Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.
Čo treba vybaviť po narodení dieťaťa

Len čo bábätko príde na svet, rodičia majú na starosti niekoľko vybavovačiek.

1. Vybavenie rodného listu dieťaťa

Rodný list bábätka sa vybavuje na matrike. Okrem Hlásenia o narodení dieťaťa, ktoré priamo na matriku pošle pôrodnica, je potrebné priniesť:

  • Vyhlásenie o mene dieťaťa podpísané oboma rodičmi. Dokument si môžeš stiahnuť na tomto odkaze: Vyhlásenie o mene dieťaťa, alebo je možné ho podať aj elektronicky.
  • V závislosti od toho, aký je tvoj rodinný stav, budeš potrebovať buď sobášny list (ak ste s partnerom zosobášení), právoplatný rozsudok o rozvode (ak si rozvedená), alebo občianske preukazy oboch rodičov (ak nie ste zosobášení).
  • Občianske preukazy oboch rodičov – potrebné priniesť vždy, bez ohľadu na rodinný stav.

2. Trvalý pobyt dieťaťa

Bábätku je automaticky pridelený trvalý pobyt na adrese, na ktorej ho má vedený aj jeho matka, rodič teda nemusí nič nahlasovať. Výnimkou je situácia, ak by sa dieťa narodilo mimo územia Slovenskej republiky. V takom prípade je nutné prihlásiť dieťa k trvalému pobytu a budeš k tomu potrebovať rodný list dieťaťa.


3. Prihlásenie dieťaťa do zdravotnej poisťovne

Kedysi bolo potrebné vybrať bábätku zdravotnú poisťovňu, no od 1. 8. 2022 sa maličké automaticky stáva poistencom rovnakej zdravotnej poisťovne, akú má jeho matka. V prípade, že ti táto poisťovňa, ktorú po tebe dieťa „zdedilo“, nevyhovuje, je možné ho prehlásiť do inej, tebou vybranej poisťovne. Prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne môžeš podať kedykoľvek, no je dobré to stihnúť do 30. septembra – vtedy sa bábätko stáva poistencom novej zdravotnej poisťovne od 1. januára nasledujúceho roka.


Dôležitá informácia: Ak prihlášku podáš od 1. októbra, bude dieťa v pôvodnej poisťovni prihlásené aj počas celého nasledujúceho roka.
Napríklad: Dieťatko sa narodí v septembri v roku 2023 a automaticky bude mať rovnakú zdravotnú poisťovňu, akú máš ty. V prípade, že podáš prihlášku na zmenu jeho zdravotnej poisťovne do 30.9. 2023, v novej zdravotnej poisťovni bude od 1. januára 2024. Avšak ak podáš prihlášku napríklad v októbri, v novembri alebo v decembri v roku 2023, stáva sa poistencom novej zdravotnej poisťovne až od januára 2025.


Zdravotné poisťovne na Slovensku:

  • Všeobecná zdravotná poisťovňa, a. s.,
  • Dôvera, a. s.,
  • Union, a. s..

4. Prihlásenie dieťaťa k pediatrovi

Prihlásiť bábätko do evidencie pediatra by si mala stihnúť do troch dní od prepustenia z pôrodnice. U pediatra sa podpisuje Dohoda o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti, do ktorej sa zapisuje aj rodné číslo dieťaťa a zdravotná poisťovňa dieťaťa. Okrem toho si do ordinácie pediatra so sebou vezmi:

  • prepúšťaciu správu z pôrodnice,
  • kópiu rodného listu dieťaťa.

5. Požiadanie o príspevok pri narodení dieťaťa

Príspevok pri narodení dieťaťa je štátnou sociálnou dávkou, ktorú vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Rodičia dieťatka už nemusia podávať písomnú ani elektronickú žiadosť na jej vyplatenie, pretože od 1. apríla 2022 je vyplácaná automaticky, ak sú splnené všetky podmienky na jej nárok podľa zákona. Menovite ide o tieto podmienky:

  • narodenie dieťaťa,
  • osoba, ktorá bude dávku poberať, má trvalý pobyt a bydlisko na území Slovenskej republiky.

Príspevok je vo výške:

  • 829,86€ pre prvé až tretie dieťa,
  • 151,37€, ak ide o ďalšie dieťa.

6. Požiadanie obce o príspevok pri narodení dieťaťa

Niektoré mestá a obce poskytujú jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa. Skús si preto zistiť, či mesto alebo obec, kde máš trvalý pobyt, takýto príspevok poskytuje.


