Pracovať počas materskej alebo rodičovskej dovolenky je možné bez toho, aby ste prišli o materské alebo rodičovský príspevok.
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Pozitivní test, aneb o tom, jak jsem si vzala svého třídního učitele.
🎞️ Štvrté dieťatko sme chceli aj napriek rizikám.
Ak nechcete prísť o materské, nesmiete mať príjem, ktorý by sa považoval za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. Čo znamená, že počas materskej dovolenky nesmiete pokračovať v práci na zmluvu, z ktorej ste si pred materskou platili odvody do sociálnej poisťovne, pretože z toho poistenia vám vyplynul nárok na materské.
V prípade, ak počas trvania nároku na materské vznikne iné povinné nemocenské poistenie zamestnankyne (napr. uzatvorí nový pracovný pomer alebo dohodu o prácach vykonávaným mimo pracovného pomeru), z ktorého nemá uplatnený nárok na materské, nebude to mať vplyv na nárok na materské. Na uvedené nemá vplyv ani to, v akej výške bude príjem za vykonanú prácu alebo skutočnosť, že poistný vzťah uzatvorí so zahraničným zamestnávateľom (pokiaľ činnosť bude vykonávať na Slovensku).
Ak nejde o zamestnankyňu, ale o povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu alebo o dobrovoľne nemocensky poistenú osobu, Sociálna poisťovňa podmienku absencie príjmu neskúma, u týchto skupín osôb nie je totiž absencia príjmu podmienkou priznania nároku na materské.
Pri poberaní rodičovského príspevku nie sú žiadne obmedzenia v zárobkovej činnosti. Nárok na rodičovský príspevok má oprávnená osoba, ktorá zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa (do 3 rokov veku, do 6 rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav alebo do 6 rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov). Nezáleží na tom, či pracuje alebo je na rodičovskej dovolenke.