Nádchovník, rýmovník, eukalyptus mexický
Predám krásne, zdravé zakorenené výhonky nádchovníka.
Popis:
Nádchovník je izbová rastlinka, ktorá dokáže osviežiť vzduch svojou prírodnou arómou podobnou mäte, medovke a eukalyptu dokopy.
Jeho blahodarné účinky si pochvaľujú astmatici aj alergici a v období sezónnych ochorení uľaví pri nádche. V češtine „rýmovník“, po slovensky nádchovník. Vyskúšajte jeho silu a vyrobte si napríklad sirup, čaj alebo tinktúru.
Čo je to nádchovník
Túto liečivú rastlinku môžete nájsť pod základným latinským názvom plectranthus. Tak ako pri iných rastlinách, aj v tomto prípade sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi. Podľa niektorých štúdií má nádchovník až okolo 350 rôznych odrôd. Základ zdravotných účinkov je však rovnaký.
V miestnosti, kde je nádchovník, sa lepšie spí, pretože silice, ktoré táto rastlinka obsahuje, postupne osviežujú vzduch. Jej arómu najviac pocítite tak, že si odtrhnutý list požmolíte medzi prstami. Prenikavá mätová vôňa vás doslova očarí. Ak ho umiestnite počas letných dní na terasu, komáre a iný otravný hmyz by sa vám mali oblúkom vyhnúť.
Táto bylinka rastie celkom rýchlo, takže dokáže narásť vysoko do výšky. Postupným strihaním vrchnej časti si z neho môžete vytvarovať krásne bohatý kríček. Stačí, ak mu doprajete priestor na rast nových listov, ktoré vyrastajú vždy oproti sebe nad staršími listami. Nádchovník je nenáročná rýchlorastúca izbovka, ktorej stačí malá zálievka raz za týždeň až dva. Pred polievaním sa uistite, či je vrchná časť zeminy v kvetináči suchá a až následne ho polejte. Nádchovník môžete od jarných mesiacov až do neskorej jesene pestovať aj vonku. V zime ho určite presuňte naspäť dovnútra, pretože mráz by ho určite zničil.
Nádchovník v kvetináči
Využiť sa dá naozaj rôznorodo
S nádchovníkom je to jednoduché v každom zmysle slova. Ak už máte pekne rozrastenú rastlinu, natrhajte si pár listov na čaj. Ten síce chuťovo nie je ničím výnimočný, no s kvapkou medu je podobný tomu mätovému alebo medovkovému. Čaj z tejto bylinky si uvaríte iba z čerstvých listov. Usušiť sa vám ich nepodarí, pretože štruktúra listov je dužinatá a vodnatá, na povrchu s drobnými jemnými chĺpkami.
Aktualizovaný včera
149 zobrazení od 11. sep 2023