7. Iné príspevky a príplatky

Okrem príspevku pri narodení dieťaťa vypláca Úrad práce sociálnych vecí a rodiny aj ďalšie dávky. O prídavok na dieťa či rodičovský príspevok je aj naďalej potrebné žiadať, pretože tieto dávky sa nepriznávajú automaticky. Ide konkrétne o:

  • Prídavok na dieťa1 – tento prídavok je určený na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa a na čiastočnú úhradu školských potrieb. Je vyplácaný na každé maloleté dieťa najviac do 25. roku jeho života.
  • Príplatok k prídavku na dieťa1 – príplatok je určený na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa, na ktoré nemožno uplatniť daňový bonus, pričom všetky podmienky musia byť splnené naraz u oboch rodičov.
  • Príspevok na starostlivosť o dieťa – príspevok sa poskytuje na zabezpečenie starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, prípadne do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom v čase, keď rodič vykonáva zárobkovú činnosť alebo študuje na strednej či vysokej škole.
  • Príspevok na viac súčasne narodených detí – ide o dávku, ktorou štát prispieva raz za rok na zvýšené výdavky súvisiace s riadnou starostlivosťou súčasne narodených troch alebo viac detí – trojčiat a štvorčiat. Takisto príspevok pokrýva aj situáciu, kedy sa rodičovi narodia dve dvojčatá v priebehu dvoch rokov.
  • Rodičovský príspevok – zvyčajne nadväzuje na materské. Prípadne sa čerpá hneď po narodení dieťaťa, ak nie je nárok na materské. Dieťa, na ktoré sa môže uplatniť nárok na rodičovský príspevok, je dieťa do troch rokov veku, alebo do šiestich rokov veku, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Viac informácií o dávkach nájdeš na – Žiadosti a tlačivá pre oblasť sociálnych vecí a rodiny.


8. Oznámenie osôb

Ak bývaš v bytovom dome, oznám správcovi narodenie dieťaťa – upraví počet osôb žijúcich vo vašej domácnosti a platby do spoločného fondu. Takisto treba dieťatko nahlásiť aj na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade, pretože tu vzniká povinnosť v súvislosti s poplatkami za odvoz komunálneho odpadu.


9. Dôchodkové poistenie

Ak si zamestnaná alebo SZČO a poberáš materské, štát za teba odvádza dôchodkové poistenie automaticky, teda sa nemusíš do Sociálnej poisťovne prihlasovať. Avšak ak nie si zamestnaná, povinne poistená ako SZČO a nebol ti priznaný dôchodok, môže za teba takisto počas starostlivosti o dieťa platiť dôchodkové poistenie štát, a to odo dňa narodenia dieťaťa. Podmienkou je, že sa na toto poistenie prihlásiš v Sociálnej poisťovni s tým, že sa riadne staráš o dieťa do šiestich rokov.

  • Registračný list fyzickej osoby (RLFO) vyplníš na stránke Sociálnej poisťovne: Formulár SP.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Novorodenec

Novorodenec je termín pre práve narodené dieťa a používa sa tiež na označenie dieťaťa od narodenia po koniec 28. dňa života.

Dojčenie

Dojčenie dokáže ženu prekvapiť, a to hneď viacerými spôsobmi. Čo by si mala vedieť o dojčení a aké problémy sa môžu vyskytnúť? Môžeš sa na dojčenie pripravovať už v tehotenstve? A čo ak dojčiť nechceš alebo nemôžeš? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa tejto téme venujeme skutočne dopodrobna!

Pôrod

Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.


Viac o starostlivosti o dieťa na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti ako ty. Pokojne sa ich môžeš opýtať, čo zariaďovali po narodení dieťaťa ony, pretože nik ti neporadí lepšie ako ten, kto si celým procesom vybavovačiek nedávno prešiel, prípadne si ním práve prechádza.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s úradmi po narodení dieťaťa

Máš skúsenosť s úradmi po narodení dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sivana09  16. jan 2022

Video návod na vybavovačky po narodení online

Rč dieťaťa a rodny list netreba doručovať sociálnej poistovni, už ho automaticky majú.
Čerstvým mamičkám môže pomôcť môj návod ako požiadať o príspevok pri narodení dieťaťa online https://youtu.be/lNxyG5dbE00
Alebo ako požiadať o rodinné prídavky online https://youtu.be/-1irmKFqrVU
A ušetria si tak čas tým, že netreba chodiť na žiadne úrady osobne.
3 ľudia považujú za užitočné
sladkasue83  18. nov 2014

Nielen pre TRNAVÁČKY - konkrétny postup

» Články a info
Papierovačky / ako vybaviť papiere po pôrode (Trnava)
V zásade by malo platiť, že všade bude postup a praktiky úradníkov rovnaké. Avšak ak ide o ľudí a prácu s nimi, tento ľudský faktor nie je vôbec zanedbateľný. Preto sa môže postup a vybavovanie mierne líšiť. O vybavovaní papierovačiek po narodení vášho vytúženého bábätka sa už napísalo až až, ale nikde som nenašla nič konkrétne :(

Rozhodla som sa napísať tohto užitočného malého sprievodcu - verím, že prospešného nielen pre trnavčanov...

Zvyčajne vás v trnavskej fakultnej nemocnici prepustia po štvrtej vizite, po pôrode. Dostanete zároveň do rúk aj niekoľko papierov: - správa pre gynekológa - správa pre pediatra - v prípade, ak ste mala nejaké komplikácie vy alebo dieťa, dostanete správu aj pre daného lekára špecialistu, alebo iba odporúčanie, ku komu sa máte dať ďalej vyšetriť.

Na piaty pracovný deň po pôrode môžete ísť vybavovať jeden z najdôležitejších papierov, bez ktorého nič iné nevybavíte - RODNÝ LIST dieťaťa. Treba zájsť na matriku (Trhová ulica, ako vojdete k informátorovi, hneď na pravej strane druhé dvere. Neodporúčam ísť dnu aj s kočíkom, i keď naša už štvorčlenná rodinka sme sa tam nasáčkovala celá.)

Úradné hodiny na matrike v Trnave:
V utorok a štvrtok sú nestránkové dni!
Pondelok 8:30-11:30 a 12:30-16:30
Streda 8:30-11:30 a 12:30-17:00
Piatok 8:30-11:30 a 12:30-14:00

K vydaniu budete potrebovať vedieť len dátum narodenia dieťaťa a mať oba občianske preukazy rodičov. Hlásenie o narodení tam zasiela nemocnica, na základe čoho spracujú údaje a vy si prídete už len pre vyhotovené dokumenty. Milá pracovníčka vám bezplatne vydá:
- rodný list dieťaťa 1x - určite si ho ofoťte aspoň 6-7krát, na úradoch netreba overené kópie
- oznámenie o narodení 2x (nikde to nežiadajú, v každej ďalšej inštitúcií chcú rodný list)
- predvyplnené tlačivo na príspevok pri narodení dieťaťa
- prospekty a info ohľadom vybavovania materskej, rodičovskej a iných dávok
- vrátia vám ofotený sobášny list, ktorý ste odovzdávali pri príjme do pôrodnice

Informujte sa o hlásení trvalého pobytu pre dieťa. V Trnave to robia automaticky za vás na matrike :)

Pokiaľ máte energiu, silu a sú práve úradné hodiny, môžete navštíviť Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (Bottova ulica, vysoká budova pri MAXe. Vyšľapete alebo ak ste s kočíkom - vyveziete sa na 3.poschodie ľavým výťahom; ten je väčší. Podľa začiatočného písmena vášho priezviska nájdete kanceláriu, v ktorej vybavia vaše papiere. Tak ak náhodou niekto máte priezvisko ako ja na P - vybaví a pomôže vám veľmi milá pani Nemčeková, dvere číslo 305 - posledné vľavo)

Úradné hodiny Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave:
Štvrtok nikam nechoďte, majú zatvorené!
Pondelok a utorok 8:00-12:00 a 13:00-15:00
Streda 8:00-12:00 a 13:00-17:00
Piatok 8:00-12:00

Vybavíte tu postupne niekoľko papierov :)
- odovzdáte tlačivo na prispevok pri narodení (jednorazovo cca 150€) + kópiu rodného listu dieťaťa a váš občiansky preukaz na kontrolu údajov + prehlásenie o tom, že o dieťa sa staráte vy - tlačivo vám dajú na úrade + poučenie o rodinných dávkach - tiež vám dajú na úrade
- vypíšete ďalšie tlačivo (dajú vám ho na úrade) na pridelenie rodinných prídavkov na dieťa ( vyplácané mesačne cca 23€) + opäť treba mať ďalšiu kópiu rodného listu dieťaťa
- môžete si hneď vypýtať ďalšie potrebné tlačivá, ktoré budete neskôr potrebovať:

=> žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa - medzi mamičkami rozšírený pojem ako kočíkové ( jednorazovo cca 680€) vybavíte najskô o mesiac K týmto nemalým peniazom bude trochu dlhšia cesta, ale vybavíte a peniažky prídu. Budete potrebovať tieto tlačivá, ktoré dostanete na úrade
1) žiadosť - tlačivo dostanete na úrade, a necháte si ho potvrdiť od vášho ošetrujúceho lekára-gynekológa po skončení šestonedelia. Spravidla na 6-8 týždeň po pôrode pri gynelokogickej kontrole odovzdáte správu pre gynekológa, ktorú ste dostali v pôrodnici a necháte si potvrdiť aj túto žiadosť
2) potvrdenie od pediatra - po 28 dňoch vám pediater vášho dieťaťa podpíše, orazítkuje a teda potvrdí tlačivo o dožití
3) prehlásenie o tom, že o dieťa sa staráte vy
4) poučenie o rodinných dávkach
5) a samozrejme rodný list dieťaťa

