Žlčníková diéta pri kameňoch

syrik
11. aug 2017

Ahojte, zistili mi maličký kameň v zlcniku do 3 mm A takzvané blato - hustú tekutinu v zlcniku. Chcem Vás poprosiť o rady ohľadne stravy, nejaké recepty prípadne. Ďakujem moc 🙂

katulienkax
11. aug 2017

A mávaš záchvaty?

syrik
autor
11. aug 2017

@katulienkax Zatiaľ nie, našťastie klop klop... Ale mierne bolesti a spomalené trávenie. Cítim skôr bolesť okolo žalúdka a nafukovanie.

naniatko172217
11. aug 2017

@syrik ja som drzala zlcnikovu dietu pol roka. Najlepsie ale co som urobila bolo to, ze som si dala zlcnik vybrat. To travenie bolo strasne. Takze vsetko maso, zeleninku, ked tepelne upravujes, tak jedine varit, oleje (trosicka) alebo maslo az do hotoveho pokrmu. Syry s obsahom tuku max 30% v susine. Vajicko do varenia pecenia ano (max 2 v tyzdni), uvarene zltko nie, bielko sa moze. Vsetku zeleninu, ovocie supat, nejest nic co ma zrniecka. Mliecne vyrobky len nizkotucne, nejest jedla, co nafukuju (strukoviny, kapusta, hrusky atd), ziadne sladkosti (vela stuzenych tukov). Ziadne cerstve pecivo, listkove cesto, kakao, bublinkove alebo studene napoje. Je toho neurekom 😀 ale po case sa da zvyknut. Trosku pogoogli, vypis si co mozes a co nie. Frcala som na polievkach, surovej zelenine a ovoci, a dost som cerpala z roznych fitness stranok s receptami, ked tak som ich podla potreby upravovala 🙂 drzim palce v dietovani, nech ta zachvat oblukom obchadza, lebo pre mna to bola najhorsia bolest v zivote. A to uz mam porod za sebou. Ak mas moznost, tak ti radim, radsej si ho daj vybrat 🙂

naniatko172217
11. aug 2017

@syrik a jasne ze nejest tazko stravitelne veci- cesnak, cibula, paprika, redkovka.

orchidea123
11. aug 2017

Mne pomahalo na preliecenie na lacno rano lyzicka olivoveho oleja 4 kvapky citronu nazapijat a po pol hodinke si dat 1 tobolku FEBICHOLU zapit troskou vody a az po dalsej pol hodinke sa najest mne to pomaha 3 tyzdnova kura a fajn kazde rano

lullaby126
11. aug 2017

@naniatko172217 ahoj mne idu vyberat zlcnnik teraz v septembri (plno malych kamenov) tiez mi kazali drzat tu dietu ale akosi mi to funguje aj bez nej...len chcem vedieť ako sa stravuješ teraz po vybratí žlčníka? dakujem 🙂

syrik
autor
11. aug 2017

@naniatko172217 Ďakujem hrozne moc.. 🙂
Ešte otázka, biele pečivo či celozrnné? Tie informácie sa rôznia, Dr mi zakázala aj jablko a vôbec, všetka zelenina, čo obsahuje vlákninu, no tá je vraj potrebná. Kávu mi nezakazala, len nie na prázdny žalúdok.
A tvaroh sa tiež často spomína, ten sa môže nizkotucny? A môže. Sa kefir alebo acidko?
Ja som píla bezlaktozove mlieko, nizkotucne asi nie je.

raffaella
11. aug 2017

@syrik ja suhlasim s @naniatko172217
Sama som bola na operacii v aprili tohto roku a vsetko je uplne v poriadku, jedina vec ktora mi po opke nesadla je avokado v kombinacii s oliv.olejom a mozarellou, z toho mi jedine bolo zle.
Ja som mala 1 kamen s priemerom 1cm. Bolesti som mala len obcas, klasicky zachvat som mala iba raz, ale to asi po hodine preslo same. Ja by som ani na opku nesla, ale gastroenterologicka co mi ho nasla mi to velmi odporucala. Pretoze aj ked kamen nerobi ziadnu sarapatu, tak casom zevraj vzdy zacne a zo zleho zlcnika sa moze vyvinut zapal pankreasu, ktory moze viest az k rakovine. Okrem toho nase telo sa dokaze prisposobit zivotu bez zlcnika. Navyse, pokial je malo kamenov tak to vedia spravit laparoskopicky, ak su kamene uz take velke, ze ich nevedia rozbit, tak robia klasicku operaciu, preto netreba cakat az do velkych problemov.
Pecivo take, ake ti nespravi problemy, musis skusat sama na sebe ci ti sadne. Co sa da, to treba nizkotucne - vsetko uz je nizkotucne, aj mlieko, jogurty, syry, acidko. Do operacie som jedla uplne vsetko, lebo mna ak to bolelo, tak to nebolelo z nicoho konkretneho, dokonca mna to nebolelo nikdy po jedle, vacsinou len vecer pred spanim.

