Dcéra má jednostrannú stravu - poraďte psychológa v Žilinskom kraji

tamarka2628
12. júl 2023

Ahojte potrebovala by som rada môj dcéra (12r) je len zemiaky ryžu a rôzne prílohy mäso nič neje takto 9 rokov a vidím že jej to chýba chceli sme aby sama skúšala ale myslím že ma v hlave nejaký blok pretože sa bojí jesť mäso a tak zo zeleniny je iba uhorku mrkvu a podobne pár polievok a inak nič tak bola by som rada keby ste mi poradili nejakého psychológa najlepšie v Žilinskom kraji ktorý by vedel pomôcť s problém alebo nejaké iné rady a ak máte skúsenosti dajte vedieť. Ďakujem

lienka9
12. júl 2023

@tamarka2628 ak jej maso ako take nechuti,treba zvazit skor nasadenie inych zdrojov zeleza a,aby mala plnohodnotnu stravu.ked spravis napr privarok z cervenej sosovice so zeleninou ani take by nezjedla?skusala si nejake omacky k ryzi a zemiakom.zeleninove,strukovinove?

negymama
12. júl 2023

a vajicka, mliecne vzrobky zje? aj moje deti nejedia maso, ale inak vsetko pestra strava, plus doplname B12. Moji jedia domace vajicka, syry, jogurty, orechy, huby , strukoviny vsetkeho druhu. Takze im nic nechyba.
Toto vyzera na poruchu prijmu potravy. nema dcera aj uzkosti ci socialne problemy?

Na psychologa je nahlepsia osobne odporucanie. skus pozriet nejake internetove diskusie. su aj na fb rozne skupiny s poruchami stravy u deti.

athena27
12. júl 2023

@tamarka2628 to nemusí byť hneď na psychológa ja sa pamätám že cca v jej veku som tiež nechcela mäso lebo mi bolo ľúto zvierat.. prešlo to k mäsu som sa vrátila s potom som zas bola na 10 rokov vegetariánka :D skúste jej dopĺňať viac strukovín do jedálnička, sóju, tofu, syry atď nech je strava pestrejšia ale do mäsa nie je prečo nútiť pokiaľ teda naozaj nie sú zdravotné komplikácie

zmrzlinka2021
12. júl 2023

@tamarka2628
Nemyslim si, ze na to treba psychologa. Su ludia ktorym maso nechuti. Okrem toho ani velmi nie je zdrave a vobec o nic clovek neprichadza.

tinkavvv
12. júl 2023

@zmrzlinka2021 neprichadza, ak ziviny, ktore maso ma, doplni inak. Napriklad strukovinami...

veronikam33
12. júl 2023

@tamarka2628 ja mam ten isty problém so synom, ma 12 rokov s doktorkou to riesim každý rok, od narodenia neje maso, ziadne omáčky, iba prílohy ako cestoviny, ryžu, zemiaky, polievky iba vývar, spenatovu, paradajkovu, cesnacku, pečivo, pizzu rybie prsty, pizzu, a sladke jedla, tento týždeň začal jesť vyprážaný syr. Váži 32 kg meria 147cm, ja s mužom sme tiež menší a keď sme boli deti boli sme tenucky. Doktorka mu predpísala nutridrinky že cez prázdniny nech pije to jeden každý deň a b-komplex, po prázdninách mame prísť na vazenie. Ak to nepomôže tak že nás pošle za psychológom, syn je v tomto smere a v komunikácii o tomto veľmi ťažká povaha. On napríklad nezje ani nič čo už bolo v ladnicke, všetko musí mat čerstvé, dcéra ktorá je mladšia nemá s jedlom žiaden problem, ale taktiež je chudá a nie vysoká. Každý rok mu berú krv, a výsledky má dobre. Uvidím či mu tie drinky pomôžu. Doktorka vravela že musí jesť syry, strukoviny, vajcia, tofu, ale to neviem ako by som do neho dostala. Trápim sa s ním 12 rokov, on je hladný ale tým že má takýto jedalnicek nevie čo by jedol. Je to boj na každý deň. Nepomohla som ale nie ste v tom samé.

glorikarebeka
12. júl 2023

Môj manžel vyrástol na cestovine a slíźoch a ja podobne ako tvoja dcéra....

cookie29
12. júl 2023

@tamarka2628 toto si hodne zjednodusene napisala, ja viem, ze nechces pisat roman, ale aj tak...

- nechce mäso : odmieta akukolvek formu? Ci ide o platok masa, maso na stave, burger, sunku, pastetu, masove halusky v polievke, slaninu/skvarky atd?
- chyba jej to: chcela by ale boji sa/nevie? alebo mas pocit, ze ma nedostatky? Napriklad anemiu a podobne?

zje ovocie?

boji sa: coho? Preco?
predtym jedavala?
podla odpovedi su rozne riesenia, nemusi to byt na psychologa a pod.
a nie nie som odbornik, len mam dieta s nesmierne obmedzenym jedalnickom. A fungujeme na "schodisku" pomalicky postupne... a je to strasne dlha cesta

caroline_
12. júl 2023

@tamarka2628 možno len nechce jest mäso, to hneď nemusí byt na psychológa

barbora19911
12. júl 2023

@tamarka2628 niektoré deti proste budú navždy nejedáci ...ja som ten príklad ako decko mi nič nechutilo a do teraz s tým bojujem žiadny psychológ by mi nepomohol proste sa po jedle pozvraciam keby som zjedla niečo čo mi nechutí ...

negymama
12. júl 2023

@veronikam33 no tvoj zje maso aspon v tych rybacich prstoch a vyvare. dajme tomu ze spenat a paradajky ma v polievkach, do Pizze sa da tiez vselico dobre ukryt, Ja mam 12 rocneho /o mesiac ma 12r/ a ma 140 cm a 30-31 kg. ale este nema pubertu plus sme s muyom velmi nizky. A to ma vyborny apetit, ay na to ze nezje huby a maso, zje komplet vsetko a vela. .

michu_
12. júl 2023

kvoli comu pises, ze jej to chyba?-byva nejak viac chora alebo slaba?
a preco sa boji jest maso?

cookie29
12. júl 2023

@negymama v rybacich prstoch je maso? 😲

negymama
12. júl 2023

@cookie29 no dajme tomu, by tam mala byt aspon kus ryby ci? Neviem, my to nejeme.

cookie29
12. júl 2023

@negymama jaj rozumiem, ja som zvyknuta na to ze ryba a morske plody sa za maso nepovazuju, preto ma to prekvapilo. Aj ked mas pravdu, nie vzdy tam ten kusok ryby je

negymama
12. júl 2023

@cookie29 aj ryba je maso, bezne sa poziva pojem rybacie maso.

caroline_
12. júl 2023

@negymama jasne ze je, ja ako veganka dávno som neznasala otázku ze ty nejes mäso ani ryby? A co su ryby ovocie??? 😂😂😂

cookie29
12. júl 2023

@caroline_ nemusi byt, poznam vela vegetarianov, ktori maso nejedia, ale ryby a morske plody ano.
Samozrejme vegan je ina kategoria.
Zijem pri mori a tu sa ryba ako maso nepovazuje, dokonca na rybie "mäso" existuje specialne slovo. Dokonca aj krestanska kultura, kde piatok je postny den a teda maso sa neje, povazuje rybu za nemäso...
Ale ked si niekto mysli, ze ryba je ovocie 🙂

negymama
12. júl 2023

@cookie29 to su tzv. pescetariani, vegetarianska strava + ryby. Ale malokto ten vyraz bezne pouziva, tak ich /nespravne/ davaju k vegetarianom.
Z pohladu vegetariana ci vegana, ryba je pre nich zivy tvor. ktore nejedia. To ze nie je teplokrvny zivocich, rybe na "zivosti" neubera. Ma to mozno vyznam len pri tych nabozenskych postoch, kde sa vylucuje u krestanov jedenie teplokrvnych zvierat, cize ryby ano.

caroline_
12. júl 2023

@negymama presne tak

luccija
12. júl 2023

@tamarka2628 ako vieš, že jej to chyba?má zlý krvný obraz?odmieta ho odmala?
My jeme mäso, ale keď jej nechutí nenutila by som ju.Coho sa boji parazitov, baktérií, alebo sa jej hnusi krv, keď varíš?
Skús biele morčacie, kuracie.Musi to byť obmedzujúce, keď varíš pre ostatných.
Čo ma obľúbené jedlo?zje aspoň strukoviny polievky, prívarky? moja kamarátka ma dcéru s aspergerom a vymýšľa v jedle, ale inak by nik nespozorovali, že má aspergera len je viac introvertna nemôže byť sťava na ryži, nezje knedľu, paradajky veľa veci, ale zje ryby, tofu, strukovinove polievky a z mäsa iba biele.Ale tiež ich to obmedzuje, ak sú na dovolenke či niekde vonku

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@lienka9 vobec pravaze ona nic ani mäso ani také omáčky ani nič

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@negymama vajicka ano mlieko jogurt a tak nie ona je šťastná nie ze by nechcela jesť len sa toho jednoducho bojí

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@athena27 niesu zatiaľ ale bojím sa že keď bude staršia bude to mať následky syr nejze ale tak jogurty je vitamíny jej dávam ake snažíme sa

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@zmrzlinka2021 ano ale stale musím na nu myslieť že čo si tam dá ona a podobne

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@veronikam33 presne ako moja no uvidíme skúsime sa poradiť s pediatrickou

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@cookie29 no nezje žiadnu formu mäsa áno jedavala ale keď mala asi 3 roky mala veľmi rada paradajky prejedka sa ich až tak že musela mať antibiotiká a odveti nic neviem boji sa nových chutí veľa krát sme sa rozprávali

tamarka2628
autor
12. júl 2023

@luccija tiež je introvertna ale obmedzuje nás to je zdravá ale to obmedzovanie oriešky neskúšala ale bojkotuje tak isto syry skúsime niečo tiež na ryži nemôže byť šťava zatiaľ zdravotné problémy nemá ale bojím sa že keď bude staršia ukáže sa to

luccija
12. júl 2023

@tamarka2628 tak ma 12 r rastie teraz potrebuje najkvalitnejšiu stravu.skus toho psychológa, lebo to nie je, že odmieta iba mäso.Coho sa boji vie povedať?aj si stráži váhu, cvici?
Oriešky preco kvôli alergiam či nevie povedat?

cookie29
12. júl 2023

@tamarka2628 skús postupku. Vyberte 2-5 potravín, ktoré si ona zvolí. Prvá etapa je, že akceptuje mat ich na tanieri. Len ich tam mat. Napríklad mrkvu, kusok šunky a podobne. Keď bude pripravená, ďalšia etapa je že sa ich bude dotýkať príborom. Ďalšia etapa je že sa dotkne prstom. Ďalšia ovoňať. Potom sa dotknúť jazykom. Potom vložiť do úst a vypľuť. Potom pohrýzť a vypľuť. A potom prehltnúť. Taký rebrík. Ona rozhoduje kedy prejde na ďalšiu etapu. Môžete sa dohodnúť na nejakej motivačnej odmene. A môže to trvať nehorázne dlho. Niektorá etapa kľudne mesiac. Takze by som brala potraviny, ktoré skutočne mávaš a varis, aby si bola dôsledná.