Zvýšená sedimentácia. Je tu lekárka, ktorá poradí?

llenulka
23. apr 2013

ohladom vysledkov z krveno obrazu-zvysena sedimentacia

vefi89
23. apr 2013

@llenulka nie som lekár, ale zvýšená sedimentácia znamená, zápal, onkologický problém, alebo ťažkú anémiu. U žien je FW v norme 5 až 15. ale len z toho, čo si napísala, sa nedá nič viac usúdiť

dara76
23. apr 2013

nie som lekar, toto som si vygooglila:
Sedimentácia alebo FW - už hodinu po odobratí krvi dokáže lekár povedať, či máte v tele nejaký zápal. Krvinky chorých ľudí totiž klesajú rýchlejšie ako krvinky zdravých. Toto jednoduché, ale veľmi užitočné zistenie, ktoré opísal švédsky lekár Robin Fahraeus pred sto rokmi, patrí aj dnes k základným laboratórnym vyšetreniam pri zisťovaní choroby. Normálne hodnoty sú za prvú hodinu u mužov 3-10 a u žien 5-15. Hodnoty o dve hodiny sú približne dvojnásobne vyššie. Znížené hodnoty bývajú pri zahustenej krvi - tzv. polyglobúlii. Zvýšené hodnoty zase znamenajú, že vo vašom organizme sa odohrávajú nejaké zápalové procesy, onkologické ochorenie či ťažká anémia -chudokrvnosť. Extrémne vysoké hodnoty bývajú pri rakovine kostnej drene a pri reumatickej polyartritíde. Zvýšené hodnoty sedimentácie možno vždy považovať za príznak nejakého ochorenia, len v tehotenstve a v staršom veku môže byť vyššia sedimentácia bez chorobnej príčiny.

aristka
23. apr 2013

a akú si ju mala...lebo na toto ti je ťažko odpovedať

evustek22
22. máj 2013

Ja mam sedimentáciu 30/60a lekarka mi povedala ,že to je normalne ľudia to mavaju bežne a žiju.Poradte či je to v poriadku?

duhos
20. mar 2015

Ahojte já som mala sedimentáciu naposledy 68/136 po týždni mi klesla na 38/68 ale inak už 30 rokov to mám zvyšené a nevedia mi prísť na príčinu .

ivuska027
20. mar 2015

@duhos a ake mas ASLO?

hastr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tanika
5. nov 2015

ahojte poprosím o radu sedimnetácia 4/70 mala ste niektorá taký rozdiel ? inak KO v norme, aslo 120, a CRP1,6 ,,,,, poradíte....dík moc za odpvede Táňa

jannadr
5. nov 2015

FW za 2.hodinu byva zhruba dvojnasobok hodnoty za 1.hodinu, takze 4/70 je pravdepodobne nejaka laboratorna hlupost, malo byt asi 4/7.. Podporuje to aj fakt, ze su krvny obraz aj CRP tiez v norme. (a ASLO tiez)

khkt
5. nov 2015

Sedimentácia je najmenej špecifický zápalový marker, mnohí lekári od neho už upúšťajú, nedá sa hodnotiť samostatne ako jeden parameter. Zvýšená hodnota pretrváva pomerne dlhý čas po prekonanom zápale, takže výpovedná hodnota je nízka. Ak je sedimentácia výrazne zvýšená, treba doplniť ďalšie vyšetrenia, minimálne kompletný krvný obraz s diferenciálom a základné biochemické parametre, ak budú ostatné výsledky v norme nie je žiaden dôvod sa znepokojovať.

annae.
22. nov 2016

@khkt ahoj, prosím ťa, vedela by si mi poradiť? Moja maminka má zvýšenú sedimentáciu po 1 hod. 30 a po 2 hod. 50. Má zvýšené erytrocyty v krvnom obraze a aj hematokrit, ale to minimálne. Maminka pred tromi rokmi prekonala nádor na slepom čreve, takže je pre nás veľmi stresujúce, keď sa pozeráme na jej výsledky. Bola na predoperačnom vyšetrení, pretože budúci týždeň ide na kolonoskopiu a idú ju "uspať". Ďakujem za akúkoľvek radu.

ludmilapullmanova
6. dec 2016

Chcem sa spýtať je ssdimentci 25 dobrá u 5 ročného dieťaťa.A aké sú hodnoty sedimentacie u deti o,do?

nefertiti7
1. feb 2017

ja som dnes bola po výsledky mala som KO v poriadku všetko v norme a sedimentáciu 30/70 a pýtala som sa na to, ale nejako to neriešil...len mi vysvetlil co je sedimentácia, a že ju mám rýchlejšiu a nechytal sa vobec tejto hodnoty tak teraz neviem, ci sa mám bať ci nie, pred 2 rokmi som mala 10/20

lucia24101982
9. feb 2017

Ahojte dievčatá,zvýšená sedimentácia nastáva vtedy vtedy,ked nemáte dostatočný pitný režim,to znamená obličky a nadobličky nepracujú ako by mali a zaťažujú tým pečen.Akedže pečen je továren na všetko-v nej sa všetko spracúva,tak sa to musí niekde odraziť...sledujte si akej farby máte moč...nehovorím o ráne po celej noci,to je tmavý,ale v priebehu dna.

hexena
30. jan 2018

@lucia24101982 a ked je vysoke aj CRP? (vyse 60), sedimentacia 44/66, dakujem

simonaburz
17. okt 2018

Dobrý deň prajem. Ja by som sa chcela opýtať, mam sedimentaciu po prvej hodine 0 a po druhej 2 je to v poriadku?

asod
3. nov 2023

Môj vysledok sedimentacie = 30 /40. Myslim si ze je yo omyl!