Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.
Len čo bábätko príde na svet, rodičia majú na starosti niekoľko vybavovačiek.
Rodný list bábätka sa vybavuje na matrike. Okrem Hlásenia o narodení dieťaťa, ktoré priamo na matriku pošle pôrodnica, je potrebné priniesť:
Bábätku je automaticky pridelený trvalý pobyt na adrese, na ktorej ho má vedený aj jeho matka, rodič teda nemusí nič nahlasovať. Výnimkou je situácia, ak by sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky. V takom prípade je nutné prihlásiť dieťa k trvalému pobytu a budeš k tomu potrebovať rodný list dieťaťa.
Kedysi bolo potrebné vybrať bábätku zdravotnú poisťovňu, no od 1. 8. 2022 sa maličké automaticky stáva poistencom rovnakej zdravotnej poisťovne, akú má jeho matka. V prípade, že ti táto poisťovňa, ktorú po tebe dieťa „zdedilo“, nevyhovuje, je možné ho prehlásiť do inej, tebou vybranej poisťovne. Prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne môžeš podať kedykoľvek, no je dobré to stihnúť do 30. septembra – vtedy sa bábätko stáva poistencom novej zdravotnej poisťovne od 1. januára nasledujúceho roka.
Dôležitá informácia: Ak prihlášku podáš od 1. októbra, bude dieťa v pôvodnej poisťovni prihlásené aj počas celého nasledujúceho roka.
Napríklad: Dieťatko sa narodí v septembri v roku 2023 a automaticky bude mať rovnakú zdravotnú poisťovňu, akú máš ty. V prípade, že podáš prihlášku na zmenu jeho zdravotnej poisťovne do 30.9. 2023, v novej zdravotnej poisťovni bude od 1. januára 2024. Avšak ak podáš prihlášku napríklad v októbri, v novembri alebo v decembri v roku 2023, stáva sa poistencom novej zdravotnej poisťovne až od januára 2025.
Zdravotné poisťovne na Slovensku:
Prihlásiť bábätko do evidencie pediatra by si mala stihnúť do troch dní od prepustenia z pôrodnice. U pediatra sa podpisuje Dohoda o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti, do ktorej sa zapisuje aj rodné číslo dieťaťa a zdravotná poisťovňa dieťaťa. Okrem toho si do ordinácie pediatra so sebou vezmi:
Príspevok pri narodení dieťaťa je štátnou sociálnou dávkou, ktorú vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Rodičia dieťatka už nemusia podávať písomnú ani elektronickú žiadosť na jej vyplatenie, pretože od 1. apríla 2022 je vyplácaná automaticky, ak sú splnené všetky podmienky na jej nárok podľa zákona. Menovite ide o tieto podmienky:
Príspevok je vo výške:
Niektoré mestá a obce poskytujú jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa. Skús si preto zistiť, či mesto alebo obec, kde máš trvalý pobyt, takýto príspevok poskytuje.
Okrem príspevku pri narodení dieťaťa vypláca Úrad práce sociálnych vecí a rodiny aj ďalšie dávky. O prídavok na dieťa či rodičovský príspevok je aj naďalej potrebné žiadať, pretože tieto dávky sa nepriznávajú automaticky. Ide konkrétne o:
Viac informácií o dávkach nájdeš na – Žiadosti a tlačivá pre oblasť sociálnych vecí a rodiny.
Ak bývaš v bytovom dome, oznám správcovi narodenie dieťaťa – upraví počet osôb žijúcich vo vašej domácnosti a platby do spoločného fondu. Takisto treba dieťatko nahlásiť aj na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade, pretože tu vzniká povinnosť v súvislosti s poplatkami za odvoz komunálneho odpadu.
Ak si zamestnaná alebo SZČO a poberáš materské, štát za teba odvádza dôchodkové poistenie automaticky, teda sa nemusíš do Sociálnej poisťovne prihlasovať. Avšak ak nie si zamestnaná, povinne poistená ako SZČO a nebol ti priznaný dôchodok, môže za teba takisto počas starostlivosti o dieťa platiť dôchodkové poistenie štát, a to odo dňa narodenia dieťaťa. Podmienkou je, že sa na toto poistenie prihlásiš v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráš o dieťa do šiestich rokov.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová
Novorodenec je termín pre práve narodené dieťa a používa sa tiež na označenie dieťaťa od narodenia po koniec 28. dňa života.
Dojčenie dokáže ženu prekvapiť, a to hneď viacerými spôsobmi. Čo by si mala vedieť o dojčení a aké problémy sa môžu vyskytnúť? Môžeš sa na dojčenie pripravovať už v tehotenstve? A čo ak dojčiť nechceš alebo nemôžeš? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa tejto téme venujeme skutočne dopodrobna!
Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.