Otcovské

Aj otcovia môžu v rámci starostlivosti o dieťatko poberať od štátu niekoľko príspevkov. Dnes sa preto pozrieme na dávku, ktorej sa hovorí otcovské. Kto môže o tento príspevok požiadať, ako žiadosť o otcovské prebieha a ako dlho ho možno poberať?
otcovské platené voľno pre otca

Otcovské sa často zamieňa s materskou dávkou pre otca, ktorú poberá počas materskej dovolenky namiesto matky.

Čo je to otcovské?

  • Ide o dávku vyplácanú Sociálnou poisťovňou z nemocenského poistenia, ktorá je pomerne nová – zaviedla sa len v novembri roku 2022. Je určená pre otcov a súvisí so starostlivosťou o narodené bábätko tesne po pôrode. Otec môže túto možnosť využiť, ale rovnako aj nemusí, nie je to jeho povinnosť.
  • Môže sa poberať maximálne 2 týždne (14 kalendárnych dní) počas prvých šiestich týždňov dieťaťa – tomuto obdobiu sa hovorí aj tzv. 6týždňové podporné obdobie. Matka dieťaťa môže byť počas toho, ako otec poberá otcovské, na materskej dovolenke, a pritom tiež dostávať materské alebo rodičovský príspevok.
  • Podporné 6týždňové obdobie sa predlžuje o kalendárne dni, kedy bolo dieťa po prepustení z pôrodnice opäť hospitalizované v nemocnici – či už je dôvodom jeho zdravotný stav, alebo zdravotný stav jeho matky. Dalo by sa teda zjednodušene povedať, že podporné obdobie 6tich týždňov sa týka dní, ktoré dieťatko strávi po prvýkrát v pôrodnici a doma.
  • V praxi je obdobie poberania otcovského známe ako čas, kedy otec môže zostať dva týždne doma s matkou a novorodencom, pričom si nemusí čerpať dovolenku a nemá ani výpadok príjmu. Prípadne sa tomuto príspevku ľudovo hovorí aj „platené otcovské voľno po pôrode.“

Dôležitá informácia: Treba však rozlišovať pojmy „otcovské“ a „otec na materskej dovolenke poberajúci materské.“ Hoci je otcovské typ dávky materské, predsa len nejde o ten istý príspevok, ktorý by otec dostával namiesto matky. Materské totiž môže otec na jedno dieťa poberať počas 28ich týždňov po uplynutí 6týždňového podporného obdobia až do troch rokov veku dieťaťa. Matka v tomto čase materské a ani rodičovský príspevok na deti poberať nemôže.


Kto má nárok na otcovské?

  • Otcovské môže žiadať otec dieťaťa:
    • Ak sa spolupodieľa na starostlivosti o dieťa, teda sa o dieťa stará.
    • Ku dňu, kedy žiada o otcovské, je nemocensky poistený, prípadne mu plynie ochranná lehota po skončení poistenia. Ochranná lehota pre otca je však iba 7dňová od ukončenia nemocenského poistenia. Ak by bol otec nemocensky poistený menej ako 7 dní, ochrannú lehotu má toľko dní, koľko dní trvalo jeho nemocenské poistenie. Ochranná lehota sa ale vždy končí vznikom nového nemocenského poistenia.
    • Bol nemocensky poistený minimálne 270 dní v uplynulých dvoch rokoch pred dňom, od ktorého žiada o otcovské – či už ako živnostník, dobrovoľne nemocensky poistená osoba alebo zamestnanec.
    • V prípade, že je živnostník, ktorý je povinne poistenou osobou v Sociálnej poisťovni, nesmie mať za posledných 5 rokov nedoplatky v Sociálnej poisťovni. Nedoplatok nižší ako 5 euro sa toleruje.
  • Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v uplynulých dvoch rokoch sa započítavajú aj obdobia, počas ktorých:
    • otec čerpal rodičovský príspevok,
    • bol na rodičovskej dovolenke,
    • bol na PNke a tým pádom v zamestnaní za neho nebolo odvádzané nemocenské poistenie, ale jeho zamestnanie stále trvalo.
    • bolo ukončené nemocenské poistenie z minulého zamestnania (teda ak predtým pracoval v inom zamestnaní a v tomto zamestnaní skončil, prípadne bol SZČO a živnosť ukončil, ale bol povinným platiteľom odvodov).
  • Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v uplynulých rokoch sa nezapočítava, ak otec mal uzatvorenú dohodu s nepravidelným príjmom a nebolo z tohto príjmu odvádzané nemocenské poistenie, alebo nedosahoval príjem. Takisto sa nezapočítavajú dni prerušenia povinného nemocenského poistenia, ako napr. dni neplateného voľna, absencie či dni na OČR nad 14 dní, kedy už nie je nárok na platenú OČR.

Aká je výška otcovského?

  • Výška otcovského nie je pre všetkých otcov jednotná. Počíta sa rovnako ako výška materskej pre matky či pre otcov, ktorú túto dávku budú namiesto matky poberať.
  • V praxi ide o 75 % z denného vymeriavacieho základu (v prípade, že je otec zamestnanec) alebo o 75 % z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (v prípade, že je otec živnostník).
  • Pri výpočte výšky otcovského sa určuje tzv. rozhodujúce obdobie – teda obdobie, kedy otec poberal príjem, z ktorého sa počíta (pravdepodobný) denný vymeriavací základ. Denný vymeriavací základ sa vypočíta ako podiel vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období a počtu kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia.
  • Stanovenie rozhodujúceho obdobia sa môže v konkrétnych prípadoch líšiť, no väčšinou sa za rozhodujúce obdobie považuje kalendárny rok pred kalendárnym rokom, v ktorom chce otec poberať otcovské.
    • Zjednodušene povedané – ak žiada o otcovské v roku 2025 a spĺňa všetky podmienky, rozhodujúcim obdobím, z ktorého sa vypočíta vymeriavací základ, je rok 2024.

-- Rozhodujúce obdobie sa inak určuje v prípade zamestnanca, SZČO a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby.


Žiadosť o otcovské

  • 1. Vyplnenie príslušného tlačiva

Ako prvý krok je potrebné vyplniť tlačivo s názvom Žiadosť iného poistenca o materské, ktoré je k dispozícii na pobočkách Sociálnej poisťovne, prípadne je možné ho stiahnuť na tomto odkaze a vytlačiť si ho doma: Žiadosť iného poistenca o materské.

V žiadosti je potrebné uviesť dátum, od ktorého otec žiada o poberanie otcovského príspevku. Rovnako sa na druhej strane tlačiva nachádza sekcia Vyhlásenie poistenca. Je teda potrebné nezabudnúť ani na túto stranu a podpísať ju.

Otcovské je možné uplatniť si z viacerých nemocenských poistení súčasne (napríklad ak je otec zamestnaný a zároveň podniká). V takom prípade je potrebné vyplniť formuláre dva – pre každé nemocenské poistenie zvlášť.

  • 2. Žiadosť sa predloží zamestnávateľovi – platí len v prípade, ak je otec zamestnaný

V prípade, že je otec dieťaťa zamestnancom, tlačivo musí predložiť svojmu zamestnávateľovi. Ten v ňom vyplní príslušné údaje a podpíše potvrdenie zamestnávateľa. Ak je otec podnikateľ, danú sekciu vypĺňa on sám.

  • 3. Doručenie tlačiva do Sociálnej poisťovne

Riadne vyplnenú žiadosť otec dieťaťa doručí do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Ak je zamestnanec, musí si pozrieť firemné sídlo svojho zamestnávateľa (platí to aj pre zamestnanca v ochrannej lehote). Ak podniká, príslušná pobočka je v mieste jeho trvalého pobytu.


Dôležitá informácia: V prípade, že otec dieťaťa žiada o otcovské v predĺženom podpornom období (ak bolo dieťa počas šiestich týždňov po prepustení z pôrodnice opäť hospitalizované), je nutné priložiť k žiadosti o otcovské aj lekársku správu o hospitalizácii dieťaťa, prípadne matky spolu s dieťaťom.


Otec na materskej dovolenke

  • Otec môže zostať na materskej dovolenke namiesto matky, a to už po uplynutí 6týždňového podporného obdobia. Mamička vtedy môže zostať doma, avšak nesmie byť poberateľkou materského ani rodičovského príspevku.
  • Prečítaj si viac informácií o tom, ako prebieha žiadosť otca o materskú dávku a čo musí urobiť pred nástupom na materskú:

Otec na materskej

V posledných dvoch rokoch vzrástol počet otcov, ktorí zostávajú na materskej dovolenke a poberajú materské namiesto matky dieťaťa. Ako prebieha žiadosť otca o materskú dávku a môže každý otec zostať na materskej? To sa dozvieš v našom článku.


Najčastejšie otázky o poberaní otcovského

  • Zistil som, že môj zamestnávateľ má za svojich zamestnancov v Sociálnej poisťovni dlh. Bude to mať vplyv na poberanie otcovského?

Nie, ak si zamestnaný, nezáleží na tom, či si zamestnávateľ plní svoju povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Otcovské ti bude vyplatené tak či tak.

  • Môžem dva týždne poberať otcovské a následne aj materské namiesto matky dieťaťa?

Áno, Sociálna poisťovňa počíta i s touto možnosťou. O materské po uplynutí čerpania otcovského je potrebné znovu požiadať prostredníctvom formuláru Žiadosť iného poistenca o materské.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Materská dovolenka

Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.


Viac o poberaní otcovského na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s poberaním otcovského

Máš skúsenosť s poberaním otcovského?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť