Pôrodnica Žilina

zebra22
3. sep 2024

Ahojte dámy, chcela by som sa opýtať na vaše úprimné skúsenosti a odporúčania (prípadne neodporúčania) na Žilinskú pôrodnicu. Chcem sa opýtať konkrétne tých, ktoré ste tu rodili v roku 2024. Ako ste boli spokojné, išli by ste do toho znovu? Ako je to s bondingom bezprostredne po narodení (nie 10min. “bonding”, ale reálne 2hod.), a čo dotepanie pupočníka? Poskytujú naparovanie počas prvej doby pôrodnej, príadne iné úľavové metódy (rebozo, vaňa/sprcha, fit lopta, nahrievanie hrádze…? Pri tlačení nechávajú možnosť aj inej polohy ako na chrbte a na boku? Mali ste zazmluvneného dokotora? Je to podľa vás lepšie? V nadšatndardnej izbe je sprcha a wc privátne pre danú izbu? Veľmi pekne ďakujem za každý komentár.😊🤰🏻

lucia23529
3. sep 2024

Ahoj, ja som rodila apríl 24 ale plánovaným cisárskym takže nie na všetko ti odpoviem. Mala som nadštandardnú izbu - svoju chladničku, tv, wc so sprchou, klímu, možnosť partnera na izbe cely čas. Aj návštevy sú tuším neobmedzene ale ja som nechcela. Prístup sestričiek bol super, takisto aj laktačných poradkýň. Takisto chodila za mnou aj rehabilitačná každý deň a radila ako sa rozhýbať, cviky, pocity a dať sa dokopy v budúcnosti. Ukázali nám kúpanie, prebaľovanie, balenie na široko, ako polohovať babo, pristátie k prsníku, polohy, ako dávať UM, odgrgnutie, staranie o pupočnik a viac mi nenapadá 😀aj sestričky prišli veľakrát na izbu kontrolovať aj sedeli s nami a kecali takže ja som max.spokojná. Bonding po cisárskom som bohužiaľ nemala, iba mi ju doniesli v perinke na pár minút ale ja som bola KO a až potom po chvíľkach na jysku a na druhý deň už som bola s nou 3/4 dňa a na noc ju zobrali a na ten další deň už sme ju mali stále. Boli sme tam 7 dni takže sme vystriedali všetok personál 🙂 len tuším jedna doktorka bola taká no čo mi vyberala svorky inak super

zebra22
autor
3. sep 2024

@lucia23529 veľmi pekne ďakujem, krásny príbeh 😍. Potešila si ma. Ten bonding po cisárskom viem, že je u nás na SVK stále problém aj keď neviem prečo.. samozrejme záleží od toho ako sa mamička cíti.

lucia23529
3. sep 2024

@zebra22 zamaličko 🙂 ak máš ešte nejaké otázky kľudne napíš….ja som chcela strašne bonding, možno keby som viac doktorov informovala by to bolo iné ale tiež som si myslela že cisársky je menej náročný takže sa to trocha bije 🤣

crazy_lazy
3. sep 2024

Rodila som v januári. Nadštandard izba je super. Stojí za tie prachy. Vlastná kúpeľňa, prítomnosť partnera a aj prístup sestier. Ja som prišla neskoro večer do nemocnice s odtekajucou vodou. Pýtala som si hneď nadštandard ( treba pýtať hneď na začiatku). Zhodou okolností mali voľnú izbu. Keďže pôrod sa mi ešte nerozbiehal tak ma dali na izbu, kde som aj noc strávila s manželom. Do rána mi už začali kontrakcie, tak spravili klystír a išla som na pôrodnú sálu. Okamžite po pôrode mi malého priložili aj odfotili, potom prestrihli pupočnú šnúru a zobrali ho na vyšetrenia a mňa zatiaľ zašili. Potom mi ho vrátili a možno hodinu ( fakt neviem ako dlho) som mala malého na sebe a nechali nás tam aj s mužom osamote.
Ale tak myslím si, že ja som mala celkom fajn pôrod bez komplikácií. Urobili mi aj vyšetrenia kvôli epiduralu ale nakoniec mi ho ani nedávali.

zebra22
autor
3. sep 2024

@crazy_lazy ďakujem za radu a za recenziu 😊. Bonding po pôrode bol krátky pár minút alebo skôr taký ten poriadny 1,5-2hod? A nechali dotepať pupočník? Ďakujem 🙂

zebra22
autor
3. sep 2024

@crazy_lazy a ešte výber pôrodnej polohy bol na vás prosím?

