Tehotenské štipendium

Tehotenské štipendium myslí aj na tie nastávajúce mamičky, ktoré stále navštevujú strednú alebo vysokú školu a nemajú nárok na tehotenské z nemocenského poistenia. Si študentka a čakáš bábätko? Poď si prečítať, o koľko si môžeš prilepšiť a ako tehotenské štipendium môžeš získať.
Kto má nárok na tehotenské štipendium?

Ak spĺňaš podmienky, o tehotenské štipendium si môžeš požiadať priamo na škole, v ktorej študuješ. Zdroj: Shutterstock

Čo je to tehotenské štipendium

  • Ide o mesačný peňažný príspevok pre dospelé tehotné študentky, stredných a vysokých škôl, ktoré nie sú nemocensky poistené a nevzniká im tým pádom nárok na tehotenskú dávku zo Sociálne poisťovne. Jeho výška je jednotná pre všetky študentky a predstavuje 200€.
  • Tehotenské štipendium vypláca škola, na ktorej študentka študuje, a dostáva ho aj v mesiacoch júl a august – teda v mesiacoch, počas ktorých je stále pred úradmi vedená ako študentka, no fyzicky práve nenavštevuje školu.

Podmienky pre čerpanie tehotenského štipendia

Tehotenské štipendium môžeš dostávať po splnení týchto podmienok:

  • Ak si plnoletá občianka Slovenskej republiky a dosiahneš 13. týždeň tehotenstva.
  • Ak ti nevzniká nárok na tehotenskú dávku z nemocenského poistenia.
  • Môžeš byť študentkou dennej aj externej formy štúdia.
  • Môžeš byť študentkou bakalárskeho, magisterského, inžinierskeho alebo doktorandského stupňa.
  • Tehotenské štipendium môžeš poberať i vtedy, ak si štúdium musela z dôvodu tehotenstva prerušiť.

Ako požiadať o tehotenské štipendium?

  • Potrebné dokumenty

Mnoho škôl má na svojich webových stránkach tzv. Žiadosť o priznanie tehotenského štipendia. Ak takúto žiadosť tvoja škola verejne k dispozícii nemá, skús sa spýtať triednej učiteľky či v riaditeľni (platí pre strednú školu) alebo na študijnom oddelení (platí pre vysokú školu). K tejto žiadosti budeš musieť priložiť dva dokumenty – potvrdenie od lekára, že si dosiahla 13. týždeň tehotenstva, a potvrdenie Sociálnej poisťovne, že ti nevzniká nárok na tehotenskú dávku. Do žiadosti uvádzaš aj číslo účtu, na ktorý ti bude tehotenské štipendium vyplácané.

  • Priznanie tehotenského štipendia

Ak škole odovzdáš všetky potrebné tlačivá, o tvojej žiadosti bude rozhodovať buď riaditeľ školy (v prípade strednej školy), alebo rektor či dekan fakulty (v prípade vysokej školy). Po rozhodnutí máš nárok na tehotenské štipendium od prvého dňa v mesiaci, v ktorom si žiadosť podala.


Môže ti zaniknúť nárok na tehotenské štipendium?

Tehotenské štipendium môžeš poberať od 13. týždňa tehotenstva až do pôrodu (predčasného alebo v termíne). Avšak v špecifických prípadoch ti naň nárok zaniká. Môže ísť o tieto situácie:

  • Ak ťa podmienečne vylúčia zo strednej školy – v prípade, že poberáš tehotenské štipendium a študuješ na strednej škole, nárok ti zaniká, ak by ťa za špecifických okolností podmienečne vylúčili.
  • Ak sa tehotenstvo skončí predčasne – môže ísť o spontánny potrat, umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov alebo predčasné úmrtie dieťaťa v maternici.
  • Ak ti vznikne nárok na tehotenský príspevok zo Sociálnej poisťovne – napríklad ak by si sa v čase poberania tehotenského štipendia popri štúdiu zamestnala.
  • Ak ukončíš štúdium – prerušenie štúdia z dôvodu tehotenstva nemá vplyv na poberanie tehotenského štipendia, no ukončenie štúdia už áno.

Akúkoľvek zmenu, ktorá ovplyvňuje nárok na poberanie tehotenského štipendia, musíš svojej škole nahlásiť do 10tich dní. V prípade, že tak neurobíš a budeš dostávať tehotenské štipendium aj naďalej, budeš musieť adekvátnu čiastku, ktorú si poberala neoprávnene, vrátiť.


Najčastejšie otázky o tehotenskom štipendiu

  • Som študentka strednej školy, mám tiež nárok na tehotenské štipendium?

Ak si plnoletá, teda máš minimálne 18 rokov, potom aj tebe vzniká nárok na tehotenské štipendium. Podmienky nároku a spôsob žiadosti sú rovnaké ako pre študentky vysokej školy.

  • Kedy sa tehotenské štipendium vypláca?

Tehotenské štipendium môžeš na účte očakávať najneskôr 10. deň v príslušnom mesiaci, v ktorom máš na štipendium nárok. Vypláca sa počnúc mesiacom, v ktorom si podala žiadosť. Ak ju v škole na prelome mesiacov nestihli ešte spracovať, respektíve schváliť, doplatia ti tieto mesiace spätne.

  • Študujem na dvoch vysokých školách. Kde mám požiadať o tehotenské štipendium?

Ak študuješ na dvoch alebo prípadne viacerých vysokých školách, žiadosť o tehotenské štipendium podávaš len v jednej škole, ktorá ti bude štipendium následne vyplácať. Poberanie tehotenského štipendia z viacerých vysokých škôl nie je možné.

  • Nárok na tehotenské štipendium mi vznikol počas mesiacov júl a august. Kedy mám o štipendium žiadať?

Keďže sa tehotenské štipendium nevypláca spätne za obdobie, odkedy naň máš nárok, ale len od mesiaca, kedy oň požiadaš, nečakaj, kým sa ti začne nový semester. Štipendium môžeš poberať aj za mesiace júl a august, kedy síce školu nenavštevuješ, no žiadosť už podať môžeš. Ak si teda 13. týždeň tehotenstva dosiahla počas letných mesiacov (v čase školských prázdnin alebo počas študijného voľna medzi semestrami), začni si tehotenské štipendium vybavovať hneď, ako naň máš nárok. V škole aj napriek tomu, že sa práve nevyučuje, nájdeš pracovníkov, ktorí sa tvojej žiadosti budú venovať.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Tehotenské

Tehotenské sa u nás zaviedlo pomerne nedávno a možno aj preto o ňom mnoho nastávajúcich maminiek ani netuší. Kto má na tehotenské nárok, aká je jeho výška a kde oň môžeš požiadať? To sa dozvieš v našom článku.

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti ako ty. Pokojne sa ich môžeš opýtať, čo zariaďovali pred narodením dieťaťa ony, pretože nik ti neporadí lepšie ako ten, kto si celým procesom vybavovačiek nedávno prešiel, prípadne si ním práve prechádza.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenským štipendiom

Máš skúsenosť s tehotenským štipendiom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť