplynutím deviatich mesiacov od pôrodu,
- v deň, kedy sa skončilo preradenie na náhradnú pracovnú pozíciu,
- smrťou dieťaťa.
Najčastejšie otázky o poberaní vyrovnávacej dávky
- Je vyrovnávacia dávka vyplácaná tak, že je už rovno zahrnutá v mojom plate?
Nie, pretože tvoja mzda, ktorú každý mesiac dostávaš, je vyplácaná tvojím zamestnávateľom, zatiaľ čo vyrovnávací príspevok je vyplácaný Sociálnou poisťovňou. Každomesačný plat aj vyrovnávacia dávka ti teda budú chodiť na účet zvlášť.
- Musela som si skrátiť úväzok, pretože som v práci jednoducho nevládala. Môj gynekológ mi ale odmietol vydať potvrdenie, že mi plný úväzok škodí. Mám nárok na vyrovnávací príspevok?
V tomto prípade sa dá povedať, že zmena pracovného úväzku nastala z tvojej vôle, preto ti nárok na vyrovnávací príspevok, žiaľ, nevzniká. Muselo by ísť o preradenie na inú pozíciu, ktoré je odporúčané buď lekárom, alebo z dôvodu, že šlo o prácu, ktorú tehotná žena nemôže vykonávať.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová
Mohlo by ťa zaujímať
Čo vybaviť pred narodením dieťaťa
Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.
Tehotenské sa u nás zaviedlo pomerne nedávno a možno aj preto o ňom mnoho nastávajúcich maminiek ani netuší. Kto má na tehotenské nárok, aká je jeho výška a kde oň môžeš požiadať? To sa dozvieš v našom článku.
Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku
Končí sa mi materská a prechádzam na rodičovskú dovolenku. Čo mám v takom prípade robiť? Ako je to s odvodmi a kde všade musím tento prechod nahlásiť? Toto sú otázky, ktoré si kladie mnoho mamičiek, ktoré z materskej pokračujú na rodičovskú dovolenku. Čo všetko musíš urobiť, aby si bola vedená ako matka na rodičovskej dovolenke a ako sa žiada o rodičovský príspevok? To sa dozvieš v našom článku.
Viac o tehotenstve a materstve na Modrom koníku
- Tematické skupiny
- V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti ako ty. Pokojne sa ich môžeš opýtať, čo zariaďovali pred narodením dieťaťa ony, pretože nik ti neporadí lepšie ako ten, kto si celým procesom vybavovačiek nedávno prešiel, prípadne si ním práve prechádza.
- Tematické skupiny
- Odborné poradne
- Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.