Konšpiračné teórie sú teórie, ktoré sa nejakú udalosť snažia vysvetliť ako tajné sprisahanie. Často kombinujú fakty so špekuláciami. Snažia sa presviedčať ľudí, že „všetko je inak“.
V dávnejších dobách boli konšpiráčné teórie namierené predovšetkým proti skupinám ľudí, ktoré žili na okraji spoločnosti.
Napríklad liečiteľky - nakoľko si ľudia v minulosti nevedeli logicky vysvetliť ich konanie/liečenie, boli náchylní uveriť konšpiračnej teórii, že sú to čarodejnice a služobníčky Satana. Autor takejto konšpiračnej teórie využil strach z nepoznaného, aby poštval proti liečiteľom dav ľudí, pretože mu to vyhovovalo. A keďže v tej dobe ľudia nemali o danej problematike dostatok vedomostí, boli náchylní takejto teórii uveriť. Jej šírenie bolo životu nebezpečné. V dôsledku tejto nepravdivej informácie totiž umrelo v našej histórii obrovské množstvo nevinných ľudí.
Iróniou je, že konšpiračnú teóriu o čarodejniciach šírila cirkev, pričom aj o samotnom kresťanstve, hlavne pri jeho začiatkoch, vzniklo nespočetné množstvo konšpiračných teórii. Napríklad, že zabíjali malé deti, lebo potrebovali ich krv na prípravu pokrmov.
Táto informácia nám napovedá, že účelom konšpiračnej teórie je niekoho pošpiniť či očierniť, lebo mám z neho strach, alebo sa ho potrebujem z nejakého, určite nie dobre a čestne mysleného, dôvodu “zbaviť”. Potrebujem ho odstrániť/zdiskreditovať/pošpiniť jeho dobré meno.
Väčšinou sa autori konšpiračnej teórie snažia vyvolať v ľuďoch dojem, že im chce niekto nejakým spôsobom ublížiť, aby vo svojom obecenstve vyvolali strach a nedôveru. Strach je totiž najlepším nástrojom na ďalšiu manipuláciu.
Pôvodca konšpiračnej teórie sa taktiež snaží šíriť túto teóriu v čo najjednoduchšom jazyku. My, obyčajní ľudia, totiž častokrát nerozumieme napríklad vedeckej terminológii, biochémii, fyzike a pod. Autor nepravdy sa preto snaží hovoriť viac “našou rečou”. Sme totiž náchylní uveriť skôr niečomu, čomu “rozumieme”, ako niečomu, čo je plné “cudzích slov”a nedokážeme to pochopiť, pretože nie sme v danej oblasti dostatočne vzdelaní. A tak, bohužiaľ, skôr uveríme klamstvu, ktorému ale rozumieme, ako pravde, ktorá je pre nás príliš zložitá.
Najznámejšie konšpiračné teórie podsúvajú židom plány na svetovládu, americkým tajným službám pripisujú útoky z 11. septembra 2001 alebo očkovanie označujú za podávanie neúčinných či dokonca jedovatých látok, ktoré ľuďom vnucuje lobby farmaceutických firiem.
V dnešnej dobe sa konšpiračné teórie obrátili prevažne voči nejakej “zlej elitnej skupine”. Môže to byť vláda, ale napríklad aj zdravotníctvo a farmaceutické firmy. Účelom konšpiračnej teórie je spochybniť túto skupinu a vytvoriť v spoločnosti chaos. Vďaka chaosu sa potom totiž dostávajú k moci rôzne extrémne zmýšľajúce skupiny ľudí, ktoré nám sľubujú riešenia a pomoc. Nechcú nám však nijako pomôcť, sledujú len svoj vlastný zisk a profit. No a zneistený občan, ktorý nevie, čomu vlastne môže veriť, je pre tieto skupiny ľahkou korisťou.
V prípade, že sa dopočuješ, alebo si niekde prečítaš informáciu, ktorá ťa zaujala, no nie si si istá/ý, či je pravdivá, môžeš ju samozrejme zdieľať ďalej, no skús ku nej napísať aj niečo v zmysle: “Toto ma zaujalo, neviem, či je to pravda, čo myslíte?”
Vyhneš sa tým tomu, ak sa informácia časom ukáže ako nepravdivá, že ťa niekto označí za naivného človeka alebo za človeka, ktorý zavádza iných. Ochrániš sa.
Taktiež sa ochrániš predtým, aby si niekto vďaka neoverenej informácii, ktorú prezdieľaš, napríklad nechtiac nezhoršil zdravotný stav, ak by sa to týkalo zdravia a liečby chorôb. Tvoje “nie som si istá, či je to pravda”, ho totiž núti si najskôr overiť, či je daná informácia dôveryhodná.
Taktiež sa dozvieš názory iných ľudí, ktoré ti pomôžu utriediť si, či sa na informáciu dá spoľahnúť alebo nie. Sleduj predovšetkým reakcie tých, ktorí sa v danej téme “vyznajú”.
Je určite lepšie vypočuť hlas právnika, ktorý má v danej oblasti prax a vedomosti, ako suseda, ktorý sa len domnieva, že o tom niečo vie. Naopak, ak by šlo o to, či môžeš vybúrať nejakú stenu v byte bez toho, aby ti spadol na hlavu, vypočuj radšej suseda murára, ako nejakého právnika, ktorý v živote nedržal v ruke tehlu. Dáva to zmysel, však?
📌 Zoznam najznámejších konšpiračných webov na Slovensku
📌Etnologička skúma dávne konšpiračné teórie: šírili sa o židoch, iluminátoch aj kresťanoch
📌Ani vedci nie sú imúnni voči konšpiračným teóriám