Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.
Ešte v tehotenstve by si nemala zabudnúť na vybavenie niekoľkých povinností, ktoré súvisia s narodením dieťaťa.
Si zamestnaná? Podľa Zákonníka práce budeš považovaná za tehotnú, až keď o tom písomne informuješ zamestnávateľa. Predložením tohto oznámenia zamestnávateľovi s lekárskym potvrdením o tehotenstve ti začína plynúť ochranná doba, počas ktorej ti zamestnávateľ nemôže dať výpoveď – až na určité konkrétne prípady.
Medzi tieto výnimky patria situácie:
Ochranná doba pre teba platí aj počas čerpania materskej dovolenky a aj v dobe, keď už si na rodičovskej dovolenke. Zamestnávateľ ti je ako tehotnej zamestnankyni povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak tieto vyšetrenia nemôžeš absolvovať mimo pracovného času.
S tým je spojená aj odpoveď na otázku: Dokedy musíš oznámiť tehotenstvo v práci? Zákon ti žiadnu lehotu neukladá, no v tvojom vlastnom záujme (pre benefity, ktoré ti potom vznikajú) to môžeš urobiť čo najskôr.
O niečo iné je to s oznámením nastúpenia na materskú dovolenku. Nástup na materskú dovolenku musíš písomne oznámiť najmenej mesiac predtým, ako plánuješ na materskú dovolenku nastúpiť.
Si SZČO alebo nie si zamestnaná? V tom prípade oznamuješ vznik nároku na materské priamo Sociálnej poisťovni, a to prostredníctvom Žiadosti o materské.
O tehotenské je potrebné požiadať priamo Sociálnu poisťovňu. Je to dávka z nemocenského poistenia, ktorá sa zaviedla počas roka 2021. Vypláca sa od 13. týždňa tehotenstva do dňa pôrodu.
Nárok na tehotenské má tehotná žena:
Tlačivo na tehotenské ti vystaví ošetrujúci lekár (gynekológ) po dosiahnutí 13. týždňa tehotenstva. Lekár na tlačive potvrdí aj očakávaný deň pôrodu a zamestnávateľ už na tejto žiadosti nepotvrdzuje žiadne údaje. Výška tehotenského na jeden deň je 15 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Tehotenské sa u nás zaviedlo pomerne nedávno a možno aj preto o ňom mnoho nastávajúcich maminiek ani netuší. Kto má na tehotenské nárok, aká je jeho výška a kde oň môžeš požiadať? To sa dozvieš v našom článku.
O materské je takisto potrebné požiadať priamo Sociálnu poisťovňu. Je to dávka z nemocenského poistenia.
Nárok na materské má tehotná žena:
Žiadosť o materské ti vystaví lekár spravidla na začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Lekár na tlačive potvrdí očakávaný deň pôrodu. Ak si zamestnankyňa, ešte pred doručením do Sociálnej poisťovne predlož túto žiadosť zamestnávateľovi, ktorý do nej doplní potrebné údaje a žiadosť potvrdí. Výška materského na jeden deň je 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
Ako zistíš, či máš nárok na materské a kedy na materskú dovolenku vlastne môžeš nastúpiť? Ako dlho sa materské poberá, ako sa počíta jeho výška a čo v prípadoch, ak nie si práve zamestnaná? Hoci sa to spočiatku tak nejaví, sama v praxi zistíš, že poberanie materského je celkom obšírna téma. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, prečítaj si náš článok.
Ak nie ste s partnerom zosobášení a chcete určiť partnera ako otca svojho dieťatka, je potrebné ísť spoločne na matričný úrad v mieste vášho bydliska kvôli súhlasnému vyhláseniu rodičov o otcovstve dieťaťa. Potrebujete na to občianske preukazy a musíte prísť obaja súčasne. Tento úkon môžete ísť vybaviť pred pôrodom, ale aj po pôrode.
Už v pôrodnici budú požadovať meno a adresu detského lekára, preto je potrebné si premyslieť jeho výber v dostatočnom predstihu. Pediatrovi po návrate domov z pôrodnice odovzdávate prepúšťaciu správu novorodenca, kde bude všetko uvedené o pôrode a vyšetreniach týkajúcich sa dieťatka.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová
Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.
Novorodenec je termín pre práve narodené dieťa a používa sa tiež na označenie dieťaťa od narodenia po koniec 28. dňa života.
Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.