=> žiadosť o rodičovský príspevok vybavíte cca až o pol roka - po skončení poberania materského (vyplácaný mesačne cca 200€ do troch rokov veku dieťaťa) Budete potrebovať opäť niekoľko papierov a tlačív:
1) žiadosť
2) poučenie o rodinných dávkach
3) potvrdenie zo sociálnej poisťovne od kedy do kedy bola vyplácaná materská
4) váš občiansky preukaz na kontrolu údajov
5) ako ináč aj rodný list dieťaťa

Do 60 dní ste povinná vybaviť a vybrať zdravotnú poisťovňu pre vaše narodené dieťa. Do času, kým nemáte fyzicky kartičku poistenca v ruke, postačí vám žiadosť o poistení a dieťa v prípade nutnosti ošetria na váš preukaz - v prípade, že máte rovnakú poisťovňu.

Ak budete vybavovať zdravotné poistenie pre svoju ratolesť, stačí vám:
- vypísané tlačivo prihlášky - dostanete v poisťovni, v prípade VšZP ho nájdete aj v kufríku, čo ste dostali v nemocnici
- váš občiansky preukaz na overenie totožnosti
- rodný list vášho dieťaťa

Úradné hodiny Všeobecnej zdravotnej poisťovne v Trnave(Halenárska ulica):
Pondelok 8:00 - 16:00
Utorok 8:00 - 15:00
Streda 8:00 - 17:00
Štvrtok 8:00 - 12:00
Piatok 8:00 - 14:00

Vybavenie daňového bonusu je asi najjednoduchšie :) Zrejme vášmu manželovi dáte už toľko spomínaný rodný list, ktorý v práci odovzdá svojej mzdárke. Ona sa o všetko postará.

Sociálna poisťovňa - inštitúcia, ktorú ľudia radšej nenavštevujú, keď nemusia :) Treba sem odniesť kópiu rodného listu dieťaťa, aby vám nebolo pozastavené vyplácanie materského. V opačnom prípade, vám príde domov výzva s pokynom doručiť rodný list dieťaťa a môže vám byť pozastavené vyplácanie materského. Ak sa celodenne staráte počas materskej aj rodičovskej o svoje dieťa, poistné na starobné, invalidné a do rezervného fondu solidarity platí štát. Prihláška na dôchodkové poistenie ( ak za vás platí štát)- Po skončení materskej treba tieto tlačivá, ktoré dostanete na úrade:
-Registračný list FO
-Vyhlásenie FO + Samozrejmosťou je váš občiansky preukaz a rodný list dieťaťa !

Ak príde k rozviazaniu pracovného vzťahu počas materskej dovolenky, treba doklady predložiť ihneď po rozviazaní pracovného pomeru.

Úradné hodiny v Sociálnej poisťovni v Trnave (Starohájska ulica - budova na kruháči):
Pondelok 8:00 - 16:00
Utorok a Piatok 8:00 - 14:00
Streda 8:00 - 17:00
Vo štvrtok nič nevybavíte - majú nestránkový deň
18 ľudí považuje za užitočné
jankali  18. júl 2013

Dôchodkové poistenie počas MD - 2. pilier

Ahojte,
chcem vás upozorniť, že okrem iných pierovačiek - treba myslieť aj na nahlásenie "záujmu", aby nám Sociálna poisťovňa platila počas 6 mesiacov materskej dovolenky - do 2. piliera.

Mne to nejak ušlo v tom roku 2010, keď som mala Janíka + vtedy sa menil zákon, že to treba spraviť (bez upozornenia) v nejakej lehote, inak že jednoducho toho pol roka bude "bez druhého piliera". Dosť ma to vtedy nahnevalo, lebo práve na dôchodkové poistenie som sa sama pýtala, a nikto ma neupozornil...

Takže: zistite si, kedy presne po narodení dieťatka treba urobiť to prehlásenie/zmenu (na oddelení dôchodkového poistenia, nie na nemocenskom , ako väčšinu "tehotných úkonov na sociálnej poisťovni"). To sa týka aj zamestnaných mamičiek, za ktoré to neurobí zamestnávateľ!

Držím palce, nech zvládnete všetky papierovačky, ktoré sú podľa mňa pre tehotné a nové maminy - otrasne byrokratické až nedôstojné (matrika v Trebišove, asi aj inde, to by bolo na ďalší kritický článok:). A pekné prvé rôčky s bábätkami doma:) jana
17 ľudí považuje za užitočné