meganka13
3. sep 2024

Ja som rodila teraz koncom júna a pred 10 rokmi. Zmena teda obrovská. Mala som pri sebe manžela aj dulu. Pôrod bol veľmi rýchli, nestihla som ani vybrať pôrodný plán, ale všetko sa mi splnilo aj bez neho. Umožnili mi rodiť na štyroch s rukami na fitlopte, bábätko ihneď priložili, nechali dotepat pupočník, vyšetrili ho na mne, na ostatné vyšetrenia ho brali až keď ma presúvali na izbu, teda po cca 2 hodinách, dula nám pomohla so samoprisatim. Potom mi ho priniesli už na izbu. Personál super, nemôžem nič zle povedať. Bola som na klasickej izbe celý čas sama. Sestričky vysvetlili, poradili, príjemná atmosféra na celom oddelení, máme len pekné spomienky.

zebra22
autor
3. sep 2024

@meganka13 joj toto tak rada čítam. Veľmi vám ďakujem. Mali ste krásny pôrod so starostlivosťou ako má byť. Začínam byť ozaj naklonená tej Žiline.😊

lucia23529
3. sep 2024

A kde inde by si chcela rodiť ? 🙂 treba zohľadniť hlavne odkiaľ si kvôli možnej premávke

zebra22
autor
3. sep 2024

@lucia23529 no práve som zo Žiliny čiže pre to jediné ju zvažujem v podstate. Respektíve teraz keď čítam pozitivne ohlasy za posledné obdobie tak nie len kvôli tomu. Vždy som chcela (roky dozadu keď ešte Havířov nebol prefláknutý ako dnes) rodiť v Karvinej kvôli výberu polohy. Potom som teda zmenila názor a hovorila som, že Havířov jednoznačne. No práve mám obavu kvôli doprave, predsa len nikdy nevie človek kedy ho to chytí a cestovať tam v špičke nieked o 16 poobede🙈… bola by som viac v strese ako v klude kam idem. Plus mám termín v zime čo je tiež také, že čím severnejšie tým vačšia pravdepodobnosť snehu a zle upravneých ciest. No a potom som ešte zvažovala Trenčín, na ktorý počúvam prevažne kladné odporúčania. Predsa len je to po dialnici nejakých 45min až hodinku podľa premávky čiže cesta určite lepšia ako do Havířova. No samozrejme ideálna je Žilina, ktorú mám 10min od bytu.

s_o_n_i_k_e
9. sep 2024

Ahoj, ako ja som za top destináciu brala ako HAVIROV ako hotovú vec, žiaľ sme sa presťahovali a cesta tam je 1h44minút, čo už mám presne obavy,
či to dáme, aktuálne teda riešime Žilinu.

Dnes som bola na predpôrodnom kurze v Žiline, tak nech sa páči aktuálne info.

Nový prímar oddelenia, čo počúvam/čítam je top a je veľmi naklonený novým prístupom.

Čo sa týka možnosti pred pôrodom:
- naparovanie je možné,
- vaňa/sprcha je možná,
- fit lopta je možná,

Majú po novom aj pôrodný gauč, na ktorom si vieš meniť polohy a polohovať sa.

Pokiaľ to pôrod umožňuje, tak je možné rodiť v inej polohe ako na chrbte na dnešnom stretnutí, ak je to ozaj možné zo zdravotného hľadiska,
tak som počula: pôrod na štyroch, pôrod na boku. Samozrejme sa snažia dať takú polohu, ktorá rodičke vyhovuje, čo sa mi veľmi páčilo.

Snažia sa eliminovať nástrih, čo je tiež za mňa super.

Je možné si zazmluvniť lekára aj pôrodnú asistentku.
Lekár 300Eur
PA 250 Eur

Podľa toho čo som počúvala, tak z hľadiska času, ktorý s Vami bude personál by som asi šla do PA, lebo ak všetko ide tak ako má by mal byť
lekár pri Vás až skoro v závere. Možno, ale ak je zazmluvnený je u Vás častejšie a aj predtým.

Čo sa týka nadštandartu áno máte tam svoje sociálne zariadenie.

Ak pôjdete do Žiliny, odporúčam predporodný kurz, prevedú Vás všetkým čo sa týka pôrodu, kedy do nemocnice, ako uľaviť, aké polohy, aby bábo išlo
pekne do pôrodných ciest, techniky dýchania a ukážu aj pôrodnu sálu.

zebra22
autor
10. sep 2024

@s_o_n_i_k_e ďakujem Vám veľmi pekne za komentár. 😊 mám presne rovnaký názor ako vy s tým Havířovom ako som aj vyššie písala… na predpôrodný kurz som už objednaná, podľa môjho TP mi dali termín niekedy v decembri, dátumovo ešte upresnia. Veľmi sa na kurz teším a určite sa po ňom rozhodnem aj či by som išla do PA. Som rada, že aj v Žiline konečne pristupujú na metódy, ktoré sa v susednom Česku považujú za samozrejmosť už roky.

zebra22
autor
10. sep 2024

@s_o_n_i_k_e Ak by som Vás mohla ešte poprosiť o spätnú väzbu po pôrode, budem veľmi rada keď dáte vedieť zažitú skúsenosť vo finále.🙏🏼 Vopred ďakujem.

s_o_n_i_k_e
10. sep 2024

@zebra22 budem na to mysliet mam TP 9.11 ak by som nepisala mi napiste lebo niekedy som ako rybka dory

zebra22
autor
10. sep 2024

@s_o_n_i_k_e ďakujem ste zlatá. Budem na Vás myslieť nech máte krásny zážitok na celý život. 🥰 a pripomeniem sa Vám.

monny222
11. sep 2024

ja odpoviem len na malo z toho co ste sa pytali.. rodila som pred mesiacom, s pristupom som bola mega spokojna, nemala som ale nikoho zazmluvneneho, rodila ma mlada doktorka, okolo same mlade sestricky, super atmosfera.. ja som ale mala rychlovku (porodila som do 15min ako som prisla do nemocnice) bola som na nadstandarde na 3.poschodi - ale nie apartman (ja som mala samostatnu izbu kde je TV,kanvica, mikrovlnka, chladnicka) wc a sprchy su spolocne na chodbe ale za tie 3 dni som raz stretla jednu babu na wecku, inak nikoho 🙂 stoji 40€/noc.. po porode mi maleho nachvilocku prilozili a zobrali na vysetrenie, potom mi ho doniesli ked ma došili a kojila som ho (dokopy 2h musite byt po porode na tej sale, takze vlastne nejaku 1,5h som ho mala na sebe - pri sebe, uz ako chcete 🙂 potom sa uz ide na izbu kde vam ho donesu a uz ste len s nim 🙂 rodila som aj v 2022 aj teraz a nemam co vytknut 🙂

zebra22
autor
11. sep 2024

@monny222 ďakujem za Vašu skúsenosť 😊. Tak rýchly pôrod je sen snáď každej ženy🤩.

monny222
11. sep 2024

@zebra22 no veru rada by som ho dopriala každej, ale horšie bolo to ze som ledva došla do nemocky🤣🤣🤣🤣 najrýchlejšia cesta z domu do nemocnice v mojom zivote 🤣 esteze bola noc a malo áut všade

zebra22
autor
12. sep 2024

@monny222 fuuu ha a ste zo Žiliny? Ja ako prvorodička čakám že to nebude také rýchle, no človek nikdy nevie.😀

monny222
14. sep 2024

@zebra22 12min od Žiliny bývam.. prvý porod ale tiež bol celkom rýchly ale to už som bola v nemocnici skôr 😁 držím palce❤️

nickneznamy
Dnes o 14:44

Ja som rodila pred dvomi mesiacmi, tiež môžem len odporúčať a tiež som zvažovala kam ísť, odporúčali mi Čadcu napr., ale kvôli dostupnosti som zvolila nakoniec Žilinu. Mala som zazmluvneného lekára, apartmán s vlastnou kúpeľňou (odporúčam, rodila som dva dni, takže kým som sa dostala na sálu, bola som ubytovaná na tomto apartmáne a to súkromie je na nezaplatenie. Personál bol maximálne príjemný, starostlivý, dostala som ešte na izbu termofor, fitloptu, sestričky ma psychicky podporovali, lebo som sa vôbec neotvárala a už som sa dosť opúšťala. Na sále ma potom už takmer čakal epidurál (anesteziológ prišiel možno 5 minút po mne), sestričky opäť starostlivé, vytrepali mi na ten stôl fitloptu aby som sa na štyroch o ňu oprela, pustili aromalampu, bolo tam prítmie. Kázali mi priebežne piť vodu aby som nebola smädná. Malú mi priložili, potom vzali na ošetrenie a na izbe už sme boli stále spolu. Po pôrode chodili sestričky detské aj ženské, pomáhali, ukazovali, dali mi lieky proti bolesti zo šitia, proste starostlivosť aká by mala byť samozrejmosťou. Jedine to jedlo bolo hrôza 🙂

zebra22
autor
Dnes o 19:14

@nickneznamy ďakujem za reakciu. Veľmi rada čítam tieto pozitívne ohlasy na Žilinu. Dáva mi to nádej, že raz budeme naozaj aspoň tak kde je susedné Česko.