Farebné "gule" na nočnej oblohe

10. jan 2024

Ahojte.
Už 2. Večer pozorujem na oblohe farebné predmety gule 🤔 neviem ani ako to nazvať. Svieti ich viac. Ako disko guľa 😁 najprv som myslela že hviezdy a farebnosť sa mi len zdá.
Čo to môže byť ? Družice ? Dron je maličký takže v tej diaľke by to nebolo možné ...

ivkav5
10. jan 2024

Ahooj, nie som síce zo Žiliny ale zaujíma ma too, nemáš foto?🙏😅

tato_
10. jan 2024

Potvrdzujem, jedna vyrazna je pri pohlade na juznu cast oblohy. Trblieta sa fialovo ruzovymi zableskami. Tiez to sledujem uz druhu noc.

autor
10. jan 2024

@ivkav5 fotené ako kalkulačkou 🤣

ivkav5
10. jan 2024

Čožeee odpadnem 🙏😅 to je aké super, ktovie čo to je, hádam sa niekto vyjadrí…

lenkakravcova
10. jan 2024

Skús to odfotiť fotoaparátom, a nastav nočné videnie 🙂

autor
10. jan 2024

@ivkav5 Dúfam, nedá mi to spať. Nech googlim ako chcem na nič neprichádzam 😅

lija22
10. jan 2024

ktorym smerom sa mam pozerat?

ivkav5
10. jan 2024

No ja teraz tiež to budem sledovať, ale som z východu, mám to ďaleko🤣🤣

tato_
10. jan 2024

Cez aplikaciu SKY MAP VIEW som ju identifikoval ako PROCYON

jankalii
10. jan 2024

@lija22 na juhu je to predpokladám - z nasledujúcich príspevkov, že vraj je to Prokyón 🙂
Teraz tam vidím cez appku Stellarium aj Sírius - najjasnejšiu hviezdu nočnej oblohy.
Von sa mi nechce vyjsť... v tomto mraze... škoda.

autor
10. jan 2024

@tato_ Ďakujeeem, už mám dušu na mieste ! Môžem ísť s kľudom spať. 😄

ivkav5
10. jan 2024

A ja tiež🙏🤣 super vedieť, takéto ma zaujíma🙂

livuska124
11. jan 2024

Ja som raz večer stála na balkóne a v rade za sebou asi 12-15 veľkých svetiel letelo naprieč nočnou oblohou. Vyjavene som na to pozerala, najprv som myslela, že nejaké lietadlá, možno vojenské, že letia za sebou, avšak žiadny zvuk nebolo počuť. Tak som pátrala na googli, čo to môže byť a zrejme to bol Starlink Elona Muska. Ale vyzeralo to "nebezpečne" 😀

donika23
11. jan 2024

@livuska124 my sme to videli s mužom tiež, pred polnocou. Niekoľko minút išli. Ja som sa tak bála. Ako invázia vesmírna 😆 Na druhý deň sme o tom čítali, že to boli družice.

ibatanecnica
11. jan 2024

ja som zase videla iba biele ale väčšie, Inak ja keď pozerám cez ďalekohlad tak ani obyčajné hviezdy sa mi nezdajú úplne biele ako voľným okom ale tak farebne blikajú. Asi nejaký odraz niečoho

ibatanecnica
11. jan 2024

@tato_ na južnej strane tiež už dlhšie pozorujem jednu takú výraznú farebnú

dharmasanata
11. jan 2024

@livuska124 to si pamätám 🙂 tiež som googlila vtedy čo sa deje

livuska124
11. jan 2024

@donika23 ja som tiež bola v pomykove, reku kurnik, čo je to? UFO? 😀
@dharmasanata ja som ich videla nedávno, pár mesiacov dozadu....ty tiež? Či dávnejšie?

ibatanecnica
11. jan 2024

@livuska124 ja som videla takých šesť, ale keď sa pohli tak to vrčalo, ako tie rogalá, ak neviem čo to bolo, bola tma, tak rogalo asi nie. TAk som mužovi povedala, že poďme upratať ak by prišli z vesmíru 😂

livuska124
11. jan 2024

@ibatanecnica 😀 kontrola z hygieny?
Toto nevydávalo žiaden zvuk a bolo vidieť, je je to veľmi vysoko / ďaleko (aj keď tie svetlá boli veľké a žiarivé), preto som hneď tú myšlienku, že sú to vojenské lietadlá zavrhla.... potom mi hneď napadlo UFO 😀 našťastie google hneď vedel, že je to starlink.
https://www.google.com/search?sca_esv=597464116...
Presne tak to vyzeralo ako na tých fotkách, ja som tých svetiel videla tak 12-15...

ibatanecnica
11. jan 2024

@livuska124 nie hygiena ale E.T. 😂

dharmasanata
11. jan 2024

@livuska124 ja som to videla možno aj 4 roky do zadu ešte

thekacicaa
11. jan 2024

To budu asi len hviezdy, ktore sa mozu zdat za urcitych podmienok v atmosfere, ze menia farbu alebo blikaju. Ja som tak vyfotila hviezdu (asi), ktora vyzera, ako by blikala a menila tvar aj farbu . Na vsetkych fotkach je ten isty objekt foteny po par sekundach po sebe. Mam tych fotiek asi 10 a kazda je uplne ina.

miska444
11. jan 2024

myslim, že to je SIRIUS

miska444
11. jan 2024

su to dve hviezdy za sebou, vcera som ich tiez pozerala

thekacicaa
11. jan 2024

@miska444 no neviem, toto bolo fotene v juli 2023. Ale moze byt, ze je to ono.

thekacicaa
11. jan 2024
nelka93
11. jan 2024

Každá hviezda ma svoju farbu, odvíja sa od teploty. Ak ta to zaujíma, kukni HR diagram. V skutočnosti ale len malo hviezd je bielych, veľa z nich je žltých alebo červených. Teraz je možno pozorovať Sirius hneď po orionovym pásom a hviezdou betelgeuze, ktorá tiež svieti na červeno. Ak by niekto chcel vedieť viac, nech napíše🙂

estellas
13. jan 2024

@livuska124 To bude pravdepodobne Starlink Elona Muska. Som videla na tiktoku videá viacerí to videli a hovorili že je to Starlink.