Materská dovolenka

Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.
materská dovolenka 2023

Na materskú dovolenku môžeš nastúpiť 8 až 6 týždňov pred termínom pôrodu.

Čo je to materská dovolenka?

  • Materská dovolenka je obdobie niekoľkých desiatok týždňov, počas ktorého sa zamestnaná žena (alebo iný poistenec) stará o dieťa, pričom môže aj nemusí mať nárok na poberanie materského. Pri poberaní materskej dávky je totiž rozhodujúci počet odpracovaných dní za posledné dva roky.
  • Iným poistencom (inou osobou) je napríklad:
    • otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,
    • otec dieťaťa, (príp. manžel matky dieťaťa) ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ak zároveň matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok,
    • otec dieťaťa, do uplynutia 6tich týždňov odo dňa pôrodu,
    • otec dieťaťa, po uplynutí 6tich týždňov odo dňa pôrodu, ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,
    • manželka otca dieťaťa, ak sa stará o dieťa, ktorého matka zomrela,
    • fyzická osoba, ak sa stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ako sú náhradní rodičia, pestúni či adoptívni rodičia.
  • Ak ťa zaujíma viac informácií o poberaní materského, prečítaj si náš samostatný článok:

Materské

Ako zistíš, či máš nárok na materské a kedy na materskú dovolenku vlastne môžeš nastúpiť? Ako dlho sa materské poberá, ako sa počíta jeho výška a čo v prípadoch, ak nie si práve zamestnaná? Hoci sa to spočiatku tak nejaví, sama v praxi zistíš, že poberanie materského je celkom obšírna téma. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, prečítaj si náš článok.

  • Nastúpiť na materskú dovolenku môžu len zamestnané ženy, prípadne otcovia či iné osoby, ktoré sa o dieťa riadne starajú. Nezamestnané ženy alebo podnikateľky síce môžu materské poberať, no materskú dovolenku si vtedy nečerpajú.
  • V prípade, že vo vašej domácnosti plánuje zostať s dieťatkom na materskej dovolenke otec, prečítaj si náš článok, v ktorom sa tejto téme venujeme:

Otec na materskej

V posledných dvoch rokoch vzrástol počet otcov, ktorí zostávajú na materskej dovolenke a poberajú materské namiesto matky dieťaťa. Ako prebieha žiadosť otca o materskú dávku a môže každý otec zostať na materskej? To sa dozvieš v našom článku.


Koľko trvá materská dovolenka?

  • Rozhodujúcimi faktormi pri určovaní dĺžky materskej sú:
    • počet narodených detí (či ide o jedno dieťa, alebo o dvojčatá, trojčatá, atď),
    • skutočnosť, či matka žije sama (je rozvedená, slobodná mamička, vdova…).
  • Dĺžka materskej dovolenky je:
    • 34 týždňov, ak sa žene narodilo jedno dieťa.
    • 37 týždňov, ak sa žene narodilo jedno dieťa a je osamelá.
    • 43 týždňov, ak sa žene narodilo dve a viac detí.

Kedy sa na materskú dovolenku nastupuje?

  • Na materskú dovolenku môžeš nastúpiť už od začiatku 6. alebo 8. týždňa pred predpokladaným termínom pôrodu. V prípade, že by si chcela ísť na materskú s jedným dieťaťom neskôr, musíš počítať s tým, že po pôrode máš nárok len na 28 týždňov materskej dovolenky – bez ohľadu na to, či si si zvyšné týždne materskej dovolenky vyčerpala pred pôrodom alebo nie. Môžeš sa tak ukrátiť o časť doby poberania materského.
  • V prípade, že by nastal predčasný pôrod (pred 8. alebo 6. týždňom pred plánovaným pôrodom), nastupuješ na materskú dovolenku odo dňa pôrodu, pričom jej trvanie je pri jednom dieťati 34 týždňov.
  • Zamestnávateľovi je potrebné písomne oznámiť nástup na materskú dovolenku minimálne jeden mesiac vopred. Do oznámenia sa zároveň uvádza aj predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku.

Prerušenie materskej dovolenky

  • Materská dovolenka, ak je na nej matka dieťaťa, nesmie trvať kratšie ako 14 týždňov a nemožno ju ukončiť či prerušiť a neskôr v nej pokračovať v období šestonedelia – teda 6 týždňov od pôrodu. Existujú aj ďalšie špecifické prípady, kedy možno materskú dovolenku prerušiť – napríklad z dôvodu zlého zdravotného stavu dieťaťa, dôsledkom ktorého by muselo byť odovzdané do starostlivosti zdravotníckeho zariadenia. Takisto môže ísť o prípad, kedy sa osoba na materskej dovolenke prestáva o dieťa starať, napríklad ak by súd odňal dieťa z osobnej starostlivosti rodiča.
  • Vtedy sa materská dovolenka preruší a žena môže nastúpiť do práce. Odo dňa, kedy sa opäť začína o dieťa starať, má nárok pokračovať v materskej dovolenke v lehote týždňov, ktoré si doposiaľ nevyčerpala.
  • Ak sa matke narodí mŕtve dieťa,má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské. Ak dieťa zomrelo počas trvania nároku na materské, matka má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale najdlhšie do konca 34. týždňa resp. 37. týždňa alebo 43. týždňa od vzniku nároku na materské.