limetka713
11. aug 2017

@syrik ja som mala tiež kamene, a žlčník mám vybratý už vyše roka..čudujem sa, že ti dr. zakázala jablko, mne pomáhalo pri záchvatoch - zelené kyslé.. nejesť kysnuté, mliečne, ovocie s malými zrniečkami - maliny..atd, paprika, ..ja som mala ku koncu záchvat aj ked som sa čistej vody napila..po operácii dieta cca 1-2 týždne, potom postupne všetko.. mne to všetko začalo v tehotenstve a "vďaka" x-tému záchvatu v poradí mi robili aj sekciu.. pokial ešte dieťa tlačí na ten žlčník alebo pečeň tak zle nedobre..

raffaella
11. aug 2017

@limetka713 inak aj mne to zacala po tehotenstvach, lebo ja sa stravujem dost zdravo a som stihla, u mna to nemohlo byt z jedla. A potom som sa docitala, ze ozaj to tehotenstvo moze spustit alebo zhorsit.

limetka713
11. aug 2017

@raffaella no aj moja mama to mala pri mne, ked som bola malá tiež jej ho vyoperovali.. inak mne na príjme povedali, že pokial by som neprišla tak by malý mohol zomrieť, dodatočne to potvrdil aj môj gyndoš a teraz riešim alergologičku a ked si zistovala môj doterajší zdravotný stav a toto som jej spomínala tak vravela, tiež že sú prípady, že dieťa zomrie alebo ma DMO.. takže 5 mesiacov po sekcii som sla na laparku žlčníka, nič moc ale keby sme chceli druhé, riskovať som nemienila..

naniatko172217
11. aug 2017

@lullaby126 postupne som pridavala veci, ktore mi robili zle a zistovala som, ci ich uz mozem. Prisnu dietu som drzala tyzden, treba co najskor zacat s normalnou stravou, aby si telo zvyklo. Jem vsetko, len na vyprazany rezen som si este netrufla 🙂 vyprazane nejem vobec 🙂

naniatko172217
11. aug 2017

@syrik z mliecnych vyrobkov vsetko nizkotucne, aj kefir a acidko sa moze. Kava nie zrnkova 🙂 a jablcko a podobne sa kludne moze, len ho treba osupat. Pecivo biele, grahamove- ziadne zrniecka 🙂

naniatko172217
11. aug 2017

@syrik a naozaj radsej s tym neotalaj a daj si zlcnik vybrat. Kludne to vedia spravit aj na jednodnovej chirurgii. Kamen sa moze zvacsovat, vycestovat do zlcovych ciest, upchat ich a to je dost neprijemne. Alebo sa zlcnik moze zapalit, v tazkych pripadoch aj pankreas. A kamene su prekanceroza. Zlcnik nepotrebujeme, zaobideme sa bez neho. Je to len rezervoar zlce, zlc sa tvori v peceni. Len chcem, aby si sa vyhla tym stavom co som mala ja.

raffaella
11. aug 2017

@limetka713 fúha, tak to som ani nevedela...hlavne že to dobre dopadlo.

paladia
11. aug 2017

Nechce sa mi vsetko pisat, len ti dam z vlastnej skusenosti radu. Daj to von. Cim skor,tym lepsie. 6 mesiacov som zila na diéte,lebo vraj mam par kamenov,co nemozu robit problem,len to netreba drazdit. Az do momentu,kym sa jeden kamen nerozhodol ist na vylet do zlcovych ciest. Zlta koza,zlte oci a nikto nevedel z coho. A bolesti neskutocne. Az pecenove testy ukazali bilirubin vyse 100 (norma je do 18). Okamzite nemocnica, vysetrenia (odbery,magneticka,ultrazvuk). Nakoniec mi hadickou cez usta vybrali kamen z tych ciest a tri dni potom aj cely zlcnik. To,co nebolo nikde vidno, bol silny zapal,zhrubnute steny zlcnika a ako bonus dalsich 12 kamenov. Som dva mesiace po operacii a uz zijem normalne. Strasne som sa bala tej operacie,ved kto by isiel dobrovolne pod noz,ze? Ale lepsie som urobiť nemohla. Mam svaty pokoj. A po operacii som na kontrole stretla jednu pani,ktorej zlcnik praskol,kamene mala po celej brusnej dutine, poskodili jej vnutorne organy tie kamene a ma hazvu cez cele brucho, ledva ju zachranili. Ja mam po laparke 3 asi 2cm dlhe jazvy. Aby som to zhrnula, moja skusenost vravi, zlcnik s kamenom cim skor von,kym nenarobi vacsi neporiadok. Ak vsak velmi nechces ist na operaciu,skus caj lomikamen- chanca piedra. Ma pri nie akutnych stavoch dobre vysledky.

katulienkax
11. aug 2017

Ja mam nato ci operácia ano alebo nie nie uplne jednoznačný názor. Pokial su záchvaty alebo bolesti alebo nejake ťažkosti somzlcnikom tak operácia jednoznačne ano. Moja mama bola dlhoročný zlcnikar záchvaty časté same diéty a do nemocnice ani zasvet. Nakoniec aj tak skončila na operácii a potom už žiadne diéty nemusela drzat. Zbytočne si upierate diétami. Zato svokre uplne náhodou našli kameň v zlcniku ani nevedela ze nejaký ma a ani v živote žiadne záchvaty ani ťažkosti nemala. Napriek tomu ju lekar prehovoril na operáciu. Po operácii neskutočne problemy so srdcom, búšenie problemy s tlakom . Svokra keby toto vedela tak na operáciu nejde . Trápila sa s tými problémami skoro rok. ZRejme operácia a zásah do tela jej vyvolali tieto srdcové problemy ( nejaká predispozícia vrodená a aj vyšší vek už nad 60) . Takze pokial by som mala kameň ale žiadne problemy tak nejdem na operáciu.

yollanda
11. aug 2017

@syrik mne na sone nevideli nic. Po operacii vytiahli 3 sutre a kopec blata. Mne dieta nepomohla, ja som mala uz zachvaty aj z cistej vody. Tri tyzdne vkuse. 3. doktori nic nevideli na sone a predsa tam boli. Nejedz hlave ovocie kde su male zrnka - jahody, maliny, cernice atd. Ziaden mak, orechy, mastne jedla.

iwet7
11. aug 2017

Mne robil zlcnik problem pocas tehotenstva, po porode ok, ale bol tam kamen 1,5 cm. Podobne ako je spomenute vyssie lekarka mi vysvetlila, ze to v konecnom dosledku moze mat za nasledok onko ochorenie. Tak som sa objednala na jednodnovku a od minuleho septembra zlcnik nemam. Odporucam tiez dat von

syrik
autor
11. aug 2017

@paladia Ďakujem pekne, ten čaj mám už 🙂 Doktorka vravela, že pri 2-3 tyzdnovej diéte a pitia veľa vody a bylinkových čajov je veľká pravdepodobnosť, že sa rozpustí alebo vyplavi A že pri diéte by sa nemal zväčšovať, takže by pohode prešiel von bez upchatia. No kiežby mala pravdu. Dám si to ale o mesiac skontrolovať a uvidím...Ono vraj bez žlčníka sú zase časté gastritidy a skôr hrozí rakovina čreva som čítala. A sú ľudia, ktorí ak po operácii majú problémy ako pred...

syrik
autor
11. aug 2017

@iwet7 A na jednodnovke koľko trvá hospitalizácia? Mala si aj dreny zavedené?

syrik
autor
11. aug 2017

Ďakujem Vám všetkým za rady, ste zlaté ;)

cecilia68
11. aug 2017

@naniatko172217 Presne tak...ja nemám žlčník už 28 rokov 🙂 Mala som 11 kameňov a po 4 brutálnych záchvatoch išiel von :( @syrik Jem skoro všetko, okrem papriky, uhorky, jablka, kapusty....ale tvaroh môžem, len jogurty mi nerobia dobre.

paladia
11. aug 2017

@syrik to ti uz povedat neviem, ale ja zatial chvalabohu ziadne problemy nemam a to som uz jedla aj zemiakovy salat a rezen 🙂 V podstate okrem toho,ze nemam bolesti,necitim rozdiel. Ale vela zavisi od organizmu,ako to zvladne. Pokial to nemas akutne, tak mas cas to skusat bez operacie,no ak by sa to zvacsilo alebo by si mala caste zachvaty, malo by to ist von. Zlcnik je riziko z premeskania, teda je dolezite to nezanedbat, pretoze to moze mat fatalne nasledky, horsie ako keby bol vybraty. Onko ochorenie travenia moze spustit aj zanedbany zlcnik, preto po vybere ide na histologiu.

iwet7
11. aug 2017

@syrik ahoj, na jednodnovke ma na obed operovali a druhy den rano pustili. Mala som aj drenazne hadicky, ale nebolo to nic strasne

sima.p
17. aug 2017

kočky, aj ja mam vyše roka problémy so žlčníkom. Vlani som mala piesok, ten sa mi však vyplavil. Ale furt také nedobré trávenie. No a teraz ma bolelo v pravom boku a našli mi kamene v nom, už ma aj objednali na operáciu. Myslíte, že DRU tyčinky by som mohla jesť?

raffaella
17. aug 2017

@sima.p mozes jest to, z coho ta zlcnik neboli, aby si si neprivolala dalsi zachvat alebo bolest. Skus sama, co ti robi dobre a toho sa do operacie drz.

paladia
17. aug 2017

@sima.p zalezi, od coho ta neboli.v nemocnici pri zlcniku preventivne davaju nesolene jedla.

sima.p
17. aug 2017

@paladia no to prave este neviem. Bolesti v pravom boku som mala teraz prvy krat a netusim vobec z coho. Tak asi im budem musiet pre istotu odolat.