Materská dovolenka a adopcia/náhradná starostlivosť

Na materskú môžu ísť aj žena alebo muž, ktorí si dieťa adoptovali, vzali do pestúnskej starostlivosti, alebo im z iného dôvodu bolo pridelené do opatery rozhodnutím príslušných orgánov. V takýchto prípadoch je dĺžka materskej dovolenky:

  • 22 týždňov odo dňa prevzatia jedného dieťaťa do svojej starostlivosti,
  • 31 týždňov odo dňa prevzatia do starostlivosti, ak:
    • ide o viac ako jedno dieťa,
    • osoba, ktorá zostáva na materskej dovolenke, je na starostlivosť o dieťa sama.
  • Treba však ešte spomenúť skutočnosť, že s takto osvojeným dieťatkom je možné ísť na materskú dovolenku len do jeho ôsmich mesiacov. Ak už ide o dieťatko staršie, je tu možnosť ísť na rodičovskú dovolenku, a to až do troch rokov dieťaťa.
    • Ak by malo dieťatko dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, pričom túto skutočnosť posudzuje lekár, je možné s ním zostať na rodičovskej dovolenke až do veku jeho šiestich rokov.

Čo treba vybaviť pred začiatkom materskej dovolenky?

Nástup na materskú dovolenku si žiada aj niekoľko vybavovačiek. Okrem písomného oznámenia tvojmu zamestnávateľovi nezabudni aj na tieto úkony:

Žiadosť o materskú dávku

Ak ti vznikol nárok na materské, maj na pamäti, že túto dávku Sociálna poisťovňa nevypláca automaticky. Je potrebné o ňu požiadať vyplnením tlačiva Žiadosť o materské, ktoré má k dispozícii tvoj gynekológ. Presný postup popisujeme v článku Materské.

Zdravotná poisťovňa

  • Ak si zamestnaná, nemusíš tvojej zdravotnej poisťovni oznamovať, že nastupuješ na materskú. Skutočnosť, že za teba odteraz bude platiť zdravotné poistenie štát, si príslušné inštitúcie navzájom odkomunikujú.
  • Ak si SZČO, over si v tvojej poisťovni zmenu tvojho statusu. Počas poberania materského máš totiž nárok, aby za teba platil zdravotné poistenie štát. Buď môžeš ísť do zdravotnej poisťovne osobne, alebo sa prihlás cez konkrétnu aplikáciu (každá zdravotná poisťovňa na Slovensku má vlastnú). V prípade, že ešte nemáš prihlasovacie údaje, môžeš si ich vyžiadať priamo v poisťovni alebo cez web konkrétnej zdravotnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa

Počas čerpania materskej dovolenky a poberania materského môže za teba odvádzať dôchodkové poistenie štát – budeš totiž spadať do výnimiek, ktoré majú vylúčenú povinnosť platiť dôchodkové poistenie.

  • Ak si zamestnaná a v čase čerpania materskej dovolenky tvoj pracovný pomer stále trvá, nemusíš v Sociálnej poisťovni nič oznamovať. Inštitúcie si túto skutočnosť medzi sebou odkomunikujú samy a dôchodkovo poistená budeš od štátu automaticky.
  • Ak nepožiadaš o materské, pretože ti naň napríklad nevznikol nárok a budeš na materskej dovolenke poberať len rodičovský príspevok, na to, aby za teba štát platil dôchodkové poistenie, potrebuješ vyplniť formulár Čestné vyhlásenie – vylúčenie povinnosti platiť poistné z dôvodu tehotenstva a materstva.
  • Ak podnikáš a poberáš materské, síce fakticky nie si na materskej dovolenke, no stále je tu možnosť, že by za teba dôchodkové poistenie platil štát. V prípade, že však plánuješ pracovať aj počas poberania materského, poraď sa so svojou účtovníčkou, aký by bol pre teba najideálnejší postup.

Dôležitá informácia: Je ale dôležité podotknúť, že na to, aby si sa stala poistencom štátu, musíte mať ty aj dieťa trvalý pobyt na území Slovenska.


Prechod z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku

Po vyčerpaní materskej dovolenky môžeš pokračovať v starostlivosti o dieťa na rodičovskej dovolenke. Ako tento prechod prebieha a čo všetko treba vybaviť, si môžeš prečítať v našom článku:

Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Končí sa mi materská a prechádzam na rodičovskú dovolenku. Čo mám v takom prípade robiť? Ako je to s odvodmi a kde všade musím tento prechod nahlásiť? Toto sú otázky, ktoré si kladie mnoho mamičiek, ktoré z materskej pokračujú na rodičovskú dovolenku. Čo všetko musíš urobiť, aby si bola vedená ako matka na rodičovskej dovolenke a ako sa žiada o rodičovský príspevok? To sa dozvieš v našom článku.


Dôležité informácie na záver

  • Matka má nárok na materskú dovolenku a na rodičovskú dovolenku podľa Zákonníka práce. Otec má nárok podľa Zákonníka práce na otcovskú dovolenku a na rodičovskú dovolenku. Ak ale otec dieťaťa začne čerpať materské na základe zákona o sociálnom poistení už pri staršom dieťati (napr. 2ročnom), zamestnávateľa žiada o poskytnutie rodičovskej dovolenky (nie materskej dovolenky).
  • Podľa zákonníka práce tak môžu byť obaja rodičia súčasne na rodičovskej dovolenke. Otec môže požiadať zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku, ak má dieťa vo veku do troch rokov (šiestich rokov pri nepriaznivom stave dieťaťa), a zároveň matka môže naďalej zostať na svojej rodičovskej dovolenke. Keď bude poberať materské otec, matka sa nemusí vrátiť do zamestnania (ale môže).

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.


Viac o materskej dovolenke na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s materskou dovolenkou

Máš skúsenosť s materskou dovolenkou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť